Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατανάλωση σε σπίτι με ατομικό σύστημα φυσικού αερίου


Giotis T

Recommended Posts

Καλημέρα, ερώτηση σχετική με τον τίτλο:

σε σπίτι με εγκατάσταση (όχι πρόσφατη) ατομική φυσικού αερίου, ισχύει πως έχοντας κλειστά κ´αποια από τα σώματα καταναλώνεις λιγότερο από ο,τι αν είναι όλα ανοιχτά;

Ο θερμοστάτης του σπιτιού είναι σε χώρο που το σώμα του δεν είναι κλειστό, πάντως.

 

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι λογικό να είναι μειωμένη η κατανάλωση (καυσίμου).

Ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι ότι μειώνεις τη μέση θερμοκρασία των χώρων, οπότε έχεις μικρώτερες απώλειες.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το δέχομαι αυτό. Όταν κάνουμε μελέτη θερμικών απωλειών, θεωρούμε ότι τα όμορα δωμάτια έχουν 20°C. Αν κάποια σώματα είναι κλειστά, τότε το δωμάτιο έχει θερμοκρασία πολύ χαμηλότερη. Τα σώματα των όμορων δωματίων ενδεχομένως να μην προλαβαίνουν να θερμάνουν τους χώρους, επομένως αυτό το σήμα το λαμβάνει ο θερμοστάτης και έτσι δουλεύει πιο πολύ. Αν θέλεις να κλείνεις σώματα, αυτό είναι καλό να το κάνεις μόνο με θερμοστατικές κεφαλές, οι οποίες θα κλείνουν αυτόματα τα σώματα για να αποφεύγεται η περίσσεια θερμότητα σε όλα τα δωμάτια.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με την προυπόθεση πως οι πόρτες των δωματίων με κλειστά τα σώματα είναι κι αυτες´ κλειστές και συνεπώς δεν τραβούν ιδιαίτερα θερμοκρασία από τους άλλους ζεστούς, με ανοικτά σώματα χώρους.

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν οι γνώμες που έχω ακούσει διχάζονται: άλλοι λένε πως η κατανάλωση αερίου θα είναι σαφώς ελαττωμένη με το 50% των σωμάτων κλειστά και άλλοι πως η κατανάλωση θα είναι σχεδόν η ίδια καθώς το μη ψηφιακό ατομικό σύστημα αερίου δε μπορεί να αντιληφθεί ότι κάποια σώματα είναι κλειστά....

Μπέρδεμα;

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα τι να πω εγω, εχεις δικιο. Όμως τα πράγματα φίλε ιδιώτη είναι απλά και δεν χρειάζεται να κάνεις μελέτη για να δεις τη διαφορά. Απλή αντίληψη του φυσικού συστήματος να έχεις και μπορείς να βγάλεις ένα ποιοτικό (και όχι ποσοτικό) συμπέρασμα. Στην περίπτωση σου λοιπόν σε βεβαιώνω ότι υπάρχει διαφορά. Ωστόσο διευκρινήζω ότι το ποσοστό μείωσης της κατανάλωσης δεν είναι το ίδιο με το ποσοστό κλειστων σωμάτων.

ΝΑ συμπληρώσω ότι δεν έχει σημασία αν οι πόρτες είναι ανοικτές ΄ή κλειστές. Πάλι μείωση θα υπάρξει. Βέβαια όσο περισσότερο (θερμικά) απομονωμένα είναι τα δωμάτια με τα κλειστά σώματα τόσο μεγαλύτερη η διαφορά.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, maneni said:

ε τωρα τι να πω εγω, εχεις δικιο. Όμως τα πράγματα φίλε ιδιώτη είναι απλά και δεν χρειάζεται να κάνεις μελέτη για να δεις τη διαφορά. Απλή αντίληψη του φυσικού συστήματος να έχεις και μπορείς να βγάλεις ένα ποιοτικό (και όχι ποσοτικό) συμπέρασμα. Στην περίπτωση σου λοιπόν σε βεβαιώνω ότι υπάρχει διαφορά. Ωστόσο διευκρινήζω ότι το ποσοστό μείωσης της κατανάλωσης δεν είναι το ίδιο με το ποσοστό κλειστων σωμάτων.

ΝΑ συμπληρώσω ότι δεν έχει σημασία αν οι πόρτες είναι ανοικτές ΄ή κλειστές. Πάλι μείωση θα υπάρξει. Βέβαια όσο περισσότερο (θερμικά) απομονωμένα είναι τα δωμάτια με τα κλειστά σώματα τόσο μεγαλύτερη η διαφορά.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Πιστεύω όμως πως έχει σημασία αν οι πόρτες είναι ανοικτές, το κρύο των με κλειστά σώματα δωματίων θα έρχεται στα υπόλοιπα δωμάτια οπότε και ο εκεί θερμοστάτης θα διεγείρεται περισσότερο να "ανοίξει" αλλά και ο χρήστης του σπιτιού θα αισθάνεται περισσότερο κρύο με ανοικτές τις πόρτες...

Link to comment
Share on other sites

νιμίζω ότι έγραψα με απλή γλώσσα χωρίς τεχνικούς όρους ώστε να είμαι κατανοητός. Διάβασε ξανά την τελευταία πρόταση που έγραψα. Προφανώς η κλειστή πόρτα απομονώνει περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.