Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Το Σχέδιο Νόμου για τα πενταετή τμήματα Μηχανικών Πανεπιστημίων


Engineer

Recommended Posts

Ποιος καθηγητής, ποιο πολυτεχνείο αντέδρασε στην ίδρυση της Αρχιτεκτονικής στα Ιωάννινα; Κανένας. Γιατί; Γιατί εκεί θα βολευτούν οι δικοί τους. Τα ΤΕΙ είναι ήδη στελεχωμένα με καθηγητές και δεν υπάρχει ελπίδα βολέματος από την άλλη κάστα. Άσε που κλείνει το παράθυρο ανοίγματος νέων τμημάτων Πολυτεχνείου, άρα τελειώνει το βόλεμα της γκόμενας, της κόρης, της ανιψιάς του κάθε καθηγηταρά για πολλά έτη. Για τις θέσεις υπάρχει αυτή η σύγκρουση και όχι για την ουσία. Αν ήταν για την ουσία θα έπρεπε να ζητάνε να κλείσουν τα μισά τμήματα, Πολυτεχνείων και μη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό λέμε και για αυτό μιλάμε για υποκριτές . Το όλο σκηνικό είναι στημένο και αποφασισμένο , απλά πρέπει να κάνουν και την παράσταση τους οι υποκριτές , μια και η χώρα βρίθει χαχόλων....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κύριοι η όλη αυτή εξίσωση προς τα κάτω, γνώμη μου είναι ότι αποσκοπεί στην περαιτέρω απαξίωση του δημοσίου πανεπιστημίου ώστε να παρουσιαστούν 
τα κολέγια της πλάκας που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα ως σοβαρά και εφάμιλλα ιδρύματα. Αντιθέτως, με αυτό που προτείνω στο προηγούμενο μήνυμα και κράτικά κονδύλια θα εξοικονομηθούν ώστε να ισχυροποιηθούν τα ιδρύματα και ταυτόχρονα θα μπορέσουν να υπάρξουν μη κρατικά πανεπιστήμια που δε θα μαζεύουν τα...λιμά όπως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εξίσωση προς τα κάτω μιλάτε ?  Εγώ βλέπω ότι ο Γαβρόγλου κάνει πλάκα σε κάποιους τύπους που βρέθηκαν εκτός παιχνιδιού από τους δικούς τους...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, laxanos said:

Γενικά κύριοι η όλη αυτή εξίσωση προς τα κάτω,

Γιατί εξίσωση προς τα κάτω;

Εγώ βλέπω εξίσωση προς τα πάνω. Δεν θα υπάρχουν Μηχανικοί με 4 έτη που τόσο ενοχλούσαν, αλλά μόνο Μηχανικοί με 5 έτη και μάλιστα από πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, laxanos said:

να παρουσιαστούν τα κολέγια της πλάκας που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα ως σοβαρά και εφάμιλλα ιδρύματα

Αν δεν ήμασταν χώρα που ακόμα ελέγχεται από πολιτικούς εξτρεμισμούς θορυβωδών μειονοτήτων θα μπορούσαμε να βελτιωθούμε χωρίς καν να θίγουμε ηθικά την μεγάλη πλειοψηφία της χώρας. π.χ. μετέφερε τον πλήρη έλεγχο στα πλέον καταξιωμένα Πολυτεχνεία της χώρας να αυξήσουν τις θέσεις τους αλλά με μεγάλα έσοδα που θα έρχονται με παχυλά δίδακτρα από φοιτητές εξωτερικού ενώ όσοι μπαίνουν με ελληνικές εξετάσεις θα είναι δωρεάν.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2019 at 3:43 ΜΜ, laxanos said:

Ζούμε τον ορισμό του παραλόγου.

Αντί να καταργηθούν ΌΛΑ τα ΤΕΙ, να μειωθούν οι εισακτέοι στα Πολυτεχνεία κατά τουλάχιστον 20-30% και να μπουν κατώτατα κριτήρια εισόδου, ιδρύονται επιπλέον σχολές.......Οι άνθρωποι έχουν κόμπλεξ με την αριστεία....
Και για να προλάβω τους τ.ε. Προφανώς και δε θεωρώ ότι οι ήδη υπάρχοντες ειναι για τον...καιάδα. Προφανώς υπάρχουν εξαιρετικοί μηχανικοι απο ΤΕΙ και πρέπει να υπάρξει καθορισμός των ε.δ κλπ.
Ομως επτρέψτε μου να έχω προσωπική εμπειρία και όχι μου πε σου πε του πε ξέρω ξέρεις. Μονό και μόνο ότι λεκτορες !!?!?!?!?!? σε επαρχιακά ΤΕΙ δεν έχουν όυτε κάν phD είναι ενα γεγονός!.  Σταματώ εδώ.

το ΠΑΔΑ τους ιδιους καθηγητες που ειχαν τα ΤΕΙ (αθηνων και πειραιως ) εχει,εκτος απο ελαχιστες προσθηκες.Του χρονου που θα γινει 5ετες αποκτησουν πληρη καταρτιση και θα μιλαμε για πολυτεχνικα ιδρυματα με καταρτισμενους καθηγητες??

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τα προσόντα των καθηγητών για τους οποίους μιλάς; Αν δεν είναι καλύτεροι από τους περισσότερους πανεπιστημιακούς, είναι τουλάχιστον ισάξιοι. Νομίζεις τα ιδρύματα τους το άριστα στις αξιολογήσεις των ΑΕΙ το πήραν τυχαία; Ή για πλάκα είναι τα μόνα ΤΕΙ, μαζί με το Κρήτης, που έγιναν πανεπιστήμια από μόνα τους;.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά όλα, πολύ θετικό, επιτέλους Μηχανικοί με 5 έτη σπουδών παντού σε όλη την χώρα. Προχωράμε μπροστά, όσοι θέλουν να μείνουν πίσω, μένουν μόνοι τους.

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.