Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Στο link στο facebook αναφερονται σε διαγραφη απο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Δεν υπαρχει απαντηση απο ΤΕΕ σχετικα με την επανεγγραφη. Θεωρω σωστο το σχολιο του συναδελφου για την παύση πληρωμών όσον αφορά στο κομμάτι που πηγαίνει στη σύνταξη και να κρατήσεις τον κλάδο υγείας. Φανταστειτε κανεις δεν ξερει αν μετα απο διαγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ χανουμε τα χρονια ασφαλισης. Εγω ειμαι 8.5 χρονια ασφαλισμενος.Μηπως τα καβαντζωνουμε στη 15ετια η μετρανε σε περιπτωση διαδοχικης ασφαλισης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/

 

ειμαι νεα στο forum εδω ειμαι αρχιτεκτων μηχανικος και προσπαθω με τους υπολοιπους του συγκεκριμενου γκρουπ στο fecebook να βρουμε ακρη. εχουμε συνταξει ενα κειμενο το οποιο θα αποσταλει σε συλλογους και μηχανικους για να μαζεψουμε υπογραφες. αφου συλλεξουμε εναν σημαντικο αριθμο υπογραφων θα τις στειλουμε στο τεε και το υπουργειο εργασιας. να ξερετε οτι δεν ειμαστε λιγοι πλεον και οι συλλογοι αρχιζουν και το βλεπουν θετικα και θα υπογραψουν. οποιοςμπορει ας βοηθησει σας παεακαλω.

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και κάποιες εβδομάδες το θέμα έχει φτάσει στο παρατηρητήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αν το ΤΕΕ δεν κόψει τις φασιστοεισπρακτικές πρακτικές του, οι δικηγόροι που το έχουν αναλάβει είναι αποφασισμένοι να φτάσουν το θέμα μέχρι τα αρμόδια όργανα της Ε.Ε. ή ακόμα πιο πάνω.

Το ΤΕΕ γνωρίζει πολύ καλά ότι θα χάσει, με ανεξέλεγκτες συνέπειες για το τι θα επακολουθήσει. Θα συνιστούσα να λογικευτεί άμεσα, να διαγράψει τους ανθρώπους που δε θέλουν ή δεν μπορούν να πληρώνουν και να πάψει να τρώει το 33% των εισφορών μας για άλλες δαπάνες πλην ασφαλιστικών παροχών. Όταν πληρώνω 3900 το χρόνο δεν το κάνω για να δίνω τα 1300 σε μη ανταποδοτικούς προορισμούς. Εντάξει, ένα ποσοστό απ' αυτά τα χρήματα είναι όντως αναγκαία για τη λειτουργία του ταμείου (προσοχή, του ταμείου, όχι του επιμελητηρίου) αλλά 33% είναι εξωφρενικό ποσοστό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες εβδομάδες το θέμα έχει φτάσει στο παρατηρητήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αν το ΤΕΕ δεν κόψει τις φασιστοεισπρακτικές πρακτικές του, οι δικηγόροι που το έχουν αναλάβει είναι αποφασισμένοι να φτάσουν το θέμα μέχρι τα αρμόδια όργανα της Ε.Ε. ή ακόμα πιο πάνω.

Το ΤΕΕ γνωρίζει πολύ καλά ότι θα χάσει, με ανεξέλεγκτες συνέπειες για το τι θα επακολουθήσει. Θα συνιστούσα να λογικευτεί άμεσα, να διαγράψει τους ανθρώπους που δε θέλουν ή δεν μπορούν να πληρώνουν και να πάψει να τρώει το 33% των εισφορών μας για άλλες δαπάνες πλην ασφαλιστικών παροχών. Όταν πληρώνω 3900 το χρόνο δεν το κάνω για να δίνω τα 1300 σε μη ανταποδοτικούς προορισμούς. Εντάξει, ένα ποσοστό απ' αυτά τα χρήματα είναι όντως αναγκαία για τη λειτουργία του ταμείου (προσοχή, του ταμείου, όχι του επιμελητηρίου) αλλά 33% είναι εξωφρενικό ποσοστό.

Συνάδελφε scn, μπορείς να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτά που ξέρεις για την υπόθεση καιπώς έφτασε στο παρατηρητήριο ανθρ. δικαιωμάτων? Πώς ξεκίνησε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες εβδομάδες το θέμα έχει φτάσει στο παρατηρητήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Αν το ΤΕΕ δεν κόψει τις φασιστοεισπρακτικές πρακτικές του, οι δικηγόροι που το έχουν αναλάβει είναι αποφασισμένοι να φτάσουν το θέμα μέχρι τα αρμόδια όργανα της Ε.Ε. ή ακόμα πιο πάνω.

Το ΤΕΕ γνωρίζει πολύ καλά ότι θα χάσει, με ανεξέλεγκτες συνέπειες για το τι θα επακολουθήσει. Θα συνιστούσα να λογικευτεί άμεσα, να διαγράψει τους ανθρώπους που δε θέλουν ή δεν μπορούν να πληρώνουν και να πάψει να τρώει το 33% των εισφορών μας για άλλες δαπάνες πλην ασφαλιστικών παροχών. Όταν πληρώνω 3900 το χρόνο δεν το κάνω για να δίνω τα 1300 σε μη ανταποδοτικούς προορισμούς. Εντάξει, ένα ποσοστό απ' αυτά τα χρήματα είναι όντως αναγκαία για τη λειτουργία του ταμείου (προσοχή, του ταμείου, όχι του επιμελητηρίου) αλλά 33% είναι εξωφρενικό ποσοστό.

 

Και εμενα με ενδιαφέρει έντονα το θέμα. Ελπίζω σε μια πιο λεπτομερές ενημέρωση!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ακούστηκε στο διαδίκτυο ότι υπάρχει δυνατότητα για κάποιο χρονικό διάστημα να διαγραφούμε από τον κλάδο κύριας και επικουρικής σύνταξης και να χρεωνόμαστε και να πληρώνουμε μόνο τον κλάδο υγείας. Έχει ακούσει κάποιος κάτι. Τι συνέπειες έχει αυτό στην άδειας άσκησης επαγγέλματος και στα δικαιώματα γενικά;

Έστειλα και ένα σχετικό mail στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε, να δούμε αν θα απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Αναμένουμε νεότερα Άρη.

 

Θα ήθελα επίσης να μάθω αν υπάρχει συνάδελφος που να διαγράφηκε από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ και να επανεγγράφηκε!

Υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα σ' αυτό;

Γνωρίζω ότι το ΤΕΕ δεν το δέχεται, αναμενόμενο άλλωστε, αλλά δεν ξέρω αν έχει στέρεη νομική βάση η θέση του.

Οπότε, θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον να μάθουμε αν υπάρχει προηγούμενο.

 

Σκέφτομαι βέβαια και μια άλλη λύση από το παράθυρο. Δηλαδή:

α) διαγραφή από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ

β) εγγραφή στο αντίστοιχο ΤΕΕ π.χ. Κύπρου ή Βουλγαρίας ή ό,τι άλλο

γ) επανεγγραφή στο ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Διαφορετικά, απεμπόληση των επαγγελματικών δικαιωμάτων, δουλειά στη μαύρη για μια ζωή και χρήση της σφραγίδας συναδέλφου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αρνούμαι να διαγραφώ απο το ΤΕΕ και απλά δεν πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ.

 

πιστεύω ότι μιλάμε σε λάθος βάση.Θα έπρεπε ΟΛΟΙ να αφήνουμε απλήρωτο το ΤΣΜΕΔΕ και με μια επιστολή-ανακοίνωση να τους κάναμε γνωστό ότι ήμαστε άνεργοι οπότε και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μας στέλνουν εισφορές.Με κοινοποίηση σε υπουργεία,αρειο πάγο και όπου αλλού θεωρείτε ότι μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον να έχει ανακοινωθεί.

 

Αρνούμαι ενώ έχω παιδευτεί να τελειώσει μια μπουρδελοσχολή να αρνηθώ την ιδιοτητά μου σαν Μηχανολόγος Μηχανικός και να είμαι απλά ένας απόφοιτος Λυκείου.Ημαστε στο 2012 και όχι στο 1800.

Κ η αντίδραση μας πρέπει να είναι ανάλογη της εποχης και όχι λες και ήμαστε αμόρφωτοι.

 

Οπότε διατηρώ την ιδιοτητά μου, έχω σπουδάσει κάτι και δεν ανέχομαι καμια μαφιόζικη επιχείρηση όπως είναι τα ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ να με εκβιαζουν. Μονο αν τα χρεη του ανέβαιναν θα το κοίταζε κάποιος.Με το να διαγραφόμαστε κάνουμε μια τρύπα στο νερό γιατί κανένας δεν πρόκειται να ασχοληθεί.

 

οποιος έχει ιδέα ,γιατί δεν γνωρίζω, πως θα μπορούσε να συνταχθεί μια τέτοια επιστολή καλώς.

 

Το ΤΕΕ δηλώνει την ιδιότητα μου και καλώς το πληρώνω, το ΤΣΜΕΔΕ αφορά τον ασφαλιστικό μου φορέα ΟΤΑΝ δουλευω.¨ΟΤΑΝ δουλέψω σαν μηχανικός θα το ενημερώσω να με ασφαλίσει όπως γίνεται με όλους τους επαγγελματίας.

Δεν νομίζω να πληρώνει καποιος άλλος νταβατζηλίκια.

 

Και αν ήμασταν πολλοί στο μέλλον δικαστικά θα μιλάγαμε αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

τέλος το πολύ πολύ να μην μπορώ να θεωρήσω μπλοκακια (που δεν νομίζω να χρειαστεί ποτέ στην τελική). Τοτε θα χρειαστώ σφραγίδα συναδελφου όπως και πιο πάνω που γράφει ο συνάδελφος agiannis.

αλλά το χατήρι δεν τους το κάνω.Ας τα κάνουν κομπολόι τα ειδοποιητήρια....

Link to comment
Share on other sites

τέλος το πολύ πολύ να μην μπορώ να θεωρήσω μπλοκακια (που δεν νομίζω να χρειαστεί ποτέ στην τελική). Τοτε θα χρειαστώ σφραγίδα συναδελφου όπως και πιο πάνω που γράφει ο συνάδελφος agiannis.

αλλά το χατήρι δεν τους το κάνω.Ας τα κάνουν κομπολόι τα ειδοποιητήρια....

Συνάδελφε στην εκμετάλλευση (που υφιστάμεθα), εγώ, παρόλο που είμαι 2,5 χρόνια άνεργη πληρώνω τις εισφορές γιατί θέλω να έχω βιβλιάριο. Εσύ πώς τακτοποιείς τα ιατρικά σου θέματα; Εδώ λέμε να βρεθεί τρόπος να έχουμε τον κλάδο υγείας και όχι της σύνταξης. Όμως, μόνο λέμε. Εδώ και πολύ καιρό. Οι υπάλληλοι στο ΤΣΜΕΔΕ είναι βέβαιο ότι δεν εξυπηρετούν γιατί δεν τους συμφέρει. Παρατηρώ τη συμπεριφορά τους εδώ και χρόνια. Ισως τώρα τελευταία άλλαξαν λίγο τα πράγματα που απειλούνται και αυτοί. Νομίζω πως δεν είναι μαζί μας ακόμη και τώρα, παρόλο που ασφαλίζονται στο ίδιο ταμείο, γιατί εκείνοι έχουν ανησυχίες άλλου τύπου. Οπότε πρέπει να προχωρήσουμε μόνοι μας και μάλιστα γρήγορα και δραστικά γιατί οι τόκοι αυξάνονται. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να απευθυνθούμε σε δικηγόρους που απασχολούν οι πανελλήνιοι σύλλογοι των αντίστοιχων μηχανικών. Επίσης δεν τέθηκε ποτέ το θέμα στην τηλεόραση. Για παράδειγμα, μία εκπομπή σαν του Αυτιά θα μπορούσε ίσως να ανοίξει ένα δρόμο (αυτοί μιλάνε με υπουργεία). Δεν ξέρω τι λέει και ο υπόλοιπος λαός, εγώ πάντως πιστεύω πως επιβάλλεται να κάνουμε κάτι κοινό μαζικά. Μπορούμε να ξεκινήσουμε από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.