Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το Σχέδιο Νόμου για τα πενταετή τμήματα Μηχανικών Πανεπιστημίων


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάζω για  βιασύνες : "Όπως δήλωσε στο esos ο Πρύτανης του ΠΑΔΑ Κώστας Μουτζούρης ήδη τα οκτώ τμήματα του ΠΑΔΑ  από χθες ξεκίνησαν την κατάρτιση των νέων Προγραμμάτων Σπουδών , πενταετούς διάρκειας , ώστε να μετατραπούν σε πενταετείς σπουδές και για τους φοιτητές μας , πριν αυτοί αποφοιτήσουν τον Ιούλιο." από εδώ .

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, bob mastoras said:

Διαβάζω για  βιασύνες : "Όπως δήλωσε στο esos ο Πρύτανης του ΠΑΔΑ Κώστας Μουτζούρης ήδη τα οκτώ τμήματα του ΠΑΔΑ  από χθες ξεκίνησαν την κατάρτιση των νέων Προγραμμάτων Σπουδών , πενταετούς διάρκειας , ώστε να μετατραπούν σε πενταετείς σπουδές και για τους φοιτητές μας , πριν αυτοί αποφοιτήσουν τον Ιούλιο." από εδώ .

Λογικό είναι να βιάζονται καθότι πιέζονται πλέον και από τους φοιτητές τους, πολλοί εκ των οποίων (αν όχι όλοι της πρώην Σ.Τ.ΕΦ.) καθυστερούν πλέον εσκεμμένα την ολοκλήρωση των σπουδών τους!

Σκέψου να είσαι τώρα π.χ. 5ο ή 6ο έτος, να χρωστάς μόνο 1 ή 2 μαθήματα και να τα αφήνεις επίτηδες περιμένοντας αυτή την αλλαγή και ξέροντας ότι θα φορτωθείς τουλάχιστον άλλα 10-15 μαθήματα επιπλέον κι ότι κάθε εξάμηνο που καθυστερείς τη λήψη του πτυχίου σου κοστίζει επαγγελματικά, οικονομικά, κοινωνικά κ.α.

Και το θέμα εδώ είναι ότι αυτή η αλλαγή δε θα είναι τόσο γρήγορη και άμεση όσο θα ήθελαν καθηγητές και φοιτητές...όποιος διάβασε την παράγραφο 2 του νομοσχεδίου καταλαβαίνει τι εννοώ!;)

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Emporas said:

βιάζονται καθότι πιέζονται πλέον και από τους φοιτητές τους,

Μπορεί να έχω υποτιμήσει την ευαισθησία των καθηγητών, αλλά νόμιζα ότι η βιασύνη έχει να κάνει με τις φιλοδοξίες τους. Θεωρούσα ότι συνήθως όταν οι φοιτητές και οι απόφοιτοι πιέζουν για κάτι δεν αντιδρούν ακαριαία και με επιμονή.^_^

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2019 at 9:40 ΠΜ, bob mastoras said:

1)Μπορεί να έχω υποτιμήσει την ευαισθησία των καθηγητών, αλλά νόμιζα ότι η βιασύνη έχει να κάνει με τις φιλοδοξίες τους.

2)Θεωρούσα ότι συνήθως όταν οι φοιτητές και οι απόφοιτοι πιέζουν για κάτι δεν αντιδρούν ακαριαία και με επιμονή.^_^

1)Οι "φιλοδοξίες" τους (μισθός πανεπιστημιακού, διδακτορικά κ.λπ.) προφανώς καλύπτονται και χωρίς 5ετή τμήματα...δε βλέπω τι έχουν να κερδίσουν οι ίδιοι από αυτή την αλλαγή!
Καλά ο Μουτζούρης το ήθελε για να κάνει πολιτική καριέρα...ίσως και κάποιοι ακόμη...οι υπόλοιποι;
Ίσα ίσα που με 5ετή τμήματα θα αυξηθούν οι ώρες (και γενικότερα ο εργασιακός όγκος του προσωπικού των ιδρυμάτων), αλλά και οι απαιτήσεις διδασκαλίας...άλλο να έχεις φοιτητές του 8, άλλο του 13 κι άλλο του 18!
Στην πρώτη περίπτωση τους ξεπετάς με "εύκολη" ύλη και μετά πας για τσίπουρα, στην τελευταία μπορεί και να αποδειχθείς ανεπαρκής σε κάποιες περιπτώσεις!;)

2)Κοίταξε, εξαρτάται για τι πράγμα μιλάμε...άλλο να έχεις κάποιους φοιτητές μεμονωμένα να αντιδρούν για κάτι κι άλλο να έχεις όλους τους εν ενεργεία φοιτητές της πρώην Σ.Τ.ΕΦ. να σου μιλάνε και να σε πρήζουν κάθε μέρα γι' αυτό, αλλά και τους εκατοντάδες απόφοιτους (οι οποίοι πλέον αρχίζουν και οργανώνονται σε ομάδες και ψάχνονται και με δικηγόρους κ.λπ.) που μπορούν κάλλιστα να πάνε και παραπέρα την κατάσταση...κι αυτή τη φορά μιλάμε για σοβαρά θέματα (οι μεν πρώτοι καθυστερούν τις σπουδές και την αποφοίτησή τους και οι δε δεύτεροι καλούνται να αντιμετωπίσουν ένα ακόμη επαγγελματικό πρόβλημα, όσο μεγάλο ή μικρό κι αν είναι για τον καθένα, το "έχω πτυχίο από ίδρυμα που δεν υπάρχει πια") δε μιλάμε για αντιδράσεις επειδή έκοψαν κάποιους με 4,5 ή επειδή δεν έβγαλαν αρκετά θέματα για διπλωματικές κ.α.
Ειδικά σε επαρχιακά Τ.Ε.Ι. που οι κοινωνίες είναι πιο "κλειστές" αν εγώ ήμουν καθηγητής σε "σχολή μηχανικών" θα πρόσεχα πολύ τις δηλώσεις μου και θα έκανα τα πάντα να βοηθήσω φοιτητές και απόφοιτους να πάρουν αυτό που θέλουν, γιατί θα ήξερα πως σε αντίθετη περίπτωση μέχρι και ξύλο θα κινδύνευα να φάω!

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Ζούμε τον ορισμό του παραλόγου.

Αντί να καταργηθούν ΌΛΑ τα ΤΕΙ, να μειωθούν οι εισακτέοι στα Πολυτεχνεία κατά τουλάχιστον 20-30% και να μπουν κατώτατα κριτήρια εισόδου, ιδρύονται επιπλέον σχολές.......Οι άνθρωποι έχουν κόμπλεξ με την αριστεία....
Και για να προλάβω τους τ.ε. Προφανώς και δε θεωρώ ότι οι ήδη υπάρχοντες ειναι για τον...καιάδα. Προφανώς υπάρχουν εξαιρετικοί μηχανικοι απο ΤΕΙ και πρέπει να υπάρξει καθορισμός των ε.δ κλπ.
Ομως επτρέψτε μου να έχω προσωπική εμπειρία και όχι μου πε σου πε του πε ξέρω ξέρεις. Μονό και μόνο ότι λεκτορες !!?!?!?!?!? σε επαρχιακά ΤΕΙ δεν έχουν όυτε κάν phD είναι ενα γεγονός!.  Σταματώ εδώ.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στα επαρχιακά πολυτεχνεία που έκαναν μάθημα σε σούπερμαρκετ με αερομεταφερόμενες ταξιαρχίες , συγνώμη λάθος αερομεταφερόμενους καθηγητές ήταν όλα καλά ?  

Πολύ υποκρισία βρε παιδάκι μου . Καλά για τους καθηγητάδες δεν περίμενα κάτι διαφορετικό . Πολιτική ασκούν και μάλιστα φτηνή . Η μάλλον φτηνιάρικη...

Η συμφωνία ήταν ξεκάθαρη . Αυτή που ήθελε το τεε εδώ και 40 χρόνια . Κατάργηση των τμημάτων των τει που έχουν σχέση με την οικοδομή . Αυτό το έκαναν . Οχι μόνο το έκαναν αλλά δεν επέτρεψαν στους ήδη φοιτητές , ακόμα και του πρώτου έτους να τελειώσουν το νέο τμήμα .

Σας τα έγραψα από την αρχή . Από την στιγμή που τα ιδρύματα είναι νέα , ήταν προφανές ότι θα έχουμε 2 νέα τμήματα ΠΜ που θα γίνονταν 5ετή . Αυτό έγινε με το ΠΑΔΑ και το ΔΙΕΠΑΘΕ . Για τις άλλες ειδικότητες , ποιος ασχολείται στο τεε . Ουδείς αφού είναι γνωστό ποιοι κάνουν κουμάντο . 

Από την άλλη ποιός θα τολμούσε να θίξει γκαρσονιέρες και καφετέριες και να μην τον φάνε ζωντανό δήμαρχοι και βουλευτές της περιφέρειας . Εδώ δεν μπορούν να φύγουν οι πραγματικά αερομεταφερόμενοι από το Μπέογκραντ για να μην χάσουν οι ντόπιοι και θα έκλειναν τμήματα ...

Βέβαια οι συγκλητικοί του εμπ και του απθ , κλασσικά με διαφορά φάσης και χρονοκαθυστέρηση δεκαετιών , δεν μίλαγαν όταν γέμιζαν σχολές και τμήματα χωρίς κτήρια και εργαστήρια και τώρα παριστάνουν τους κήνσορες....

Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές...

Για να είμαστε και επίκαιροι....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, laxanos said:

Ζούμε τον ορισμό του παραλόγου.

Αντί να καταργηθούν ΌΛΑ τα ΤΕΙ, να μειωθούν οι εισακτέοι στα Πολυτεχνεία κατά τουλάχιστον 20-30% και να μπουν κατώτατα κριτήρια εισόδου, ιδρύονται επιπλέον σχολές.......Οι άνθρωποι έχουν κόμπλεξ με την αριστεία....
Και για να προλάβω τους τ.ε. Προφανώς και δε θεωρώ ότι οι ήδη υπάρχοντες ειναι για τον...καιάδα. Προφανώς υπάρχουν εξαιρετικοί μηχανικοι απο ΤΕΙ και πρέπει να υπάρξει καθορισμός των ε.δ κλπ.
Ομως επτρέψτε μου να έχω προσωπική εμπειρία και όχι μου πε σου πε του πε ξέρω ξέρεις. Μονό και μόνο ότι λεκτορες !!?!?!?!?!? σε επαρχιακά ΤΕΙ δεν έχουν όυτε κάν phD είναι ενα γεγονός!.  Σταματώ εδώ.

Συμφωνώ μαζί σας . Να προσθέσω ότι και η μετάβαση από την μία θέση στην άλλη δεν γίνεται με ακαδημαϊκά κριτήρια αλλά με ψηφοφορία ! 

37 λεπτά πριν, BAS said:

Ενώ στα επαρχιακά πολυτεχνεία που έκαναν μάθημα σε σούπερμαρκετ με αερομεταφερόμενες ταξιαρχίες , συγνώμη λάθος αερομεταφερόμενους καθηγητές ήταν όλα καλά ?  

Πολύ υποκρισία βρε παιδάκι μου . Καλά για τους καθηγητάδες δεν περίμενα κάτι διαφορετικό . Πολιτική ασκούν και μάλιστα φτηνή . Η μάλλον φτηνιάρικη...

Η συμφωνία ήταν ξεκάθαρη . Αυτή που ήθελε το τεε εδώ και 40 χρόνια . Κατάργηση των τμημάτων των τει που έχουν σχέση με την οικοδομή . Αυτό το έκαναν . Οχι μόνο το έκαναν αλλά δεν επέτρεψαν στους ήδη φοιτητές , ακόμα και του πρώτου έτους να τελειώσουν το νέο τμήμα .

Σας τα έγραψα από την αρχή . Από την στιγμή που τα ιδρύματα είναι νέα , ήταν προφανές ότι θα έχουμε 2 νέα τμήματα ΠΜ που θα γίνονταν 5ετή . Αυτό έγινε με το ΠΑΔΑ και το ΔΙΕΠΑΘΕ . Για τις άλλες ειδικότητες , ποιος ασχολείται στο τεε . Ουδείς αφού είναι γνωστό ποιοι κάνουν κουμάντο . 

Από την άλλη ποιός θα τολμούσε να θίξει γκαρσονιέρες και καφετέριες και να μην τον φάνε ζωντανό δήμαρχοι και βουλευτές της περιφέρειας . Εδώ δεν μπορούν να φύγουν οι πραγματικά αερομεταφερόμενοι από το Μπέογκραντ για να μην χάσουν οι ντόπιοι και θα έκλειναν τμήματα ...

Βέβαια οι συγκλητικοί του εμπ και του απθ , κλασσικά με διαφορά φάσης και χρονοκαθυστέρηση δεκαετιών , δεν μίλαγαν όταν γέμιζαν σχολές και τμήματα χωρίς κτήρια και εργαστήρια και τώρα παριστάνουν τους κήνσορες....

Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές...

Για να είμαστε και επίκαιροι....:mrgreen:

Η παιδεία και ειδικότερα η τριτοβάθμια εκπαίδευση χρειαζόταν μια αλλαγή . Η αλλαγή αυτή έγινε αλλά αντί να πάμε προς τα μπροστά , γυρίσαμε 180 μοίρες . 

Έρευνα - μηδενική

Προγράμματα σπουδών-απαρχαιωμένα

Πιο σώφρων θα ήταν να γίνει μια αναδιάρθρωση των ήδη υπάρχων τμημάτων μηχανικών , ακόμη και κλείσιμο μερικών. Αυτό βέβαια θα πρέπει να συνδυαστεί με δραματική μείωση των αριθμό των εισακτέων και του προσωπικού κλπ κλπ . Εκεί όμως καλείσαι να αντιμετωπίσεις τους τοπικούς άρχοντες .

Αντ' αυτού δημιουργούμε νέες σχολές και αυξάνουμε των αριθμών των μηχανικών . Τι θα πετύχουμε ; Τη συσσώρευση εργατικού δυναμικού και την απαξίωση ( βέβαια υπάρχει ήδη αυτή ) του επαγγέλματος . 

Τρέμω και μόνο στην ιδέα που σε λίγο καιρό θα βγω στην αγορά εργασίας . Όταν ξεκινούσα έβλεπα το <<βουνό>> από χιλιόμετρα μακριά , σε λίγο θα αναγκαστώ να το σκαρφαλώσω... Προσωπικά δεν βλέπω φως στο τούνελ  .

Αισθάνομαι ότι ως μηχανικοί , οφείλουμε να κυνηγήσουμε την εξειδίκευση της εξειδίκευσης και την συνεχόμενη βελτίωση και εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προβλήματα είναι οικονομικά (εκτός και αν κάποιος υποκρίνεται ότι δεν θέλει ανταγωνισμό για να μην του κλέψουν την ακαδημαϊκή δόξα [ή ότι δεν είναι θεωρητικά δυνατό να υπάρχουν περισσότερες θέσεις με ποιότητα]). Λύσεις σε οικονομικά προβλήματα της Ελλάδας υπάρχουν αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πολιτικά κόμπλεξ τα οποία δεν επιτρέπουν ούτε τις δοκιμές για κάτι καλύτερο. π.χ. υπάρχουν παιδιά στο εξωτερικό που θα σπούδαζαν στην Ελλάδα εάν μπορούσαν διότι τη βλέπουν σα μια ευρωπαϊκή χώρα με όμορφη ζωή. Αντί για προεκλογικούς λόγους κάποιοι πολιτικοί κάναν ψηφοθηρία με το "θα γίνουν τα παιδιά σου γιατροί με την κυβέρνησή μου" θα μπορούσαν να ανοίξουν την ελλάδα προς το εξωτερικό με μεγάλα ποσά διδάκτρων τα οποία θα επέστρεφαν μόνο στην διαφανή έρευνα στα πανεπιστήμια (και τα δίδακτρα όσων μπαίνουν με το ελληνικό σύστημα θα παρέμεναν δωρεάν για τον φοιτητή εξυπακούεται).

Γενικά φτιάξε την οικονομία [με υγιή τρόπο] και δε θα θέλει ο κόσμος να φάει ο ένας τον άλλο ούτως ή άλλως (και δε θα θέλουν να γίνουν όλοι γιατροί/δικηγόροι/μηχανικοί/υπουργοί/κτλ. [στις πλουσιότερες χώρες και το χόμπι της ζωγραφικής θεωρείται καλή καριέρα]).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.