Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Θέλουμε λογιστή για να δούμε αν στο ταμείο μας ισχύει ή δεν ισχύει.

Αν υποθέσουμε πως πληρώνουμε 3.500€ το χρόνο επί 35 έτη, μας κάνει 122.500€

Αν πούμε ότι παίρνουμε πλήρης σύνταξη για 35ετία, 1185€, αυτό σημαίνει πως σε 103 μήνες θα έχουμε πάρει τα λεφτά μας πίσω. Δηλαδή μετά από 9 χρόνια θα βάζουμε το ταμείο μέσα.

Αλλά σε αυτήν την εξίσωση δεν έχει μπει η διαφορετική οικονομική δύναμη που είχαν 3.500€ πριν από 30 χρόνια από αυτήν που έχουν σήμερα.... (Με 3.500€ το '90 αγόραζες γκαρσονιέρα, σήμερα δεν αγοράζεις τίποτα...)

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι ο υπολογισμός. Πρώτα απ' όλα, το ποσό που πηγαίνει για σύνταξη είναι χαμηλότερο από τις 3500. Αν θυμάμαι καλά, είναι περίπου 2700 ή κάτι τέτοιο, για εισφορά 3900. Τα υπόλοιπα πάνε στον κλάδο υγείας. Ας μην ξεχνάμε ότι ένα ποσοστό από τις εισφορές πηγαίνει σε λειτουργικά έξοδα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αυτό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό, το οποίο όταν το είδαν οι απεσταλμένοι της Ε.Ε. στο υπουργείο εργασίας δεν πίστευαν στα μάτια τους.

Ακόμα και στο αισιόδοξο σενάριο όπου το καθαρό μέσο ποσό για σύνταξη είναι 2500 ευρώ επί 40 χρόνια και υψηλό επιτόκιο 5%, το τελικό ποσό τοκισμένο ανέρχεται περίπου στις 151.000 (προσοχή, δεν είναι κατατεθιμένο όλο το ποσό εξ αρχής. Κατατίθεται κάθε χρόνο ένα ποσοστό του, οπότε δεν πρέπει να τοκιστεί στο σύνολο των ετών). Παίρνοντας μέσο όρο προσδόκιμου ζωής τα 77 (76 οι άντρες και 78 οι γυναίκες), μετά τα 65 αυτό το ποσό πρέπει να διανεμηθεί εντός 12 ετών (77-65=12). Συνεπώς μιλάμε για ετήσια σύνταξη 12580 ευρώ, ή σε δεκατετράμηνη βάση 899 ευρώ το μήνα.

Παρόλο που αυτό το ποσό σου φαίνεται χαμηλό, πίστεψέ με, σε σχέση με όλα τα άλλα ταμεία είναι τεράστιο. Κανένα άλλο ταμείο δεν έχει τόση αυτάρκεια. Γι' αυτό και στο σύνολό του το ασφαλιστικό σύστημα τροφοδοτείται κατά 49% από τον κρατικό προϋπολογισμό. Δηλαδή κάθε σύνταξη 1000 ευρώ προέρχεται κατά 510 ευρώ από εισφορές και κατά 490 ευρώ από φόρους στην πραγματική οικονομία (όχι λογιστικούς φόρους).

Στην πραγματικότητα, η αύξηση στο ΤΣΜΕΔΕ αποφασίστηκε εντελώς κυνικά (α) ως ισοδύναμο μέτρο αντί κάποιου άλλου (β) για να στηριχτούν άλλα ταμεία μετά τη συνένωση, στα οποία οι συντάξεις τροφοδοτούνται από εισφορές με ποσοστά πολύ χαμηλότερα του 35%. Δεν έγινε με κανένα άλλο κριτήριο και δεν έχει καμία άλλη βάση. Πρόκειται για αλήτικη κίνηση ανθρώπων που αφενός πιστεύουν ότι οι μηχανικοί "μπορούν να τα σκάσουν" και αφετέρου δε διστάζουν καθόλου να πλήξουν το πιο παραγωγικό τμήμα του επιστημονικού δυναμικού της χώρας. (Κανένας άλλος κλάδος των ΑΕΙ δε συνεισφέρει με περισσότερη προστιθέμενη αξία στο αληθινό προϊόν της χώρας).

Edited by scn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε παίδες

πριν από κανένα 4/μηνο έκανα αίτηση προς τα κεντρικά γραφεία ΤΣΜΕΔΕ

με την οποία ζητούσα να μου επιστραφούν τα χρήματα που κατέβαλα εδώ και περίπου μια 7/ετία

για τον ΚΛ. ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ

(έτσι φαίνεται σε αυτό το έντυπο με το οποίο πληρώνουμε ανά 6/μηνο)

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο και η υπάλληλος μου είπε:

"να ξέρετε κύριε αυτά τα λεφτά αργούν και θα τα πάρεις πίσω περίπου στην 3/ετία!!!!"

 

αντιμετώπισε άλλος αυτό το πρόβλημα, για να με ενημερώσει σχετικά;

 

τον ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

δες στο σαιτ του ΤΣΜΕΔΕ

 

εγώ τότε (πριν την 7/ετία που αναφέρω) ήμουν 54 χρονών-τώρα 61

πήρα λοιπόν ένα γράμμα από ΤΣΜΕΔΕ που μου έλεγε ότι επειδή είμαι κάτω των 55

δικαιούμαι ΚΛ ΕΠΙΚ ΑΣΦ

Επειδή μπορώ να πω με ειλικρίνεια ότι όταν στα 26 μου αντιμετώπισα ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας του νεογέννητου γιού μου το ΤΣΜΕΔΕ με ευνόησε τα μέγιστα δέχθηκα ασυζήτητοι

Από την άλλη δόξα τω θεώ μέχρι στιγμής ελάχιστες φορές χρέωσα το ΤΣΜΕΔΕ σε θέματα υγείας και λόγω της ιδιότητά μου ως ΕΔΕ επί πολλά χρόνια έδωσα πάμπολλες εισφορές

 

Συμπέσανε και οι δυσκολίες της εποχής και για το ΤΣΜΕΔΕ και για μας

άκουσα και από την tv ότι δεν πρόκειται να πάρουμε σύνταξη από ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ

και αποφάσισα να ζητήσω να πάρω τουλάχιστο αυτά που έδωσα "άτοκα" (έτσι και αλλιώς)

 

Τώρα όμως μου λένε μετά από 3 χρόνια και παραξενεύομαι με το γεγονός: απ’ τη μία όταν εγώ άργησα να πληρώσω κατά μια ημέρα την καταβολή να πληρώνω 1/% προσαύξηση και όταν είναι να πάρω πίσω να κάνω 3 χρόνια και άτοκα και ότι όταν τα πάρω θα πρέπει να τα δηλώσω και ως έσοδα για να φορολογηθώ όχι αναλογικά όπως τα ευνοήθηκα (υπέβαλα σχετική δήλωση)

ΝΑΙ θα τα δηλώσω, αλλά σε 7 χρόνια (246.03/ετησίως) όπως τα ευνοήθηκα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες

πριν από κανένα 4/μηνο έκανα αίτηση προς τα κεντρικά γραφεία ΤΣΜΕΔΕ

με την οποία ζητούσα να μου επιστραφούν τα χρήματα που κατέβαλα εδώ και περίπου μια 7/ετία

για τον ΚΛ. ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ (ΤΣΜΕΔΕ) ΑΝΩ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ

(έτσι φαίνεται σε αυτό το έντυπο με το οποίο πληρώνουμε ανά 6/μηνο)

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο και η υπάλληλος μου είπε:

"να ξέρετε κύριε αυτά τα λεφτά αργούν και θα τα πάρεις πίσω περίπου στην 3/ετία!!!!"

 

αντιμετώπισε άλλος αυτό το πρόβλημα, για να με ενημερώσει σχετικά;

 

τον ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Eγώ λόγω αχρεωστήτως καταβληθέντων εισφορών λόγω τοκετού, είχα να λαμβάνω γύρω στα 250 ευρώ από το ΤΣΜΕΔΕ.

Μου επεστράφησαν μετά από 3 χρόνια :smile:

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο πρόβλημά μου

 

ναι αλλά δεν πρέπει να γίνει κάτι;..

πρέπει να ανεχόμαστε τέτοιες απαράδεκτες και αχαρακτήριστες συμπεριφορές; :mrgreen: ..

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο πρόβλημά μου

 

ναι αλλά δεν πρέπει να γίνει κάτι;..

πρέπει να ανεχόμαστε τέτοιες απαράδεκτες και αχαρακτήριστες συμπεριφορές; :mrgreen: ..

 

Φυσικά έχεις δίκαιο, αλλά ο ισχυρισμός τους είναι ότι δεν φτάνει το προσωπικό για να τα κάνει όλα γρήγορα... :confused:

Στην αρχή σκεφτόμουν να κάνω αίτηση διεκδικώντας την απάντησή τους στην προθεσμία που ορίζει ο νόμος (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και για το ΤΣΜΕΔΕ), αλλά μετά και επειδή το ποσό ήταν μικρό, το άφησα στην τύχη του.

Δες μήπως μπορείς να το κάνεις εσύ, αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα τηλέφωνο στα κεντρικά και μου είπαν ότι σε μιά εβδομάδα περίπου, θα μου τα επιστρέψουν

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι διαβάζω περί στάσης πληρωμών που φυσικά είναι ο πιο απλός τρόπος αυτοάμυνας στη ληστεία που γίνεται.

Νομίζω ότι είναι από τα χειρότερα που μπορούμε να κάνουμε για τους εαυτούς μας επειδή αυτά τα λεφτά δεν παραγράφονται αλλά μαζεύονται κ τοκίζονται κ επανατοκίζονται κ με τις νέες εισφορές θα μαζευτεί σε χρόνο dt ένα χρέος που δεν θα μπορούμε να το διανοηθούμε. Από κει κ πέρα σε περίπτωση που γίνει απαιτητό οι ληστές μπορεί να κυνηγήσουν την όποια περιουσία έχουμε στο όνομά μας.

 

Στα καλά καθούμενα δλδ θα βρεθούμε μεγαλοοφειλέτες με το ζόρι! Πρέπει αρχικά να διαγραφούμε όσο πιο νωρίς γίνεται. Από εκεί κ πέρα έχει ο Θεός, το θέμα είναι να μη βρεθούμε με χρέος στις πλάτες μας άδικα!

Όταν διαγραφουν χιλιάδες μηχανικοί κ αισθανθούν το πρόβλημα τότε θα βρούνε κ τις λύσεις κ θα αποκτήσουμε κ εμείς τα αυτονόητα δικαιώματα που "απολαμβάνει" ο κάθε επαγγελματίας στην ελλάδα κ στον πλανήτη! Το παν είναι να μη μας χρεώσουν! Τα λεφτά που δίνουμε είναι πεταμένα έτσι κ αλλιώς.

 

Επίσης παροτρύνω όλους όσους ενδιαφέρονται να γραφτούν στην ειδική σελίδα του facebook όπου εκεί γίνεται οργανωμένη προσπάθεια, υπάρχουν πολύ σημαντικές πληροφορίες κ νέα κ η επικοινωνία είναι πολύ πιο εύκολη κ άμεση. Αν δεν έχετε λογαριασμό αξίζει να φτιάξετε έναν σε 2 λεπτά μόνο κ μόνο για αυτό. Όσο πιο πολλοί τόσο πιο γρήγορα θα μας λάβουν σοβαρά υπόψη κ θα λυθεί το τόσο επείγον θέμα που οι του ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ παραπέμπουν σκόπιμα στις καλένδες.

 

http://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/

Edited by WeAreDead
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.