Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραδοσιακός ή ακρυλικός σοβάς;


mondomio

Recommended Posts

Γειά σας.

Τωρα τελευταία άκουσα (και είδα) κάποιον ακρυλικό σοβά για εξωτερικο σοβάτισμα.Το περίεργο είναι πως δεν τον περνάνε όπως τον παραδοσιακό σοβά σε τρία χέρια κ.λ.π. , αλλά σε μια και μοναδική φάση, σαν σπατουλάρισμα δηλαδή.

Δεν περνάνε οδηγούς για να σοβατίσουνε και το πάχος είναι μερικα χιλιοστά.

Το υλικό αν δεν κάνω λάθος ειναι της knauf αλλά δεν μπόρεσα να βρω λεπτομέρειες.

Οι άνθρωποι που το εφαρμόζουν ισχυρίζονται ότι ειναι ανθεκτικότερο του παραδοσιακου σοβα με ασβέστη και δεν παθαίνει τίποτα.

Το δικο μου ερώτημα είναι αν εχει κανεις εμπειρίες και γνώμη πάνω στο θέμα.

Να το προτιμήσω ή σε μερικά χρόνια θα αρχισουν να κρεμάνε οι σοβαδες και να φευγουν κομμάτια ολόκληρα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mήπως εννοείς το Α3?

γενικά έχω ακούσει καλά σχολια για το υλικό αν και πρόσφατα σε συζήτηση με μηχανικό στην Κύπρο μου έλεγε πως οι τοίχοι των κτιρίων που φτιάχνονται με αυτό το υλικό μετα από λίγο καιρό αποσυντίθεντε λόγω πολυμερισμού του υλικού.σαν να μαδάει δηλαδη...αυτό βέβαια ειναι κάτι που γίνεται αντιληπτό στην πάροδο του χρόνου,στην φάση της κατασκευής όλους ευχαριστημένους θα τους βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.