Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκθεση ΟΟΣΑ: Τα 42 από τα 100€ το μήνα υπαλλήλων και συνταξιούχων πάνε στο κράτος


Engineer

Recommended Posts

Σαφέστατα, δεν διαφωνούμε σε αυτό.

Άλλη όμως, εντύπωση δημιουργούν χαμηλά νούμερα και άλλη (πιο αρνητική) εντύπωση προκαλούν υψηλά.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, curzondax said:

Για αυτό προσέθεσα τη δεύτερη παράγραφο. Η προηγούμενη κυβέρνηση μείωσε τη φορολογία ("δραματικά" κατά βουλευτή της σημερινής κυβέρνησης) αλλά δεν φαίνονται αυτά εύκολα διότι λόγω συνέχειας των κρατών, βάρη από προηγούμενες κυβερνήσεις βαρύνουν τις επόμενες και οι πολιτικές δεν βγάζουν αποτέλεσμα σε 2-3 μήνες όπως πολλοί έχουν την ψευδαίσθηση.

για οποιαδήποτε επόμενη κυβέρνηση τα βάρη από την προηγούμενη θα είναι τα ίδια, οπότε μπορεί και να αποτελέσει αντικείμενο σύγκρισης το προτεινόμενο σενάριο της καθεμιάς.

"δραματικές" μειώσεις εμένα δε μου λένε κάτι, ακόμα κι αν το λέει η αντιπολίτευση. το θέμα είναι αν είχε κάθε πολίτης τα μέσα να υπολογίσει πραγματικά τι θα του μείνει στο τέλος κάθε σεναρίου: έσοδα μείον έξοδα. 

εγώ πάντως επί σύριζα είδα τις εισφορές και τον ένφια να μειώνονται, τι ακριβώς μειώθηκε επί σαμαρά; ευκαιρία ίσως να ανατραπούν κάποιες ψευδείς εντυπώσεις..

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

για οποιαδήποτε επόμενη κυβέρνηση τα βάρη από την προηγούμενη θα είναι τα ίδια, οπότε μπορεί και να αποτελέσει αντικείμενο σύγκρισης το προτεινόμενο σενάριο της καθεμιάς.

"δραματικές" μειώσεις εμένα δε μου λένε κάτι, ακόμα κι αν το λέει η αντιπολίτευση. το θέμα είναι αν είχε κάθε πολίτης τα μέσα να υπολογίσει πραγματικά τι θα του μείνει στο τέλος κάθε σεναρίου: έσοδα μείον έξοδα. 

εγώ πάντως επί σύριζα είδα τις εισφορές και τον ένφια να μειώνονται, τι ακριβώς μειώθηκε επί σαμαρά; ευκαιρία ίσως να ανατραπούν κάποιες ψευδείς εντυπώσεις..

Οι εισφορές μειώθηκαν για τους χαμηλά αμοιβόμενους και για όσους δουλεύουν μαύρα. Για τους υπόλοιπους αυξήθηκαν απίστευτα. Ένας μηχανικός με εισόδημα 40.000 το χρόνο ας πούμε πλήρωνε πέρυσι 40.000 * 0.2695 + 580*0.11*12 = 11.500 το χρόνο ΕΦΚΑ + ΕΤΕΑΕΠ. Ενδεικτικά για τέτοιο εισόδημα ένας ελ. επ. στην Αγγλία θα πλήρωνε γύρω στα 5.500 για κοινωνική ασφάλιση το χρόνο. Θα μου πεις οι πιο πολλοί ελ. επ. μαύρα δουλεύουν κατά 50% και βάλε οπότε ποιος νοιάζεται...

 

Ο ΕΝΦΙΑ εμένα σε περιοχή με 1100 ευρώ αντικειμενική αυξήθηκε ελαφρά αλλά είναι 40-50 ευρώ το χρόνο παραπάνω οπότε δε με πολυνοιάζει.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, leftkox said:

Θα μου πεις οι πιο πολλοί ελ. επ. μαύρα δουλεύουν κατά 50% και βάλε οπότε ποιος νοιάζεται...

Ο ΕΝΦΙΑ εμένα σε περιοχή με 1100 ευρώ αντικειμενική αυξήθηκε ελαφρά αλλά είναι 40-50 ευρώ το χρόνο παραπάνω οπότε δε με πολυνοιάζει.

αυτό ακριβώς λέω: σημασία έχει τι αγγίζει τους πιο πολλούς. 

εγώ από την πλευρά μου είδα μια αντίστοιχη μείωση. εδώ δεν ξέρω τι είδε η πλειοψηφία.

το σημαντικό όμως είναι ότι αυτά δε μπορούσα να τα γνωρίζω πριν τις εκλογές. 

και η πλάκα είναι ότι κάποιοι βγαίνουν κερδισμένοι χωρίς να έχουν ψηφίσει και χαμένοι κάποιοι που έχουν ψηφίσει.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έψαξα την αυθεντική έκθεση. Όποιος ενδιαφέρεται θα την βρει εδώ.

Η ποσότητα που αναφέρεται στο ελληνικό άρθρο και μας ενδιαφέρει, είναι αυτή που αναφέρεται ως "tax wedge", σε ελεύθερη απόδοση "φορολογική σφήνα", που σύμφωνα με τον ΟΟΣΑ ορίζεται ως:

Παράθεση

Tax wedge is defined as the ratio between the amount of taxes paid by an average single worker (a single person at 100% of average earnings) without children and the corresponding total labour cost for the employer. The average tax wedge measures the extent to which tax on labour income discourages employment. This indicator is measured in percentage of labour cost.

Οπότε πρώτο και βασικό, ο δείκτης δεν μετράει απώλεια εισοδήματος. Συνεπώς όλο το άρθρο κλίνει προς μπαρούφα, αφού αυτό που μετριέται στην πραγματικότητα είναι οι συνολικές εισφορές μισθωτού και εργοδότη ως ποσοστό επί του μισθού. Ένας δείκτης, που υποτίθεται ότι μας δείχνει την "αποθάρρυνση" της απασχόλησης και για τις χώρες της ΕΕ, έχει ως εξής:

714132063_taxwedge.png.4219343ebb7b8a89dffaaa3f87b52969.png

Βέβαια, αν συγκριθεί με τον δείκτη ανεργίας, φαίνεται πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι τελικά δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη συσχέτιση μεταξύ του συγκεκριμένου δείκτη και της απασχόλησης.

unemployment.png.637e813cc8c971fbcd95e8168af0a717.png

Συμπέρασμα, καθόμαστε και συζητάμε επί τόσες μέρες για δημοσιογραφικές σαχλαμάρες, αφού ούτε ένα κείμενο δεν μπορούν να μεταφράσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, georgios_m said:

αυτό ακριβώς λέω: σημασία έχει τι αγγίζει τους πιο πολλούς. 

εγώ από την πλευρά μου είδα μια αντίστοιχη μείωση. εδώ δεν ξέρω τι είδε η πλειοψηφία.

το σημαντικό όμως είναι ότι αυτά δε μπορούσα να τα γνωρίζω πριν τις εκλογές. 

και η πλάκα είναι ότι κάποιοι βγαίνουν κερδισμένοι χωρίς να έχουν ψηφίσει και χαμένοι κάποιοι που έχουν ψηφίσει.

Όσοι έχουν μεσαία εισοδήματα είδαν τρελή αύξηση. Πλέον με 40.000 εισόδημα συμφέρει να μετακομίσεις για 6 μήνες και να αλλάξεις φορολογική κατοικία πλέον, κάτι που πριν κάναν μόνο οι εφοπλιστές. Τα υψηλά εισοδήματα δεν έχουν πρόβλημα διότι είτε 80.000 δηλώνεις είτε 580.000 πληρώνεις ίδιο ΕΦΚΑ επί του δεκαπλάσιου του κατώτατου.

 

Οι νεοεισερχόμενοι πριν πλήρωναν 1075 το εξάμηνο ΤΣΜΕΔΕ δηλαδή 180 το μήνα. Τώρα δίνουν 650 * 12 * 0.2695 (ο συντελεστής δεν πέφτει στα 0.2028 για τα χαμηλά εισοδήματα) + 650 * 12 * 0.11 = 2960 δηλαδή 246 το μήνα πλην μιας μικρής έκπτωσης νέων επιστημόνων αν θυμάμαι καλά.

 

Ευνοήθηκαν οι μεγάλοι σε ηλικία (>40) που δηλώνουν μικρά εισοδήματα μόνο (<15 - 20000).

 

Επίσης ακούω πολλούς να χαίρονται που πληρώνουν 200-300 ευρώ το μήνα εισφορές αντί για τις παλιές αλλά ξεχνάνε ότι με τις εισφορές που πληρώνουν και με το νέο συνταξιοδοτικό θα γύρω στα 700 μικτά σύνταξη οι νέοι.

Για να πάρεις μια σύνταξη της προκοπής στα 1000 μικτά πρέπει να δίνεις 500-600 το μήνα ΕΦΚΑ

 

@ted78 Τι να λέμε τώρα, για να  πάρει ένας μισθωτός μηχανικός 1500 στο χέρι (1500 x 14 = 21150 το έτος) το κράτος παίρνει 5250 ΤΣΜΕΔΕ από το μισθωτό, γύρω στα 7500 από τον εργοδότη κ 4600 φόρους + εισφορά αλληλεγγύης. Δλδ ο εργοδότης δίνει 38350 και στο χέρι του μισθωτού φτάνουν 21.000 δλδ το κράτος μέσω ταμείων κ εφορίας κρατά το 45%.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

Δε το ξεχνάνε απλά έχοντας συνηθίσει πια να ζουν με αυτά τα λεφτά, είναι ικανοποιημένοι και με την αντίστοιχη σύνταξη, σκεπτόμενοι κιόλας ότι την καλύτερη έτσι κι αλλιώς δε θα την έπαιρναν καθόλου. Έπειτα ανέκαθεν υπήρχε η αίσθηση ότι αυτή είναι μια προσωρινή φάση κάθε νέου εργαζομένου μέχρι να βρεθεί και μια κανονική δουλειά, κατά προτίμηση στο δημόσιο. Και γενικά η μιζέρια νομιμοποιεί και τη διάθεση χαλάρωσης που προϋπήρχε και βρίσκει τώρα την ευκαιρία να εκφραστεί σε όλα τα επίπεδα. 

Όροι όπως "μεσαία εισοδήματα" και "σύνταξη της προκοπής" είναι σχετικοί και τα ποσά που ίσχυαν πριν 10 χρόνια δεν είναι ρεαλιστικά πλέον. Με 40 χιλιάδες το χρόνο πλέον θεωρείσαι πλούσιος όταν η πλειοψηφία τη βγάζει πλέον αδιαμαρτύρητα με 5 χιλιάδες..  

@Ted το άρθρο δεν είπε πουθενά για απώλεια εισοδήματος, ούτε και παίρνει θέση για το αν αυτό είναι καλό ή κακό. περιγράφει απλά το φαινόμενο και ο καθένας θα το κρίνει ανάλογα με το αν είναι προοδευτικός ή συντηρητικός, αν του φαίνονται πολλά ή λίγα και το πώς τελικά το κράτος τα αξιοποιεί. 

και εννοείται ότι σε ευχαριστούμε για τα επιπλέον διαγράμματα που παρέθεσες, διότι ειδικά το πρώτο δείχνει μια συγκριτική πορεία του "κρατικισμού" ανά τον κόσμο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2019 at 12:16 ΜΜ, curzondax said:

To "όλοι ίδιοι είναι" είναι μια ανοησία. Πολύ χονδρικά [και όσον αφορά τα βάρη (υπάρχουν και ελαφρύνσεις)], το μνημόνιο του Γιώργου ήταν 60% φόροι, 40% περικοπές, το μνημόνιο του Σαμαρά 20% φόροι, 80% περικοπές και του Τσίπρα 80% φόροι και 20% περικοπές.

Ο πολύς κόσμος δεν τα καταλαβαίνει αυτά διότι δεν έχει συναίσθηση της πραγματικότητας του ότι τα κράτη έχουν Συνέχεια: όταν ήταν 2014, εφαρμοζόταν και του Γιώργου το μνημόνιο.

Δεν μου λένε κάτι τα παραπάνω. Δεν βλέπω να βελτιώνεται κάτι στο κράτος και στην ζωή μου από τις πολιτικές που ακολουθούνται από το 2009. Μα λες οτι ο Σαμαράς εφάρμοσε 20% φόρους και 80% περικοπές, ναι πες μας μήπως οτι θα πρέπει να εφαρμοστούν πάλι όπως π.χ να σταματήσει η δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη τα επιδόματα σε ανέργους απόρους, της πρόνοιας και σε άλλες κοινωνικές ομάδες. Τους σιχάθηκα όλους, δεν πρόκειται να ψηφίσω ούτε ΣΥΡΙΖΑ ούτε ΝΔ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Giorgos1987 said:

ναι πες μας μήπως οτι θα πρέπει να εφαρμοστούν πάλι όπως π.χ να σταματήσει η δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη

Την οποία θέσπισαν αυτοί; Άσε που οι ανταγωνιστές τους μιλάνε για το "50ευρο" (το οποίο ήταν περιορισμένο) ενώ έχουν πάρει πολλαπλάσια από τις εισφορές υπέρ υγείας.

ΥΓ. Το ξέρω ότι ακούγαμε για όλη τη μεταπολίτευση το παραμύθι ότι οι ακροαριστεροί είναι αυτόματα άγιοι άνθρωποι αλλά δεν είναι έτσι και δεν είναι όλοι ίδιοι.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Το post σου έχει ξεκάθαρη θέση υπεράσπισης της ΝΔ. Δεν υπάρχει τίποτα και κανένας λόγος να στηριχτεί η ΝΔ, το ίδιο και το ΣΥΡΙΖΑ, ασχέτως αν τελικά νομοτελειακά θα νικήσει η ΝΔ επειδή φεύγει κόσμος από το ΣΥΡΙΖΑ. Το ΣΥΡΙΖΑ έκανε κάποια καλά πράγματα, τα δύο θέματα που το έφαγαν είναι το μακεδονικό, η ανεπάρκεια στην ασφάλεια του πολίτη και η ήπια-χαλαρή στάση του απέναντι σε αναρχομπάχαλους, ρουβίκωνες και λοιπούς κουκουλοφόρους, άσυλα εξάρχεια κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.