Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτό, καταλαβαίνω ότι για κάποιον σαν εμένα που έκλεισα ΚΑΔ μηχανικών στη ΔΟΥ και έκανα επιτόπου προσθήκη άλλου ΚΑΔ (συμβουλευτικό), δεν αρκεί η διαδικασία στη ΔΟΥ και η αποστολή δικαιολογητικών και αιτήσεων σε ΕΤΕΑΕΠ και ΤΣΜΕΔΕ για διαγραφή, αλλά ότι πρέπει επιπρόσθετα να κάνω ηλεκτρονικά μέσα από τον ΕΦΚΑ τη σχετική αίτηση για αφαίρεση επιχειρηματικής δραστηριότητας, ώστε να μου βγάλει αυτόματα τις σωστές πλέον εισφορές (που δεν περιλαμβάνουν ΕΤΕΑΕΠ);

Σημειώνω ότι από ΕΤΕΑΕΠ μου είπε προχθές η κυρία που μιλούσα ότι περιμένουν να τους εκπαιδεύσουν στο σύστημα και θα κάνουν αυτοί τη διαγραφή, αλλά δεν ξέρουν πότε θα γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς κάποια ενημέρωση / εμπειρία σχετικά με τις εισφορές που εμφανίζονται στο efka από προηγούμενα έτη, ενώ είχε προηγηθεί διαγραφή από τσμέδε και αποστολή Α1 λόγω μετανάστευσης στην Αγγλία;

Η αίτηση διαγραφής έγινε το 2016 και στο site του efka εμφανίζονται ακόμα απλήρωτες εισφορές του 2017-2018-2019 και πρόσφατα στείλαν πράξεις βεβαίωσης οφειλής από το ΚΕΑΟ. 

Στο τηλέφωνο το τσμεδε σε στέλνει στον εφκα, και ο εφκα στο τσμεδε. Δε φαίνεται κανείς να γνωρίζει τι γίνεται ή με ποιον αρμόδιο μπορούμε να μιλήσουμε.

Είδα κάποια μηνύματα στο θέμα από το 2018, αλλά χωρίς λύση ή ενημέρωση.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Edited by Ion2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ion2 said:

....

Η αίτηση διαγραφής έγινε το 2016 και στο site του efka εμφανίζονται ακόμα απλήρωτες εισφορές του 2017-2018-2019 και πρόσφατα στείλαν πράξεις βεβαίωσης οφειλής από το ΚΕΑΟ. 

Στο τηλέφωνο το τσμεδε σε στέλνει στον εφκα, και ο εφκα στο τσμεδε. Δε φαίνεται κανείς να γνωρίζει τι γίνεται ή με ποιον αρμόδιο μπορούμε να μιλήσουμε.

....

καλό θα ήταν ο πρώτος που θα καταφέρει να βγάλει άκρη να ενημερώσει όσο μπορεί πιο αναλυτικά και εδώ.

(αναλυτικά = γραφείο, όροφος, υπάλληλος, αριθ. τηλεφώνων κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

όποια/ος συνάδελφος μπορεί να με βοηθήσει στους παρακάτω προβληματισμούς.....

Είμαι κάτοικος εξωτερικού Ε.Ε. από τον Σεπτέμβριο 2019. Πλέον θα μεταφέρω τη φορολογική κατοικία μου εδώ. Τα βιβλία μου στην Ελλάδα παραμένουν ανοιχτά και ταυτόχρονα είμαι και εταίρος σε εμπορική Ο.Ε. που είναι εγγεγραμμένη στο ΓΕΜΗ.

Εισφορές πλήρεις στον ΕΦΚΑ πληρώνω κανονικά για όλο το διάστημα που είμαι στο εξωτερικό. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

  1. Μπορώ να ζητήσω απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ με το έντυπο Α1 από την εδώ ασφάλειά μου από ότι καταλαβαίνω. Είναι όμως υποχρεωτικό αυτό? Εννοώ αν συνεχίσω να πληρώνω κανονικά τις εισφορές μου στον ΕΦΚΑ, θα έχω κυρώσεις ή/και προβλήματα μελλοντικά? Υπάρχει κάποια διάταξη για αυτό το θέμα?
  2. Έστω ότι ζητάω απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να εγγραφώ στο ΤΕΒΕ λόγω του ότι είμαι ομόρρυθμος εταίρος?
  3. Από το ΤΕΒΕ μου είπαν, χωρίς να αναφερθούν σε κάποια διάταξη, ότι από 01/01/2017 έπρεπε να είμαι εγγεγραμμένος και στο ΤΕΒΕ εφόσον είμαι σε Ο.Ε. σαν εταίρος. Στην ουσία να πληρώνω εισφορές και στο ΤΕΒΕ και στον ΕΦΚΑ.
  4. Με τη μεταφορά της φορολογικής έδρας μου στο εξωτερικό, μπορώ κανονικά να έχω τα βιβλία μου ανοιχτά στην Ελλάδα?

Όποια σχετική εμπειρία ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρησιμοποίησα την εφαρμογή "Λήξη Ασφάλισης Μη Μισθωτών" αφού είχα κάνει διακοπή εργασιών στην ΑΑΔΕ εδώ και αρκετούς μήνες και η σχετική αίτησή μου στον ΕΦΚΑ θα καθυστερούσε, άγνωστο πόσο.

Ενώ ο οδηγός αναφέρει πεδίο για να βάλεις την ημερομηνία διαγραφής, εγώ δεν είδα τέτοιο πεδίο.

Το σύστημα ήταν έξυπνο για τραβήξει την ημ/νία από την ΑΑΔΕ, αλλά όχι αρκετά έξυπνο και έβαλε την τελευταία μέρα του μήνα διαγραφής ως ημ/νία διαγραφής. Π.χ. διαγράφηκα 10 του μηνός και ο ΕΦΚΑ σημείωσε 31.

Πιστεύει κάποιος συνάδελφος ότι μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η ανακρίβεια, ώστε να αξίζει να ασχοληθώ;

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2021 at 8:30 ΠΜ, andreas-p said:

Χρησιμοποίησα την εφαρμογή "Λήξη Ασφάλισης Μη Μισθωτών" αφού είχα κάνει διακοπή εργασιών στην ΑΑΔΕ εδώ και αρκετούς μήνες και η σχετική αίτησή μου στον ΕΦΚΑ θα καθυστερούσε, άγνωστο πόσο.

Ενώ ο οδηγός αναφέρει πεδίο για να βάλεις την ημερομηνία διαγραφής, εγώ δεν είδα τέτοιο πεδίο.

Το σύστημα ήταν έξυπνο για τραβήξει την ημ/νία από την ΑΑΔΕ, αλλά όχι αρκετά έξυπνο και έβαλε την τελευταία μέρα του μήνα διαγραφής ως ημ/νία διαγραφής. Π.χ. διαγράφηκα 10 του μηνός και ο ΕΦΚΑ σημείωσε 31.

Πιστεύει κάποιος συνάδελφος ότι μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η ανακρίβεια, ώστε να αξίζει να ασχοληθώ;

Εμένα έγινε το ίδιο, από τον υπάλληλο του ΕΦΚΑ που επεξεργάστηκε την αίτηση διαγραφής, δίχως δηλαδή να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή που λες. Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω και αυτό θα συμβούλευα και εσένα, δε νομίζω ότι παίζει να δημιουργηθεί κάποιο θέμα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, s2117 said:

Εμένα έγινε το ίδιο, από τον υπάλληλο του ΕΦΚΑ που επεξεργάστηκε την αίτηση διαγραφής, δίχως δηλαδή να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή που λες. Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω και αυτό θα συμβούλευα και εσένα, δε νομίζω ότι παίζει να δημιουργηθεί κάποιο θέμα...

1000 ευχαριστώ! Τότε έτσι πάει, πιάνει ολόκληρος ο μήνας άσχετα με την ακριβή ημερομηνία διαγραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αξιότιμοι συνάδελφοι, μετά από πολλά χρόνια ανεργίας και εξάντλησης κάθε ελπίδας και επιθυμίας πλέον να συνεχίσω να είμαι ασφαλισμένος, έφτασε η ώρα να ξεκινήσω και εγώ τη διαδικασία διαγραφής. Είμαι Χημικός Μηχανικός με ημερομηνία εγγραφής στο ΤΕΕ το 2005. Υπήρξα καθ'όλη την επαγγελματική μου σταδιοδρομία μισθωτός και ποτέ δεν έκανα έναρξη σε κάποια εφορία.

Διαβάζοντας τα περισσότερα μηνύματα σε αυτό το χρησιμότατο σύνδεσμο, νομίζω ότι πλέον κατέχω τη διαδικασία διαγραφής (1 - Παύση Άσκησης Επαγγέλματος στην Διεύθυνση Τεχνικών Έργων, 2 - Διαγραφή από ΤΕΕ, 3 - Διαγραφή από ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ). Ανακάλυψα όμως ότι ενώ έχω εξοφλημένες όλες τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ, υπάρχουν ακόμα οφειλές στο ΤΕΕ και στο ΕΤΕΑΕΠ. Και εκεί είναι που χρειάζομαι τη συμβουλή σας!

Συγκεκριμένα, ως την 1/1/17 είχα πληρώσει ΟΛΕΣ  τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΤΕΑΕΠ. Μετά ακολουθώντας τις οδηγίες για μετάβαση στον ΕΦΚΑ ως νέο φορέα, συνέχισα να πληρώνω τις μηνιαίες μου εισφορές, χωρίς όμως να αντιληφθώ ότι έπρεπε να κάνω το ίδιο και για το ΕΤΕΑΕΠ. Καλά θα μου πείτε, μηχανικός είσαι δεν κατάλαβες ότι κάτι λείπει? Καθότι πάντα μισθωτός, οι εισφορές πληρωνόταν από τις εταιρείες που δούλευα κ δεν είχα ιδιαίτερη ανάμιξη. Επίσης κατά τη μετάβαση αναγράφονταν ξεκάθαρα ο ΕΦΚΑ και όχι το ΕΤΕΑΕΠ. Επίσης κανείς από το ΕΤΕΑΕΠ δε μου έστειλε κάποιο e-mail ή κάποια ειδοποίηση για οφειλές. Και φυσικά η μείωση των μηνιαίων ασφαλίστρων (καθότι πλέον εν αγνοία μου πλήρωνα μόνο τη βασική ασφάλιση) ήταν μια ευχάριστη αλλαγή για εμένα σαν άνεργο.

Με έναυσμα την ενοποίηση των εισφορών ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ σε κοινό ειδοποιητήριο και μετά από ψάξιμο στο φόρουμ, βρήκα το site του ΕΤΕΑΕΠ και είδα λοιπόν ότι εκκρεμούν ΟΛΕΣ οι εισφορές του ΕΤΕΑΕΠ από την 1/1/2017 ως σήμερα (πάνω από 2.500 ευρώ). Είδα επίσης ότι οι οφειλές του 2017 και 2018 είναι αυτομάτως ρυθμισμένες σε 32 δόσεις (που ήδη τρέχουν κ προφανώς καμία τους δεν έχει πληρωθεί). Πουθενά δεν εμφανίζονται προσαυξήσεις λόγω εκπρόθεσμης ή μη πληρωμής. Ρωτώντας ένα φίλο δικηγόρο, μου είπε ότι είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω όλες τις οφειλές του ΕΤΕΑΕΠ (αλλιώς θα κινηθεί το ταμείο δικαστικά εναντίον μου).

Επίσης χρωστάω και τα τελευταία 4 χρόνια των συνδρομών του ΤΕΕ (αυτό το γνώριζα αλλά επειδή είναι συνδρομή και όχι εισφορά, επέλεγα να μην το πληρώνω, μια που δεν επηρέαζε την ασφαλιστική μου κάλυψη).

Εδώ λοιπόν είναι που χρειάζομαι την πολύτιμη συμβουλή σας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειωθεί/κουρευτεί το ποσό των οφειλών μου στο ΕΤΕΑΕΠ, επικαλούμενος την μακροχρόνια ανεργία και οικονομική αδυναμία μου? Αν όχι, τι μπορώ να ρυθμίσω, εξασφαλίζοντας και τη μη πληρωμή προσαυξήσεων? Θα μπορούσα να τους ξεχρεώσω το 2017 και 2018 κατευθείαν (κοντά στα 1500 ευρώ), αλλά ως εκεί μπορώ. Σε επαφή με το ταμείο, να το αναφέρω το τελευταίο σαν δέλεαρ για καλύτερη ρύθμιση? Επίσης, δεν θέλω να κάνω αναδρομική διαγραφή από το 2017 μια που ήδη έχω πληρώσει πλήρως το κομμάτι του ΕΦΚΑ.

Κάποιοι με συμβούλεψαν ΠΡΙΝ ξεκινήσω τις διαδικασίες διαγραφής απο το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ να επικοινωνήσω με το ΕΤΕΑΕΠ και να κανονίσω τη ρύθμιση. Μου είπαν ότι κούρεμα δεν πρόκειται να μου κάνουν, αλλά μπορούν να μου κόψουν τις προσαυξήσεις και να με βάλουν σε νέα ρύθμιση. Σε καμία περίπτωση να μην αναφέρω ότι σκοπεύω να διαγραφώ. Και μόλις πάρω τη ρύθμιση για τα χρέη στο ΕΤΕΑΕΠ, αμέσως μετά να ξεκινήσω τη διαδικασία διαγραφής (όταν έχεις να πληρώσεις οφειλές κοντά στα 3000 ευρώ, κάθε νέο 300αρι που έρχεται μετράει!).

Θα εκτιμούσα τις συμβουλές σας σχετικά με όλο αυτό τον εφιάλτη που έμπλεξα.

Edited by PMPR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έκανα στο παρελθόν παύση και μετά από ένα διάστημα επάνοδο στο επάγγελμα του μηχανικού. Αναφέρω εμπειρικά κάποια πράγματα για το ΤΕΕ επειδή ρωτήθηκαν σε προηγούμενα μηνύματα. Αν και το μεγαλύτερο πρόβλημα όσων γράφουν είναι το ΕΦΚΑ.

1. Για τις συνδρομές, μου είχαν πει στο ΤΕΕ ότι πρέπει να έχουν εξοφληθεί οι συνδρομές ΤΕΕ μέχρι και το έτος στο οποίο ανήκει η ημερομηνία από την οποία και μετά ζητάω διαγραφή. Π.χ. αν ζητάει κάποιος διαγραφή από σήμερα, πρέπει να πληρώσει όλο το 2021. Αλλιώς δεν θα εγκριθεί η διαγραφή. Επίσης μπορεί κάποιος να ζητήσει αναδρομική διαγραφή και όχι από την ημέρα που κάνει την αίτηση. Πχ αν ζητήσει από το προηγούμενο έτος, δεν τους νοιάζει αν χρωστάς το τρέχον. Αρκεί να μην υπάρχει ενεργό ΚΑΔ μηχανικού σε διάστημα μεταγενέστερο από αυτό που ζητείται να ισχύσει η διαγραφή. Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να ζητήσει αναδρομική διαγραφή από τη 1η Ιουνίου του 2020 και να έκλεισε τα βιβλία ή τον ΚΑΔ μηχανικού τον Σεπτέμβρη του 2020. Αντίστοιχα για την επανεγγραφή ξεκινάνε οι συνδρομές από το έτος που ανήκει η ημερομηνία από την οποία και μετά ζητείται η επανεγγραφή και δεν χρωστάει δηλαδή το ενδιάμεσο διάστημα. Και η επανεγγραφή μπορεί να γίνει αναδρομικά αλλά θέλει προσοχή γιατί θα χρεωθούν αντίστοιχες συνδρομές ΤΕΕ, αλλά κυρίως αν η αναδρομική επάνοδος αφορά χρονικό διάστημα πριν το νόμο που αποσυνδέει ιδιότητα μηχανικού με υποχρεωτική πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ (πριν το Σεπτέμβρη του 2017 νομίζω), τότε θα υπάρξει και χρέωση ΤΣΜΕΔΕ. Δηλαδή αν κάποιος ζητήσει αναδρομική επανεγγραφή στο ΤΕΕ από 2016 και μετά, τότε θα χρεωθεί υποχρεωτικά εισφορές ΤΣΜΕΔΕ του 2016 κλπ.

2. Σε κάθε περίπτωση μου είχαν πει ότι η ημερομηνία παύσης/επανόδου που ζητάω από το ΤΕΕ πρέπει να ταυτίζεται με αυτήν που θα δηλώσω στην περιφέρεια.

3. Για κάποιον που θέλει να ξαναγίνει μέλος ΤΕΕ, υπάρχει και μία τρίτη επιλογή στην περιφέρεια αντί για την επάνοδο, αυτή είναι η ακύρωση της παύσης ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς. Αυτό θέλει πολύ προσοχή γιατί σημαίνει ότι συνεχίζεται η συνδρομή στο ΤΕΕ από τότε που έγινε η παύση σαν να μην είχε γίνει ποτέ. Άρα χρωστούνται αναδρομικά όλες οι ενδιάμεσες συνδρομές ΤΕΕ. Αν αυτό το διάστημα αφορά και πριν τον νόμο αποσύνδεσης υποχρεωτικής εισφοράς ΤΣΜΕΔΕ από μέλος ΤΕΕ, τότε θα πληρωθούν και εισφορές ΤΣΜΕΔΕ μέχρι το 2017 υποχρεωτικά. Γι' αυτό στην περιφέρεια να διευκρινίζετε ακριβώς τι είναι το κάθε χαρτί πριν το υπογράψετε και να ζητάτε διευκρινίσεις.

4. Σχετικά με την περιφέρεια. Η αντίστοιχη υπηρεσία είναι στη Συγγρού, όσον αφορά την Αττική, και πρέπει να πάει κάποιος πρώτα εκεί τόσο για την παύση όσο και για την επάνοδο και μετά στο ΤΕΕ. Μπορεί να μην έχουμε εγγραφεί αρχικά εκεί, αλλά από ότι μου είχαν πει, αυτό που κάνουμε για να σβηστούμε ή ξαναγραφτούμε από το επάγγελμα του μηχανικού, στην ουσία πρέπει να γίνει στο υπουργείο (πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ). Όμως μου είχε πει ότι για να μην τρέχουμε στο υπουργείο, αποφάσισαν να δώσουν τη δυνατότητα να πηγαίνουμε εκεί και αυτοί στην ουσία διεκπεραιώνουν την διαδικασία για λογαριασμό του υπουργείου. Κάτι σαν μεσάζοντας δηλαδή. Γι' αυτό αυτό που κάνουν είναι να μπαίνουν στο σύστημα του υπουργείου, να δηλώνουν την παύση/επάνοδο και να μας τυπώνουν το χαρτί που θα πάμε στο ΤΕΕ. Μου είπε επίσης ότι την πρώτη φορά δεν πάμε εκεί γιατί μάλλον η αρχική εγγραφή γίνεται αυτόματα από το ΤΕΕ όταν πετύχουμε τις εξετάσεις. Κατόπιν πρέπει να τρέχουμε εμείς για διαγραφές επανεγγραφές. Έτσι μου είχε πει ο υπάλληλος που ήταν εκεί.

5. Αυτή η υπηρεσία της περιφέρειας αφορά παύση και επάνοδο για όλες τις ειδικότητες και είναι τελείως άσχετη με την υπηρεσία της περιφέρειας που πάνε οι Ηλεκτρολόγοι και οι Μηχανολόγοι για τις άδειες και τις αναγγελίες για τα ηλεκτρομηχανολογικά. Π.χ. αυτό που είναι απέναντι από το Πολυτεχνείο ή στην Μεσογείων για αυτούς που μένουν Βόρεια και Ανατολικά προάστια κλπ. είναι τελείως άσχετο με την παύση και την επάνοδο. Βέβαια όσοι έχουν και τις άδειες Η/Μ από εκεί, ίσως πρώτα χρειαστεί να πάνε εκεί να τις ακυρώσουν πριν πάνε για παύση στη Συγγρού, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Όταν έκανα παύση δεν είχα ακόμα το Δίπλωμα του Ηλεκτρολόγου, είχα του Πολιτικού Μηχανικού. Κατόπιν όταν πήρα και το δεύτερο δίπλωμα και έγινε ο νόμος για την αποσύνδεση του μέλους ΤΕΕ από τις υποχρεωτικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε έκανα επάνοδο σαν Πολιτικός και μετά έδωσα εξετάσεις στο ΤΕΕ για να προσθέσω και την δεύτερη ιδιότητα.

 

 

 

Edited by geogeogeo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σύντομο ιστορικό για την διακοπή της ασφάλισης της γυναίκας μου, Πολ. Μηχ. 1983 ( εγώ θα συνεχίσω, όσο έχω δουλειά...) :

1. Έκανε αίτηση για διακοπή στο τοπικό τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ στο τέλος Ιουλίου του 2019.

2. Έστειλε 7 Email (κάθε δίμηνο περίπου) από τις αρχές του 2020, στο [email protected]  και [email protected], κοινοποιώντας και το  [email protected], ζητώντας την διακοπή της ασφάλισης και την διαγραφή των εισφορών.

3. Πήρε ΜΙΑ (1) μόνο απάντηση από την [email protected], τον Οκτώβριο του 2020, με αναφορά στον Αρ. Πρωτοκόλλου που είχε πάρει η αίτηση (πάλι καλά γιατί φοβόταν μήπως δεν είχε φτάσει ποτέ στα κεντρικά) και με κείμενο : "Οι εισφορές θα τακτοποιηθούν μόνο όταν διεκπεραιωθεί η αίτηση σας από την ασφάλιση". (σώωωπα!!).

4. Τελικά βρέθηκε γνωστή γνωστού που δούλευε παλιά στο ΤΣΜΕΔΕ και βοήθησε στην επικοινωνία με το Τμήμα Ασφάλισης (αθάνατη Ελλαδάρα...) , οπότε πριν 10 ημέρες έγινε η διακοπή και η διαγραφή των εισφορών.

ΕΡΩΤΗΣΗ : Εν όψει της κατάθεσης αίτησης συνταξιοδότησης προς το τέλος του χρόνου (με αναγνώριση και εξαγορά 4 ετών), πρέπει να κάνει και αντίστοιχη αίτηση στο ΕΤΕΑΕΠ, για να διακοπεί αναδρομικά η ασφάλισή της και να διαγραφούν οι εισφορές από τον Ιούλιο του 2019, ή αυτό θα γίνει αυτόματα ;;!! Εννοώ ότι τελικά είμαστε ασφαλισμένοι στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ και ισχύει και στο ΕΤΕΑΕΠ,  ό,τι ισχύει στον κύριο φορέα ασφάλισης ή πρέπει να κάνει συνεχώς και τις αντίστοιχες αιτήσεις στο ΕΤΕΑΕΠ, και για την διαγραφή και για την συνταξιοδότηση ;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον μπορέσει να με διαφωτίσει λίγο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.