Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνώριση ελληνικού πτυχίου στην Αυστραλία


NikosLan

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Χαίρετε, λέγομαι Νίκος είμαι 17 ετών και θα ήθελα να μάθω ποια είναι η διαδικασία αναγνώρισης του ελληνικού πτυχίου ενός μηχανικού από το αντίστοιχο "επιμελητήριο" της Αυστραλίας ή εάν μπορεί να αναγνωριστεί κιόλας. Καταρχάς, κατέχω την αυστραλέζικη υπηκοότητα (η μητέρα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί) οπότε η visa δεν είναι θέμα για εμένα. Έπειτα, δείχνω ενδιαφέρον για 2 σχολές αυτή τον 'Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών' και των 'Μηχανολόγων Μηχανικών', όμως θα ήθελα να ξέρω εκ των υστέρων εάν περάσω στη σχολή και το αποκτήσω, το πτυχίο μου θα έχει τη δυνατότητα να αναγνωριστεί ως ισάξιο (δηλαδή να το εγκρίνουν) έναντι αυτών που παρέχουν τα πανεπιστήμια της Αυστραλίας ώστε να μπορέσω να ασκήσω ένα σχετικό επάγγελμα; Η ερώτηση μου τίθεται γιατί θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό ή αν θα ήταν προτιμότερο να σπουδάσω εκεί με οποιοδήποτε κόστος (έχω την αδερφή μου εκεί, που έφυγε από εδώ και σπούδασε σε πανεπιστήμιο της Αυστραλίας, παππού και γιαγιά με σπίτι). Ακόμη και αν σπουδάσω εδώ δεν σκέφτομαι να φύγω ή έστω να φύγω αμέσως, απλά θέλω να γνωρίζω τι μπορώ να κάνω και τι μπορεί να γίνει για οποιοδήποτε σενάριο-σκέψη που ανέφερα. Συγνώμη που μακρυγόρησα αλλά θέλησα να γράψω τα πράγματα όπως τα σκέφτομαι.

Οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια εντός ή εκτός θέματος είναι δεκτή, ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δεν φαίνεται να έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία για το θέμα σου.

Πιστεύω είναι πολύ πιό σίγουρο να πάρεις πληροφορίες από την Αυστραλία, ίσως με τη βοήθεια και της αδελφής σου.

Καλή τύχη, στη σταδιοδρομία σου, σε ότι αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

Δυνατότητα αναγνώρισης γενικά υπάρχει, κατόπιν αιτήματος στα αρμόδια επιμελητήρια της χώρας. Λίστα με τα αλλοδαπά ιδρύματα που κατά κανόνα τελικώς αναγνωρίζονται ώστε να είσαι εκ των προτέρων σίγουρος δε φαίνεται να υπάρχει. Οπότε ερώτημα απευθείας εκεί. 

Αλλά εφόσον έχεις δυνατότητα να σπουδάσεις εκεί, το ιδανικό είναι να το κάνεις, ώστε να έχεις και αυτόματη αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, antloukidis said:

Νίκο, δεν φαίνεται να έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία για το θέμα σου.

Πιστεύω είναι πολύ πιό σίγουρο να πάρεις πληροφορίες από την Αυστραλία, ίσως με τη βοήθεια και της αδελφής σου.

Καλή τύχη, στη σταδιοδρομία σου, σε ότι αποφασίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, ήδη απευθύνθηκα σε μια γνωστή της μητέρας μου στην Αυστραλία και με ενημέρωσε με μια απάντηση πως "ναι", πράγματι γίνεται αναγνώριση μέσω κάποιων διαδικασιών.

 

10 ώρες πριν, georgios_m said:

Δυνατότητα αναγνώρισης γενικά υπάρχει, κατόπιν αιτήματος στα αρμόδια επιμελητήρια της χώρας. Λίστα με τα αλλοδαπά ιδρύματα που κατά κανόνα τελικώς αναγνωρίζονται ώστε να είσαι εκ των προτέρων σίγουρος δε φαίνεται να υπάρχει. Οπότε ερώτημα απευθείας εκεί. 

Αλλά εφόσον έχεις δυνατότητα να σπουδάσεις εκεί, το ιδανικό είναι να το κάνεις, ώστε να έχεις και αυτόματη αναγνώριση.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας.

Edited by NikosLan
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, NikosLan said:

.... και με ενημέρωσε με μια απάντηση πως "ναι", πράγματι γίνεται αναγνώριση μέσω κάποιων διαδικασιών.

Ευχαριστούμε Νικόλα για την ενημέρωση.

Σίγουρα χρήσιμη εναλλακτική λύση για πολλούς νέους μηχανικούς. (όχι για μένα πλέον) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η αναγνώριση διπλώματος Ελληνικού πολυτεχνείου (5ετούς) από τους Engineers Australia γίνεται ως PE (professional Engineer). Βεβαίως υπάρχουν προυποθέσεις. Μπες στο σιτε τους https://www.engineersaustralia.org.au/ να δεις λεπτομέρειες. 

Φυσικά αν σπουδάσεις σε αντίστοιχο Αυστραλιανό πανεπιστήμιο η αναγνώριση θα είναι πιο εύκολη (chartership). Αντίστοιχα ισχύει για αναγνώριση στην Μ. Βρετανία ως chartered. Δεν γίνεσαι αυτόματα (ούτε αν έχεις πτυχίο από Βρετανικό πανεπιστήμιο) αλλά κάνεις αίτηση μετά από κάποια χρόνια εμπειρίας και εγκρίνεται (ή απορρίπτεται)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.