Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η διαδικασία αναθεώρησης παλαιών οικοδομικών αδειών & αδειών δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Διευκρίνισε τα υπογραμμισμένα (εννοείς να έχει ο επιβλέπων άδεια ασκήσεως επαγγέλματος? δηλ εξέδωσε Ο.Α χωρίς να έχει πάρει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?

ή εννοείς ότι για την αλλαγή επιβλέποντος πρέπει η Ο.Α να είναι σε ισχύ?)

21 ώρες πριν, vickius said:

Για αλλαγη επιβλεποντος μας λεει η πολεοδομία Ηρακλείου οτι ο νεος επιβλεποντας πρεπει να εχει αδεια σε ισχυ την χρονολογια εκδοσης της αρχικης αδειας, γνωριζετε κατι τέτοιο αν ισχύει; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο μηχανικος π εξεδωσε την αδεια εχει συνταξιοδοτηθει. Για την αναεωση βρεθηκε οτι δεν εχει πληρωθει η επιβλεψη και η πολεοδομια λεει οτι ο νεος μηχανικος που θα αναλαβει την επιβλεψη πρεπει να εχει την αδεια ασκησεως επαγγελματος σε ισχυ απο το 1991

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ, με βάση την λογική, πως πρέπει να έχει άδεια άσκησης προγενέστερη της τελευταίας ημερομηνίας που έκανε επίβλεψη ο παλιός μηχανικός....

υ.γ. Πάντως πρέπει επιτέλους να ισχύσει και κάτι αντίστοιχο με τα δημόσια έργα. Να μην μπορείς να βγεις στην σύνταξη αν έχεις ανοιχτές επιβλέψεις... Ή κλείσε τα έργα ή παραιτήσου....

Link to comment
Share on other sites

έχω αναθεώρηση άδειας σε ισχύη, για ένδειξη ρυθ.χώρων, αλλαγή επιβλέποντων, ιδιοκτήτη, εσ.διαρρυθμίσεων κτλ. Είμαι περίτπωση 1? δεν αλλάζουν πολεδ.μεγέθη με την άδεια, είχαν αλλάξει με την ταχτοποίηση. 

Τοπογραφικό και Δ.Δ. με βάλαν να το κάνω με τις νέες προδιαγραφές. 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

ένδειξη ρυθμισμένων χώρων κ.α. πάει με αυτόματη έκδοση. 

επίσης το ΤΕΕ υπολογίζει την άλλη εβδομάδα να έχει ενημερωθεί το σύστημα.

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, vickius said:

Ο μηχανικος π εξεδωσε την αδεια εχει συνταξιοδοτηθει. Για την αναεωση βρεθηκε οτι δεν εχει πληρωθει η επιβλεψη και η πολεοδομια λεει οτι ο νεος μηχανικος που θα αναλαβει την επιβλεψη πρεπει να εχει την αδεια ασκησεως επαγγελματος σε ισχυ απο το 1991

σε αντίστοιχη Ο.Α δική μου (που συντ/κα από 1-1-13) και ενώ τους κατέθεσα

1. την από 31-12-12 δήλωση παραίτησης δική μου

2 δήλωση ανάληψης από 1-1-13  άλλου παλιού μηχανικού και

3. δήλωση ιδιοκτήτη ότι δέχεται α) την από 31-12-12 παραίτησή μου, β) την από 1-1-13 ανάληψη επίβλεψης του άλλου μηχανικού και γ)ότι ο ίδιος αναλαμβάνει την ευθύνη  για οτιδήποτε συμβεί στην οικοδομή του

συνεχίζουν να μου ζητάνε να υπογράψω δήλωση παραίτησης με σημερινή ημερομηνία (πράγμα που ενέχει τον κίνδυνο για μένα να μου πάρουν πίσω τις συντάξεις 7 ετών-κάπου 140.000 €)

19 ώρες πριν, Faethon11 said:

Θεωρώ, με βάση την λογική, πως πρέπει να έχει άδεια άσκησης προγενέστερη της τελευταίας ημερομηνίας που έκανε επίβλεψη ο παλιός μηχανικός....

υ.γ. Πάντως πρέπει επιτέλους να ισχύσει και κάτι αντίστοιχο με τα δημόσια έργα. Να μην μπορείς να βγεις στην σύνταξη αν έχεις ανοιχτές επιβλέψεις... Ή κλείσε τα έργα ή παραιτήσου....

αγαπητέ φίλε

το να κλείσεις απαιτεί να είναι τελειωμένη η οικοδομή

το να παραιτηθείς (με τόσα αυθαίρετα που κάναμε τότε) πέραν του ότι κάρφωνες τον πελάτη σου δημιουργούνταν και θέματα επιστροφής χρημάτων που εισπράχθηκαν ως επίβλεψη επειδή δεν ήξερες ότι ο ιδιοκτήτης θα έκτιζε την οικοδομή μέσα σε 4 ή 10 χρόνια-εξάλλου ήταν τόσες οι δουλείες μας τότε που δύσκολα μπορούσες να ελέγξεις εκκρεμούσες υποθέσεις   

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην περίπτωση που δεν έχουμε μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών

(κάλυψη, δόμηση, όγκου) η άδεια εκδίδεται αυτόματα,

αλλιώς ελέγχεται η κατηγορία και ανάλογα αν είναι κατ. 1 ή 2

γίνεται κανονικός έλεγχος άδειας, ενώ αν είναι κατ. 3 εκδίδεται αυτόματα.

Το ερώτημα είναι σε ποια φάση, πότε και από ποιόν κρίνεται η κατηγορία του έργου;

Το ρωτάω αυτό γιατί προχώρησα τέτοια άδεια, με αλλαγή μεγεθών,

όμως δεν σε αφήνει να επιλέξεις κατηγορία και σε πάει κατευθείαν σε έλεγχο.

Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους

Έχω εκδόσει μία έντυπη άδεια και θέλω να κάνω Αναθεώρηση έντυπης αδείας κατ. 3 ΜΕ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου.

Στο σύστημα e-άδειες το έχει στη δεξιά στήλη που είναι Υποστηριζόμενοι τύποι πράξεων σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής.

Τον Νοέμβριο του 2019 είχα βάλει στο σύστημα μία αντίστοιχη άδεια, μάλλον τώρα είναι λάθος του συστήματος.

Έχετε όλοι το ίδιο θέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

το αλλάξαν, τώρα βγάζεις πρώτα όρους δόμησης (δες αριστερά έκδοση όρων δόμησης αναθεώρησης έντυπης κατ3 με μεταβολή) κ μετά κανονικά 3

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mantzaras said:

το αλλάξαν, τώρα βγάζεις πρώτα όρους δόμησης (δες αριστερά έκδοση όρων δόμησης αναθεώρησης έντυπης κατ3 με μεταβολή) κ μετά κανονικά 3

Άνοιξα το αρχείο, σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.