Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση Περιουσιακή Κατάστασης (Πόθεν Έσχες): Απορίες


tel

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

πολλοί από εμάς, ιδιαίτερα όσοι είμαστε μηχανικοί του Δημοσίου, είμαστε υπόχρεοι υποβολής ΔΠΚ. Ως συνήθως η σχετική νομοθεσία είναι γεμάτη ασάφειες και ενώ για κάποια θέματα ζήτησα βοήθεια από το τηλεφωνικό κέντρο του pothen.gr ούτε οι υπάλληλοι φάνηκε να είναι σε θέση να με βοηθήσουν. Ευτυχώς που πήρε παράταση! Υποβάλλω δήλωση για πρώτη φορά: παλαιότερα ήμουν ξανά υπόχρεος αλλά για κάποια χρόνια δεν υπέβαλλα οπότε πάλι από την αρχή (πλέον ηλεκτρονικά). Προτείνω σε αυτό το νήμα να συγκεντρώνουμε όλες τις απορίες και να απαντούν όσοι είναι σίγουροι. Νομίζω ότι η κατηγορία που επέλεξα είναι η καλύτερα, αλλά αν κάνω λάθος ας το αλλάξουν οι moderators. Ακολουθούν οι πρώτες απορίες:

1. Ο "Τρόπος Κτήσης" και οι "Πηγές Προέλευσης Χρημάτων" αναφέρονται στον Υπόχρεο ή στα περιουσιακά στοιχεία καθαυτά; Π.χ. αν εγώ ως υπόχρεος έχω ένα ακίνητο από τότε που ήμουν ας πούμε βρέφος από αγορά των γονέων μου, τι γράφω στα πεδία αυτά: "Άλλη Περίπτωση" και "Άλλη Περίπτωση" αντιστοίχως αν τα πεδία αναφέρονται στον Υπόχρεο και εξηγώ στα σχόλια ή γράφω "Αγορά" και "Εισοδήματα Έτους" αντιστοίχως επειδή υπάρχει συμβόλαιο αγοράς και τα εισοδήματα ήταν εισοδήματα έτους αλλά των γονέων (περίπτωση στην οποία τα πεδία αναφέρονται στα περιουσιακά στοιχεία καθαυτά).

2. Ομοίως με το ανωτέρω ερώτημα για τραπεζικούς λογαριασμούς: αν πρόκειται για εισοδήματα τρίτου σε λογαριασμό στον οποίον είμαι συνδικαιούχος αναφέρονται ως εισοδήματα έτους ή προηγουμένων ετών ή ως "Άλλη περίπτωση"; 

3. Σε ακίνητα κτλ. προ 5ετίας είναι υποχρεωτική η αναγραφή αντικειμενικής αξίας και αξίας κτήσης;

4. Σε αγορές υπάρχει τρόπος να διαχωριστεί η αγορά με εισοδήματα έτους και εισοδήματα προηγουμένων ετών; 

5. Αν υπάρχει λογαριασμός μισθοδοσίας και άλλος λογαριασμός στον οποίον μεταφέρονται τα ποσά και ο οποίος χρησιμοποιείται για τρέχοντα έξοδα αγορές κτλ. η πηγές προέλευσης χρημάτων στο 2ο λογαριασμός αναφέρονται ως "Άλλη περίπτωση" και στα σχόλια αναφέρεται ότι προέρχονται από το λογαριασμό μισθοδοσίας ή αναφέρονται ως "Εισοδήματα έτους" δεδομένου ότι όντως πρόκειται για εισοδήματα έτους; 

Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου είναι πολύ περίεργες... αλλά προκύπτουν από την ασάφεια της ελληνικής νομοθεσίας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ήταν η ημερομηνία που απόκτησες την ιδιότητα που σε υποχρεώνει σε υποβολή δήλωσης πόθεν έσχες;

1) Ο "Τρόπος Κτήσης" και οι "Πηγές Προέλευσης Χρημάτων" αναφέρονται πάντα στον Υπόχρεο. Συνεπώς αν έχεις ένα ακίνητο από τότε που ήσουν βρέφος (και άρα συμμετείχαν για λογαριασμό σου οι κηδεμόνες σου καθότι ήσουν ανίκανος για δικαιοπραξία) πρέπει να διαβάσεις τον τίτλο απόκτησης με προσοχή για να δεις τι ακριβώς αναγράφει. Π.χ. μπορεί:  α) οι κηδεμόνες διαχειριζόντουσαν δικά σου μετρητά; β) το αγόρασαν με δικά τους χρήματα και σου το έδωσαν με γονική παροχή; γ) αποδέχτηκαν για λογαριασμό σου κάποια διαθήκη;

Η επιλογή "Άλλη περίπτωση" μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικώς όταν καμία άλλη από τις εναλλακτικές επιλογές δεν ταιριάζει στην εξεταζόμενη περίπτωση.

2) Επιλέγεις "Άλλη περίπτωση".

3) Δεν είναι υποχρεωτική με την έννοια που αντιλαμβάνομαι ότι το γράφεις. Εξάλλου η αντικειμενική αξία δεν υπήρχε ανέκαθεν. Ωστόσο όταν δηλώνεις "Αγορά" τότε η επόμενη λογική σκέψη δεν είναι το τίμημα;

4) Η δήλωση πόθεν έσχες "διαπλέκεται" με την δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Κατά την γνώμη μου πρέπει να είναι βασική σου επιδίωξη κιόλας αν θέλεις να έχεις σωστό αποτέλεσμα. Έτσι λοιπόν αν στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους π.χ. 2006 είχες συμπεριλάβει αγορά ακινήτου 100.000,00€ εκ των οποίων οι 60.000,00€ προέρχονταν από δάνειο, οι 35.000,00€ από ανάλωση κεφαλαίου και οι υπόλοιπες 5.000,00€ από εισοδήματα έτους τότε εισάγοντας τις αντίστοιχες επιλογές στην ΔΠΚ έχεις οδηγηθεί στην απόλυτα σωστή λύση του προβλήματος.

5) Εισοδήματα έτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 7/4/2019 at 2:26 ΜΜ, COSTAS T said:

Ποια ήταν η ημερομηνία που απόκτησες την ιδιότητα που σε υποχρεώνει σε υποβολή δήλωσης πόθεν έσχες;

1) Ο "Τρόπος Κτήσης" και οι "Πηγές Προέλευσης Χρημάτων" αναφέρονται πάντα στον Υπόχρεο. Συνεπώς αν έχεις ένα ακίνητο από τότε που ήσουν βρέφος (και άρα συμμετείχαν για λογαριασμό σου οι κηδεμόνες σου καθότι ήσουν ανίκανος για δικαιοπραξία) πρέπει να διαβάσεις τον τίτλο απόκτησης με προσοχή για να δεις τι ακριβώς αναγράφει. Π.χ. μπορεί:  α) οι κηδεμόνες διαχειριζόντουσαν δικά σου μετρητά; β) το αγόρασαν με δικά τους χρήματα και σου το έδωσαν με γονική παροχή; γ) αποδέχτηκαν για λογαριασμό σου κάποια διαθήκη;

Η επιλογή "Άλλη περίπτωση" μπορεί να χρησιμοποιηθεί γενικώς όταν καμία άλλη από τις εναλλακτικές επιλογές δεν ταιριάζει στην εξεταζόμενη περίπτωση.

2) Επιλέγεις "Άλλη περίπτωση".

3) Δεν είναι υποχρεωτική με την έννοια που αντιλαμβάνομαι ότι το γράφεις. Εξάλλου η αντικειμενική αξία δεν υπήρχε ανέκαθεν. Ωστόσο όταν δηλώνεις "Αγορά" τότε η επόμενη λογική σκέψη δεν είναι το τίμημα;

4) Η δήλωση πόθεν έσχες "διαπλέκεται" με την δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Κατά την γνώμη μου πρέπει να είναι βασική σου επιδίωξη κιόλας αν θέλεις να έχεις σωστό αποτέλεσμα. Έτσι λοιπόν αν στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους π.χ. 2006 είχες συμπεριλάβει αγορά ακινήτου 100.000,00€ εκ των οποίων οι 60.000,00€ προέρχονταν από δάνειο, οι 35.000,00€ από ανάλωση κεφαλαίου και οι υπόλοιπες 5.000,00€ από εισοδήματα έτους τότε εισάγοντας τις αντίστοιχες επιλογές στην ΔΠΚ έχεις οδηγηθεί στην απόλυτα σωστή λύση του προβλήματος.

5) Εισοδήματα έτους.

Αγαπητέ Κώστα,

θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ! Με βοήθησες όσο δεν μπορείς να φανταστείς... Συνεχώς το σκεπτόμουν αλλά έλεγα άστο προς το παρόν μήπως χρειαστεί να ρωτήσω και κάτι ακόμα... 

Υπεβλήθη!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.