Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

drawing reference


EIRHNH_PAL

Recommended Posts

Καλησπερα!

Τωρα ξεκινησα να λυνω τοπογραφικα με autocad και εχω του 2007.Θελω να ρωτησω 2 πραγματα.
1) για να φορτωσω ενα αρχειο dwg μεσα σε ενα αλλο (πχ σε περιπτωση που εχω ενα dwg με την διανομη και θελω να φορτωσω μεσα ενα αλλο dwg με τα κτισματα) πηγαινω στην εντολη insert->drawing reference-> και στο πινακακι που ανοιγει απενεργοποιω ολα τα check boxes (insertion point-scale-rotation)για να πεσει ακριβως στις συντεταγμενες που εχει.Ωστοσο δεν μου πεφτει εκει που θελω .Κανω κατι λαθος?και τα 2 αρχεια μου ειναι σε εγσα.

2)οταν θελω να γυρισω σχεδιο απο hatt σε εγσα κανω παλι την ιδια διαδικασια απλα στο insertion point επιλεγω το πρωτο τριγωνομετρικο και στο rotation το 2ο?η κανω καποια αλλη διαδικασια ?

Σορυ αλλα δουλευα τοσα χρονια σε microstation και τωρα πρεπει να μαθω autocad και εχουν διαφορετικο περιβαλλον

 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, EIRHNH_PAL said:

...

1) για να φορτωσω ενα αρχειο dwg μεσα σε ενα αλλο (πχ σε περιπτωση που εχω ενα dwg με την διανομη και θελω να φορτωσω μεσα ενα αλλο dwg με τα κτισματα) πηγαινω στην ...

Στο AutoCAD πολλά πράγματα μπορείς να τα κάνεις με πολλαπλούς τρόπους.

Για το συγκεκριμένο όπως το περιγράφεις θα σου έλεγα έναν εύκολο και σχετικά απλό τρόπο.

Ανοίγεις και τα 2 αρχεία dwg.

Α που θα καταλήξεις και το Β με την διανομή.

Πας στο Β

Εκεί

Edit

/Copy

Και επιλέγεις τις γραμμές ή ότι θες ή και όλο το περιεχόμενο που θες να μεταφέρεις στο Α.

(χωρίς σημείο αναφοράς)

Μετα ανοίγεις το σχέδιο Β

Πας πάλι

Edit

Και επιλέγεις το

Paste to Original Coordinates

 Τέλος…

 

(αν και τα 2 σχέδια είναι στο ίδιο σύστημα συντεταγμένων θα τα δεις κανονικά παρεούλα...)

 

  • Βάλε ειδικότητα στο προφίλ σου
  • Υπάρχει σχετικό νήμα για ερωτήσεις αρχαρίων του AutoCAD και ενδεχόμενα ο αρμόδιος συντονιστής θα μεταφέρει το ερώτημα σου εκεί.
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ο αγαπημένος μου τρόπος είναι και μένα απλά επιλογή, αντιγραφή, επικόλληση (to original coords).

ΥΓ. Με δεξί κουμπί/mouse γίνονται επίσης όλα

Edited by curzondax
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ερώτημα σου για την απλή εισαγωγή ενός αρχείου .dwg μέσα σε ένα άλλο, πρέπει και τα δύο σχέδια να είναι στις ίδιες σχεδιαστικές μονάδες για να φανούν σωστά....

Από το μενού Format ----> Units -----> στο Insertion Scale επέλεξε και στα δύο αρχεία/ σχέδια το Unitless και ξαναδοκίμασε όπως πριν....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2019 at 2:26 ΠΜ, lou said:

Στο πρώτο ερώτημα σου για την απλή εισαγωγή ενός αρχείου .dwg μέσα σε ένα άλλο, πρέπει και τα δύο σχέδια να είναι στις ίδιες σχεδιαστικές μονάδες για να φανούν σωστά....

Από το μενού Format ----> Units -----> στο Insertion Scale επέλεξε και στα δύο αρχεία/ σχέδια το Unitless και ξαναδοκίμασε όπως πριν....

Αυτό είναι το σωστό...

Κι εγώ χρησιμοποιώ xrefs γιατί βολέυει στο πάγωμα/ξεπαγωμα με ένα κλικ. Απλά πρέπει τα δύο σχέδια να είναι στο ίδιο μετρικό σύστημα με τις ίδιες μονάδες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.