Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μετα την διαγραφή μας απο το ΤΣΜΕΔΕ σε ποιο ταμειο μπορουμε να εγγραφουμε και επισης τι γινεται με τα χρονια που πληρωναμαι στο ΤΣΜΕΔΕ προσμετρουναι στο αλλο ταμειο φανταζομαι ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανάλογα με την φύση της επόμενης εργασίας σου. Αν κάνεις έναρξη εργασιών ως αυτοαπασχολούμενος π.χ. ανοίξεις ένα μαγαζί, γράφεσαι στον ΟΑΕΕ. Αν αντίστοιχα προσληφθείς με σχέση μισθωτής εργασίας τότε ο εργοδότης σου σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ. Τέλος αν γίνεις αγρότης η κτηνοτρόφος η μελισσοκόμος στον ΟΓΑ.

 

Ότι εισφορές έχεις καταβάλλει θα προσμετρηθούν όταν συμπληρώσεις το 67ο έτος οπότε και θα κάνεις τα χαρτιά σου για την σύνταξη. Οι εισφορές δεν χάνονται.

 

Σύμφωνα με την τρόικα πάντως, σύνταξη πλέον θα δικαιούται όποιος έχει συμπληρώσει το 67ο έτος και εχει τουλάχιστον 21 χρόνια βεβαιωμένες εισφορές ανεξαρτήτως ταμείου.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς...Είναι ανάλογα τη φύση εργασίας που πρόκειται να ακολουθήσεις. Αυτό που δεν πρέπει να σε ανησυχεί είναι ότι δεν χάνονται τα συντάξιμα ένσημα..

Και εγώ πριν το ΤΣΜΕΔΕ έχω χρόνια με ΙΚΑ σαν μισθωτός σε άσχετες δουλειες. Προσμετρώνται στα συντάξιμα έτη

 

ΥΓ. Θοδωρή, πας για πολιτικός?? Από την ειδικότητα και μόνο.. :smile:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την φύση της επόμενης εργασίας σου. Αν κάνεις έναρξη εργασιών ως αυτοαπασχολούμενος π.χ. ανοίξεις ένα μαγαζί, γράφεσαι στον ΟΑΕΕ. Αν αντίστοιχα προσληφθείς με σχέση μισθωτής εργασίας τότε ο εργοδότης σου σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ. Τέλος αν γίνεις αγρότης η κτηνοτρόφος η μελισσοκόμος στον ΟΓΑ.

 

Ότι εισφορές έχεις καταβάλλει θα προσμετρηθούν όταν συμπληρώσεις το 67ο έτος οπότε και θα κάνεις τα χαρτιά σου για την σύνταξη. Οι εισφορές δεν χάνονται.

 

Σύμφωνα με την τρόικα πάντως, σύνταξη πλέον θα δικαιούται όποιος έχει συμπληρώσει το 67ο έτος και εχει τουλάχιστον 21 χρόνια βεβαιωμένες εισφορές ανεξαρτήτως ταμείου.

 

Μετα την διαγραφη σαν ανεργος που θα ειμαι μπορω να παω ΙΚΑ που εχει μια ασφαλιση για ανεργους ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ερώτηση είναι αυτή....? Με ΙΚΑ άμα δουλεύεις έχεις ασφάλιση, αμα δεν δουλεύεις δεν έχεις. Το ίδιο ισχύει και με τα συντάξιμα έτη....

Link to comment
Share on other sites

Μετα την διαγραφη σαν ανεργος που θα ειμαι μπορω να παω ΙΚΑ που εχει μια ασφαλιση για ανεργους ?

 

Αυτο εννουσα αμα δουλεψει ΙΚΑ για 14 μηνες δικαιουσαι επιδομα ανεργιας.

 

Παντως καλο ειναι να μοιραζομαστε εμπειριες απο ατομα που μπορεσαν και διαγραφηκαν για να μας δωσουν τα φωτα τους.

 

Εγω εχω ξεκινησει την διαδικασια και ελπιζω να με διαγραψουν.

Edited by daras
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , στο forum.

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης:

σε περιπτωση που διαγραφεις απο το ΤΕΕ- ΤΣΕΜΕΔΕ ( αυτα τα ξεφτιλισμενα τεσπα, με καταστατικο απο 1926 και 1940 αντοιστιχα),

σου στελνουν καποιο χαρτι στο οποιο φαινεται τι εχεις πληρωσει και για ποιο διαστημα η' κανεις καποια αιτηση αφου διαγραφεις η' το δηλωνεις μαζι με την αιτηση διαγραφης?

 

 

εγω θεωρω την διαγραφη μου δεδομενη μιας και εργαζομαι ως ναυτικος ( τριτος μηχανικος απο 2007) και μαλιστα το διπλωμα το εχω πριν τελειωσω ΕΜΠ.

Το μοναδικο θεμα ειναι οτι φαινεται οτι εχω παραλληλη ασφαλιση και για αυτο θα "ερωτηθω" απο τους φωστηρεςτου τοπου αυτου οταν φτασω 67 ( αν καλυτερα φτασω 67 ) και μαλιστα το ΝΑΤ δεν μου βγαζει βιβλιαριο υγειας αν και πληρωνω ΝΑΤ επειδη μου ζητανε διαγραφη απο ^%&!@$$%-ΤΣΕΜΕΔΕ.

 

υπαρχει περιπτωση να διεκδικισω καποιο ποσο απο το ΤΣΕΜΕΔΕ πισω λογω ισως αναγκαστικης πληρωμης ( το μαχαιρι στο λαιμο) και καλυψω με αυτο το ΝΑΤ?

 

Θα προτιμουσα απλα διαγραφη απο ΤΣΕΜΕΔΕ αλλα......μονοδρομος..

 

δευτερα ξεκιναω την διαδικασια, υπομονη και κουραγιο

 

ευχαριστω

Edited by mumra76
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ξανα. και κατι τελευταιο

 

"ουτε και εγω ειχα κανει ποτε εναρξη στην περιφερεια και το ειπα στην ευγενεστατη κυρια....."

 

 

 

 

περιφερεια εννουμε την νομαρχια ?

και τι ακριβως ζηταμε?

 

θυμαμαι οτι με την εγγραφη στο ΤΕΕ ειχε ερθει και ενα χαρτι , το οποιο το πηγαινες στην νομαρχια για να βγαλεις "κατι" το οποιο ουτε αυτο το θυμαμαι.

 

ευχαριστω και sorry αν σας ζαλισα αλλα λογω χρονου θελω να τα εχω ολα ετοιμα τα χαρτια.

το μονο που φαινεται οτι λειπει ειναι η βεβαιωση παυσης εργασιων οπως αναφερθηκε απο τον συμφοριτη πολυζωη

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , στο forum.

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης:

σε περιπτωση που διαγραφεις απο το ΤΕΕ- ΤΣΕΜΕΔΕ ( αυτα τα ξεφτιλισμενα τεσπα, με καταστατικο απο 1926 και 1940 αντοιστιχα),

σου στελνουν καποιο χαρτι στο οποιο φαινεται τι εχεις πληρωσει και για ποιο διαστημα η' κανεις καποια αιτηση αφου διαγραφεις η' το δηλωνεις μαζι με την αιτηση διαγραφης?

 

 

εγω θεωρω την διαγραφη μου δεδομενη μιας και εργαζομαι ως ναυτικος ( τριτος μηχανικος απο 2007) και μαλιστα το διπλωμα το εχω πριν τελειωσω ΕΜΠ.

Το μοναδικο θεμα ειναι οτι φαινεται οτι εχω παραλληλη ασφαλιση και για αυτο θα "ερωτηθω" απο τους φωστηρεςτου τοπου αυτου οταν φτασω 67 ( αν καλυτερα φτασω 67 ) και μαλιστα το ΝΑΤ δεν μου βγαζει βιβλιαριο υγειας αν και πληρωνω ΝΑΤ επειδη μου ζητανε διαγραφη απο ^%&!@$$%-ΤΣΕΜΕΔΕ.

 

υπαρχει περιπτωση να διεκδικισω καποιο ποσο απο το ΤΣΕΜΕΔΕ πισω λογω ισως αναγκαστικης πληρωμης ( το μαχαιρι στο λαιμο) και καλυψω με αυτο το ΝΑΤ?

 

Θα προτιμουσα απλα διαγραφη απο ΤΣΕΜΕΔΕ αλλα......μονοδρομος..

 

δευτερα ξεκιναω την διαδικασια, υπομονη και κουραγιο

 

ευχαριστω

 

Αρχικά τι ήθελες και είπες στο ΝΑΤ οτι είσαι εγγεγραμμένος και στο φανταστικό μας ΤΣΜΕΔΕ? Μου φαίνεται οτι μόνος έβγαλες τα μάτια σου!

Δεύτερον έτρεξα αρκετά αυτή τη βδομάδα και κατάλαβα οτι για να σε διαγράψουν απο το ΤΣΕΜΕΔΕ πρεπει να τους δωθεί απο το ΤΕΕ βεβαίωση ή τέλοσπαντων σχετική ειδοποίηση οτι δεν έχεις πλέον άδεια ασκησης.Πράγμα που παίρνει καιρό...

Τρίτον απο που και ως που καποιος να πετάξει την άδεια απο το ΤΕΕ που την απέκτησε με τόσο κόπο για να δουλέψει αμα γουσταρει σαν ναυτικός ή οικοδόμος ή σκουπιδιάρης ή γενικά να δουλέψει ανειδίκευτος?Περίεργα στα έχουν πει στο ΝΑΤ.....

Link to comment
Share on other sites

"Αρχικά τι ήθελες και είπες στο ΝΑΤ οτι είσαι εγγεγραμμένος και στο φανταστικό μας ΤΣΜΕΔΕ? Μου φαίνεται οτι μόνος έβγαλες τα μάτια σου"

 

δεν νομιζω οτι καταλαβα τι εννοεις μιας και το προβλημα μου ειναι το τσεμεδε και οχι το ΝΑΤ.

 

 

"Δεύτερον έτρεξα αρκετά αυτή τη βδομάδα και κατάλαβα οτι για να σε διαγράψουν απο το ΤΣΕΜΕΔΕ πρεπει να τους δωθεί απο το ΤΕΕ βεβαίωση ή τέλοσπαντων σχετική ειδοποίηση οτι δεν έχεις πλέον άδεια ασκησης.Πράγμα που παίρνει καιρό..."

 

δεν ξερω ποσο καιρο θα παρει αλλα λιγο με νοιαζει πλεον μιας και "ξεμπερδεψα" με ΤΕΕ και ενημερωθηκα ηδη τι και πως. αχρηστο αλλα κουβεντα να γινεται (επιτροπη να περασει το αιτημα διαγραφης διαφορετικα τα λεμε δικαστηριο...οεεο)

 

"Τρίτον απο που και ως που καποιος να πετάξει την άδεια απο το ΤΕΕ που την απέκτησε με τόσο κόπο για να δουλέψει αμα γουσταρει σαν ναυτικός ή οικοδόμος ή σκουπιδιάρης ή γενικά να δουλέψει ανειδίκευτος?Περίεργα στα έχουν πει στο ΝΑΤ....."

 

Ναυτικος ημουν πολυ πριν τελειωσω και το ΕΜΠ. και ο κοπος μαλλον αναφερεσαι στο ΕΜΠ γιατι δεν θυμαμαι να εριξα κανενα ξενυχτι για το ΤΕΕ.

πως εβγαλες το συμπερασμα οτι μου τα χουν πει περιεργα στο νατ, ενα θεος ξερεις.περιεργα στο τμεμεδε μου τα λεγαν...και μου τα λενε

μηπως ησουν παρων και δεν το ξερω?

και αν δεν το ξερεις καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη ( για σενα οσα επαγγελαματα ανφερεις παραπανω ειναι ντροπη απο οτι καταλαβαινω)...οπως και σοφος αυτος που ξερει χρησιμα οχι πολλα πραγματα (οπως καθε εξαμηνο το μαχαιρι και πληρωσε τσεμεδε and saimon say:no,no,no anymore), τουλαχιστον ετσι εμαθα οτι ακουγεται.

Η' μηπως θες προκειμενου νσ μεινω στο τεε να αφησω την οικογενεια μου νηστικη?αλλοι δεν εχουν να πληρωσουν εισφορες (μανα_πατερα ακουςςςςς? ναι, γιε μου αλλα δεν εχουμε και εμεις, οεο)

γιατι ουτε τεε ουτε τσεμεδε μου δινει να φαω και βεβαιως ουτε σε κανενα αλλον.

 

 

Edited by mumra76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.