Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Drone UAV φωτογραμμετρία


jojo

Recommended Posts

Ευχαριστούμε dimamp. Καταλήγουμε όμως ότι για ενίσχυση της ακρίβειας και για έλεγχο των αυτοματισμών (μαζεύονται πολλοί: αυτοβαθμονόμηση, αεροτριγωνισμός, matching points) ένας ελάχιστος αριθμός GCP's είναι απαραίτητος, σωστά;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, topoenv said:

Ευχαριστούμε dimamp. Καταλήγουμε όμως ότι για ενίσχυση της ακρίβειας και για έλεγχο των αυτοματισμών (μαζεύονται πολλοί: αυτοβαθμονόμηση, αεροτριγωνισμός, matching points) ένας ελάχιστος αριθμός GCP's είναι απαραίτητος, σωστά;

Να σαι καλά. Πρακτικά, οι συντεταγμένες GNSS λειτουργεί σαν φωτοσταθερό: Το κέντρο της φωτογραφίας (0,0) έχει 3Δ συντεταγμένες 

(x,y)=f(Xo,Yo,Zo, X, Y, Z)  όπου Χο,Υο,Ζο το κέντρο λήψης.

άρα έχουμε πολλά μα πάρα πολλά φωτοσταθερά που συμπίπτουν με το (0,0) της φωτογραφίας.

Από την συνορθωσιακή πλευρά, λειτουργούν σαν ψευδοπαρατηρήσεις.

σσ: η κλίμακα ορίζεται από το c του εσωτερικού προσανατολισμού. Εικάζω ότι έχει γίνει βαθμονόμηση και δεν την κάνετε σε κάθε πτήση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jojo said:

Το θέμα είναι ποιος είναι ο ελάχιστος..

@jojo Πρακτικά τα κάθε κέντρο της φωτογραφίας με το GNSS ισοδυναμεί με φωτοσταθερό. 

b=Ax+v : Το αρχικό μοντέλο της δέσμης (αδυναμία βαθμού 6)

z=Hx+vz : Οι ψευδοπαρατηρήσεις - ταγκαρίσματα της φωτογραφικής με GNSS στο 0,0 κάθε φωτογραφίας. Με αυτό τον τρόπο θεραπεύεται η αδυναμία βαθμού.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@jojo

@dimamp

@topoenv

Ευχαριστούμε για την συζήτηση!!! Μα κάνετε σοφότερους.

Αν και τώρα τελευταία είστε εξαφανισμένοι από το φοόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους. 

Δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό τοπικ οποτε αποφάσισα να κανω εδώ κάποιες ερωτησεις καθώς βλεπω οτι υπάρχουν αρκετοί εμπειροι στο θέμα.

Επιδοτούμαι από πρόγραμμα επιδότησης εσπα και πρόκειται να προβώ σε αγορά drone. Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία ως τώρα σε τέτοιου είδους αποτυπώσεις οπότε οτιδήποτε από εσάς θα με βοηθούσε . (βιβλιογραφία , οτιδήποτε ως συμβουλή)

Θα ήθελα καθοδήγηση όσον αφορά κάποιο πλήρες πακέτο για να ξεκινήσω. Επισης αξίζει να επενδύσω σε rtk drone ? το θεωρώ πιο ασφαλές απ τη στιγμή που δεν είμαι έμπειρος. 

Με την κατάλληλη εργασία μπορώ να πάρω τα ίδια αποτελέσματα και απο απλο rgb και από rtk?

ευχαριστώ πολύ

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα,

Υπάρχουν πολλοί πιο έμπειροι συνάδελφοι απο εμένα σε αυτόν τον τομέα, μιας και κάνω τα πρωτα βήματα.

Οταν λες rtk φαντάζομαι εννοείς το phantom 4 pro RTK.

Τα άλλα ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή.

Για το συγκεκριμένο έχω ακούσει ότι υπάρχει μια δυσλειτουργία σχετικά με τον χρόνο που παίρνει την φωτογραφία και τον χρόνο που καταγράφει ότι την πήρε.

Με το απλό drone θα χρειαστείς κατ' ελάχιστον 11 φωτοσταθερά, σύμφωνα με εργασίες που έχω διαβάσει.

Βάλε και 4-5 check points.

Τα αποτελέσματα που έχω δει εχώ με τα παραπάνω, ειναι ακρως ικανοποιητικά, μας και ακομά πετάω αλλά και μετράω για να τσεκάρω τι κάνω.

Σημαντικό ρόλο παίζει η επιλογή των θέσεων των φωτοσταθερών.

Με ένα απλο googlarisma θα βρεις εργασίες, και ελληνικές, που τα εξηγούν ωραία.

Π.χ. γνωστός συνάδελφος που έχει fixed wing RTK, πάντα βάζει 8-10 σημεία για να διορθώνει και να ελέγχει.

Εν συντομία η γνώμη μου είναι η εξης: Σίγουρα το rtk ειναι το μέλλον, απλά δεν ξέρω αν έχουμε φτάσει ακόμα εκεί.

 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Όντως είμαι ανάμεσα στο phantom 4 rtk και το standard. Fixed wing δεν τα ακουμπάω.

Επειδή τα επιδοτούμαι μπορώ να αγοράσω και τα 2 αλλα οι απόψεις διίστανται όσον αφορά το rtk σε αυτή την κατηγορία χρημάτων.

Επισης εννοείται οτι σε κάθε περίπτωση θα χρησιμοποιώ φωτοσταθερά και σημεία ελέγχου απλά πιστεύω πως το rtk θα μου χρειαστεί σίγουρα κάποια φορά σε ένα δύσβατο μέρος.

 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κανενα φθηνο προγραμμα για να φτιαχνουμε ορθοφωτοχαρτες υπαρχει....ή ολα ειναι στα 4000 ευρω?

  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας συνάδερφοι,

Ως νέος σχετικά στο αντικείμενο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν drones (πχ. mini) της dji που να μπορούν να συλλέγουν δεδομένα κατάλληλα για τη δημιουργία ορθομωσαϊκού (χωρίς RTK, PPK) σε κόστη  των 1000 ευρώ και κάτω; Θα είναι το πρώτο drone και δε θα ήθελα να πάω αμέσως σε κάτι πολύ ακριβό και για λόγους εξάσκησης. Ευχαριστώ πολύ

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.