Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eνεργητική πυροπροστασία σε χειρουργεία


kirki2

Recommended Posts

Τι ακριβώς ζητάς;

 

εάν μεσα στους χώρους των χειρουργειων και στα γραφεία των γιατρών είναι υποχρεωτικό ή όχι η υπαρξη α)πυρανιχνευτών β)συστήματα αυτόματης πυρόσβεσης ή πυροσβεστήρων.

Μπήκα στο site της πυροσβεστικής αλλα δεν είδα κάτι που νά έχει για χειρουργεία.

Link to comment
Share on other sites

Χμ.... λοιπόν. Ο 12Α αναφέρει τις απαιτήσεις για τους επικίνδυνους χώρους. Τα χειρουργεία είναι εκτός, όπως και τα γραφεία. Προσοχή όμως. Στα γραφεία των ιατρών μπορεί να υπάρχουν επικίνδυνα υλικά... οπότε πυρανιχνευτής και Φ.Ε. ακόμα και αν δεν σου επισημανθεί. Τα κλειδώνουν και φεύγουν! Όσο για τα χειρουργεία, δεν έχω δει πουθενά να τοποθετούμε πυρανιχνευτή (ειδικά σε άσηπτα).

Link to comment
Share on other sites

Χμ.... λοιπόν. Ο 12Α αναφέρει τις απαιτήσεις για τους επικίνδυνους χώρους. Τα χειρουργεία είναι εκτός, όπως και τα γραφεία. Προσοχή όμως. Στα γραφεία των ιατρών μπορεί να υπάρχουν επικίνδυνα υλικά... οπότε πυρανιχνευτής και Φ.Ε. ακόμα και αν δεν σου επισημανθεί. Τα κλειδώνουν και φεύγουν! Όσο για τα χειρουργεία, δεν έχω δει πουθενά να τοποθετούμε πυρανιχνευτή (ειδικά σε άσηπτα).

 

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τι εννοείς όταν λες Φ.Ε.?

Δεν τους ξέρω τους όρους, μέχρι τώρα δουλευα σε εργοστασιο και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Στα χειρουργεία απαγορεύεται να διέρχεται οποιοδήποτε σύστημα πυρασφάλειας. Απαγορεύεται να διέρχεται οποιοσδήποτε σωλήνας μέσα από την ψευδοροφή τους.

Για περισσότερες λεπτομέρειες έλεγξε το από το Υπουργείο Υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Οι Φ.Ε. είναι οι φωτεινοί επαναλήπτες (sorry για την συντομογραφία... ήταν άπρεπο από μέρους μου).

 

GEOAVR, να υποθέσω δεν αναφέρεσαι για σωλήνες ηλεκρολογικούς... ή κάνω λάθος. Γιατί η οροφή ενός χειρουργείου ειδικά όταν έχει pedant έχει έναν σκασμό καλώδια που συνήθως τα περνάμε σε χαλυβδοσωλήνα κατάλληλα γειωμένη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.