Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση ν.4495 και μονομερής τροποποίηση Π.Σ.Ο.Ι


Klearchosberdekas

Recommended Posts

Πολύ σωστά όλα αυτά που αναφέρετε όμως κατά την άποψή μου 

αν ο επιπλέον τοίχος μπήκε για να καλύψει το εξωτερικό συρόμενο εξώφυλλο 

τότε να δεχτούμε ότι ο τοίχος αυτός είναι επένδυση-διακοσμητικά τούβλα.

Αν όμως στην θέση του εξώφυλλου μπήκε το κούφωμα τότε δεν έχουμε επένδυση όψης

διότι χωρίς τον εξωτερικό τοίχο δεν μπορεί να είναι λειτουργικό το κούφωμα.

Edited by gamvro
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Oπότε υφίσταται αυθαιρεσία, η οποία ρυθμίζεται με Υπέρβαση Δόμησης και ταυτοχρόνως Υπέρβαση Κάλυψης. Μπορεί να θεωρηθεί ως αυθαίρετη επέκταση της ΟΙ στους εξώστες αυτής. Δεν νομίζω να χρειάζεται μονομερής τροποποίηση της ΣΟΙ. Θα γίνει μνεία κατά την εγγραφή νέου εμπράγματου δικαιώματος επί του ακινήτου. Ο συμβολαιογράφος όμως γνωρίζει καλύτερα....

Το ξαναβάζω (έτσι για να ξαναδιαβαστεί).....

Οι εξωτερικοί τοίχοι που "προσδιορίζουν" μια ΟΙ, συμπεριλαμβάνονται στο εμβαδόν αυτής (πλην αυτών κ.λπ. όμορης έτερης ΟΙ κ.λπ. κατά το ήμισυ κ.λπ.)....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ιασονα

καλα εκανες και το ξαναεβαλες...

Προφανως, συμφωνω με αυτο

"Οι εξωτερικοί τοίχοι που "προσδιορίζουν" μια ΟΙ, συμπεριλαμβάνονται στο εμβαδόν αυτής (πλην αυτών κ.λπ. όμορης έτερης ΟΙ κ.λπ. κατά το ήμισυ κ.λπ.).."

Να προσθεσω ομως τις εξης σκεψεις μου:

Κατ' αρχας, δξ με ποια τεχνικη  μπόρεσε και εχτισε  δυο τοιχους σε αποσταση 10 εκ. μεταξυ τους,

και αναμεσα τους  αφησε κενο και "χωρεσε" τους οδηγους για τα συρομενα ...τεσπα, μαλλον ο  εξω τοιχος εγινε "καλουπι"......δξ.

Πλην ομως, αυτο που βλεπω ειναι οτι,  στην πραξη κτισθηκε ενας  ακομα τοιχος  "απεξω" χωρις επαφη με τον απο μεσα.

Υπο αυτη την εννοια δεν θα πουμε οτι  "φαρδυνε" ο αρχικος τοιχος, αλλα οτι εγινε ενας πρόσθετος  τοιχος σε βαρος του δικου του εξωστη, άρα  οτι εγινε προσθηκη τοιχου  και παντως, δεν εχει υπερβαση δομησης/καλυψης ,  αφου το μπαλκονι δεν μετραει στον σδ.

[τουλαχιστον, υπο αυτη την ερμηνεια, αποφευγουμε τον σκοπελο "να μου φερεις Ε9 και ΕΝΦΙΑ  και ΤΑΠ για άλλα 3 μετρα και να κανουμε και τροποποιηση συστασης..."

Επίσης, αυτος ο επί πλεον, προσθετος τοιχος,  δεν δημιουργησε μεγαλυτερο χωρο κυριας χρησης,

 Δεν εχουμε "μετατοπιση" του αρχικου εξωτερικου τοιχου  που οριζει το περιγραμμα του διαμερισματος..

Και εγινε "επι εξωστη" δλδ σε σημειο που δεν εχει μετρηθει στην δομηση.

Επομενως,  δεν αλλαζει το εμβαδον της ΟΙ  και δεν αντιμετωπιζεται φορολογικα ως προς το εμβαδον/Ε9/ΕΝΦΙΑ/ΤΑΠ/Κτηματολόγιο κλπ. τοιαυτα.

Προκειται για "αυθαιρεσια" που θα κρινει ο μηχανικος αν μπορει να την  παει

- στην "διακοσμηση/επένδυση " του  81/2α και θα τελειωνει μια και καλή.

 ή θα την βαλει στο "γιε...γιε"  με πιθανα προβληματα για "τροποποιηση συστασης"

ή αν θα την στείλει βολτα ξυπολητη στους ασπαλαθους

ζιματίστκι του μυαλομ'

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την συζήτηση . 

Με τον ΝΟΚ έχουμε μία κάτοψη με δύο διαμερίσματα στον όροφο . Και το κεντρικό κλιμακοστάσιο . Δύο πλευρές του κλιμακοστασίου είναι ελεύθερες και οι άλλες 2 σε επαφή με τα διαμερίσματα , οπότε επειδή τα κλιμακοστάσια υπάρχουν χάριν των ιδιοκτησιών , μετράνε στο εμβαδόν των διαμερισμάτων ολόκληροι.

Με τον ΝΟΚ αφαιρείται κάθε κοινόχρηστος χώρος από την δόμηση . Κλιμακοστάσια , ανελκυστήρες , διάδρομοι , είσοδοι κτιρίων , μέχρι ένα εμβαδόν που πρακτικά δεν το ξεπερνάμε ποτέ . 

Στην περίπτωση μας οι δύο τοίχοι του κλιμακοστασίου που δεν έχουν επαφή με τα διαμερίσματα , έχουν εμβαδόν 3 τμ ανά όροφο . 

Τι γίνεται πλέον με αυτά τα τμ. ? Η δική μου λογική , του ότι τα κοινόχρηστα υπάρχουν χάριν των ιδιοκτησιών , θα πρέπει αναλογικά με το εμβαδόν των ιδιοκτησιών να κατανεμηθούν σε αυτές , ώστε τελικά να έχουμε ότι μετράει στον ΣΔ σε ιδιοκτησίες και ότι κοινόχρηστο αφαιρείται εκτός αυτού.

Πως το βλέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνό πρόβλημα λόγω της χαζομάρας του ΝΟΚ να μην αφαιρεί από τη δόμηση τους τοίχους του κλιμακοστασίου προς τον ακάλυπτο.

Για μένα παραμένουν κοινόχρηστοι χώροι. Δεν κατανέμονται δηλαδή κάπου. Απλά έχεις δύο εμβαδά κλιμακοστασίου. Το μεικτό με αυτούς τους τοίχους που το βάζεις έτσι στην σύσταση και το καθαρό χωρίς αυτούς τους τοίχους για το διάγραμμα κάλυψης.

Ας πουμε δηλαδή ότι έχεις 100μ2 κάλυψη. 15μ2 κλιμακοστάσιο συνολικά και 3μ2 οι τοίχοι του κλιμ/σιου προς ακάλυπτο.

Τα σπίτια σου είναι 85μ2 και το κλιμ/σιο για τα συμβόλαια 15μ2. Στο Δ.Κ. όμως αφαιρείς από τη δόμηση τα 12μ2. 

Link to comment
Share on other sites

Αμέ πως αλλιώς! Στο ελλαδιστάν δεν υπάρχει λογική.... Για το ίδιο πράγμα, δύναται να έχεις 10 "μετρήσεις κ.λπ."... Όπως το λέει ο τάδε, όπως το θέλει ο δείνα, όπως το ζητάει η Μαρία, όπως ξύπνησε η Λούλα κ.λπ. Ομοιομορφία τέλος! Ούτε την είδε, ούτε τη γνώρισε, ούτε πρόκειται να τη μάθει αυτό το κράτος των βαλκανίων... Ζήτω!!!

BAS, ο nik τα λέει μια χαρά! Εγώ θυμήθηκα τις παπαριές και πήρα μπροστά.... Καλησπέρα σας!

Link to comment
Share on other sites

....κι εγω θυμηθηκα κατι αντιπαροχες   "με βαση τον σδ."

που πάλευαν με την αντιπαροχη "με βαση τα δομησιμα"

'ραιες εποχες...8)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα κανόνα . Οχι ότι είναι πουθενά γραμμένος , αλλά τον λέει η κοινή λογική . 

Σκάλες και ασανσέρ κάνουμε γιατί φτιάχνουμε ιδιοκτησίες στους ορόφους .

Ακόμα στους πίνακες ποσοστών τα κοινόχρηστα μοιράζονται κατ΄ αναλογία στις ιδιοκτησίες . Ο όγκος τους βέβαια . Μέχρι σήμερα όμως , γιατί μέχρι σήμερα (ΝΟΚ) μέτραγε στην δόμηση το κλιμακοστάσιο . Γιατί να μην μοιράζεται και το εμβαδόν που μετράει στον ΣΔ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 31/3/2019 at 7:01 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

δηλ το διαμέρισμα σου (με το χάνει 30εκ και το Γνωρίζω ότι δεν έχω κατάληψη κοινόχρηστου χώρου αλλά απόδοση χώρου ως κοινόχρηστο) έγινε απλά μικρότερο

Για μένα δεν χρειάζεται τίποτα -μπορείς να το μεταβιβάσεις αφού το άρθρο 98 αφορά καταλήψεις κοιν/στων χώρων

 5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ' ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινόκτητου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις:

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής ή

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

Καλημέρα σας,

Αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο πρόβλημα σε διαμέρισμα που έχω. Ανακάλυψα πως τα σχέδια της ΟΑ έχουν διαφορές απο τα σχέδια της ΣΟΙ. Χωρίς να μεταβάλλονται τα τετραγωνικά (το ένα μπαίνει στο άλλο διαμέρισμα, και αντίστοιχα, με ίδια έκταση). Εννοώ, υπάρχει διαφορά στο περίγραμμα, οπότε υφίσταται διαμερισμάτωση προφανώς. Τώρα προβαίνω σε τακτοποίηση, αλλά με συμβουλεύουν να κάνω είτε τροποποίηση γονικής παροχής, ή τροποποίηση συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας. Να αναφέρω πως η λεπτομέρεια αυτή ισχύει απο ανεγέρσεως, και είναι ίδια κ στους 3 ορόφους. Δεν επηρεάζονται κοινόχρηστοι χώροι.

Πιστεύετε πως πρέπει να προβώ σε επιπλέον έξοδα (συμβολαιογραφικά κλπ);

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.