Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Αλλο τι πρέπει....άλλο τι ισχύει όμως...

Νομικά μόνο από την πλευρά σου δεν μπορείς να πετύχεις τίποτα. Μόνο να κυνηγήσεις να σου αφαιρεθεί η άδεια του μηχανκού... Αν όμως θέλεις να εργαστείς σαν μηχανικός, αναγκαστικά παντρεύεσαι το ΤΣΜΕΔΕ

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το σχέδιο του ΤΕΕ. Μιλάει για αναστολή της άδειας για όσο διάστημα επιθυμεί κάποιος εώς 3 χρόνια σε διάρκεια. Είτε τμηματικά είτε συνολικά.

Προφανώς και σε αυτό το διάστημα της αναστολής ΔΕΝ θα πληρώνει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Ούτε αναφέρει τίποτα για αναδρομική πληρωμή....

Αλλωστε είναι λογικό, αλλιώς δεν έχει νόημα κάποιος να αναστέλει την άδεια μέλους ΤΕΕ. Για τις ασφαλιστικές εισφορές γίνεται το όλο θέμα...

Εν πάση περιπτώση αναμένονται οδηγίες για το πως και πότε θα ξεκινήσει το μέτρο. Σε κάθε άλλη περίπτωση:

1) Ετσι και αλλιώς ένας άνεργος, αδυνατεί να πληρώσει εισφορές

2) Ποιο το νόημα της αναστολής αδείας, αν είναι να πληρώνει παράλληλα εισφορές??

 

 

Καλημέρα σε όλους........γνωρίζετε να έχει γίνει κάτι με αυτό το θέμα??

Edited by φάνης αναδιώτης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΄εχει κανει "γαργάρα" το μέγα ...ΤΕΕ.Επίτέλους πάρτε μία απόφαση και εφαρμοστε την χωρίς ...προαπαιτούμενα κύριε του τεε...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά ομοιπαθούντες συνάδερφοι/σες

 

Έπειτα από δύο χρόνια ανεργίας ή μη άσκησης του επαγγέλματος για να είναι political correct (αυτό μας έχει φάει) αποφάσισα να διακόψω την ασφάλισή μου. Στο ΤΕΕ απλά μου έδωσαν μια αίτηση που πρέπει να την συμπληρώσω εξηγώντας τον λόγο της διαγραφής . Διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο thread κατάλαβα ότι η διαγραφή λόγω ανεργίας και επομένως αδυναμίας πληρωμής του ΤΣΜΕΔΕ δεν ευσταθεί . Αφού η ειλικρίνεια και η πλέον σημαντική αιτία για την διαγραφή μου δεν αρκεί θα μπορούσατε να μου παραθέσετε τα επιχειρήματα που έχουν επιτυχώς χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς; έχω ακούσει π.χ για εργασία στο εξωτερικό. Σκέφτομαι να αναφέρω ότι δεν σκοπεύω να ασκήσω άλλο πλέον την ειδικότητά μου και ότι θα ασχοληθώ με την γεωργία οπότε να γραφτώ στον ΟΓΑ και κατ'επάκταση να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ (αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και δεδικασμένο). Είναι αρκετό αυτό; Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή

 

Ευχαριστώ και καλή δύναμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 2017 το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ δεν θα υπάρχει. Θα έχει ενσωματωθεί στο ΙΚΑ όπως και ο ΟΑΕΕ και το ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ και το ΕΤΑΑ-ΤΝ κι άλλα ταμεία.

Έτσι θα έχουμε όλοι οι Έλληνες έναν ασφαλιστικό φορέα για τη σύνταξη, το ΙΚΑ ή όπως το πουν και έναν ασφαλιστικό φορέα για την υγεία, τον ΕΟΠΥΥ.

Α, οι συντάξεις που θα δίνει το νέο ασφαλιστικό υπέρ-ταμείο θα είναι της τάξης των 360€, τόσο υπολογίζουν σε σημερινές τιμές τη διαβίωση.

 

Οπότε, υπομονή καλύτερα λίγα χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος τα λες....Θα υπάρχουν 3 ταμεία (έτσι λέει το σχέδιο)...ΙΚΑ για μισθωτούς, ΟΑΕΕ (για ελ.επαγγελματίες), ΟΓΑ (για αγρότες)...

Απαξ και δηλώνεις ελ.επαγγελματίας εισφορές θα πληρώνεις θες δεν θες αν πρόκειται να δουλεύεις με αυτό το καθεστός...

Τώρα τι γίνεται αν τη μια δηλώνεις έτσι την άλλη αλλιώς??....άγνωστο ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος τα λες....Θα υπάρχουν 3 ταμεία (έτσι λέει το σχέδιο)...ΙΚΑ για μισθωτούς, ΟΑΕΕ (για ελ.επαγγελματίες), ΟΓΑ (για αγρότες)...

Απαξ και δηλώνεις ελ.επαγγελματίας εισφορές θα πληρώνεις θες δεν θες αν πρόκειται να δουλεύεις με αυτό το καθεστός...

 

Ikare ετσι οπως τα λες ειναι. Αυτο προβλεπεται και απο την τροικα.

 

Επισης θα υπαρχει μια ακομα σημαντικη διαφοροποιηση, οτι πλεον οι συνταξεις θα εχουν τρια επιπεδα : ενα βασικο που θα ειναι η εγγυημενη συνταξη απο το κρατος οταν συμπληρωσει καποιος τα 67 ετη (περιπου 360 € προβλεπεται), ενα δευτερο που θα εχει να κανει με τις εισφορες που θα εχεις πληρωσει (δλδ κεφαλαιοποιηση εισφορων) και ενα τριτο καθαρο ιδιωτικο (το οποιο πιθανοτατα θα ειναι και υποχρεωτικου χαρακτηρα οπως συμβαινει σημερα σε πολλες χωρες της ΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.