Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική Δήλωση 2018


Recommended Posts

Επίσης προσοχή διότι τόσο η λογιστική βάση όσο και η φορολογική βάση αφορά όλους τους κλάδους (και ταμεία) που έχουμε υποχρέωση ως μηχανικοί (δηλ. οι δύο βάσεις έχουν να κάνουν και με ΕΦΚΑ και με ΕΤΕΑΕΠ καθώς και με τ.ΤΣΜΕΔΕ)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόβλημα για δυνατούς λύτες.

Καθόλο το 2017 ήμουν με ΔΠΥ σε έναν εργοδότη (άρθρο 39/παρ9) . Όμως ο εργοδότης είχε ξεχάσει να με περιλάβει σε ΑΠΔ για τους μήνες Ιαν/Φεβρ/Μάρτ 2017 παρόλο που έκανε τις κρατήσεις από το μισθό μου.

Στην περυσινή λοιπόν φορολογική δήλωση, στον κωδικό 605, η διαφορά (Ακαθάριστες αποδοχές - φορολογητέο ποσό) δεν αντιστοιχεί στις πραγματικές κρατήσεις που μου έγιναν από τον εργοδότη, μιας και δεν περιλαμβάνονται οι κρατήσεις για τους τρεις μήνες Ιαν/Φεβρ/Μάρτ. 2017. Οι κρατήσεις που εμφάνισε το σύστημα είναι μικρότερες από αυτές που μου έγιναν (εμφάνισε μόνο τις κρατήσεις Απρ-Δεκ 2017).

Το πρόβλημα το αντιλήφθηκα έναν χρόνο μετά, και εν τέλει, υποβλήθηκαν εκπρόθεσμα από τον εργοδότη, τον Δεκέμβρη του 2018, οι Α.Π.Δ. που αφορούσαν τους μήνες Ιαν/Φεβρ/Μάρτ 2017. Ασφαλιστικά λοιπόν το θέμα έληξε.

Όμως φορολογικά υπάρχει πρόβλημα διότι δεν έχουν εμφανιστεί πουθενά οι κρατήσεις του τριμήνου που αφορούν στην εκπρόθεσμη υποβολή ΑΠΔ.

Στη φετινή δήλωση (πάλι άρθρο 39/παρ9), στον κωδικό 605, ορθώς πλέον η διαφορά (Ακαθάριστες αποδοχές - φορολογητέο ποσό) αντιστοιχεί στις κρατήσεις που μου έγιναν μόνο κατά το 2018 από τον εργοδότη υπέρ ΕΦΚΑ.

Το ερώτημα λοιπόν είναι, πώς μπορώ να εμφανίσω τις κρατήσεις που δεν περάστηκαν στην περυσινή δήλωση, και οι οποίες δεν έχουν εμφανιστεί αυτόματα ούτε και στην φετινή κατόπιν της εκπρόθεσμης υποβολής των ΑΠΔ.

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

civeng:

Δεν βλέπω πως μπορούσε να  σας επηρεάσει αυτό για τη συμπλήρωση του Ε3. Μια βεβαίωση του εργοδότη θα αρκούσε. .Δηλώσατε στο 2017 μεγαλύτερο εισόδημα αν κατάλαβα καλά . Με τροποποιητική δήλωση μπορείτε να δηλώσετε λιγότερο κατά το ποσό αυτών των ασφαλιστικών εισφορών  . Θα επιβαρυνθείτε με 250 ευρώ για την τροποποίηση της δηλώσεως και θα υποστείτε τη βάσανο (ενδεχομένως) της ελεγκτικής διαδικασίας.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

για όλο το 2018 ήμουν με ΔΠΥ σε έναν εργοδότη (άρθρο 39/παρ9), και θεωρώ πως η δήλωσή μου πρέπει να γίνει σαν να ήμουν μισθωτός, οπότε δεν μπορώ να εκπέσω οποιαδήποτε έξοδα, και επίσης δεν κάνω κάτι για τις εισφορές; Αυτές έχουν όλες κρατηθεί και πληρωθεί από τον εργοδότη μου, σωστά;

Επίσης, φέτος (σημειώνω πως μένω επαρχία) λόγω ιατρικών θεμάτων, αναγκάστηκα να μείνω για μεγάλο διάστημα του έτους και στην Αθήνα.

Στο Ε1, θα βάλω την κύρια κατοικία όπως πάντα, και σαν δευτερεύουσα ένα δώμα που έχω στην Αθήνα; Με τους μήνες πως να τους μοιράσω, που ουσιαστικά κάθε μήνα ανεβοκατέβαινα και κάποιες μέρες τις πέρναγα Αθήνα, κάποιες στην επαρχία;

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια.  

 

Edited by Panagiwths_sk
Link to comment
Share on other sites

Panagiwths_sk:

ΟΙ ασφαλιστικές εισφορές είναι οι μόνες δαπάνες που θα εκπέσουν .......(Τώρα τα δώματα κλπ είναι δευτερεύον εντελώς θέμα .......)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πως θα τις χειριστώ π.χ. στο Ε3; αυτή τη στιγμή έχω βάλει το ποσό το καθαρό μου, στα πεδία 421 521 424 524 426 526 429 529 440 540 452 552 460 560 461 561, είμαι σωστός;

(στα 430, 530 100%)

Σε ποιά πεδία θα βάλω τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ;

για όλο το 2018 ήμουν με ΔΠΥ σε έναν εργοδότη (άρθρο 39/παρ9) ο οποίος πληρώνει και τις δικές του αλλά και τις δικές μου εισφορές...

Από τον εργοδότη μου πρέπει να πάρω τη βεβαίωση για τις εισφορές που έχουν πληρωθεί για εμένα;

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου εμφανίζει καμία πληρωμή, παρά μόνο το ακόλουθο μύνημα:

Έλεγχος υπάρχει έστω μία πληρωμή για αυτόν τον ασφαλισμένο μέσα στο προηγούμενο έτος Δεν βρέθηκαν στοιχεία για πληρωμές που κάνατε προς το ταμείο το συγκεκριμένο έτος Απευθυνθείτε στο Ταμείο για την διευθέτηση τυχόν σφάλματος. Απορρίφθηκε

 

Edited by Panagiwths_sk
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Panagiwths_sk said:

Από τον εργοδότη μου πρέπει να πάρω τη βεβαίωση για τις εισφορές που έχουν πληρωθεί για εμένα;

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου εμφανίζει καμία πληρωμή, παρά μόνο το ακόλουθο μύνημα:

Έλεγχος υπάρχει έστω μία πληρωμή για αυτόν τον ασφαλισμένο μέσα στο προηγούμενο έτος Δεν βρέθηκαν στοιχεία για πληρωμές που κάνατε προς το ταμείο το συγκεκριμένο έτος Απευθυνθείτε στο Ταμείο για την διευθέτηση τυχόν σφάλματος. Απορρίφθηκε

 

Eξυπακούεται ότι ΕΠΡΕΠΕ να σας είχαν (ΑΠΌ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)  ήδη δώσει σχετική βεβαίωση ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους,

για τμήμα του έτους 2022 υπήρξα ελεύθερος επαγγελματίας και κατέβαλα τις ασφαλιστικές μου εισφορές ο ίδιος. Τους τρεις τελευταίους μήνες του 2022 έκανα σύμβαση με εργοδότη και έγινε υπαγωγή μου στις διατάξεις του Αρθρου 39, παρ. 9. 

Εκτοτε τις ασφαλιστικές εισφορές τις καταβάλει ο εργοδότης, ο οποίος μου χορήγησε βεβαίωση στην οποία αναγράφονται οι εισφορές εργαζομένου και εργοδότη που καταβλήθηκαν κατά τους τρεις μήνες του 2022.

Οι εισφορές (εργαζομένου) που κατέβαλε ο εργοδότης, σε ποιον κωδικό και σε ποιο έντυπο θα καταχωρηθούν? Καθώς τυπικά δεν είμαι μισθωτός, (παρά το ότι ασφαλιστικά και φορολογικά εντάσσομαι σε αυτούς) θα καταχωρηθούν στο αντίστοιχο πεδίο του εντύπου Ε3, όπου καταχωρούνται και οι ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία που κατέβαλα ο ίδιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.