Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Με κάθε επιφύλαξη.
Κρίνοντας απο την περίπτωση μου (εξακολουθώ να είμαι στο ΤΕΕ, διακοπή στην εφορία) οι τελευταίες εγγραφές (ΕΦΚΑ) θα έπρεπε να έχουν ημερομηνία λήξης την ημερομηνία που έκανες διακοπή απο την εφορία (+μετά απο αντίστοιχη αίτηση διαγραφής απο ΕΦΚΑ μη μισθωτών ή όπως αλλιώς λέγεται στο ΤΣΜΕΔΕ), στην κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα απο την διαγραφή σου απο το ΤΕΕ.

Οσον αφορά την ίδια την διαγραφή σου απο το ΤΕΕ, δεν έχω να προσφέρω κάποια ιδιαίτερη γνώση πέρα απο την απάντηση μου είχε δώσει μια υπάλληλος του ΕΦΚΑ σε υποθετική δική μου ερώτηση οτι είναι αποκλειστικά θέμα του ΤΣΜΕΔΕ να ενημερώσει τον ΕΦΚΑ, άρα στην θέση σου θα πίεζα το ΤΣΜΕΔΕ...

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 26/2/2020 at 12:56 ΜΜ, s2117 said:

Καλησπέρα, διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν έβγαλα άκρη, οπότε αν κάποιος μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο να με βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος.

Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2010 & άνοιξα βιβλία το 2014. Έκτοτε εργάζομαι ως σύμβουλος με μπλοκάκι σε 1-2 εργοδότες (δεν πλήρωναν ποτέ μέρος των εισφορών μου)  και δεν πρόκειται να δουλέψω ποτέ ως μηχανικός. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει τα πάντα από ΕΦΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ/ΤΣΜΕΔΕ. 

Θέλω να διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ και να είμαι πλέον στο ΤΕΒΕ με κάποιο ΚΑΔ συμβουλευτικών υπηρεσιών (τώρα έχω τον 71120000) ώστε να γλιτώσω τα έξτρα χρήματα που δίνω σε ΕΤΕΑΕΠ.

Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα που  πρέπει να ακολουθήσω, πόσο χρόνο παίρνει αυτό περίπου και τι γίνεται στο μεταξύ με εισφορές, μέχρι τη διαγραφή? Επίσης, έχει νόημα να ζητήσω αναδρομική διαγραφή από 1/1/20 (τελευταίο τιμολόγιο έκοψα 30/12/19) ?

Με συγχωρείτε για την κατάχρηση του χώρου, επαναφέρω το θέμα μου μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω παρακαλώ το εξής μήπως το γνωρίζετε.Εχω διαγραφεί απο το ΤΣΜΕΔΕ πριν 2 χρόνια επειδη είχα κλεισει και το μπλοκάκι μου και τωρα αποφάσισα 

να διαγραφτώ και απο το ΤΕΕ.Επικοινώνησα μαζί τους και μέσα στα δικαιολογητικά πέρα απο την βεβαίωση παύσης εργασιών στην ΔΟΥ που το έχω ,αναφέρει ότι θέλει βεβαίωση παύσης της ασκησης επαγγέλματος απο την διεύθυνση τεχνικών έργων της αρμόδιας περιφέρειας.Εγώ δεν έχω γραφτεί ποτέ ούτε πήγα ποτέ σε κάποια περιφέρεια τέτοια για κάτι ,τι ακριβώς θα μου δώσουν ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

On 26/2/2020 at 12:56 ΜΜ, s2117 said:

Καλησπέρα, διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν έβγαλα άκρη, οπότε αν κάποιος μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο να με βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος.

Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2010 & άνοιξα βιβλία το 2014. Έκτοτε εργάζομαι ως σύμβουλος με μπλοκάκι σε 1-2 εργοδότες (δεν πλήρωναν ποτέ μέρος των εισφορών μου)  και δεν πρόκειται να δουλέψω ποτέ ως μηχανικός. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει τα πάντα από ΕΦΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ/ΤΣΜΕΔΕ. 

Θέλω να διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ και να είμαι πλέον στο ΤΕΒΕ με κάποιο ΚΑΔ συμβουλευτικών υπηρεσιών (τώρα έχω τον 71120000) ώστε να γλιτώσω τα έξτρα χρήματα που δίνω σε ΕΤΕΑΕΠ.

Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα που  πρέπει να ακολουθήσω, πόσο χρόνο παίρνει αυτό περίπου και τι γίνεται στο μεταξύ με εισφορές, μέχρι τη διαγραφή?

Θα μπορούσε κάποιος που έχει διαγραφεί από ΤΣΜΕΔΕ να βοηθήσει σχετικά με το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/6/2020 at 1:04 ΜΜ, s2117 said:
On 26/2/2020 at 12:56 ΜΜ, s2117 said:

Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα που  πρέπει να ακολουθήσω, πόσο χρόνο παίρνει αυτό περίπου και τι γίνεται στο μεταξύ με εισφορές, μέχρι τη διαγραφή?

 

Συνάδελφε καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αυτή την περίοδο γιατί τα ασφαλιστικά ταμεία είναι απροσπέλαστα, αλλά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με ΟΑΕΕ κυρίως και ΤΣΜΕΔΕ δευτερευόντως για αυτά που ρωτάς. Πιστεύω ότι την ίδια άποψη έχουν και οι περισσότεροι και ότι αυτός είναι και ο λόγος που δε σου απάντησε νωρίτερα κάποιος συνάδελφος.
Δεν έχω κάνει την ίδια διαδικασία ακριβώς αλλά από πρόσφατη σχετική εμπειρία που είχα προ covid υποθέτω ότι πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Πας στον ΟΑΕΕ και κάνεις προεγγραφή. Εδώ μπορείς να ρωτήσεις και επιβεβαίωση/λεπτομέρειες για τα υπόλοιπα βήματα.

2. Πας στην εφορία με τη βεβαίωση προεγγραφής και κάνεις αλλαγή ΚΑΔ από ΚΑΔ μηχανικού σε ΚΑΔ μη μηχανικού. Χρειάζεται το έγγραφο Μ2 που μπορείς να έχεις προσυμπληρώσει. Κοίτα και τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζονται για μεταβολή δραστηριοτήτων αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αφού δεν αλλάζεις έδρα ούτε αλλάζει κάτι ως προς τις απαιτήσεις για το χώρο της έδρας.

3. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις διακοπή ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ.

4. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις έναρξη ασφάλισης στο ΟΑΕΕ - ΕΦΚΑ.

5. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις διακοπή ασφάλισης στο ΕΤΕΑΕΠ.

Γενικά όλες οι διαδικασίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες, άρα ο χρόνος εξαρτάται από αποστάσεις/ουρές αναμονής κλπ. Έχω μία επιφύλαξη μήπως και ο ΟΑΕΕ μπορεί να σε "τραβήξει" χωρίς να χρειάζεται να πας και στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλα θα στο πουν αυτοί.

Λογικά θα πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος με τον ΕΦΚΑ για να προχωρήσει η διαδικασία στο 1.

Ξαναλέω ότι η περιγραφή μου βασίζεται σε προσωπική εμπειρία σε ανάλογες διαδικασίες χωρίς να έχω κάνει ακριβώς το ίδιο όμως.

Edited by andreas-p
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ακούγονται λογικά όλα αυτά σα βήματα.

Με τον ΟΑΕΕ τι παίζει; Παίζει να μπορώ να στείλω κάποιο email, μήπως ξεκινήσει έτσι η διαδικασία, ή τουλάχιστον με ενημερώσουν γι αυτήν; Αλλιώς φαντάζομαι πρέπει να πάω στο υποκαταστημα που εξυπηρετεί την περιοχή μου και να στηθώ σε ουρές κλπ?

 

EDIT: ΚΑΔ ποιον να βάλω στον ΟΑΕΕ για project management? Ο 7022 είναι οκ λέτε;

 

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2020 at 2:28 ΜΜ, s2117 said:

Με τον ΟΑΕΕ τι παίζει; Παίζει να μπορώ να στείλω κάποιο email, μήπως ξεκινήσει έτσι η διαδικασία, ή τουλάχιστον με ενημερώσουν γι αυτήν; Αλλιώς φαντάζομαι πρέπει να πάω στο υποκαταστημα που εξυπηρετεί την περιοχή μου και να στηθώ σε ουρές κλπ?

 

Νομίζω ένα καλό βήμα είναι να προσπαθήσεις να κλείσεις ραντεβού από εδώ: https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-menoyme-spiti

Στο ΤΣΜΕΔΕ για κάποια εξυπηρέτηση δούλεψε και μάλιστα μου έστειλαν το χαρτί σκαναρισμένο άμεσα χωρίς να πάω να κάνω αίτηση κλπ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2020 at 9:57 ΠΜ, andreas-p said:

Συνάδελφε καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αυτή την περίοδο γιατί τα ασφαλιστικά ταμεία είναι απροσπέλαστα, αλλά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με ΟΑΕΕ κυρίως και ΤΣΜΕΔΕ δευτερευόντως για αυτά που ρωτάς. Πιστεύω ότι την ίδια άποψη έχουν και οι περισσότεροι και ότι αυτός είναι και ο λόγος που δε σου απάντησε νωρίτερα κάποιος συνάδελφος.
Δεν έχω κάνει την ίδια διαδικασία ακριβώς αλλά από πρόσφατη σχετική εμπειρία που είχα προ covid υποθέτω ότι πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Πας στον ΟΑΕΕ και κάνεις προεγγραφή. Εδώ μπορείς να ρωτήσεις και επιβεβαίωση/λεπτομέρειες για τα υπόλοιπα βήματα.

2. Πας στην εφορία με τη βεβαίωση προεγγραφής και κάνεις αλλαγή ΚΑΔ από ΚΑΔ μηχανικού σε ΚΑΔ μη μηχανικού. Χρειάζεται το έγγραφο Μ2 που μπορείς να έχεις προσυμπληρώσει. Κοίτα και τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζονται για μεταβολή δραστηριοτήτων αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αφού δεν αλλάζεις έδρα ούτε αλλάζει κάτι ως προς τις απαιτήσεις για το χώρο της έδρας.

3. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις διακοπή ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ.

4. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις έναρξη ασφάλισης στο ΟΑΕΕ - ΕΦΚΑ.

5. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις διακοπή ασφάλισης στο ΕΤΕΑΕΠ.

Γενικά όλες οι διαδικασίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες, άρα ο χρόνος εξαρτάται από αποστάσεις/ουρές αναμονής κλπ. Έχω μία επιφύλαξη μήπως και ο ΟΑΕΕ μπορεί να σε "τραβήξει" χωρίς να χρειάζεται να πας και στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλα θα στο πουν αυτοί.

Λογικά θα πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος με τον ΕΦΚΑ για να προχωρήσει η διαδικασία στο 1.

Ξαναλέω ότι η περιγραφή μου βασίζεται σε προσωπική εμπειρία σε ανάλογες διαδικασίες χωρίς να έχω κάνει ακριβώς το ίδιο όμως.

Καλησπέρα και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για τις πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές συμβουλές.

Έχω εγγραφεί στο ΤΕΕ και στο ΤΜΕΔΕ τον Ιούνιο του 2011, με ταυτόχρονο άνοιγμα ατομικής επιχείρησης στη ΔΟΥ. Στη συνέχεια έκλεισα τα βιβλία μου τον Απρίλιο του 2017, όταν απέκτησα μισθωτή εργασία. Στις 30/06/2020 διακόπηκε και η μισθωτή μου δραστηριότητα και εγγράφηκα στον ΟΑΕΔ.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν είναι δυνατή η εκ νέου έναρξη επιτηδεύματος σε ΚΑΔ που να μη σχετίζεται με το αντικείμενο του μηχανικού, έτσι ώστε να γλιτώσω την επανεγγραφή (και κατ' επέκταση τις βαρύτερες εισφορές) σε ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ, ενώ ταυτόχρονα παραμένω εγγεγραμένος στο ΤΕΕ. Εάν ο ΟΑΕΕ απαιτήσει την εγγραφή μου στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο, μπορώ ταυτόχρονα να είμαι εγγεγραμένος και στο ΤΕΕ, αλλά να διακόψω την ασφάλιση μου από ΕΦΚΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by PedMech
Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2020 at 9:57 ΠΜ, andreas-p said:

Συνάδελφε καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αυτή την περίοδο γιατί τα ασφαλιστικά ταμεία είναι απροσπέλαστα, αλλά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με ΟΑΕΕ κυρίως και ΤΣΜΕΔΕ δευτερευόντως για αυτά που ρωτάς. Πιστεύω ότι την ίδια άποψη έχουν και οι περισσότεροι και ότι αυτός είναι και ο λόγος που δε σου απάντησε νωρίτερα κάποιος συνάδελφος.
Δεν έχω κάνει την ίδια διαδικασία ακριβώς αλλά από πρόσφατη σχετική εμπειρία που είχα προ covid υποθέτω ότι πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Πας στον ΟΑΕΕ και κάνεις προεγγραφή. Εδώ μπορείς να ρωτήσεις και επιβεβαίωση/λεπτομέρειες για τα υπόλοιπα βήματα.

2. Πας στην εφορία με τη βεβαίωση προεγγραφής και κάνεις αλλαγή ΚΑΔ από ΚΑΔ μηχανικού σε ΚΑΔ μη μηχανικού. Χρειάζεται το έγγραφο Μ2 που μπορείς να έχεις προσυμπληρώσει. Κοίτα και τι άλλα δικαιολογητικά χρειάζονται για μεταβολή δραστηριοτήτων αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αφού δεν αλλάζεις έδρα ούτε αλλάζει κάτι ως προς τις απαιτήσεις για το χώρο της έδρας.

3. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις διακοπή ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ.

4. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις έναρξη ασφάλισης στο ΟΑΕΕ - ΕΦΚΑ.

5. Με το χαρτί της εφορίας πας και κάνεις διακοπή ασφάλισης στο ΕΤΕΑΕΠ.

Γενικά όλες οι διαδικασίες δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες, άρα ο χρόνος εξαρτάται από αποστάσεις/ουρές αναμονής κλπ. Έχω μία επιφύλαξη μήπως και ο ΟΑΕΕ μπορεί να σε "τραβήξει" χωρίς να χρειάζεται να πας και στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλα θα στο πουν αυτοί.

Λογικά θα πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος με τον ΕΦΚΑ για να προχωρήσει η διαδικασία στο 1.

Ξαναλέω ότι η περιγραφή μου βασίζεται σε προσωπική εμπειρία σε ανάλογες διαδικασίες χωρίς να έχω κάνει ακριβώς το ίδιο όμως.

'Εκανα το 1, θα πάω αύριο για το (2).

Ξέρετε αν μετά, πρέπει να κάνω το (3) ή το (4) ? Ή δεν παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάνω μία μέχρι τώρα ανακεφαλαίωση, ώστε να βοηθήσω τυχόν συναδέλφους που μπορεί να θέλουν να κάνουν το ίδιο με εμένα (διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ και συνέχιση με μπλοκάκι με άλλο ΚΑΔ -μη μηχανικού). Βασίστηκα κυρίως στις πολύτιμες πληροφορίες του μέλους @andreas-p

  1. Μπαίνουμε στο https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-menoyme-spiti με κωδικούς taxisnet και επιλέγουμε ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΟΣ, και επιλέγουμε το αντίστοιχο περιφ. τμήμα που ανήκουμε, ώστε να κάνουμε προεγγραφή σε ΟΑΕΕ
  2. Έρχεται mail από κάποιον υπάλληλό τους ζητώντας απαραίτητα δικαιολογητικά, που τα στέλνουμε, μαζί με Υ/Δ ΤΟΥ Ν.1599/86 με τη δραστηριότητα που θέλουμε να ασκήσουμε.
  3. Ολοκληρώνεται η προεγγραφή στον ΟΑΕΕ μόλις μας στείλουν αυτοί mail, που είναι ουσιαστικά μία βεβαίωση που την πάμε στη ΔΟΥ, ζητώντας διακοπή του ΚΑΔ μηχανικού και έναρξη του νέου ΚΑΔ μας. Εκεί συμπληρώνουμε το έγγραφο Μ2 και γίνεται η αλλαγή και μας δίνουν τη σχετική βεβαίωση μεταβολής δραστηριότητων, την οποία πρέπει να στείλουμε με μέηλ στο μέηλ που μας απέστειλαν τα έγγραφα (βλέπε βήμα 2).
  4. Στέλνουμε mail στο [email protected] και ζητάμε διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ, στέλνοντας όλα τα στοιχεία μας (ΑΦΜ, ΑΜΚΑ)+την παραπάνω βεβαίωση + την αίτηση που θα μας στείλουν αυτοί, μαζί με τη Βεβαίωση Διακοπής Εργασιών από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. ή συμπληρωμένη Υ.Δ. περί μη ύπαρξης δραστηριότητας σε ΔΟΥ και μη συμμετοχής σε εταιρεία με τεχνικό αντικείμενο.
  5. Εγώ σε αυτό το στάδιο είμαι τώρα, περιμένω να κάνει το τσμεδε τη σχετική διαγραφή, ώστε να γίνει (αυτόματα, χωρίς να κάνουμε εμείς κάτι), η οριστική εγγραφή σε ΟΑΕΕ, ενώ παράλληλα έστειλα και στον ΕΤΕΑΕΠ αίτηση διαγραφής (όπου μου ζήτησαν να συμπληρώσω μία αίτηση, μία Υ/Δ ότι δε δουλεύω πια ως μηχανικός και τη βεβαίωση παύσης του ΚΑΔ μηχανικού

Θα το ανανεώσω όταν έχω νεότερα...

Ερώτηση 1: Για διαγραφή από ΤΕΕ, πρέπει να κάνω κάτι ξέχωρα; γίνεται με mail / online?

Ερώτηση 2: Πρέπει να κάνω έναρξη σε κάποιο επαγγελματικό επιμελητήριο (αν ναι, πως?), τώρα με τη διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ, για να έχω μπλοκάκι με τον ΚΑΔ 70.22 που άνοιξα?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.