Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώληση εξ αδιαιρέτου.


thanasis_theodor@yahoo.gr

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα,

Έχουμε ένα πρόβλημα με ένα οικόπεδο εξ αδιαίρετου,

Το οικόπεδο 212 τμ, ανήκει στον Α και τον Β μέσα υπάρχουν δυο μονοκατοικίες με δυο μετρητές νερού και δυο μετρητές ΔΕΗ. Ο Α ξαφνικά το ‘ πουλαει ’ στον Γ.  Εγώ ο (Β) το μαθαίνω μετά από πέντε μήνες, για την πώληση του μεριδίου. Ψάχνομαι και βλέπω ότι έχουν νομιμοποιήσει έναν ενιαίο χώρο 70 τμ. Όμως δεν μπορούν να το καταθέσουν στο κτηματολόγιο διότι, ο (Α) λέει ότι μέσα υπάρχει μια μονοκατοικία 70τμ, ο (β) λέει για ένα οικόπεδο κενό που μελλοντικά θα ανεγερθεί  πολυκατοικία εξ αδιαίρετου και στο κτηματολόγιο δείχνει δυο μονοκατοικίες…

Από τον Μάιο απλά έχουν ένα συμβόλαιο μέσα στο συρτάρι του Γ.

Εγώ πως μπορώ να κινηθώ νομικά για να επανέλθει ξανά το οικόπεδο στον (Α) και (Β) να του δώσω τα χρήματα που ζητεί να τα κάνω όλα νόμιμα και μετά να το πάρω όλο στο όνομα μου??

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα μιλησεις με τον μηχανικο σου,

να δει τι συμβολαιο εχετε, αν ειχατε κανει συσταση καθετης, τι -και πώς-  και υπο ποία ιδιότητα τακτοποιησε ο αλλος, τί μεταβιβασε...

και μετα θα σου πει τις επομενες ενεργειες

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει γίνει σύσταση για κάθετη ή οριζόντια διανομή. Δεν μπορούμε να δούμε τι νομιμοποιήσε γιατί είναι στο συρτάρι, όλα τα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα ξερεις καλα...

Εχεις εννομο συμφερτον να ζητησεις  απο το ΤΕΕ αντιγραφα της υπαγωγης και αυτο θα το κανει ο μηχανικος σου.

 Ξερει αυτος....

μετα,

τα λες και  με τον δικηγορο σου για να ζητησει αντιγραφο του "συμβολαιου"..

ξερει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα ηξερα καλα... δεν θα έμπαινα να παρω πληροφορίες...   σας ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο  σας!

 Θα ενημερώσω κ θα σας ενημερωσω!!! Ευχαριστω

Εχει νομιμοποιήσει.. 70τμ ενιαίο ισογειο χώρο, που στην πραγματικοτητα ειναι δυο ισογεια... πως μπορει να γινει αυτο χωρις να υπογραψει κ ο (Α) & ο (Β) ???

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. 

Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε έγινε μία τακτοποίηση χωρίς συναίνεση από εσένα σε εξ'αδιαιρέτου. 

Πήγαινε σε ένα μηχανικό να μιλήσει με ΤΕΕ να δείτε τι έχει τακτοποιηθεί και πως και να δείτε τι θα κάνετε μετά. 

Εδώ θα γράφουμε θα ξαναγράφουμε και άκρη δεν θα βγει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη.... αλλά γι αυτο έγραψα εδώ!!! Θέλω εαν γίνεται να πάρω όσο Περισσότερες πληροφορίες μπορώ, ωστε να δώ πως θα λειτουργήσω!!!! Όποιος μπορεί κ θέλει να βοηθήσει. Καλώς!!!  Σας ευχαριστώ.

 

Edited by [email protected]
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο τηλέφωνο μηχανικού έχουμε που μπορεί να ασχοληθεί και να μην λέει δικαιολογίες(& θα δούμε & δεν ξέρω & δεν θέλω να μπλέξω ...)

Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων, ατομικών επιχειρήσεων και εταιρειών πάσης φύσεως παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λ.π., όπως και η χορήγηση πληροφοριών με σκοπό την προώθηση οποιασδήποτε ατομικής ή εταιρικής επιχείρησης. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.