Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Την κοινοποίηση την κάνεις, με φυσική παρουσία και επιτόπου κατάθεση δικαιολογητικών, στο "Περιφερειακό Τμήμα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων" της περιοχής σου, που συνήθως συστεγάζεται μαζί με το τοπικό υποκατάστημα του ΤΣΜΕΔΕ;;;

 

edit 03/04/2017: Μόλις γύρισα από το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται καμία ενημέρωση ο ΕΦΚΑ, καθώς όπως μου είπαν (και λογικά) αυτοί είναι ο ΕΦΚΑ. Θα μου ταχυδρομήσουν την διαγραφή "δεν ξέρουμε πότε". Ωστόσο, σαν ημερομηνία διαγραφής από τον ασφαλιστικό φορέα, ορίζεται η ίδια ημερομηνία με αυτή του πιστοποιητικού διαγραφής από την διεύθυνση τεχνικών έργων της περιφέρειας.

 

Επιτέλους ελευθερώθηκα!

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλους...

 

ξέρει κανείς αν η διεύθυνση τεχνικών έργων μπορεί να κάνει κανείς αναδρομική διαγραφή;

Edited by SotirisL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Τον Οκτώβριο του 2012 διαγράφηκα από το ΤΕΕ καθώς ξεκίνησα το PhD μου στην Αγγλία. Το ΤΕΕ μου παραχώρησε την σχετική βεβαίωση, την οποία είχα προσκομίσει ο ίδιος στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είχαν εξηγήσει ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο και δεν θα πληρώνω εισφορές.

 

Όπως φαντάζομαι συνέβη σε αρκετούς από εσάς, προς μεγάλη μου έκπληξη έφτασε στο σπίτι μου την προηγούμενη εβδομάδα ένα ειδοποιητήριο πληρωμής ΕΦΚΑ. Κοιτάζωντας στην σχετική ιστοσελίδα, διαπιστώνω ότι από το πουθενά υπάρχει στο όνομα μου μια ληξιπρόθεσμη οφειλή 15.000 ευρώ περίπου, οι οποίες αντιστοιχούν σε εισφορές Οκτ 2012 μέχρι και Δεκ 2016. 

 

Ύστερα από αρκετά τηλεφωνήματα διαπιστώνω ότι το ΤΣΜΕΔΕ θεωρεί ότι είμαι ακόμα γραμμένος στα μητρώα του και ότι πρέπει να πληρώνω εισφορές.

 

Έχεις κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Δηλαδή ενώ έχει διαγραφεί από το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ να μην τον έχει διαγράψει; Και αν ναι, πως είναι δυνατόν να διαγραφούν αναδρομικές οφειλες στο ΤΣΜΕΔΕ από την ημέρα που διαγράφηκες από το ΤΕΕ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και απο μένα. Τόσα χρόνια μέλος στο michanikos.gr και στο πρώτο μου μνμ αφορά τη διαγραφή... :confused:

 

Έχω κλείσει τα βιβλία μου στην εφορία με ημερομηνιά 31/12/2016, με την ίδια ημερομηνία έκανα παύση εργασιών στην περιφέρεια και πήγα στο ΤΕΕ να ζητήσω διαγραφή στις 2/2/2017.

 

Απο το ΤΕΕ μου απάντησαν με επιστολή στις 24/3/2017 οτι η διαγραφή μου εγκρίθηκε με ημερομηνία διαγραφής 2/2/2017 (η ημέρα της αίτησης στο ΤΕΕ και όχι της παύσης εργασιών απο την περιφέρεια) και θα πραγματοποιηθεί μόλις πληρώσω τη συνδρομή του 2017! Που σημάινει οτι θα πρέπει να πληρώσω και τα 56 ευρω του έτους 2017 για το ΤΕΕ και Ιανουάριο-Φεβρουάριο για το ΕΦΚΑ.

 

Επείδή βλέπω μερικούς απο εσάς να γράφετε το παρακάτω (το οποίο θεωρούσε αυτονόητο και ο λογιστής μου) :

 

>> με διαβεβαιωσαν πως η ημερομηνια μεχρι την οποια τρεχουν εισφορες και συνδρομες σε τσμεδε και τεε, ειναι η ημερομηνια παυσης στην περιφερεια τεχνικων εργων, όποτε κι αν γινει δεκτη η αιτηση διαγραφης απο τεε και τσμεδε <<

 

Υπάρχει κάπου γραμμένο? Αναφέρεται σε κάποιο νόμο? Ποιος σας διαβεβαίωσε? Η προϊσταμένη του μητρώου ήταν απόλυτα σίγουρη οτι οι εισφορές τρέχουν μέχρι την αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αντιστρέψεις το ερώτημα και να ζητησεις από το βουρλο την προισταμενη να σου πει που ειναι γραμμενο αυτό που λεει αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να της εξηγήσω οτι οι μηχανικοί έχουν το χρονικό περιθώριο του Ιανουαρίου για να κόψουν δελτίο παροχής με ημερομηνία προηγούμενου έτους. Αυτός ήταν ο λόγος που περίμενα τον Ιανουάριο να κλείσω βιβλία και μπλοκάκι, μήπως και πληρωθούν παλιότερες εκρεμότητες... Και απο τη στιγμή που έχω κλείσει βιβλία σε εφορία και περιφέρεια με ημερομηνία 31/12/16 δεν έχω κόψει κανένα δελτίο μέσα στο 2017 ούτε έχω βάλει υπογραφές και σφραγίδες ως μηχανικός.

 

Αλλά όλα αυτά της ήταν εντελώς αδιάφορα, αμφιβάλλω και αν κατάλαβε τα μισά. Μου είπε ξανά οτι η συνδρομή στο ΤΕΕ είναι ετήσια και όχι μηνιαία :smile:  σύμφωνα με τον νόμο που αναφέρεται στην επιστολή που μου έστειλαν (προφανώς θα αναφέρεται σε κάποιον νόμο απο τότε που δημιουργήθηκε το ΤΕΕ).

 

Και επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβει όσα έλεγα, ζήτησα να υπογράψω ένσταση. Μου έδωσαν ένα έντυπο "αίτηση - βεβαίωση γενικής χρήσης" (δεν υπήρχε κάτι άλλο ποιο σχετικό) και εκεί έγραψα οτι σύμφωνα με τα έγγραφα που έχω καταθέσει απο εφορία και περιφέρεια έχω κάνει παύση επαγγέλματος με ημερομηνία 31/12/16 και ζητώ την διαγραφή μου απο το ΤΕΕ με την ίδια ημερομηνία, ωστε να μην πληρώσω εισφορές του 2017.

 

Στο πρωτόκολλο μου είπαν οτι η "ένσταση" μου θα πρέπει να εξεταστεί απο δύο τμήματα, οικονομικών και μητρώου (δλδ θα πάει πάλι πίσω στην ίδια προϊσταμένη  :confused:) και θα πρέπει να περιμένω πάλι δυο μήνες!!!

 

σαν ημερομηνία διαγραφής από τον ασφαλιστικό φορέα, ορίζεται η ίδια ημερομηνία με αυτή του πιστοποιητικού διαγραφής από την διεύθυνση τεχνικών έργων της περιφέρειας.

 

Επειδή το είδα να το αναφέρει και ο Kosmas_xles... όποιος γνωρίζει που υπάρχει γραπτώς ας με ενημερώσει. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Γραπτως υπάρχει στις χιλιάδες διαγραφές που εχουν γινει την τελευταία 5 ετία μεταξύ των οποίων κι η δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Sh1nespark τα σχετικά με την ημερομηνία διαγραφής από την περιφέρεια βρίσκονται σε νόμο του 1940(ή 1941) και αφορούν την διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ, όχι από το ΤΕΕ. Στην αρχική σου αίτηση στο ΤΕΕ ζήτησες αναδρομική διαγραφή από τις 31/12/16?

Αν όχι τότε θεώρησαν ότι πρέπει να σε διαγράψουν από την ημερομηνία που κατέθεσες την αίτηση στο ΤΕΕ.

Αν ναι, τότε ζορίσαν τα πράγματα και ίσως να μην δέχονται πια αναδρομικές διαγραφές.

 

Θα πρέπει να πληρώσεις μόνο την συνδρομή του ΤΕΕ. Το ΤΣΜΕΔΕ θα πρέπει να σε διαγράψει από τις 31/12/16 που διαγράφηκες από την περιφέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Από μία περίπτωση αναδρομικής διαγραφής που έχει δημοσιεύτει στο ιντερνετ, η ακριβής διατύπωση του νόμου:

 

«Σύμφωνα με τη νομοθεσία του Ταμείου, τις διατάξεις του άρθρου 23 του από 4.12.1940 Β.Δ. "περί εκτέλεσης του Α.Ν.2326/40 του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και ΕΔΕ" και του άρθρου 8 του από 14.03.1947 Β.Δ., στην περίπτωση που ο χρόνος υποβολής των άνω δηλώσεων (δήλωση στο νομομηχανικό - δήλωση στο TEE) είναι διάφορος η παύσις των εργασιών λογίζεται συντελεσθείσα από της χρονολογίας της υποβολής της προ το νομομηχανικό δηλώσεως».

 

 

(Νομομηχανικός είναι στις μέρες μας η Διεύθυνση Τεχνικών υπηρεσιών της Περιφέρειας.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.