Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διασύνδεση boiler ΖΝΧ για αύξηση χωρητικότητας


Myiannis

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

επειδή οι κατασκευαστές boiler ΖΝΧ με ενσωματωμένη αντλία θερμότητας περιορίζονται στα 300 λίτρα, ενώ οι ανάγκες μπορεί να είναι μεγαλύτερες, θα ήθελα τη γνώμη σας για τη διασύνδεση 2-3 από αυτά μεταξύ τους για την κάλυψη μεγαλύτερων αναγκών.

Φυσικά θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά στην περίπτωσή μου μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο αυτού του τύπου τα μπόιλερ (monoblock).

Στην παράλληλη σύνδεση υπάρχει το ζήτημα της ρύθμισης της ροής ανά κλάδο έτσι ώστε να έχω όμοια εκμετάλλευση.

Στην εν σειρά σύνδεση υπάρχει ίσως μία διαταραχή της διαστρωμάτωσης δεδομένου ότι το εισερχόμενο νερό, πλην του αρχικού μπόιλερ, συνήθως θα είναι θερμότερο από αυτό που θα υπάρχει ήδη στο κάτω μέρος του μπόιλερ στο οποίο εισέρχεται.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με παράλληλη σύνδεση, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Η ρύθμιση (ballancing) των παράλληλων κλάδων είναι απλή.

Ίσως να εξυπηρετεί παράλληλη σύνδεση και διαδοχική λειτουργία (το ένα πρώτα, μετά το άλλο κλπ)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εγκατάσταση συστήματος 3 Χ 250lt συνδεδεμένο παράλληλα για μικρό ξενοδοχείο 15 δωματίων 5 χρόνια περίπου.

Χρησιμοποιούν το 1 ή τα 2 ή και τα 3 μπόιλερ ανάλογα με την πληρότητα, ώστε και μικρότερες απώλειες να έχουν τις περιόδους χωρίς μεγάλες απαιτήσεις για ΖΝΧ και να "επιμηκύνουν" την διάρκεια ζωής των συσκευών.

Θέμα ρύθμισης της ροής δεν υπάρχει, καθώς ανεβάζουν θερμοκρασία φτάνοντας στην επιθυμητή κατά την διάρκεια της νύχτας και από εκεί και πέρα οι όποιες ενδεχομένως μικροδιαφορές λόγω τριβών κτλ προκύπτουν ισορροπούνται "άμεσα". Αυτό προκύπτει και από τους μετρητές ενέργειας που έχουν τοποθετηθεί...

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συνδεθούν σε σειρά!

 

Υ.Γ. Μάλιστα εκμεταλευτήκαμε και τον εξερχόμενο ψυχρό αέρα των Α/Θ για "ψύξη" παρακείμενου βοηθητικού χώρου (χώρος σιδερωτήριου)... 

Link to comment
Share on other sites

η εγκατάσταση σε σειρά προϋποθέτει ότι έχουμε αυξημένες αν'αγκες σε όγκο αλλά στην ίδια παροχή. Γιατί όμως απαγορεύεται σε σειρά?

Link to comment
Share on other sites

  • δεν έγραψα απαγορεύεται
  • οι συσκευές που έχω υπόψη μου έχουν "περιορισμό" ως προς την θερμοκρασία του νερού εισόδου
  • έχεις περισσότερες θερμικές απώλειες τις περιόδους με μικρότερες ανάγκες ζνχ
  • δεν έχεις επιλεκτικότητα ως προς τις ποιες συσκευές θα χρησιμοποιήσεις σε περιπτώσεις πχ βλάβης
  • δυσκολία στην ρύθμιση της θερμοκρασίας του ζνχ σε περίπτωση βλάβης μίας εκ των συσκευών
  • "πρόωρη φθορά" των συσκευών λόγω του ότι έχουμε ροή του συνολικού όγκου του ζνχ από το σύνολο των συσκευών
  • .....

γενικότερα θεωρώ πως σύνδεση σε σειρά δεν έχει κανένα πλεονέκτημα παρά μόνο μειονεκτήματα

 

Link to comment
Share on other sites

Στο εν σειρά σύστημα η πρώτη αντλία στην οποία εισάγεται η παροχή κρύου νερού σίγουρα επειδή κρυώνει πρώτη θα δουλεύει πολύ περισσότερο από την τελευταία. Δεν έχουμε ομοιόμορφη φθορά. Αυτό είναι σίγουρα ένα θέμα.

Σχετικά με τις περιόδους χαμηλής ζήτησης δε συμφωνώ γιατί απλά σβήνεις τελείως την πρώτη αντλία και δουλεύεις τις άλλες για παράδειγμα.

 

Link to comment
Share on other sites

 

On 3/4/2019 at 10:23 ΠΜ, astrah said:

....Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συνδεθούν σε σειρά!...

ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση η απόλυτη απόρριψη

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση των μπόιλερ σε σειρά είναι συνηθισμένη. Π.χ. αν έχεις ένα μπόιλερ που θερμαίνεται με λέβητα συνηθίζεται να μπαίνει πριν από αυτό ένα άλλο μπόιλερ που συνδέεται με τα ηλιακά. Έτσι έχουν πάντα θερμό νερό όπως πριν και τα ηλιακά προθερμαίνουν το νερό του πρώτου μπόιλερ.

Το πλεονέκτημα της εν σειρά σύνδεσης είναι ότι δημιουργείς διαφορετικές θερμοκρασιακές ζώνες. Αν έχεις και διαφορετικές πηγές ενέργειας μπορείς να τις διαχειριστείς ανάλογα.

Το κακό της σύνδεσης εν σειρά είναι ότι χάνεις την εφεδρεία της παράλληλης, χάλασε ένα μπόιλερ... έχεις θέμα.

Edited by Panos09
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.