Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

2 ώρες πριν, s2117 said:

Καλησπέρα, κάνω μία μέχρι τώρα ανακεφαλαίωση, ώστε να βοηθήσω τυχόν συναδέλφους που μπορεί να θέλουν να κάνουν το ίδιο με εμένα (διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ και συνέχιση με μπλοκάκι με άλλο ΚΑΔ -μη μηχανικού). Βασίστηκα κυρίως στις πολύτιμες πληροφορίες του μέλους @andreas-p

  1. Μπαίνουμε στο https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-menoyme-spiti με κωδικούς taxisnet και επιλέγουμε ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΟΣ, και επιλέγουμε το αντίστοιχο περιφ. τμήμα που ανήκουμε, ώστε να κάνουμε προεγγραφή σε ΟΑΕΕ
  2. Έρχεται mail από κάποιον υπάλληλό τους ζητώντας απαραίτητα δικαιολογητικά, που τα στέλνουμε, μαζί με Υ/Δ ΤΟΥ Ν.1599/86 με τη δραστηριότητα που θέλουμε να ασκήσουμε.
  3. Ολοκληρώνεται η προεγγραφή στον ΟΑΕΕ μόλις μας στείλουν αυτοί mail, που είναι ουσιαστικά μία βεβαίωση που την πάμε στη ΔΟΥ, ζητώντας διακοπή του ΚΑΔ μηχανικού και έναρξη του νέου ΚΑΔ μας. Εκεί συμπληρώνουμε το έγγραφο Μ2 και γίνεται η αλλαγή και μας δίνουν τη σχετική βεβαίωση μεταβολής δραστηριότητων, την οποία πρέπει να στείλουμε με μέηλ στο μέηλ που μας απέστειλαν τα έγγραφα (βλέπε βήμα 2).
  4. Στέλνουμε mail στο [email protected] και ζητάμε διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ, στέλνοντας όλα τα στοιχεία μας (ΑΦΜ, ΑΜΚΑ)+την παραπάνω βεβαίωση + την αίτηση που θα μας στείλουν αυτοί, μαζί με τη Βεβαίωση Διακοπής Εργασιών από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. ή συμπληρωμένη Υ.Δ. περί μη ύπαρξης δραστηριότητας σε ΔΟΥ και μη συμμετοχής σε εταιρεία με τεχνικό αντικείμενο.
  5. Εγώ σε αυτό το στάδιο είμαι τώρα, περιμένω να κάνει το τσμεδε τη σχετική διαγραφή, ώστε να γίνει (αυτόματα, χωρίς να κάνουμε εμείς κάτι), η οριστική εγγραφή σε ΟΑΕΕ, ενώ παράλληλα έστειλα και στον ΕΤΕΑΕΠ αίτηση διαγραφής (όπου μου ζήτησαν να συμπληρώσω μία αίτηση, μία Υ/Δ ότι δε δουλεύω πια ως μηχανικός και τη βεβαίωση παύσης του ΚΑΔ μηχανικού

Θα το ανανεώσω όταν έχω νεότερα...

Ερώτηση 1: Για διαγραφή από ΤΕΕ, πρέπει να κάνω κάτι ξέχωρα; γίνεται με mail / online?

Ερώτηση 2: Πρέπει να κάνω έναρξη σε κάποιο επαγγελματικό επιμελητήριο (αν ναι, πως?), τώρα με τη διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ, για να έχω μπλοκάκι με τον ΚΑΔ 70.22 που άνοιξα?

Συνάδελφε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Είναι σημαντικό να υπάρχουν και χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ, όχι μόνο ερωτήσεις.

Για την πρώτη ερώτηση καλύτερα να ρωτήσεις το αντίστοιχο Τμήμα ΤΕΕ. Στην περίπτωση που δέχονται email υπάρχει αυτή η αίτηση: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/entypa/aithsh-diagrafhs.docx Φαντάζομαι με αυτή και το χαρτί της εφορίας είσαι ΟΚ.

Πάντως αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο: παρόλο που το ΤΕΕ έχει πάψει να στηρίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα των μελών του και πολλοί από εμάς έχουν απογοητευτεί, δεν ξέρω αν αξίζει η διαγραφή από αυτό. Η οικ. επιβάρυνση από τη συνδρομή δεν είναι και τόσο μεγάλη άλλωστε. Επίσης οι επιπτώσεις από το ΤΕΕ δεν είναι σπουδαίες για αυτόν που πάψει να πληρώνει, αντίθετα με τον ΕΦΚΑ όπου χάνεται η ασφαλιστική ικανότητα.

Για τη δεύτερη ερώτηση, αφού δεν υπήρξε θέμα με την εφορία, δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 ώρες πριν, andreas-p said:

Συνάδελφε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Είναι σημαντικό να υπάρχουν και χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ, όχι μόνο ερωτήσεις.

Για την πρώτη ερώτηση καλύτερα να ρωτήσεις το αντίστοιχο Τμήμα ΤΕΕ. Στην περίπτωση που δέχονται email υπάρχει αυτή η αίτηση: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/entypa/aithsh-diagrafhs.docx Φαντάζομαι με αυτή και το χαρτί της εφορίας είσαι ΟΚ.

Πάντως αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο: παρόλο που το ΤΕΕ έχει πάψει να στηρίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα των μελών του και πολλοί από εμάς έχουν απογοητευτεί, δεν ξέρω αν αξίζει η διαγραφή από αυτό. Η οικ. επιβάρυνση από τη συνδρομή δεν είναι και τόσο μεγάλη άλλωστε. Επίσης οι επιπτώσεις από το ΤΕΕ δεν είναι σπουδαίες για αυτόν που πάψει να πληρώνει, αντίθετα με τον ΕΦΚΑ όπου χάνεται η ασφαλιστική ικανότητα.

Για τη δεύτερη ερώτηση, αφού δεν υπήρξε θέμα με την εφορία, δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Ευχαριστώ για την απάντηση και εννοείται ότι σου επιτρέπω και είναι ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη!

1. ΤΕΕ η αλήθεια είναι ότι έχω καμιά 5ετία να πληρώσω (δε δούλεψα ποτέ ως μηχανικός, δεν ξέρω αν αυτό με δικαιολογεί ηθικά) και δεν ξέρω αν πρέπει να πληρώσω τα "χρωστούμενα" ή αν μπορεί να μπλέξω, αλλά δεν έχω σκοπό να δουλέψω ποτέ ως μηχανικός, οπότε δε βρίσκω λόγο να συνεχίσω να είμαι μέλος του..

2. Στην εφορία πάντως, μου είπαν ότι ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι πρέπει να κάνω έναρξη στο επαγγελματικό επιμελητήριο. Στον ΕΦΚΑ που ρώτησα δεν ήξεραν κάτι. Ούτε και ο λογιστής μου ήξερε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 25/8/2020 at 10:04 ΜΜ, eng11 said:

Εκτος απο το εμαιλ [email protected] με ποιο αλλο τροπο επικοινωνω?

Έχει κάποια τηλ στη σελίδα τους που δε σηκώνουν ποτέ (2103740132, Τ: 2103740109, Τ: 2103740112 Τ: 2103740135, Τ: 2103740140 Τ: 2103740141, Τ: 2103740412).

Κατάφερες να επικοινωνήσεις κάπως;

Εγώ που είμαι σε διαδικασία διαγραφής από τσμεδε κ μετάβασης σε ΟΑΕΕ, από το ΕΤΕΑΕΠ μου έκαναν τη διαγραφή, αλλά όχι ακόμα από το ΤΣΜΕΔΕ, οπότε παλεύω να τους βρω.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2020 at 2:04 ΜΜ, s2117 said:

Έχει κάποια τηλ στη σελίδα τους που δε σηκώνουν ποτέ (2103740132, Τ: 2103740109, Τ: 2103740112 Τ: 2103740135, Τ: 2103740140 Τ: 2103740141, Τ: 2103740412).

Κατάφερες να επικοινωνήσεις κάπως;

Εγώ που είμαι σε διαδικασία διαγραφής από τσμεδε κ μετάβασης σε ΟΑΕΕ, από το ΕΤΕΑΕΠ μου έκαναν τη διαγραφή, αλλά όχι ακόμα από το ΤΣΜΕΔΕ, οπότε παλεύω να τους βρω.

Έχω καλέσει πολλές φορές σε όλα αυτά τα τηλέφωνα και δεν απαντάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/9/2020 at 2:27 ΜΜ, eng11 said:

Έχω καλέσει πολλές φορές σε όλα αυτά τα τηλέφωνα και δεν απαντάνε.

Τελικά, ο μόνος τρόπος είναι να πάμε στο ΤΣΜΕΔΕ  7 το πρωί και να φάμε όλη μας τη μέρα εκεί, για να κάνουμε μια ερώτηση και να (ξανα)δώσουμε τα χαρτιά μας, αιτήσεις κλπ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά να ρωτήσω, επειδή διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις και έχω μπερδευτεί. Αν κάποιος κάνει σήμερα διακοπή εργασιών στην εφορία τι από τα 2 ισχύει σχετικά με τις εισφορές;

α) Αν δεν κάνει τίποτα θεωρείται ότι εντάσσεται στην προαιρετική ασφάλιση και για να σταματήσει να πληρώνει εισφορές θα πρέπει να κάνει αίτηση στον ΕΦΚΑ για διαγραφή.

β) Αν δεν κάνει τίποτα θεωρείται ότι διακόπτεται η ασφάλιση και σταματάει να πληρώνει. Αν θέλει να συνεχίσει προαιρετική ασφάλιση πρέπει να κάνει αίτηση στον ΕΦΚΑ.

Τι γίνεται με το ΕΤΕΑΕΠ; Πρέπει να γίνει ξεχωριστή αίτηση ή ενημερώνεται αυτόματα ανάλογα με το τί θα κάνεις με τον ΕΦΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Για τον ΕΦΚΑ ισχύει σίγουρα το β και μάλλον το ίδιο και με το ΕΤΕΑΕΠ, αλλά αυτό δεν το έχω τσεκάρει 100%. Τα αναδρομικά όμως δεν τα γλιτώνεις ώσπου να τελειώσουν.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντόπισα στη σελίδα του ΕΦΚΑ (https://www.efka.gov.gr/el) την επιλογή Λήξη Ασφάλισης Μη Μισθωτών.

Αυτό είναι καινούριο; Μπορεί να γίνει αναδρομική διαγραφή; Εγώ έχω κάνει εδώ και 2 χρόνια 2 λήξεις και μία επανέναρξη, έκανα τα χαρτιά μου στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχει περαστεί τίποτα στο μητρώο μου, με αποτέλεσμα έχει χαθεί η μπάλα εντελώς στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.