Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

@slammer

 

Ασχολούμαι με το χρηματιστήριο. Σε σχέση με την άλλη ερώτησή μου για εγγραφή στο μέλλον σε άλλο ταμείο προκειμένου να δουλέψω ως μισθωτός πχ ερευνητής γνωρίζεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ρωτάς αν διαγραφεις από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ, στο μέλλον αν έχεις άλλο ταμείο ως μισθωτός? Μπορείς φυσικά να μπεις ΙΚΑ και η ζωή συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

@slammer

Καλά τα λες...δεν διευκρύνησα πολλά πράγματα..ότι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως σου πληρώνουν το ΦΠΑ...και ότι η πρόταση μου είναι για τους νέους, οι οποίοι ''επί το πλείστον'' φαντάζομαι δεν έχουν περιουσιακά στοιχεία ή έχουν μικρά, ώστε να μη φορολογούνται βάση τεκμηρίων.(πιο αρμόδιος ένας λογιστής)

Δεν ήθελα να υπονοήσω τπτ για τους παλιούς...απλώς διαβάζω ότι αυτό δεν αναφέρθηκε γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ασφαλισμενος εδω και 2 χρονια.Δεν προλαβαινω-βαριεμαι, και δεν εχω παει να βγαλω βιβλιαριο. Σε ποιο μερος του πλανητη θα πληρωνα κλαδο υγειας χωρις να εχω αυτοματα βιβλιαριο;αλλα φυσικα αυτο ειναι πταισμα. Με αυτο το μπλοκακι εχω συναδελφους που παιρνουν 600+φπα, δουλευουν 11-12 ωρες τη μερα + σαββατα,τους βριζουν ολη μερα, βαζουν υπογραφες και το βουλωνουν. γιατι απο αυτα τα 480 + 120 παρακρατηση που ισως καποτε θα παρουν, εχουν να δωσουν τα 180 του ταμειου, για να μην τα ζητανε απο τον ανεργο πατερα τους...και τους μενουν 300 για τις βενζινες και το κουλουρι...αν αυτο δεν ειναι σκλαβια τι ειναι? Η δουλευεις για ενα κουλουρι, η πας φυλακη! Εγω παιρνω λιγα παραπανω και τρωω και κανενα ντελιβερι. Και υπογραφω εργα 300.000 ευρω για να τα φαει ο εργοδοτης στα μπουζουκια.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 περίεργο μου φαίνεται. Γιατί να είναι γραμμένος τότε στο ΤΣΜΕΔΕ κάποιος μηχανικός υπολογιστών κ γενικά κάποιος μισθωτός μηχανικός αν μπορεί να είναι γραμμένος σε άλλο ταμείο κ να μπορεί να διακόπτει όποτε θέλει? Τι πλεονέκτημα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδευτήκαμε... Μέλος ΤΕΕ-μηχανικός ασφαλίζεται υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ είτε μισθωτός είτε όχι, ανεξαρτήτου ειδικότητας....

Αν τώρα διαγραφείς από το ΤΕΕ και κατ επέκταση από το ΤΣΜΕΔΕ, και στο μέλλον βρεις δουλειά, θα είναι μη μηχανικού, οπότε μπαίνεις σαν μισθωτός (υπάλληλος) ΙΚΑ, ή αν επιλέξεις κάτι άλλο πχ ελεύθερο επάγγελμα ΟΑΕΕ ή ΤΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδευτήκαμε... Μέλος ΤΕΕ-μηχανικός ασφαλίζεται υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ είτε μισθωτός είτε όχι, ανεξαρτήτου ειδικότητας....

Αν τώρα διαγραφείς από το ΤΕΕ και κατ επέκταση από το ΤΣΜΕΔΕ, και στο μέλλον βρεις δουλειά, θα είναι μη μηχανικού, οπότε μπαίνεις σαν μισθωτός (υπάλληλος) ΙΚΑ, ή αν επιλέξεις κάτι άλλο πχ ελεύθερο επάγγελμα ΟΑΕΕ ή ΤΕΒΕ.

Ποιος το λέει οτι αν διαγραφτείς από το τσμεδε δε θα μπορεις να δουλέψεις ως μηχανικός??????

Απλά δεν θα μπορείς να υπογράψεις!!!!!Ε και?

Εγώ δούλευα 7 χρόνια σαν μηχανικός και δεν είχα υπογράψει ΠΟΤΕ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι ορίζεται ως "δουλειά μηχανικού" για την οποία πρέπει να είσαι υποχρεωτικά γραμμένος στο ΤΕΕ κ κατ'επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ. Πχ ο ηλεκτρολόγος μηχανικός τι δουλειά κάνει που ορίζεται αυστηρά ως μηχανικού κ όχι ως προγραμματιστή, ερευνητή ή ό,τι άλλο κ πρέπει υποχρεωτικά να είναι γραμμένος στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Για να υπογράψει δηλαδή κάποιος μελέτη/τεχνική έκθεση/κατασκευή πρέπει να είναι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και να δίνει εισφορές και με τους μηχανικούς άλλων χωρών τι γίνεται; Δεν υπογράφουν ή δεν έχουν πρόβλημα επειδή είναι εγγεγραμμένοι σε αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα της χώρας τους;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

H λύση είναι μία, ανεξαρτητοποίηση του επαγγέλματος από το ΤΣΜΕΔΕ. Τι εννοώ;

Δε θέλω να διαχειρίζεστε τα λεφτά μου και θα παώ σε ιδιωτική εταιρεία (δυστυχώς) μιας και εκεί μας σπρώχνουν.

Προωθούν την μάυρη εργασία και το έλλειμα του ταμείου με όλα αυτά.

Πρέπει κάτι να κάνουμε. Απελευθέρωση της αγοράς πρέπει να σημαίνει και απελευθέρωση από το ταμείο. Δε κατάλαβα αφού τα κάνατε χάλια την διαχείριση, θα πληρώνω μόνο κλάδο υγείας και ασε με να βρω μόνος μου σύνταξη. Αφού είμαι και ελευύθερος επαγγελματίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.