Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναπροσαρμογή εβδομάδας GPS - Promark3 - Προβλήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

χρησιμοποιώ δυο μονόσυχνους δέκτες GPS promark3 και για την επίλυση το GNSS Solutions. Με την πρόσφατη αναπροσαρμογή εβδομάδας GPS, ενώ οι δέκτες δεν αντιμετώπισαν κανένα θέμα, το λογισμικό δεν μπορεί να λύσει τις μετρήσεις. Σκέφτηκα εφόσον οι δέκτες δεν αντιμετωπίζουν θέμα στη συλλογή των παρατηρήσεων να ακολουθήσω την οδό μετατροπής σε rinex των παρατηρήσεων και την επίλυση σε κάποιο άλλο πρόγραμμα. Δεδομένου ότι η τεχνική stop & go, με την τότε μορφή δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα σήμερα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος με παρόμοιο εξοπλισμό και πως το αντιμετώπισε; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άμεσα γιατί δεν έχω επαφή με αυτά τα προϊόντα αλλά δύο σχόλια: όταν ανοίξεις παράγωγα RINEX (ως απλό text) βλέπεις τη σωστή ημερομηνία (αν όχι ίσως το πρόβλημα δεν είναι στο τελικό λογισμικό αλλά λύνεται με διόρθωση ημερομηνίας); Γενικά το πρόβλημα δεν είναι θεωρητικά τεράστιο και αδύνατο να ξεπεραστεί ακόμα και σε παρατημένα προϊόντα (λογισμικού ή υλικού) διότι το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουν "σε ποια εικοσαετία βρισκόμαστε" αλλά για το hacking τους ίσως χρειαστούν κάποιες γνώσεις πληροφορικής.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθό σαν σκέψη και σίγουρα θα ξεπεραστεί το θέμα, υπάρχουν αρκετοί δέκτες στην Ελληνική αγορά όμοιοι με τους δικούς μου. Είναι καθαρά θέμα λογισμικού και επειδή η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι λίγο μαύρο κουτί επιφυλάσσομαι να βάλω χέρι έτσι απλά.. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Θα μετατρέψεις τα πρωτεύοντα αρχεία σε rinex με το νέο πρόγραμμα rinex converter που βγήκε λόγω weekend rollover

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, dimitzio2 said:

το λογισμικό δεν μπορεί να λύσει τις μετρήσεις.

Εννοείς πώς δέν μπορεί να δώσει fixed λύσεις;;  Τα αρχεία των δεκτών δείχνουν τη σωστή ημερομηνία όταν τα κατεβάζεις;;

(Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τους δέκτες Sokkia Stratus, γι' αυτό σε ρωτώ.)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη οι δέκτες δείχνουν εντάξει. Όταν είμαι έξω έχω "ορθές" συντεταγμένες (αναφέρομαι στην επίλυση που δίνουν)! Η εταιρία είχε αναφέρει πως οι συγκεκριμένοι δέκτες δεν επηρεάζονται από την αναπροσαρμογή εβδομάδας. Το λογισμικό μεμονωμένα αναγνωρίζει τα αρχεία με σωστή ώρα και θέση, αλλά όταν προσθέτω αρχεία του δεύτερου δέκτη για ταυτόχρονη επίλυση το πρόγραμμα κρασάρει!  

Θωμά ποιο πρόγραμμα εννοείς; Αναφέρεσαι σε συγκεκριμένης εταιρίας;

Πιστεύω πως η μετατροπή σε rinex είναι αρχικά προβληματική. Δοκίμασα να τα μετατρέψω με την αντίστοιχη εφαρμογή του GNSS και όταν τα χρησιμοποίησα σε άλλο λογισμικό είδα πως στο stop & go που παίρνω παρατηρήσεις 10'' το αρχείο έδινε από 6'' έως και 15''. Καμιά ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitzio2 said:

έχω "ορθές" συντεταγμένες

Επειδή δέν έχω εμπειρία από τους δέκτες που λές (promark 3), όμως επειδή είναι μονόσυχνοι έχουν γενικά κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Άν εννοείς με ορθές συντ/νες διαδικασία realtime (δέν ξέρω άν υπάρχει σε μονόσυχνους δέκτες -νομίζω όχι), τότε πρακτικά δέν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα αφού επιλύει σωστά τα ανύσματα base - rover, άν καταλαβαίνω σωστά.

Μπορώ να σου πώ μόνο με βεβαιότητα (δοκιμές έκανα μόλις σήμερα) ότι άν κατεβάσεις αρχεία παρατηρήσεων από δύο μονόσυχνους δέκτες, ανεξάρτητα άν καταλαβαίνουν ή όχι την σωστή ημερομηνία (στην περίπτωσή μου συνεχίζουν να μήν την καταλαβαίνουν), το λογισμικό με postprocessing δίνει σίγουρα σωστές fixed λύσεις. Με τους δικούς μου δέκτες (Sokkia Stratus) μπορώ (μπορούσα τουλάχιστον) να κάνω kinematic (Νομίζω είναι κάτι αντίστοιχο του stop - and - go που λές.) Εκ πρώτης όψεως νομίζω οτι μπορεί, χωρίς πρόβλημα, ασχέτως που δέν αναγνωρίζει την ημερομηνία. Αλλά σίγουρη δοκιμή δέν έκανα ακόμη. 

Αυτό που είναι βέβαιο, άν τελικά δέν αναγνωρίζεται η σωστή ημερομηνία, είναι οτι δέν μπορούν πλέον, οι δέκτες αυτοί, να χρησιμοποιήσουν για επιλύσεις το HEPOS. :-( 

Για το δεύτερο θέμα δέν έχω να σε βοηθήσω γιατί το gnss solutions το χρησιμοποιώ ελάχιστα... Γνωρίζω καλά το Spectrum Survey, άν έχεις πρόσβαση σ' αυτό μπορώ να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα rinex converter το παρέχει η εταιρία ashteck δωρεάν και πρόσφατα έκανε αναβάθμιση λόγω του weekend rollover. 

On 13/4/2019 at 11:20 ΠΜ, dimitzio2 said:

 

Θωμά ποιο πρόγραμμα εννοείς; Αναφέρεσαι σε συγκεκριμένης εταιρίας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποίησα και η αλήθεια είναι πως λύνει το πρόγραμμα τις βάσεις! Ευχαριστώ! Το θέμα μου πλέον είναι η τεχνική Stop & Go που τα αποτελέσματά της έχουν πλέον μια ακρίβεια 3-4 μέτρων!

Το ενδιαφέρον βέβαια είναι πως βλέποντας στις πληροφορίες όταν εισάγω αρχείο Promark3 (το οποίο έχει αποσυμπιεστεί σε GNSS Solutions) για μετατροπή σε rinex, στο rinex converter ενώ η πληροφορία σχετικά με το χρόνο της πρώτης παρατήρησης είναι ορθή, η πληροφορία για την τελευταία αναφέρεται στο 1980!! 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα.. τι κανετε εσεις βημα-βημα?

edit, κατεβασα απο το site της jgc το converter. κομπλε. το μονο που θελω ειναι πως να εχω τις συντεταγμενες σε text

Edited by dimikoro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.