Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ταύτιση τοπογραφικού συμβολαίου μετά το 2013


Recommended Posts

Καλημέρα σας,  μηπως θα μπορούσε κάποιος να μου θυμίσει ποιος νόμος ορίζει οτι μετά το 2013 τα τοπογραφικά  που συνοδεύουν τα συμβόλαια ( ο 4178/2013 ήταν?) στα οποία εκδίδεται άδεια δόμησης τώρα θα πρέπει να είναι ταυτόσημα με αυτά των συμβολάιων ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να ταυτίζονται 100% το 5% αφορά το εμβαδόν, στην περιπτωση μου το συμβολαιο εχει συνταχθεί με ''ψευτοΕΓΣΑ'' οπότε έχω και μια μετατόπιση 2 μέτρα σε σχέση με την πραγαμτικότητα το εμβαδόν είναι εντός της ανοχής του 5%. ο συμβολαιογράφος δεν θελει να διορθωσει το συμβόλαιο για μικροδιαφορές, μηπως να αλλάξω συμβολαιογράφο ?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φράση που αναγράφεις χρήζει και μιας ανάλυσης.

α) Περιέγραψε πιο αναλυτικά το ιστορικό τίτλων, άδειας κλπ. Τι ακριβώς έχει γίνει στο ακίνητο.

β) Αν συντάχθηκε τοπογραφικό "μαιμου" από κτιμανετ ας ζητήσουν τώρα τις δέουσες ευθύνες από το συντάκτη του (αφού κατά 99% θα έδωσε και προσφορά πολύ χαμηλότερη από όλους και προτιμήθηκε λειτουργώντας εκτός επαγγελματισμού και δεοντολογίας).

γ) Ο συμβ/φος γιατί να θέλει από μόνος του να το διορθώσει; Δεν έχει καμιά δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Παύλος έχεις δικιο τα έγραψα λίγο μπερδεμένα:

α) Το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου είναι αγοραπωλησίας που έγινε πέρυσι.

β) ο ''μηχανικός'' που συνέταξε το συμβόλαιο έκανε ένα μαϊμού με εξάρτηση από το κτημα νετ, αν και στην περιοχή υπάρχει πράξη υπό σύνταξη δεν έλαβε υπόψιν τις συντεταγμένες του μελετητή. Τώρα που θέλω εγώ να βγάλω άδεια δόμησης τα βρήκα όλα μπροστά μου.

Σκέφτηκα για να έχει και έναν σωστό τίτλο ο πελάτης με σωστό τοπογραφικό να ενημερώσουμε το συμβόλαιο αγοραπωλησίας.

γ) Εγώ θέλω να το διορθώσω.

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού & ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχουν εν ζωή αγοραστής και πωλητής και εφόσον και οι 2 δέχονται τις μεταβολές ότι θες και σε όποια Συμβ/φο θες μπορείς να το τροπ/σεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το πειθαρχικό να πεις στον ιδιοκτήτη (ένα τηλέφωνο είναι, αστική χρέωση),

όπως και τα δικαστήρια.

Από τη στιγμή που έχεις μελέτη (τοπογραφικό) περσινό, έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ο μελετητής να χρησιμοποιήσει την απαραίτητη τεχνολογία+ακρίβεια που απαιτείται για τις συγκεκριμένες προδιαγραφές της μελέτης που συντάσει. Αν αγνόησε ΟΛΑ τα παραπάνω υπάρχουν:

1. δικαίωμα του ιδιοκτήτη για προσφυγη (δικαστηρια, ας μας πουν οι νομικοι τι μπορει να του κάνει), τουλάχιστον αποζημίωση  + έξοδα διορθωσης συμβολαίου + + + +

2. δικαίωμα του ιδιοκτήτη για καταγγελία (στο ΤΕΕ για παραβίαση κώδικα+τεχνικών+ψευδή δήλωση κλπ)

3. δικαίωμα του ιδιοκτήτη για διόρθωση συμβολαίου

ΥΓ

είσαι σε λειτουργούν κτηματολόγιο;

Edited by jojo
τονισμός
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.