Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Λογικά θα έχει απαντηθεί, απλά 165 σελίδες είναι παααααααρα πολλές για να τις διαβάσω μία μία, μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται με την συνδρομή του ΤΕΕ αν κλείσεις ατομική επιχείρηση και βιβλία, αλλά συνεχίσεις ως μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας!

επιθυμω να διαγραφω απο τεε/τσμεδε και απο οτι διαβασα στο pdf πρεπει να παω στην περιφερεια με τα παρακατω->

--

 Πτυχία ΜΕΕΠ και ΜΕΚ (εάν είσαι και ΕΔΕ) τα οποία τα καταθέτεις

--

θα μπορουσε καποιος να μου πει τι χαρτια ειναι αυτα? ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος & μηχανικος υπολογιστων.

απο μια αναζητηση στο γουγκλ βρηκα ->

ΜΕΚ -> ΜΗΤΡΩΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ

ΜΕΕΠ -> ΜΗΤΡΩΟ ΕΡΓΟΛΗΠΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

 

αλλα δεν καταλαβαινω τι χαρτια ειναι αυτα ουτε εχω αναλαβει ποτε καποιο τεχνικο εργο. ισχυει αυτο και στην περιπτωση μου πριν παω στο ΤΕΕ?

τα μονα χαρτια που εχω ειναι διπλωμα και αδεια ασκησεως επαγγελματος

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by MirrorX
Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση εγκαταστασης στο εξωτερικο ζητουνται επισης ως δικαιοληγητικα:

-χαρτι/α που να αποδεικνυει/ουν την εγκατασταση ή εργασια στο εξωτερικο (μεταφρασμενο/α χωρις σφραγιδες)

-υπευθυνη δηλωση οτι δεν επιθυμεις την εφαρμογη της διακρατικης συμφωνιας σχετικα με την απαλλαγη των εισφορων στο τσμεδε

 

γενικα δινεται ενα χαρτι που αναφερει ολα τα δικαιολογητικα που απαιτουνται. το εχω ως φωτογραφια. ποια ειναι η καταλληλη κατηγορια να το ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

επιθυμω να διαγραφω απο τεε/τσμεδε και απο οτι διαβασα στο pdf πρεπει να παω στην περιφερεια με τα παρακατω->

--

 Πτυχία ΜΕΕΠ και ΜΕΚ (εάν είσαι και ΕΔΕ) τα οποία τα καταθέτεις

--

Τα ΜΕΚ και ΜΕΕΠ αφορούν το ΥΠΕΧΩΔΕ. Αν δεν έχεις γραφτεί στα μητρώα του δεν σε αφορά.

 

Στην Περιφέρεια θα πας με τις 2 άδειες που βγάζουμε απο εκεί (άδεια ηλεκτρικών εργασιών και μηχανολογικών) και θα δηλώσεις παύση εργασιών.

Κανονικά εκεί πρέπει να έχεις γραφτεί με το που έγινες μέλος ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει κανενας συνάδελφος νεα σχετικά με τις αναδρομικές διαγραφές στο ΤΣΜΕΔΕ?

εννοώ το κλασσικό που σου αρνούνται την αρχική αίτηση βάσει καποιου αρχαίου νόμου που λαμβάνουν υπόψη μόνο την ημερομηνία διαγραφής

απο την περιφέρεια, και μετά κάνεις ένσταση και περιμένεις... αυτό εννοώ.

Εγω εχω κάνει την βασική αίτηση και περιμένω ακόμα. το ΤΕΕ εχει δεχθει την αναδρομική διαγραφή.

το βασικό ειναι να την δεχθεί και το ασφαλιστικό ταμείο μπας και διαγραφούν και οι οφειλές εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει οτι η απάντηση του ΤΣΜΕΔΕ στις ενστάσεις των μηχανικών (για αναδρομική διαγραφή) διαρκεί μεχρι και ενα χρόνο? :shock:

αυτο μου είπαν τηλεφωνικά απο το τμήμα ασφάλισης, γιατί λέει εκκρεμούν και χιλιάδες άλλες τέτοιες υποθέσεις πριν απο εμένα.

ΕΛΕΟΣ!

εντωμεταξυ σε ολο αυτό το διάστημα δεν μπορείς να ασφαλιστείς και σε άλλο φορέα επειδή θεωρήσαι ήδη ασφαλισμένος σε έναν κύριο φορέα? δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που κάποιος μηχανικός έχει  διαγραφεί από το ΤΕΕ- ΤΣΜΕΔΕ κι αργότερα ( μετά την διαγραφή του αυτή ) αν πάει να εργαστεί στο εξωτερικό  ( Γερμανία, Αυστρία , Αγγλία) και ασκεί εκεί το επάγγελμα του μηχανικού ( ως υπάλληλος σε τεχνική εταιρία) θα πρέπει να επανεγραφεί στο ΤΕΕ- ΤΣΜΕΔΕ ή δεν είναι απαραίτητο αυτό;;; Τι καθεστώς επικρατεί σε αυτές τις χώρες αν δεν ανήκεις στο ΤΕΕ πρέπει να εγγραφείς εκεί σε κάποιο ανάλογο επιμελξτήριο ή απλά σε ασφαλίζει εκεί ο εργοδότης όπως το ΙΚΑ ;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.