Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Πως ακόμα νομίζετε ότι με προσφυγές κλπ θα βρείτε το δίκιο σας δεν μπορώ να καταλάβω!

Εδώ έφεραν το ΔΝΤ εντελώς αντισυνταγματικά και εσείς νομίζετε ότι θα βρείτε το δίκιο σας σε ένα δικαστήριο...

Οργάνωση του αγώνα, σιγά - σιγά οι φωνές να ενώνονται και να δυναμώνουν.

Αυτή είναι η λύση, ο καθένας μόνος του θα φάει τα μούτρα του.

Αλλά δεν σας είδα σε διεκδικήσεις, πουθενά...

Όχι λόγια πια, έργα!!!

 

τα μούτρα τους αγαπητέ alej τα φάγανε χιλιάδες στη λιβύη και αλλού

τον αγώνα εκεί καπέλωσαν οι καθεστωτικοί συμμάχοι του κατάρ, της γαλλίας κλπ

απορώ γιατί οι διεκδικήσεις πρέπει να χάνονται μέσα σε απρόσωπες καθοδηγούμενες μάζες

και απορώ γιατί οι πλέον φανατικοί αυτών των αγέλων επιμένουν να σαμποτάρουν οτιδήποτε δημιουργικό.

 

έστειλα π.μ σε κάποιους γνωστοποιώντας το προσωπικό μου μέιλ. τη μέρα που άφησα εδώ το μύνημα έπεσε το φόρουμ για πολλές μέρες πράγμα που οπωσδήποτε δεν θα βοηθούσε αν ξανασυνέβαινε... οπότε ας συνεχιστεί η κουβέντα με όσους ενδιαφέρονται εκτός φόρουμ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά παραθέτω την επιστολή που έστειλα. επειδή ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη χρειάζονται και άλλες επιστολές να φτάσουν στο τεε, τσμεδε υπουργό εργασίας, υπουργό υποδομών καθώς και στο συνήγορο του πολίτη μπας και θορηβηθούν και καταλάβουν επιτέλους ότι δε μπορεί να συνεχιστεί άλλο αυτό. επειδή όλοι ζοριζόμαστε, δεν έχει σημασία πόσο, στέιλτε και εσείς κάτι αναλογο. επιπλέον χρεάζεται και ένας σύλλογος μέσω του οποίου θα διεκδικήσουμε αυτό που θα έπρεπε να είχε γίνει χρόνια πριν.

 

 

 

Ετοιμάζω κι εγώ επιστολή και τη στέλνω!!!!!

Ελεος πια !!!Δεν πάει άλλο!!!Ηδη χρωστάω 1 εξάμηνο και το τρέχον!Εγώ είμαι άνεργη 1,5 χρόνο και ο άντρας μου με ταμείο ανεργίας, οτι λεφτά είχαμε τελείωσαν και χρωστάω και 500 ευρώ στον πατέρα μου από το τελευταίο εξάμηνο που πλήρωσα :( Που θα τα βρώ να τα δώσω τόσα λεφτα?????Αςφρόντιζαν να μας βρουν δουλεια να τους πληρώσουμε!

Κι εννοείται ειμαι μέσα σε οποιαδήποτε συλλογική κίνηση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα κοπρόσκυλα, οι βδέλλες, θα με κάνουν να απολύσω τον ευατό μου από μηχανικός λόγω εισφορών:

500 €/μήνα ΤΣΜΕΔΕ + 500 €/έτος εισφορά επιτηδευματία + 10 €/μήνα "εισφορά αλληλλεγγύης"= 550 €/ μήνα πάγιες εισφορές

Αδυνατώ να πληρώσω το παραπάνω ποσό.

Να πάτε στους βουλευτές που ψηφίζετε και πείτε τους επί λέξη "αν δεν το αποσύρετε θα σας κάψουμε το σπίτι".

Μήπως ξέρει κανένας τη διαδικασία διαγραφής από ΤΣΜΕΔΕ και εγγραφής στο ΙΚΑ;

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ; ΤΑΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Η ΜΠΡΑΒΟΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ";

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο απιστευτο το καθεστως του ΤΣΜΕΔΕ που οταν το αναφερω σε μη μηχανικους , νομιζουν οτι τους κοροιδευω.............ανεργος χωρις εναρξη να υποχρεωνεσαι να πληρωνεις ασφαλεια..............σε οποιοδηποτε αλλο επιμελητηριο το λυσιμο τετοιας αδικιας θα ηταν προτεραιοτητα , στο ΤΕΕ το θεμα απλως δεν υπαρχει .......ουτε τιθεται απο αυτους που το ελεγχουν αλλα ουτε απο τις αλλες παραταξεις...............εχουμε καταντησει οσοι μηχανικοι εργαζομαστε να παιρνουμε λιγοτερα απο εργατες, καθαριστριες ........εμας μας αναγκαζουν με μπλοκακι , να φαινομαστε ελευθεροι επαγγελματιες ενω οι μισθωτοι υπαλληλοι πληρωνονται στην ουσια περισοτερα χωρις να εχουν σκοτουρες με εφοριες...........

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ; ΤΑΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ Η ΜΠΡΑΒΟΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ";

 

μπορείς να διαγραφείς. σε διαγράφουν όμως και από το τεε. αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν μπορείς να ξαναγραφείς στο τεε . στα δικαστήρια , είτε ελληνικά είτε ανθρωπίνων δικαιωμάτων, είτε δεν ξέρω εγώ που, θα το ξανακερδίσεις το δικαίωμα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει σχετική περίπτωση. άρα ναι, ο όρος "νταβατζής του μηχανικού" είναι ο σωστός όρος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μονη λυση για αυτο το θεμα ειναι να αρνηθουμε μαζικα να πληρωνουμε τις εισφορες μας, αλλα θελει μαζικοτητα η ολη κινηση.

Ανεργος Ηλεκτρονικός μηχανικος 1,5 χρονο αλλα πληρωνω με τις εισφορες μου τις συνταξεεις του Πολιτικου μηχανικου πατέρα μου και μηχανολογου μηχανικου θειου μου

 

Ελεος δεν παει αλλο η κατασταση με το κωλοταμειο!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μονη λυση για αυτο το θεμα ειναι να αρνηθουμε μαζικα να πληρωνουμε τις εισφορες μας, αλλα θελει μαζικοτητα η ολη κινηση.

Ανεργος Ηλεκτρονικός μηχανικος 1,5 χρονο αλλα πληρωνω με τις εισφορες μου τις συνταξεεις του Πολιτικου μηχανικου πατέρα μου και μηχανολογου μηχανικου θειου μου

 

Ελεος δεν παει αλλο η κατασταση με το κωλοταμειο!!!!

 

Ασχετο με το θεμα οι Ηλεκτρονικοι μηχανικοι τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουμε εγω π.χ που εχω ειδικευση σε τηλεπικοινωνίες μπορω να ανοιξω γραφειο ?

 

Και να κάνω τι να βγαζω αδειες για τι πράγμα ?

 

Ευχαριστω πολυ

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο απιστευτο το καθεστως του ΤΣΜΕΔΕ που οταν το αναφερω σε μη μηχανικους , νομιζουν οτι τους κοροιδευω.............ανεργος χωρις εναρξη να υποχρεωνεσαι να πληρωνεις ασφαλεια..............σε οποιοδηποτε αλλο επιμελητηριο το λυσιμο τετοιας αδικιας θα ηταν προτεραιοτητα , στο ΤΕΕ το θεμα απλως δεν υπαρχει .......ουτε τιθεται απο αυτους που το ελεγχουν αλλα ουτε απο τις αλλες παραταξεις...............εχουμε καταντησει οσοι μηχανικοι εργαζομαστε να παιρνουμε λιγοτερα απο εργατες, καθαριστριες ........εμας μας αναγκαζουν με μπλοκακι , να φαινομαστε ελευθεροι επαγγελματιες ενω οι μισθωτοι υπαλληλοι πληρωνονται στην ουσια περισοτερα χωρις να εχουν σκοτουρες με εφοριες...........

 

Και όχι μόνο αυτό αλλά τα ΜΜΕ σιγά σιγά στρέφουν την κοινή γνώμη κατά των ελεύθερων επαγγελματιών επειδή όλα τα βάρη λέει τα επωμίζονται μισθωτοί και συνταξιούχοι. Ναι αλλά μισθωτοί και συνταξιούχοι έχουνε ένα σταθερό εισόδημα σε αντίθεση με τους μηχανικούς που πλέον δεν έχουνε σχεδόν καθόλου και αυτό είναι μεταβαλλόμενο.Κινδυνεύουμε απο το κλίμα που δημιουργείται λοιπόν να επωμιστούμε επιπλέον βάρη μέσω αύξησης του τεκμαρτού εισοδήματος, πληρώνοντας δηλαδή και για εικονικό εισόδημα σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα!Όλο και αυξάνεται η πίεση για θεσπιση νέων σκληρότερων τεκμηρίων στο όνομα του να πληρώσουν οι φοροφυγάδες, χωρίς να λογαριάζουν πως έτσι θα καούν ακόμα παραπάνω μαζί με τα ξερά τα ήδη καμμένα χλωρά, δηλαδή οι ανεργοι-υποαπασχολούμενοι μηχανικοί που δεν μπορούν ούτε άνεργοι να θεωρηθούν!!! :-o

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.