Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

@AnotherEng Μου ζήτησαν:

.    Αίτηση διακοπής στην ασφάλιση μη μισθωτών Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π.
.    Βεβαίωση διακοπής δραστηριότητας από τη Δ.Ο.Υ. ή υπεύθυνη δήλωση
περί μη έναρξης δραστηριότητας.

Επιβεβαιωσα γραπτώς πως η αίτηση είναι η γενικής φύσεως που υπάρχει στο site τους (ξεχωριστά για επικουρικό & εφάπαξ).

Το email επικοινωνίας με ΕΤΕΑΕΠ είναι το: [email protected]

Μην ξεχάσετε να αναφέρετε στο email για να μη χάνετε χρόνο με πήγαινε/έλα emails τα πλήρη στοιχεία σας (ΑΦΜ , ΑΜΚΑ,
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ).

Αυτά, καλή λευτεριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 10/6/2019 at 5:03 ΜΜ, kacey said:

Νέα από το επικουρικό:

α) στην επικοινωνία "είμαι άνεργος, διαγράψτε μου ασφάλιση σε επικουρικό και εφαπαξ καθώς και χρεωμένες εισφορές αναδρομικά από 1/1/2017", μου είχαν απαντήσει ηλεκτρονικά "στείλτε/καταθέστε 1ον αίτηση διαγραφής, 2ον υπ. δήλωση ότι δεν έχετε κάνει ποτέ έναρξη ως μηχανικός"

β) πηγαίνοντας εκεί πέρα (φιλελλήνων 13 αθήνα), ένας προιστάμενος μου είπε "αφού σε έχουν στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ ακόμα, αντί να σε σβήσουν από 1/1/2017, τότε θα σε έχουμε και εδώ. Τσάμπα θα κάνεις την αίτηση. Όταν σε διαγράψουν από τον ΕΦΚΑ, τότε θα διαγραφείς και από εδώ". Σε αντίθεση δηλαδή με τα ξεκάθαρα που μου είχαν απαντήσει αμέσως, στο α

γ) τον αγνόησα, έκανα την αίτηση εις διπλούν (μία για επικουρική, μία για εφάπαξ) με μία ΥΔ στη κάθε μία, στο ισόγειο στο πρωτόκολλο, και περιμένω νέα τους.

Kαλησπέρα,

Υπήρξε μήπως κάποια εξέλιξη με το παραπάνω; Έγινε σε κανέναν διαγραφή των χρεωμένων οφειλών ΤΣΜΕΔΕ; Από το 2011 είχα κλειστά βιβλία και εργάζομαι ως μισθωτή αλλά από 1/1/2017 μέχρι και όλο το 2018 μου χρεώνουν εισφορές μη μισθωτών. Έχω κάνει αίτηση διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ πριν από ένα χρόνο (!) και έστειλα και email στο [email protected] όπως περιγράφεται παραπάνω. Παρόλαυτά σύμφωνα με την εκκαθάριση "χρωστάω" για όλο το 2017 και 2018. Δεν σηκώνει κανείς κανένα τηλέφωνο. Το πρόβλημα είναι πως πλέον περάστηκαν στην ΔΟΥ οι φαινομενικές οφειλές ΤΣΜΕΔΕ και ενώ κανονικά προέκυπτε πιστωτικό εκκαθαριστικό στην εφορία, με αναγκάζουν τελικά να πληρώσω στην Εφορία  λόγω δήθεν "οφειλών" στο ΤΣΜΕΔΕ.. Το θέατρο του παραλόγου.. Έχει συμβεί και σε άλλους η "μετακύλιση" των "λάθος" οφειλών στην Εφορία; Πως αντιμετωπίζεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

είμαι μισθωτός μηχανικός ιδιωτικού τομέα και έχω διακόψει το ελεύθερο επάγγελμα στη ΔΟΥ από το Δεκέμβριο 2015.

Για την ιστορία (και για να σας ξενερώσω) έχω πάει 4 φορές από το 2017 μέχρι και φέτος στο ΕΤΑΑ και έχω αιτηθεί τη διαγραφή μου απο τα μητρώα αυτοαπασχολούμενων και τη διατήρησή μου ως μισθωτός μηχανικός. Έχω φτάσει στο διευθυντή ασφάλισης. Στην προϊσταμένη εισφορών. Έχω μπει σε γραφεία που δεν πάτησε ποτέ πόδι καθημερινού, μη σχετιζόμενου με το δημόσιο μηχανικού. Δεν έχει γίνει. Τίποτα δεν κάνει το ΕΤΑΑ. Ο λόγος φημολογείται ότι είναι, ότι θα ανεξαρτητοποιηθεί ξανά ως ταμείο και δε θέλει να χάσει πρόβατα-ασφαλισμένους από το απέναντι μαντρί του ΕΦΚΑ.

Ο ΕΦΚΑ-τέως ΕΤΑΑ συνεχίζει να με θεωρεί αυτοαπασχολούμενο, όπως πολλούς συναδέλφους. Για αρκετό καιρό είχα οφειλές αυτοαπασχολούμενου στον ΕΦΚΑ για τα έτη 2017 και 2018. Τα έβλεπα, αλλά φυσικά δεν πλήρωνα τίποτα. Τελικά, έγινε εκκαθάριση για το έτος 2017 στις 29/11/2018. Το εκκαθαριστικό μου ήταν ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Επίσης, έγινε εκκαθάριση για το έτος 2018 στις 08/07/2019. Το εκκαθαριστικό μου ήταν ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Για το έτος 2017, η "ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ" αναφερόταν ως ΚΕΝΟ (δεν είχε τιμή). Για το έτος 2018 η "ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ"  αναφερόταν ως "ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ / ΜΙΣΘΩΤΟΣ-ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ". Ότι μας λέει αυτό τέλοσπάντων.

Το ΕΤΕΑΕΠ (επικουρικό) συνεχίζει να με θεωρεί αυτοαπασχολούμενο, όπως πολλούς συναδέλφους. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ με χρεώνει οφειλές αυτοαπασχολούμενου (δόσεις των 7.81€ για τα έτη 2017-2018 και επιπλέον μηνιαίες εισφορές για τους μήνες του 2019). Τα βλέπω, αλλά δεν πληρώνω τίποτα. Ελπίζω σε μελλοντική, αντίστοιχη μηδενική εκκαθάριση για 2017, 2018 και 2019. Επικουρικό δίνω μέσω των εισφορών ΕΦΚΑ μισθωτής απασχόλησης (το διάσημο 4% επί του μεικτού μισθού, που περιμένουμε κιόλας να μειωθεί και να γίνει 4% επί του κατώτατου μισθού).

Δεν έχει έρθει κάτι από τα παραπάνω ως οφειλή στο εκκαθαριστικό μου, στη ΔΟΥ. Επειδή είμαι τυχερός; Επειδή είμαι σωστός; Δεν ξέρω.

Δεν πιστεύω ότι ένας μισθωτός μηχανικός, που είχε πλήρη μισθωτή απασχόληση τα έτη 2017, 2018 και 2019, με μεικτό μισθό μεγαλύτερο του κατώτατου μισθού, να έχει πρόβλημα. Καταρχήν δε χρωστάει κάτι, εφόσον αυτή ήταν η μόνη του απασχόληση. Δεύτερον, οι εισφορές του (υπερ)καλύπτουν τις εισφορές που χρεώνει ο ΕΦΚΑ και το ΕΤΕΑΕΠ, καθώς αυτές οι τελευταίες υπολογίζονται επί του κατώτατου μισθού 650€.

Καλή δύναμη σε όσους το κυνηγούν και να μας ενημερώνετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Εργάζομαι εξωτερικό και θα ήθελα να διαγραφώ από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ αλλά απ'ότι διαβάζω το έχουν κάνει σχεδόν αδύνατο, οπότε το αφήνω για την ώρα...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Εχω βεβαίωση αναδρομικής διαγραφής απο ΔΟΥ και ΤΕΕ με ημ/νία διαγραφης την 30/6/2013. Το τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αναγνωρίζει(λόγω του περίφημου ΒΔ) ως ημ/νια διαγραφής αυτήν του νομομηχανικού την που είναι η 7/12/2015(τότε έκανα την διαγραφή). Με βάση την σχετική εγκύκλιο που εκδόθηκε το 2018, θα πρέπει το τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ να λάβει ως ημ/νια διαγραφής την 30/6/2013.

Οι εισφορές που οφείλω, είναι υπολογισμένες με την ημ/νια διαγραφής από το νομομηχανικο(7/12/2015) και όχι με την ημ/νια διαγραφής από ΔΟΥ/ΤΕΕ(30/6/2013).

Σε ποιες ενέργειες θα πρέπει να προβώ ώστε να γίνει επανυπολογισμός της οφειλής με βάσει την ημ/νια διαγραφής από ΔΟΥ/ΤΕΕ; 

ΥΓ. Έχω υποβάλλει σχετικό αίτημα στο τοπικό υποκατάστημα του Π.ΤΣΜΕΔΕ στα Ιωάννινα εδώ και 3 μήνες, αλλά δεν υπάρχει καμία απολύτως ανταπόκριση. Στα τηλέφωνα στην Αθήνα δεν απαντά κάνεις, έχω στείλει και 3 email στο [email protected]... Έχω απελπιστεί... 

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/11/2019 at 11:55 AM, Stefanos Vns said:

Τίποτα δεν κάνει το ΕΤΑΑ. Ο λόγος φημολογείται ότι είναι, ότι θα ανεξαρτητοποιηθεί ξανά ως ταμείο και δε θέλει να χάσει πρόβατα-ασφαλισμένους από το απέναντι μαντρί του ΕΦΚΑ.

Το έχασαν το δικαστήριο στο ΣΤΕ. Εν αναμονή (;) λοιπόν ομαλοποίησης της κατάστασης και συμμόρφωσης του τ.ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ;
https://www.b2green.gr/el/post/73562/michanikoi-to-keimeno-tis-apofasis-tou-ste-gia-tin-entaxi-tous-ston-efka

 

Μας χρωστάνε μειώσεις στις ασφαλιστικές εισφορές μισθωτών μηχανικών (ο ΕΦΚΑ το χρωστά αυτό), μας χρωστάνε διαγραφή από τα μητρώα αυτοαπασχολόυμενων, μας χρωστάνε σωστή ένταξη (ανάλογα ιδιότητας αυτοαπασχολούμενος-μισθωτός) στο επικουρικό ΕΤΕΑΕΠ. Έχουν κολλήσει χιλιάδες αιτήματα από 31/12/2016 και πέρα για σωστή αναγνώριση μηχανικών βάσει ιδιότητας αυτοαπασχολούμενος-μισθωτός (και εγώ που ήμουν στο εξωτερικό, αναγνώριση Α1 που και αυτή σταμάτησε στις 31/12/2016). Οψόμεθα.

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Επανέρχομαι στο θέμα και ερωτώ το εξής "απλο":

Εχει καταφέρει τελικά κάνενας απο τους συναδέλφους εδώ να διαγραφεί απο το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά;;;

Απο την στιγμή που έχουνε αποσταλλεί όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και έγγραφα, είναι απλώς θέμα χρόνου να γίνει η διαγραφή;;;


Επειδή είμαι από επαρχία και το τοπικό υπ/μα του ΤΣΜΕΔΕ είναι τελείως αναρμόδιο και άχρηστο, μήπως επιβάλλεται να επισκεφθώ προσωπικά τα κεντρικά στην Αθήνα ή είναι δώρον άδωρον;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τι όποιες απαντήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/10/2019 at 12:23 ΜΜ, geopas said:

Καλημέρα σας!

Επανέρχομαι στο θέμα και ερωτώ το εξής "απλο":

Εχει καταφέρει τελικά κάνενας απο τους συναδέλφους εδώ να διαγραφεί απο το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά;;;

Απο την στιγμή που έχουνε αποσταλλεί όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και έγγραφα, είναι απλώς θέμα χρόνου να γίνει η διαγραφή;;;


Επειδή είμαι από επαρχία και το τοπικό υπ/μα του ΤΣΜΕΔΕ είναι τελείως αναρμόδιο και άχρηστο, μήπως επιβάλλεται να επισκεφθώ προσωπικά τα κεντρικά στην Αθήνα ή είναι δώρον άδωρον;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τι όποιες απαντήσεις.

 

Καλησπέρα. Έχω καταφέρει να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά από 1/1/2017 μετά από μεγάλη ταλαιπωρία που διήρκεσε 1,5 έτος. Θεωρώ πως από την επαρχία δεν θα βγάλεις άκρη. Προτείνω να πας στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα (εσύ ή κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση) και να υποβάλλεις εκεί την αίτηση διαγραφής μαζί με τη βεβαίωση διακοπής εργασιών της αρμόδιας ΔΟΥ. Το έγγραφο αίτησης διαγραφής θα το βρεις έξω από το Πρωτόκολλο. Θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και θα τον κρατήσεις σαν "αποδεικτικό" στις μετέπειτα "υπενθυμίσεις" προς το ΤΣΜΕΔΕ. Πριν από όλα αυτά πρέπει να ελέγξεις για τυχόν οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ και να τις εξοφλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2019 at 1:07 ΜΜ, CORINNE said:

Καλησπέρα. Έχω καταφέρει να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά από 1/1/2017 μετά από μεγάλη ταλαιπωρία που διήρκεσε 1,5 έτος. Θεωρώ πως από την επαρχία δεν θα βγάλεις άκρη. Προτείνω να πας στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα (εσύ ή κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση) και να υποβάλλεις εκεί την αίτηση διαγραφής μαζί με τη βεβαίωση διακοπής εργασιών της αρμόδιας ΔΟΥ. Το έγγραφο αίτησης διαγραφής θα το βρεις έξω από το Πρωτόκολλο. Θα πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και θα τον κρατήσεις σαν "αποδεικτικό" στις μετέπειτα "υπενθυμίσεις" προς το ΤΣΜΕΔΕ. Πριν από όλα αυτά πρέπει να ελέγξεις για τυχόν οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ και να τις εξοφλήσεις. 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Εμένα το πρόβλημά μου είναι λίγο διαφορετικό. Το ΤΣΜΕΔΕ με έχει ήδη διαγράψει, αλλά όχι αναδρομικά. Η ημ/νια διακοπής εργασιών που έχω απο την ΔΟΥ είναι 6/2013 ενώ το ΤΣΜΕΔΕ με είχε διαγράψει με την ημ/νια παυσης απο το νομομηχανικό που ήταν 12/2015(τότε είχα ξεκινήσει τη διαδικασία διαγραφής). Αυτό που εγώ ζητώ και περιμένω απο αυτούς, είναι να με διαγράψουν αναδρομικά με βάση την εγκύκλιο Δ.ΑΣΦ./960/1221557/2018, και να επανυπολογίσουν τις οφειλές μου.

Υ.Γ. Ποια η ημερομηνία αναδρομικής διαγραφής σας απο το ΤΕΕ και πότε εσείς υποβάλλατε αίτηση διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ;

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2019 at 10:38 ΠΜ, geopas said:

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Εμένα το πρόβλημά μου είναι λίγο διαφορετικό. Το ΤΣΜΕΔΕ με έχει ήδη διαγράψει, αλλά όχι αναδρομικά. Η ημ/νια διακοπής εργασιών που έχω απο την ΔΟΥ είναι 6/2013 ενώ το ΤΣΜΕΔΕ με είχε διαγράψει με την ημ/νια παυσης απο το νομομηχανικό που ήταν 12/2015(τότε είχα ξεκινήσει τη διαδικασία διαγραφής). Αυτό που εγώ ζητώ και περιμένω απο αυτούς, είναι να με διαγράψουν αναδρομικά με βάση την εγκύκλιο Δ.ΑΣΦ./960/1221557/2018, και να επανυπολογίσουν τις οφειλές μου.

Υ.Γ. Ποια η ημερομηνία αναδρομικής διαγραφής σας απο το ΤΕΕ και πότε εσείς υποβάλλατε αίτηση διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ;

Καλημέρα.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως πρέπει να γίνει επίσκεψη στα κεντρικά γραφεία στην Αθήνα. Δυστυχώς πολλοί συνάδερφοι από την επαρχία δεν κατάφεραν να επιλύσουν προβλήματα τους από απόσταση. Προσωπικά εγώ δεν έχω ακόμα διαγραφεί από το ΤΕΕ αλλά μόνο από το  ΤΣΜΕΔΕ. Η διαγραφή από ΤΕΕ είναι το επόμενο βήμα. Είχα κάνει αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ τον Ιουλιο του 2018 με αναδρομική ισχύ από 1/1/2017. Τελικά η διαγραφή έγινε στις 31/9/2019. Ως εκ τούτου όλες οι φαινομενικές μου οφειλές από 1/1/2017 έως 31/9/2019 διαγράφηκαν στο σύστημα μηχανογράφησης (και όχι από 7/2018). 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.