Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Επιτέλους διεγράφησα και εγώ από το ΤΕΕ. Αρκετά.

Σημειωτέον, δεν πήγα Εκκαθαριστικό Σημείωμα. Υποστήριξα και (απ)έδειξα το γεγονός ότι δεν ασκώ το επάγγελμα του Μηχανικού. Τέλος. Τέλος η καραμέλα "δεν μπορείς να φύγεις από το ΤΕΕ", "το ΤΕΕ το παντρεύεσαι" και διάφορα άλλα. Δεν είναι φυλακή. Αν το επάγγελμα δεν γίνει δημιουργικό, όπως είναι η φύση του, θα το κλείσουνε το μαγαζί. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το χωνέψουνε. Δε με ενδιαφέρει.

Toxus1

μπορείς να μας πεις αν σε διέγραψαν αναδρομικά ή αν σε υποχρέωσαν να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ και

μετά την αίτηση διαγραφής σου?

Επίσης, πόσο χρόνο σου πήρε να διαγραφείς απ' το ΤΣΜΕΔΕ αφού είχες διαγραφεί απ' το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ Ίκαρε για την ευχή σου για καλή τύχη.

 

Toxus1

μπορείς να μας πεις αν σε διέγραψαν αναδρομικά ή αν σε υποχρέωσαν να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ και

μετά την αίτηση διαγραφής σου?

Επίσης, πόσο χρόνο σου πήρε να διαγραφείς απ' το ΤΣΜΕΔΕ αφού είχες διαγραφεί απ' το ΤΕΕ?

 

Sulik, δεν μου έχει στείλει το ΤΕΕ επίσημο έγγραφο για τη διαγραφή μου, ώστε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ και να διαγραφώ από εκεί. Είδωμεν. Γνωρίζω πάντως ότι έχω διαγραφεί από έγγραφο στη Διαύγεια και τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ. Για αυτά που με ρωτάς, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω τη στιγμή αυτή.

 

Καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μηχανικός μετανάστης στην Αυστρία. Δίνω τον αγώνα μου εδώ και Δόξα Τω Θεώ οι προσπάθειες μου μετά από 2 χρόνια καρποφόρησαν. Εργάζομαι σαν υπαλληλος σε τεχνικό γραφείο και είμαι ασφαλισμένος κανονικά και με τον Νόμο στην Αυστρία. Τον Αύγουστο του 2012 κίνησα την διαδικασία να μην πληρώσω τις ασφαλιστικές μου εισφορές στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ με την αιτιολογία της εργασίας στο εξωτερικό. Παρά την παραπληροφόρηση- ψηστηρι-εκβιασμό των υπαλλήλων στο ΤΣΜΕΔΕ να μην διαγραφώ πήρα την απόφαση να διαγραφώ ξέροντας ότι μπλεκω στην ελληνική γραφειοκρατεία.

Το τσμεδε με το παραθυράκι της μη-διαγραφής από το μητρώο και της εξαίρεσης των εισφορών ως απασχολούμενος εξωτερικού προσπαθεί να κρατήσει τα μέλη του. Το οποιό ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση αποσπασματικής εργασίας στην Ελλάδα ως μηχανικός. Ο ασφαλιστικός μου φορέας στην Αυστρία αρνήθηκε να μου χορηγήσει ένα πιστοποιητικό που λέει ψέμματα (οτι δηλαδή εργάζομαι στην Ελλάδα αποσπασματικά). Κι έτσι τον Νοέμβριο 2012 κατέθεσα αίτηση διαγραφης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν ήταν βεβαίωση ότι εργάζομαι στο εξωτερικό. (Βεβαίωση εργοδότη και εγγραφή στα δημοτολόγια τους έστειλα).

Αφού συνεδρίασε η αρμόδια επιτροπή κατα τον Φεβρουάριο έλαβα την απάντηση της αίτηση μου σήμερα 02/05/2013 ταχυδρομικώς. Με διέγραψαν και με την βουλα απο το ΤΕΕ.Τώρα πιστεύω να γίνει εύκολα και η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και να ισχύει αναδρομικά...αν και δεν έχω καμία πρόθεση να τους πληρώσω.

 

Συνάδελφοι μηχανικοί ήθελα απλά να ενημερώσω ότι και διαγραφές γίνονται και δεν έρχεται και το τέλος του κόσμου όπως μας θέλουν να πιστεύουμε. Δυο πεταμένες σφραγίδες έχω στα συρτάρια. Μπορεί να μην σφραγίζω αλλά η δουλειά του καθενός είναι και η σφραγίδα του. Τα πράματα αλλάζουν είτε το θέλουν είτε όχι. Ο κόσμος τρέχει με χίλια και δεν προλαβαίνει...και εμείς χάνουμε τον χρόνο μας σε ψευτοδιλληματα εκβιασμούς και τυπικότητες.

Ασφαλίζεσαι για να έχεις παροχές. Αν δεν γουσταρεις τις παροχές τις βρίσκεις κι αλλού (αλλες ασφάλειες). Αν δεν μπορείς να πληρώσεις γιατι δεν έχεις δεν υπάρχει θέμα. Απλά ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Αν πιστεύει κάποιος ότι μερικά χρονάκια στο Πολυτεχνειο πήγαν χαμένα επειδή δεν έχει σφραγίδα....τότε κάτι δεν πάει σωστά.

 

Ελπίζω να βοήθησα

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Toxus1

μπορείς να μας πεις αν σε διέγραψαν αναδρομικά ή αν σε υποχρέωσαν να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ και

μετά την αίτηση διαγραφής σου?

Επίσης, πόσο χρόνο σου πήρε να διαγραφείς απ' το ΤΣΜΕΔΕ αφού είχες διαγραφεί απ' το ΤΕΕ?

 Αν και δεν απευθύνεται σε εμένα η ερώτηση, μπορώ να δώσω μια απάντηση. Με διέργραψαν από το ΤΣΜΕΔΕ με αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία αίτησης διαγραφής στο ΤΕΕ. Το προβλημα είναι στην εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών που δεν τις πλήρωσα για εκείνο το 5μηνο και ζητάν τόκους υπερημερίας για καθυστέρηση ενός εξαμήνου που οφείλεται στην αναλγησία του ΤΕΕ. Αναμενόμενο.

Οσο για τον χρόνο γίνεται άμεσα πας καταθέτεις τα χαρτιά σου (να έχεις διπλα τριπλά επικυρωμένα αντίγραφα της απόφασης διαγραφής απο το ΤΕΕ). Τώρα εγώ το θέμα το θεωρώ λήξαν εφόσον έχουν στην διάθεση τους όλα τα δικαιολογητικά και μου έβγαλαν και το υπόλοιπο των εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

 Αν και δεν απευθύνεται σε εμένα η ερώτηση, μπορώ να δώσω μια απάντηση. Με διέργραψαν από το ΤΣΜΕΔΕ με αναδρομική ισχύ από την ημερομηνία αίτησης διαγραφής στο ΤΕΕ. Το προβλημα είναι στην εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών που δεν τις πλήρωσα για εκείνο το 5μηνο και ζητάν τόκους υπερημερίας για καθυστέρηση ενός εξαμήνου που οφείλεται στην αναλγησία του ΤΕΕ. Αναμενόμενο.

Οσο για τον χρόνο γίνεται άμεσα πας καταθέτεις τα χαρτιά σου (να έχεις διπλα τριπλά επικυρωμένα αντίγραφα της απόφασης διαγραφής απο το ΤΕΕ). Τώρα εγώ το θέμα το θεωρώ λήξαν εφόσον έχουν στην διάθεση τους όλα τα δικαιολογητικά και μου έβγαλαν και το υπόλοιπο των εισφορών.

 

Αναμενόμενο γιατί?

Πόσο αναμενόμενο είναι να ζητούν τόκους για χρήματα που  -εφόσον αποδεικνύεται ότι δεν είσαι τελικά ασφαλισμένος στο ταμείο για το εν λόγω διάστημα- δεν έχουν εξαρχής  δικαίωμα να εισπράξουν ????

Αν βέβαια εννοείς αναμενόμενη μια τέτοιου είδους βλακεία, τότε συμφωνώ :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

spigirl....welcome back να το πω???

 

Βλέπω αλλαγές....Είμαι σίγουρος ότι είναι προς το καλύτερο. Πολλά πράγματα ξεκαθάρισαν στον κλάδο και θα ξεκαθαρίσουν και στο μέλλον. Πλέον το επάγγελμα του μηχανικού, δεν θα ξαναγίνει αυτό που πολλοί νόμιζαν πρίν από πολλά χρόνια ίσως, ή είχε καρφωθεί στο μυαλό πολλών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Kαλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις!!!!

Σημασία έχει πάντα να κερδίσεις τον "πόλεμο" κι όχι το αν έχασες ή κέρδισες κάποιες "μάχες"!!!

Οι καλοί "στρατηγοί", όπως εσύ, διαλέγουν τις μάχες που θα χάσουν, για να κερδίσουν τον πόλεμο!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτοί που διαγράφτηκαν είχαν πληρώσει εισφορές όλα αυτά τα χρόνια, πέρα από τον κλάδο υγείας τα υπόλοιπα χρήματα τα χάσανε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.