Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση εξωτερικού ανοίγματος με χτίσιμο


giabritsos

Recommended Posts

θα ηθελα τη γνωμη σας...εχω αυτο το κουφωμα στο σαλονι...ειναι πολυ μεγαλο το ανοιγμα και το κουφωμα χαλια...το χειμωνα νοιωθω κρυο...το ανοιγμα ειναι 3,5 μετρα οποτε αποφασισα να μικρυνω το ανοιγμα αλλαζοντας κουφωματα .εχω 2 σκεψεις

1.να χτισω την πορτα(δεν την χρειαζομαι εχω διπλα μεγαλη μπαλκονοπορτα) και να βαλω σε αυτο που απομενει ενα ενιαιο παραθυρο ή τυπου vw  ή σταθερο να μην ανοιγει

2.να χτισω την πορτα και επισης στο υπολοιπο ενα τοιχιο στη μεση και να βαλω 2 ανοιγομενα παραθυρα ανεξαρτητα

 

ολες οι αποψεις και ιδεες δεκτες...απο εξω θα κανω μετα θερμομονωση...θα βγαλω τα μαρμαρα και θελω οτι κουφωμα βαλω να το κανω να εφαπτεται απο την εξω μερια και να εχει εσοχη απο το εσωτερικο του σπιτιου.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

cgjgfjf.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστό, μιας και δεν έχουμε πλήρη εποπτεία του θέματος, είναι να το δει συνάδελφος, ο οποίος θα σε κατατοπίσει για όλες τις λεπτομέρειες.

Δεν είναι μόνο θέμα έκφρασης γνώμης, αλλά και (ίσως το σοβαρότερο) αντιμετώπισης τεχνικών προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα να προκύψουν ;ο Μηχανικος μου είπε πρώτα να αποφασίσω τι θέλω από θέμα ομορφιάς και μετά βλέπουμε τα τεχνικά ..

και να ρωτήσω κάτι ακόμα ...συρόμενο τύπου vw όπως έχω μπαλκονόπορτα μπορεί και μπει για παράθυρο ;

Link to comment
Share on other sites

Νο.1 βασικό: προσανατολισμός

Νο.2 θερμογέφυρες

Νο.3 υλικά και σύσταση κουφωμάτων και τοιχοποιίας

Αυτά και άλλα δεδομένα πρέπει να μπούνε σε ένα πρόγραμμα θερμομόνωσης για να δεις τωρινή κατάσταση καθώς και προτάσεις για αλλαγές που προτείνεται να κάνεις ώστε να μειώσεις τις απώλειες θερμότητας του χώρου και τις θερμογέφυρες.

Όοοτι κάνεις γενικά καλό είναι αλλά υπάρχει value for money...εννοώ ότι μπορεί να "πετάξεις" πχ 5000€ με τις αλλαγές που προτείνεις και να πετύχεις μηδαμινή βελτίωση γιατί το πρόβλημα είναι αλλού. Με μια σωστή μελέτη μπορεί με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα να πετύχεις καλύτερη θερμομόνωση...Ψάξτο...μην πετας τα λεφτά σου σε υλικά και επεμβάσεις χωρίς σωστή μελέτη! Αυτά πρέπει να συζητήσεις με τον μηχανικό σου ο οποίος θα σε κατευθύνει αναλόγως τι ακριβώς επεμβάσεις να κάνεις (βάσει και των αναγκών σου για το χώρο) προτού προβείς στις απαραίτητες άδειες για τις επεμβάσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ...η εγώ επειδή μεγάλωσα Γερμανία δεν ξέρω να εκφράζομαι η εσείς είστε κομπλεξικοί και νομίζετε πως θα χάσετε τις δουλειές σας ..δεν θέλω ούτε τεχνικές συμβουλές ούτε μελέτη να μου κάνετε ..για το αισθητικό κομμάτι ρωτάω και θέλω απόψεις ..τι θα δείξει πιο ωραίο ..ένα ενιαίο η δυο παράθυρα χωριστά ;και το άλλο μου ερώτημα είναι αν έχετε βάλει ποτέ παράθυρο μεγάλο ενιαίο τύπου vw,συρόμενο τύπου vw δηλαδή .

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2019 at 5:40 ΜΜ, giabritsos said:

θα ηθελα τη γνωμη σας...εχω αυτο το κουφωμα στο σαλονι...ειναι πολυ μεγαλο το ανοιγμα και το κουφωμα χαλια...το χειμωνα νοιωθω κρυο...το ανοιγμα ειναι 3,5 μετρα οποτε αποφασισα να μικρυνω το ανοιγμα αλλαζοντας κουφωματα .εχω 2 σκεψεις

1.να χτισω την πορτα(δεν την χρειαζομαι εχω διπλα μεγαλη μπαλκονοπορτα) και να βαλω σε αυτο που απομενει ενα ενιαιο παραθυρο ή τυπου vw  ή σταθερο να μην ανοιγει

2.να χτισω την πορτα και επισης στο υπολοιπο ενα τοιχιο στη μεση και να βαλω 2 ανοιγομενα παραθυρα ανεξαρτητα

 

ολες οι αποψεις και ιδεες δεκτες...απο εξω θα κανω μετα θερμομονωση...θα βγαλω τα μαρμαρα και θελω οτι κουφωμα βαλω να το κανω να εφαπτεται απο την εξω μερια και να εχει εσοχη απο το εσωτερικο του σπιτιου.

 

Εγω δεν είδα κανένα ερώτημα περί αισθητικής!!(?)

Το πρόβλημα που έθεσες είναι ξεκάθαρο (το μάρκαρα με κόκκινο στο ποστ σου). Προσωπικά νομίζω σου έγραψα πληρέστατη απάντηση!

Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τις απαντήσεις μας και θεωρείς τους μηχανικούς που καταναλώσαν τον χρόνο τους να σου απαντήσουν κομπλεξικούς, ούτε κρύο ούτε ζέστη...προσωπικά δεν έχασα τίποτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, giabritsos said:

Εντάξει ...η εγώ επειδή μεγάλωσα Γερμανία δεν ξέρω να εκφράζομαι η εσείς είστε κομπλεξικοί και νομίζετε πως θα χάσετε τις δουλειές σας ..δεν θέλω ούτε τεχνικές συμβουλές ούτε μελέτη να μου κάνετε ..για το αισθητικό κομμάτι ρωτάω και θέλω απόψεις ..τι θα δείξει πιο ωραίο ..ένα ενιαίο η δυο παράθυρα χωριστά ;και το άλλο μου ερώτημα είναι αν έχετε βάλει ποτέ παράθυρο μεγάλο ενιαίο τύπου vw,συρόμενο τύπου vw δηλαδή .

 

Μπήκες στο φόρουμ μηχανικών που σε φιλοξενεί και μας την λες κιόλας; 

Το θέμα κλειδώνεται μέχρι να το δει ο αρμόδιος συντονιστής

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.