Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι γίνεται ανάκληση διαγραφής, γιατί θα έμπλεκε το θέμα με την εξαγορά συντάξιμου χρόνου και τις προϋποθέσεις που υπάρχουν. 

 

Δεν νομίζεις?

Γνωρίζεις κάτι επίσημα ή πιθανολογείς?

Γιατί μόλις σας είπα ότι αυτά ενημερώθηκα, επισήμως απο το ΤΕΕ, σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε σε αμφισβητούμε απλά χρειαζόμαστε κάποιο νόμο ή έστω μια βεβαίωση για να μπορούμε να στηριχτούμε αν ποτέ μας χρειαστεί. Ασφαλώς μπορούμε να πάμε και μεις στην κυρία που κατονόμασες για να μας ενημερώσει και μας επίσημα, αλλά είπαμε μήπως το γλιτώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ´νομιζώ´ ειναι η πρωτη λεξη που εγραψα και εννοω.

 

Ακομα και νομο να δω, θα μου επιτρεψεις να διατηρησω τις αμφιβολιες μου, μετα την πρακτικη των τελευταιων ετων, που χιλιαδες νομοι γραφονται, ξεγραφονται και αντικρουει ο ενας τον αλλον.

 

Αλλωστε, αφου αυτη τη στιγμη μπορει καποιος να εξαγορασει μεχρι 7 πλαςματικα χρονια, γιατι να θελει να πληρωσει τα χρονια που ηταν διαγραμμενος, μαζι με ασφαλιση υγειας κλπ.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  Συμφωνώ με Athanaselos και antloukidis. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ισχύουν αυτά που λέει ο Athanaselos. ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ κανείς μας δεν ξέρει τι θα γίνει (όπως λέει ο antloukidis). Εδώ ξεπουλιέται η δημόσια περιουσία για 99 χρόνια, θα κλάψει κανείς για μερικούς μηχανικούς, που θα τους πετάξουν για πάντα έξω από το επάγγελμα με μία τροπολογία?

 

  Athanaselos αν κατάλαβα καλά περιμένεις ακόμα την αναδρομική διαγραφή σου από το ΤΕΕ (για να πας μετά στο ΤΣΜΕΔΕ). Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά ελπίζω να σε διαγράψει το ΤΣΜΕΔΕ μέσα στο 2017 (και όχι στο 2018 που αναφέρεις τυχαία στο παράδειγμά σου). Εγώ περιμένω ήδη 8 μήνες για να με διαγράψει το ΤΣΜΕΔΕ(έχω κάνει ένσταση στην Διοικούσα). Γίνεται χαμός με τις διαγραφές στο ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

  Συμφωνώ με Athanaselos και antloukidis. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ισχύουν αυτά που λέει ο Athanaselos. ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ κανείς μας δεν ξέρει τι θα γίνει (όπως λέει ο antloukidis). Εδώ ξεπουλιέται η δημόσια περιουσία για 99 χρόνια, θα κλάψει κανείς για μερικούς μηχανικούς, που θα τους πετάξουν για πάντα έξω από το επάγγελμα με μία τροπολογία?

 

  Athanaselos αν κατάλαβα καλά περιμένεις ακόμα την αναδρομική διαγραφή σου από το ΤΕΕ (για να πας μετά στο ΤΣΜΕΔΕ). Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά ελπίζω να σε διαγράψει το ΤΣΜΕΔΕ μέσα στο 2017 (και όχι στο 2018 που αναφέρεις τυχαία στο παράδειγμά σου). Εγώ περιμένω ήδη 8 μήνες για να με διαγράψει το ΤΣΜΕΔΕ(έχω κάνει ένσταση στην Διοικούσα). Γίνεται χαμός με τις διαγραφές στο ΤΣΜΕΔΕ...

 

Σε 3-4 μερες θα βγει το χαρτι απο ΤΕΕ και αμεσως μετά παω ΤΣΜΕΔΕ για το τρικούβερτο γλέντι.

Αιτήθηκες και εσύ για αναδρομική διαγραφή? Απ'οτι καταλαβαίνω και απο άλλους συναδέλφους η πρώτη απαντηση είναι αρνητική πάντα και μετά όλοι κάνουν ένσταση.

Αλλα δεν έχουμε νέα απο κανέναν σχετικά με την τύχη της ένστασης.

Είμαι πάντως αισιόδοξος οτι θα τα καταφέρουμε στο τέλος. απο τη στιγμή που δέχεται το ΤΕΕ την αναδρομική διαγραφη, τότε τσμεδε τι ακριβώς μας ασφαλίζει στα κενα χρόνια? δεν βγάζει νόημα! αλλα, άσε... ξέρω την απαντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι αν κάποιος ζητάει αναδρομική διαγραφή από ΤΕΕ π.χ. από το 2013, τότε θα πρέπει να πληρώσει τις συνδρομές που χρωστάει στο ΤΕΕ μέχρι το 2013. Όχι τις συνδρομές 2014-2016.

Ακόμη και αν έκανες παύση επαγγέλματος το 2013 θα πληρώσεις έως την ημέρα της αίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε διάφορυς οδηγούς σε αυτό το νήμα συναντά κανείς (μεταξύ των άλλων) τα ακόλουθα βήματα που πρέπει να γίνουν πριν πάει κάποιος στο ΤΕΕ:

  • κλείσιμο βιβλίων στην ΔΟΥ
  • παύση επαγγέλματος μηχανικού στην περιφέρεια, διεύθυνση τεχνικών έργων

 

Σε διάφορες λοιπόν απαντήσεις / σκονάκια στο παρόν νήμα συναντάμε τα δύο βήματα και με τις δύο πιθανές διατάξεις.

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι από τα παρακάτω ισχύει?

 

Α. πρέπει να γίνει πρώτα το κλείσιμο στην ΔΟΥ και μετά η παύση του επαγγέλματος στην περιφέρεια

Β. το αντίστροφο

Γ. δεν έχει σημασία η σειρά.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by noname
Link to comment
Share on other sites

φίλε συναδελφε, δεν εχει σημασία τι θα κανεις πρώτο και σίγουρα στην περιφέρεια δεν σε ρωτάνε καν τι κανεις με την ΔΟΥ σου.

και επειτα αφου θα πας στο ΤΕΕ για διαγραφή, προφανως θα μπεις και στη διαδιακασια να κλεισεις τα βιβλια σου στην ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλουμε να είμαστε τυπικοί, εφόσον η άδεια ασκήσεως προηγείται της έναρξης λογικό είναι κατά την "έξοδο" να ισχύει η αντίστροφη σειρά, πρώτα κλείσιμο βιβλίων και μετά διαγραφή, διότι διαφορετικά το γραφείο θα φαίνεται ότι λειτουργεί χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.