Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

On 31/10/2018 at 4:50 ΜΜ, Stefanos Vns said:

Το έχω ποστάρει και στο άλλο τόπικ, αλλά εδώ ίσως το δει κάποιος άλλος:

Ψάχνομαι να διακόψω την ασφάλισή μου σαν μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ σαν μισθωτός στο ΙΚΑ. 

Σε επικοινωνία (μαζί εγώ και η εταιρεία μου) με τον ΕΦΚΑ μισθωτών (ΙΚΑ) Χαλανδρίου, μου λένε ότι εφόσον είμαι υπάλληλος γραφείου και για να μπορώ να ασφαλιστώ σαν μισθωτός με ΠΚ101, ΠΡΕΠΕΙ να ΜΗΝ είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μου ζητάνε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ και να ζητήσω μια βεβαίωση ότι δεν ανήκω στο ΤΣΜΕΔΕ/ότι έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ.

Πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω τέτοια βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ; Γίνεται να διαγραφεί κάποιος ως μισθωτός από το ΤΣΜΕΔΕ (υποθέτουμε, για χάρη του ερωτήματος, ότι αυτός ο κάποιος εργάζεται σαν υπάλληλος γραφείου και ΟΧΙ σαν μηχανικός);

Έχει διαγραφεί κάποιος μισθωτός από το ΤΣΜΕΔΕ, από 1/1/2017 και μετά όπου δεν είναι απαραίτητη η διαγραφή από το ΤΕΕ;

Διευκρίνιση: μιλάω για μισθωτός. Σαν αυτασφαλιζόμενος, δεν έχω υποχρέωση στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς δεν ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα στη ΔΟΥ

Στέφανε, είχες κάποια εξέλιξη με το θέμα;

Μου ζητάει η εταιρεία μου βεβαίωση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ προκειμένου να με εγγράψει στο ΕΦΚΑ ως υπάλληλο γραφείου, και από την άλλη το ΤΣΜΕΔΕ  μου απάντησε τηλεφωνικά πως δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο "βεβαίωση διαγραφής", αλλά πρέπει να ζητήσω από το πρωτόκολλο "Βεβαίωση Ασφάλισης" . Στην προηγούμενη εταιρεία μου ήμουν μισθωτή μηχανικός. 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τη διαδικασία που απαιτείται και αν όντως πρέπει να υποβληθεί κάποια βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ στο ΕΦΚΑ? Δεν αρκεί απλώς η δήλωση του εργοδότη πως ασκώ υπηρεσίες υπαλλήλου γραφείου και όχι μηχανικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/31/2019 at 12:47 PM, CORINNE said:

Στέφανε, είχες κάποια εξέλιξη με το θέμα;

Μου ζητάει η εταιρεία μου βεβαίωση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ προκειμένου να με εγγράψει στο ΕΦΚΑ ως υπάλληλο γραφείου, και από την άλλη το ΤΣΜΕΔΕ  μου απάντησε τηλεφωνικά πως δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο "βεβαίωση διαγραφής", αλλά πρέπει να ζητήσω από το πρωτόκολλο "Βεβαίωση Ασφάλισης" . Στην προηγούμενη εταιρεία μου ήμουν μισθωτή μηχανικός. 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τη διαδικασία που απαιτείται και αν όντως πρέπει να υποβληθεί κάποια βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ στο ΕΦΚΑ? Δεν αρκεί απλώς η δήλωση του εργοδότη πως ασκώ υπηρεσίες υπαλλήλου γραφείου και όχι μηχανικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δε νοείται διαγραφή από το τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ σαν μισθωτός. Μόνο σαν αυτοαπασχολούμενος μπορείς να διαγραφείς από το τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Αρκεί να έχεις κλείσει τα βιβλία σου στην εφορία. Μετά από αυτό ζητάς διαγραφή από το μητρώο αυτασφαλισμένων του τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Στην προηγούμενη δουλειά σου εάν ήσουν μισθωτή μηχανικός, πλήρωνες εισφορές 20% επί του μεικτού μισθού σου στον ΕΦΚΑ.

Εάν θες να δηλωθείς ως υπάλληλος γραφείου και να δίνεις εισφορές 16% επί του μεικτού μισθού σου πρέπει ο εργοδότης να σε δηλώσει ως υπάλληλο γραφείου. Με το λογιστήριο της εταιρείας σου θα κάνεις τη συζήτηση. Εάν αρχίσουν να σου λένε ότι είσαι μέλος ΤΕΕ και άρα βάσει ιδιότητας πρέπει να δηλωθείς ως μισθωτή μηχανικός (πρώτον, καλή τύχη και δεύτερον) εξήγησέ τους με αυτά που επισύναψα παραπάνω ότι έχει επέλθει αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα.

Εάν σε δηλώσουν παρ' όλα αυτά σαν μισθωτή μηχανικό, έχε υπόψη σου ότι από 1/1/2019 θα ισχύσει (αναδρομικά, όταν ψηφιστεί ο νόμος) ότι οι εισφορές 4% (πρόνοια) είναι επί του βασικού μισθού (τα 650 του τσίπρα) και όχι επί του πραγματικού μεικτού μισθού. Με άλλα λόγια, η διαφορά ανάμεσα σε υπάλληλο γραφείου με 16% κρατήσεις και μισθωτό μηχανικό με κρατήσεις 20% δε θα είναι πλέον 4% επί του μεικτού μισθού αλλά θα είναι 26 ευρώ (650€ * 0,04). Οπότε τουλάχιστον δε θα χάνεις (τόσα όσα παλιότερα) λεφτά. Ελπίζω να το εξήγησα καλά το τελευταίο, αν θες διευκρίνηση ρώτα ή ψάξε για "εισφορές πρόνοιας μηχανικών βάσει του κατώτατου μισθού" .

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On ‎2‎/‎3‎/‎2019 at 8:28 PM, Stefanos Vns said:

Δε νοείται διαγραφή από το τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ σαν μισθωτός. Μόνο σαν αυτοαπασχολούμενος μπορείς να διαγραφείς από το τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Αρκεί να έχεις κλείσει τα βιβλία σου στην εφορία. Μετά από αυτό ζητάς διαγραφή από το μητρώο αυτασφαλισμένων του τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Στην προηγούμενη δουλειά σου εάν ήσουν μισθωτή μηχανικός, πλήρωνες εισφορές 20% επί του μεικτού μισθού σου στον ΕΦΚΑ.

Εάν θες να δηλωθείς ως υπάλληλος γραφείου και να δίνεις εισφορές 16% επί του μεικτού μισθού σου πρέπει ο εργοδότης να σε δηλώσει ως υπάλληλο γραφείου. Με το λογιστήριο της εταιρείας σου θα κάνεις τη συζήτηση. Εάν αρχίσουν να σου λένε ότι είσαι μέλος ΤΕΕ και άρα βάσει ιδιότητας πρέπει να δηλωθείς ως μισθωτή μηχανικός (πρώτον, καλή τύχη και δεύτερον) εξήγησέ τους με αυτά που επισύναψα παραπάνω ότι έχει επέλθει αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα.



Εάν σε δηλώσουν παρ' όλα αυτά σαν μισθωτή μηχανικό, έχε υπόψη σου ότι από 1/1/2019 θα ισχύσει (αναδρομικά, όταν ψηφιστεί ο νόμος) ότι οι εισφορές 4% (πρόνοια) είναι επί του βασικού μισθού (τα 650 του τσίπρα) και όχι επί του πραγματικού μεικτού μισθού. Με άλλα λόγια, η διαφορά ανάμεσα σε υπάλληλο γραφείου με 16% κρατήσεις και μισθωτό μηχανικό με κρατήσεις 20% δε θα είναι πλέον 4% επί του μεικτού μισθού αλλά θα είναι 26 ευρώ (650€ * 0,04). Οπότε τουλάχιστον δε θα χάνεις (τόσα όσα παλιότερα) λεφτά. Ελπίζω να το εξήγησα καλά το τελευταίο, αν θες διευκρίνηση ρώτα ή ψάξε για "εισφορές πρόνοιας μηχανικών βάσει του κατώτατου μισθού" .

Σέφανε αυτό που λες "ότι από 1/1/2019 θα ισχύσει (αναδρομικά, όταν ψηφιστεί ο νόμος) ότι οι εισφορές 4% (πρόνοια) είναι επί του βασικού μισθού (τα 650 του τσίπρα) και όχι επί του πραγματικού μεικτού μισθού" ποιος νόμος το θεσμοθετεί? Έχει ανακοινωθεί / ψηφιστεί? Μπορείς να παραπέμψεις κάπου για να ενημερωθούμε?

Άραγε όταν (και αν) ψηφιστεί θα εφαρμοστεί αυτόματα ή θα πρέπει να ζητήσουμε απο την εταιρία να το ψάξει?..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

έχει προχωρήσει κανείς σε από 1/1/2017 αναδρομική διαγραφή από την ασφάλιση του ΕΦΚΑ (που από 1/1/2017 δεν είναι υποχρεωτική λόγω διατήρησης της ιδιότητας του μηχανικού και μέλους ΤΕΕ*), χωρίς να διαγραφεί και από το ΤΕΕ? Αν ναι, που πήγατε (σε ποιο γραφείο στο κτίριο του τσμέδε παλ.πατρων γερμανου) και τι σας ζήτησαν από εκει?

@shin0bi, κάπου σε άλλο τοπικ έχεις γράψει τα παρακάτω:

 

Παράθεση

Νομικά ισχύουν όσα αναφέρθηκαν. 

Επειδή όμως το ΤΣΜΕΔΕ σε θεωρεί de facto εε είτε έχεις κάνει έναρξη είτε όχι, πρέπει δυστυχώς να πας στο ΤΣΜΕΔΕ να καταθέσεις μια αίτηση στο πρωτόκολλο (με συνημμένο ένα αντίγραφο της διακοπής εργασιών) που να ζητάς να ενημερωθεί το μητρώο του ΕΦΚΑ ότι δεν είσαι πλέον ΕΕ. 

Το έκανα πριν 2 βδομάδες, οπότε δεν παίζει το «δεν δεχόμαστε» κτλ. Φυσικά, ο ΕΦΚΑ δεν έχει ανανεώσει ακόμα το μητρώο του και συνεχίζει και μου χρεώνει εισφορές εε. Κάποια στιγμή μέχρι το 2034 θα το διορθώσει.

Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις, να μη περιμένω κάνα 2ωρο να μπω σε γραφείο που δεν χρειάζεται?

ευχαριστώ.

*Μιλάω για τον νόμο 4488/2017 που επιτέλους αποσύνδεσε το να είσαι μηχανικός/μέλος ΤΕΕ από το να ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά στο ΕΦΚΑ, ενώ δεν εργάζεσαι. Εκεί (καθώς και σε εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ που "εξηγούσε" το νόμο στις αρμόδιες υπηρεσίες) λέει ξεκάθαρα για αναδρομική διαγραφή από ΕΦΚΑ, από 1/1/2017, όσων μηχανικών έχουν διακόψει το επάγγελμα ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να φύγουν από το ΤΕΕ.

Από 8/1/2015 δεν έχω καμμία επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα, μια εταιρία που είχα την έχω βάλει σε εκκαθάριση στις 8/1/2015, δεν έχει καμμία σχέση με τεχνικό αντικείμενο, οπότε θεωρώ ότι

α) ορθά μου έβαζαν εισφορές μέχρι 31/12/2016

β) κακώς συνέχισαν να μου βάζουν από 1/1/2017, πρέπει να μου τις διαγράψουν και να μην μου ξαναβάλουν από εδώ και πέρα.

Edited by kacey
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στην ερώτησή μου, για όποιον χρειάζεται να ξέρει:

πήγα ημιόροφο κτιρίου τσμεδε (πίσω από κλαυθμώνος)
έξω από το "πρωτόκολλο" έχει διάφορες αιτήσεις, βρήκα "αίτηση διαγραφής από ΕΦΚΑ" και επιπλέον "γενική αίτηση".
Στην αίτηση διαγραφής από ΕΦΚΑ συμπλήρωσα στοιχεία.
Στη γενική αίτηση συμπλήρωσα τις λεπτομέριες που αναφέρω στο από πάνω ποστ, περί μη εργασίας ως μηχανικός κλπ κλπ, για να έχει ο αρμόδιος μια ιδέα του τι ζητάω και γιατί. Επίσης ανέφερα ότι ζητάω αναδρομική διαγραφή ασφάλισης, χρεώσεων ΕΦΚΑ κλπ κλπ.

Κατέθεσα αίτηση. Η υπάλληλος, αφού της εξήγησα τι θέλω να κάνω, μου είπε ότι της ακούγονται κομπλέ αυτά που κατέθεσα, και ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Οπότε δεν έκατσα να περιμένω να ανοίξει το γραφείο "ασφάλισης" ή "κύριας σύνταξης" δίπλα στο πρωτόκολλο,  που δουλεύει 11πμ-1μμ αλλά πρέπει να πας από τις 8 να γράψεις όνομα για να πάρεις προτεραιότητα (και που στις 8μιση είχε ήδη 13 ονόματα, για να μπει ο πρώτος στις 11...)

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ στο επικουρικο (σατωβριάνδου 18 νομίζω) και να κάνετε τα ίδια. Ίσως σε αυτό να γίνεται και απομακρυσμένα (email/fax), θα επανέλθω μόλις μάθω.


ΥΓ πέτυχα μάνα μηχανικού που έχει ζητήσει από το σεπτ. 2017 τη διαγραφή του και ακόμα δεν έχει ακούσει απάντηση...Αλλά αυτός είχε διαγραφεί από το 2006 εντελώς από το ΤΕΕ, και ζήταγε την από τότε διαγραφή του και από παλιό τσμέδε, εφκα, διαγραφή των από τότε οφειλών κλπ κλπ.

Edited by kacey
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kacey said:

Να απαντήσω στην ερώτησή μου, για όποιον χρειάζεται να ξέρει

Για αυτό και η θετική1.jpg.e17ffffa5f326e4b86736675c8f70ccc.jpg

Καλή μέρα ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

α) το επικουρικό δεν είναι στη Σατωβριάνδου όπως έγραψα πιο πάνω, αλλά φιλλελήνων 13-15. Όταν πάω, θα σας έχω και από εκεί νέα.
β) αν έχει κάνει κάποιος την ίδια διαδικασία (διαγραφή ΜΟΝΟ από εφκα ΧΩΡΙΣ να διαγραφεί από ΤΕΕ), ας πει τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το επικουρικό:

α) στην επικοινωνία "είμαι άνεργος, διαγράψτε μου ασφάλιση σε επικουρικό και εφαπαξ καθώς και χρεωμένες εισφορές αναδρομικά από 1/1/2017", μου είχαν απαντήσει ηλεκτρονικά "στείλτε/καταθέστε 1ον αίτηση διαγραφής, 2ον υπ. δήλωση ότι δεν έχετε κάνει ποτέ έναρξη ως μηχανικός"

β) πηγαίνοντας εκεί πέρα (φιλελλήνων 13 αθήνα), ένας προιστάμενος μου είπε "αφού σε έχουν στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ ακόμα, αντί να σε σβήσουν από 1/1/2017, τότε θα σε έχουμε και εδώ. Τσάμπα θα κάνεις την αίτηση. Όταν σε διαγράψουν από τον ΕΦΚΑ, τότε θα διαγραφείς και από εδώ". Σε αντίθεση δηλαδή με τα ξεκάθαρα που μου είχαν απαντήσει αμέσως, στο α

γ) τον αγνόησα, έκανα την αίτηση εις διπλούν (μία για επικουρική, μία για εφάπαξ) με μία ΥΔ στη κάθε μία, στο ισόγειο στο πρωτόκολλο, και περιμένω νέα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι για διαγραφή από το ΕΤΕΑΕΠ υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά η αίτηση?

Με ενημέρωσαν επίσης ότι πρέπει να τους στείλω την παύση εργασιών από ΔΟΥ.

Έχουν ζητήσει σε κάποιον άλλο κάτι περισσότερο?

Επίσης μου είπαν οτι η διαγραφή γίνεται κανονικά μέσω email.  

Link to comment
Share on other sites

@AnotherEng Δεν υπάρχει...το μόνο που έχω βρει στο διαδίκτυο είναι ένα υπόδειγμα για δικηγόρους (το οποίo και επισυνάπτω). Σε ποια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σου είπαν να τα στείλεις;

@kacey Και εμένα όταν πήγα από εκεί μου είπαν αυτό που σου ανέφεραν και σένα περί ΕΦΚΑ. Σε διάφορα mail κατά καιρούς απαντάνε είτε αυτό που είπαν στον @AnotherEng είτε να περιμένω οριστική εκκαθάριση.

ετεαεπ διορθωση.doc

Edited by requiem_for_a_dream
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.