Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Τι εννοείς με το χάνεται;

Τα χρόνια αυτά θα αναγνωρισθούν ως συντάξιμα και θα αθροιστούν με τα χρόνια του επόμενου φορέα ασφάλισης.

 

Θα χαθούν σε περίπτωση που αθροιστικά δε συμπληρώσεις ποτέ τα απαραίτητα συντάξιμα χρόνια, άρα δε θα πάρεις ποτέ σύνταξη. (λέμε τώρα....)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας μη κρυβόμαστε παιδιά: η κρίση ξεκαθάρισε τον κλάδο μας. Εγώ το αποδέχομαι: σα μηχανικός απέτυχα. Όταν τελείωσα το Πολυτεχνείο είχα όρεξη για δουλειά, ήθελα να μάθω περισσότερα, να γίνω καλύτερη. Δεν έγινα. Δεν είναι όλοι για όλα τα επαγγέλματα. Δεν μπορούν όλοι να ακολουθήσουν αυτό που θέλουν.

 

Δε θεωρώ σωστό να ασκείς τέτοια αυτοκριτική στον εαυτό σου σε μία τέτοια περίοδο. Ζούμε εποχές κανιβαλισμού και εξευτελισμού και το ότι δεν τα καταφέρνεις τώρα δε σε μειώνει ούτε ως επιστήμονα, ούτε ως προσωπικότητα. Έκανες ότι έκαναν τόσες χιλιάδες επαγγελματίες, διέκοψες την άσκηση του επαγγέλματος σου λόγω υπερβολικών οικονομικών υποχρεώσεων. Το γεγονός ότι για να το κάνεις αυτό πρέπει να αποποιηθείς και την ιδιότητα του μηχανικού είναι παγκοσμίου πρωτοτυπίας σαχλαμάρα και δε θα πρέπει να σε απασχολεί.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις και καλή επάνοδο ως μηχανικός εφόσον το επιθυμείς.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

spigirl....welcome back να το πω???

 

Βλέπω αλλαγές....Είμαι σίγουρος ότι είναι προς το καλύτερο. Πολλά πράγματα ξεκαθάρισαν στον κλάδο και θα ξεκαθαρίσουν και στο μέλλον. Πλέον το επάγγελμα του μηχανικού, δεν θα ξαναγίνει αυτό που πολλοί νόμιζαν πρίν από πολλά χρόνια ίσως, ή είχε καρφωθεί στο μυαλό πολλών.

 

Μα τυπικά δεν είμαι πλέον μηχανικός, πως να ξαναγυρίσω στο φόρουμ? 

Άλλωστε, έπαψε να υπάρχει αυτό που με έκανε να φύγω τότε? Όχι.. Οπότε?

 

Σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια....

 

 

 

spgirl

 

Kαλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις!!!!

Σημασία έχει πάντα να κερδίσεις τον "πόλεμο" κι όχι το αν έχασες ή κέρδισες κάποιες "μάχες"!!!

Οι καλοί "στρατηγοί", όπως εσύ, διαλέγουν τις μάχες που θα χάσουν, για να κερδίσουν τον πόλεμο!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ...

 

αυτοί που διαγράφτηκαν είχαν πληρώσει εισφορές όλα αυτά τα χρόνια, πέρα από τον κλάδο υγείας τα υπόλοιπα χρήματα τα χάσανε?

 

Παίρνεις βεβαίωση χρόνου ασφάλισης, τίποτα δε πάει χαμένο στην χαμενή μας ζωή (άσχετο...)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το αν χάνονται οι εώς σήμερα πληρωμένες εισφορές μετά την διαγραφή, ξέρει κανείς πότε 'θεμελιώνουμε' δικαίωμα;

πχ ισχύει η 15ετία; δηλαδή να διαγραφώ αφού κλείσω 15 χρόνια και στη συνέχεια όταν φτάσω σε ηλικία συνταξιοδότησης να λάβω την ελάχιστη σύνταξη 

(που μάλλον τέτοια θα λάβουμε όλοι ή και τίποτα).

είμαι ασφαλισμένη από το 1998, και χρωστάω από τον προηγούμενο Απρίλιο. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να στερούμαι εγώ και η οικογένειά μου για να 'ρίχνω' λεφτά στην μαύρη τρύπα....

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ σωστό να ασκείς τέτοια αυτοκριτική στον εαυτό σου σε μία τέτοια περίοδο. Ζούμε εποχές κανιβαλισμού και εξευτελισμού και το ότι δεν τα καταφέρνεις τώρα δε σε μειώνει ούτε ως επιστήμονα, ούτε ως προσωπικότητα. Έκανες ότι έκαναν τόσες χιλιάδες επαγγελματίες, διέκοψες την άσκηση του επαγγέλματος σου λόγω υπερβολικών οικονομικών υποχρεώσεων. Το γεγονός ότι για να το κάνεις αυτό πρέπει να αποποιηθείς και την ιδιότητα του μηχανικού είναι παγκοσμίου πρωτοτυπίας σαχλαμάρα και δε θα πρέπει να σε απασχολεί.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις και καλή επάνοδο ως μηχανικός εφόσον το επιθυμείς.

 

Όχι Σταύρο, δε φταίει μόνο η οικονομική κρίση...

 

Ο σοφός λαός λέει "άπλωσε τα πόδια σου μέχρι το σεντόνι, όχι παραπέρα" (νομίζω έτσι είναι η παροιμία, δεν είμαι σίγουρη...)

 

Από το λύκειο ήθελα να γίνω μηχανικός, μου άρεσε να δημιουργώ, μου άρεσει η ιδέα να φτιάχνω πράγματα...

ήμουν καλή στα μαθηματικά και στις φυσικοχημείες, μου το πρότειναν όλοι οι καθηγητές μου, πέρασα στο Πολυτεχνείο, μετά από 5 χρόνια το τελείωσα και με βαθμό...

 

Όμως μηχανικός είσαι μόλις δουλέψεις. Πριν είσαι απλά ένας με πτυχίο. Σιγά τα ωά.

 

Σε τι δουλειές πήγα: γραμματέας σε μικρή τεχνική εταιρεία, μηχανικός σε Δημόσια έργα (το μεγαλύτερο λάθος στην ζωή μου), μηχανικός πωλήσεων, μηχανικός μελετών Φ/Β. Και τέλος. Τώρα δουλεύω σε μια κατασκευαστική και εμπορική εταιρεία στο τμήμα Ποιότητας, ικανοποιημένη με το αντικείμενο. Περισσότερο βέβαια ικανοποιημένη που όταν σχολάω, γυρνάω σπίτι μου και είμαι ήσυχη, χωρίς το άγχος "τι μαλακία υπέγραψα σήμερα..."

 

Για μένα είναι νόμος (σκληρός ίσως): αν μέσα στα πρώτα χρόνια της εργασιακής αναζήτησης δεν έχει φτιάξει τον εαυτό σου ώστε να είσαι ο καλύτερος των καλύτερων, δε θα υπάρξεις ποτέ... Η κρίση απλώς μου φανέρωσε κατάματα ότι δεν είμαι καλή μηχανικός, γιατί απλά δεν με διαλέγαν τεχνικές εταιρείες. Εντάξει, ας μην είμαι τόσο σκληρή: είμαι μέτρια μηχανικός. 

 

Άλλωστε ρε Σταύρο γιατί να μην το παραδεχτώ? Τι έχω να κρύψω? Απέτυχα να γίνω καλή μηχανικός. Δεν πειράζει...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύω σε μια κατασκευαστική και εμπορική εταιρεία στο τμήμα Ποιότητας, ικανοποιημένη με το αντικείμενο. Περισσότερο βέβαια ικανοποιημένη που όταν σχολάω, γυρνάω σπίτι μου και είμαι ήσυχη, χωρίς το άγχος "τι μαλακία υπέγραψα σήμερα..."

 

Και μόνο το γεγονός ότι τέτοια περίοδο έχεις σταθερή δουλειά προσμετράται ως επιτυχία. Ότι είσαι ικανοποιημένη κιόλας σε βάζει στο 1 % του ελληνικού πληθυσμού.

 

Όσο για το ότι απέτυχες να γίνεις καλή μηχανικός, αν φυτέψεις μία μηλιά στην έρημο, θα έχει αποτύχει ως φυτό αν δε βγάλει καλούς καρπούς; Πολλοί αν όχι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή κάνουμε ότι μπορούμε για να επιβιώσουμε, με την ελπίδα πως ίσως σε λίγο καιρό τα πράγματα αλλάξουν.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι νόμος (σκληρός ίσως): αν μέσα στα πρώτα χρόνια της εργασιακής αναζήτησης δεν έχει φτιάξει τον εαυτό σου ώστε να είσαι ο καλύτερος των καλύτερων, δε θα υπάρξεις ποτέ... Η κρίση απλώς μου φανέρωσε κατάματα ότι δεν είμαι καλή μηχανικός, γιατί απλά δεν με διαλέγαν τεχνικές εταιρείες. Εντάξει, ας μην είμαι τόσο σκληρή: είμαι μέτρια μηχανικός.

 

Άλλωστε ρε Σταύρο γιατί να μην το παραδεχτώ? Τι έχω να κρύψω? Απέτυχα να γίνω καλή μηχανικός. Δεν πειράζει...

Δεν υπαρχουν τετοιοι κανονες και ειναι ξεκαθαρο οτι υπερβαλλεις, οπως επισης και οτι σου αρεσει να αυτομαστιγωνεσαι. Χαλαρωσε, δεν ειναι ετσι τα πραγματα, και εξηγουμαι:

 

το επαγγελμα του μηχανικου ειναι αναπτυξΙακο. Αν δεν υπαρχει διαρκης αυξηση του αεπ, η δουλεια του μηχανικου συρρικνωνεται. Αυτο ειναι κανονας παγκοσμιως. Στην ελλαδα συμβαινει ταυτοχρονα το εξης: περα απο αναπτυξιακο, το επαγγελμα του μηχανικου ειναι κρατικοδιαιτο. Αν το κρατος δεν ριχνει λεφτα στον κλαδο του μηχανικου, τοτε ο κλαδος ξεμενει απο δουλεια. Εξαιρουνται οι οικοδομες, μιας και οι οικοδομες παγκοσμιως πατανε στην επιχειρηματικοτητα και οχι στην κρατικη αναπτυξη.

 

Δευτερον

δεν χρειαζεται να εισαι ο καλυτερος για να επιβιωσεις στο επαγγελμα. Επιβιωνουν και μαλακες βυσματουχοι ασχετοι, οπως και τυχοδιωκτες, οπως και τζαμπατζηδες, οπως και αεριτζηδες. Ειδες, σου παρεθεσα 4 κατηγοριες που με τον τροπο τους επιβιωνουν.

 

Τριτον

Το γεγονος οτι βρισκεσαι οικονομικα σε shut down condition δεν σε κανει αναξια μηχανικο, αλλα μαλλον σε κανει αξια οικονομολογο που μπορεις και το αναγνωριζεις. Ταυτοχρονα, μπορει να εισαι και αξια μηχανικος, διοτι στην ελλαδα ζουμε αρα δεν υπαρχει το κριτηριο του καλυτερου. Δεν προοδευουν οι καλυτεροι κατα κανονα, αλλα οι πιο ισχυροι. Και οταν λεμε ισχυροι, δεν μετραμε μπρατσα, αλλα γνωριμιες με λεφτα ειτε γνωριμιες με πολιτικη δυναμη.

 

Τεταρτον

Πολλοι απο εμας βρισκονται σε shut down condition και απλα εχουν βρει τροπο να μενουν ανοικτοι για να περιμενουν καλυτερες μερες. Κατα τη γνωμη μου εκανες το καλυτερο πραγμα, αν μπορεσεις να ξαναγραφτεις αργοτερα σε καλυτερες μερες. Π.χ. αν δωσουν το δικαιωμα επανεγγραφης, εγω παω να κλεισω αυριο το πρωι.

 

Πεμπτον

Δεν αξιζει καποιος να δουλευει ως μηχανικος, αν οι απολαβες αντιστοιχουν σε ανειδικευτη καθαριστρια, η οποια στην ελλαδα πληρωνεται 6 ευρω την ωρα.

 

 

Αυτα τα ολιγα

 

Καλη συνεχεια

Edited by [email protected]
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

.....  Δεν προοδευουν οι καλυτεροι κατα κανονα, αλλα οι πιο ισχυροι. Και οταν λεμε ισχυροι, δεν μετραμε μπρατσα, αλλα γνωριμιες με λεφτα ειτε γνωριμιες με πολιτικη δυναμη.

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε zavi

 

Αυτό που έγραψες είναι όλα τα λεφτά .... +1

Και γω προσωπικά το έχω πληρώσει αυτό, πρώτα-πρώτα οικονομικά και μετά επαγγελματικά (αν και είχα 2 φορές πρόταση να ενταχθώ στο σύστημα τελικά τις απέριψα και τις 2) και τώρα με συντηρεί η γυναίκα μου ...

 

Δεν κρύβω να πω, πως οδεύω στο να καταλύξω όπως spgirl (για διαγραφή στο ΤΕΕ)

Τέλος, να πω και ένα μεγάλο μπράβο στη spgirl για την αυστηρή (αλλα όχι δίκαια) αυτοκριτική της, κάπως έτσι αισθάνομαι σήμερα και γω ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το γεγονός ότι τέτοια περίοδο έχεις σταθερή δουλειά προσμετράται ως επιτυχία. Ότι είσαι ικανοποιημένη κιόλας σε βάζει στο 1 % του ελληνικού πληθυσμού.

 

Όσο για το ότι απέτυχες να γίνεις καλή μηχανικός, αν φυτέψεις μία μηλιά στην έρημο, θα έχει αποτύχει ως φυτό αν δε βγάλει καλούς καρπούς; Πολλοί αν όχι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή κάνουμε ότι μπορούμε για να επιβιώσουμε, με την ελπίδα πως ίσως σε λίγο καιρό τα πράγματα αλλάξουν.

 

Ναι, είμαι ικανοποιημένη με την τωρινή δουλειά αλλά δεν ήταν το dream job μου όταν τελείωνα την σχολή.

Έλα που όμως τον Αύγουστο με περικόψαν από την τεχνική εταιρεία Φ/Β λόγω της τότε Υ.Α. με τις μειωμένες τιμές ταριφάς ΦΒ (την οποία δουλειά λάτρευα αν και με κούραζε αφάνταστα ψυχικά...)

 

Σεπτέμβριο στέλνω άπειρα βιογραφικά. Σε 2 εταιρείες πήγα για συνέντευξη, η δεύτερη με προσέλαβε και είμαι εκεί μέχρι τώρα... Εντάξει, δε λέω, έμεινα άνεργη μόνο ένα μήνα, αλλά αν μου έλεγες πριν από 5 χρόνια ότι σαν δουλειά θα έκανα αυτό που κάνω τώρα, θα γέλαγα μέχρι δακρύων...

 

That's life...

 

Δεν υπαρχουν τετοιοι κανονες και ειναι ξεκαθαρο οτι υπερβαλλεις, οπως επισης και οτι σου αρεσει να αυτομαστιγωνεσαι. Χαλαρωσε, δεν ειναι ετσι τα πραγματα, και εξηγουμαι:

 

το επαγγελμα του μηχανικου ειναι αναπτυξΙακο. Αν δεν υπαρχει διαρκης αυξηση του αεπ, η δουλεια του μηχανικου συρρικνωνεται. Αυτο ειναι κανονας παγκοσμιως. Στην ελλαδα συμβαινει ταυτοχρονα το εξης: περα απο αναπτυξιακο, το επαγγελμα του μηχανικου ειναι κρατικοδιαιτο. Αν το κρατος δεν ριχνει λεφτα στον κλαδο του μηχανικου, τοτε ο κλαδος ξεμενει απο δουλεια. Εξαιρουνται οι οικοδομες, μιας και οι οικοδομες παγκοσμιως πατανε στην επιχειρηματικοτητα και οχι στην κρατικη αναπτυξη.

 

Δευτερον

δεν χρειαζεται να εισαι ο καλυτερος για να επιβιωσεις στο επαγγελμα. Επιβιωνουν και μαλακες βυσματουχοι ασχετοι, οπως και τυχοδιωκτες, οπως και τζαμπατζηδες, οπως και αεριτζηδες. Ειδες, σου παρεθεσα 4 κατηγοριες που με τον τροπο τους επιβιωνουν.

 

Τριτον

Το γεγονος οτι βρισκεσαι οικονομικα σε shut down condition δεν σε κανει αναξια μηχανικο, αλλα μαλλον σε κανει αξια οικονομολογο που μπορεις και το αναγνωριζεις. Ταυτοχρονα, μπορει να εισαι και αξια μηχανικος, διοτι στην ελλαδα ζουμε αρα δεν υπαρχει το κριτηριο του καλυτερου. Δεν προοδευουν οι καλυτεροι κατα κανονα, αλλα οι πιο ισχυροι. Και οταν λεμε ισχυροι, δεν μετραμε μπρατσα, αλλα γνωριμιες με λεφτα ειτε γνωριμιες με πολιτικη δυναμη.

 

Τεταρτον

Πολλοι απο εμας βρισκονται σε shut down condition και απλα εχουν βρει τροπο να μενουν ανοικτοι για να περιμενουν καλυτερες μερες. Κατα τη γνωμη μου εκανες το καλυτερο πραγμα, αν μπορεσεις να ξαναγραφτεις αργοτερα σε καλυτερες μερες. Π.χ. αν δωσουν το δικαιωμα επανεγγραφης, εγω παω να κλεισω αυριο το πρωι.

 

Πεμπτον

Δεν αξιζει καποιος να δουλευει ως μηχανικος, αν οι απολαβες αντιστοιχουν σε ανειδικευτη καθαριστρια, η οποια στην ελλαδα πληρωνεται 6 ευρω την ωρα.

 

 

Αυτα τα ολιγα

 

Καλη συνεχεια

 

Γιατί να θεωρείται αυτομαστίγωμα η παραδοχή μου ότι είμαι μέτρια μηχανικός? 

 

Υποθετικό σενάριο: Αναλαμβάνεις μια μελέτη κτιρίου και συνεργάζεσαι με ένα γραφείο Η/Μ μελετών και σου τυχαίνω εγώ που στα 5 χρόνια εργασιακής μου εμπειρίας ασχολούμαι πρώτη φορά με κτιριακές Η/Μ μελέτες. Με ρωτάς χίλια δυο πράγματα και σου απαντάω σοβαρά στα μισά. Δε θα με έλεγες άσχετη? Εγώ θα με έλεγα.

 

Ναι σωστά όλα αυτά που λες με την αναπτυξιακή φύση του επαγγέλματός  αλλά η αλήθεια είναι μία: ακόμα και σε χαλεπούς καιρούς όπως τους σημερινούς ο άξιος φαίνεται και επιβιώνει. Και μερικές φορές θριαμβεύει κτλ

 

Ναι, ήταν ήττα όταν τον Σεπτέμβριο που έστελνα βιογραφικά μόνο 2 από τις 100+ εταιρείες με πήραν τηλ για συνέντευξη. Το ότι στην 2η εταιρεία δουλεύω τώρα είναι απλά τύχη... 

 

Ναι, επιβιώνουν και τα λαμόγια, οι τυχοδιώκτες, οι άσχετοι. Αλλά είναι αυτοί ικανοποιημένοι με τον εαυτό τους? Εγώ δεν ήμουν και ούτε είμαι...

 

Άλλωστε το να είμαι σκληρή με τον εαυτό μου, μου το έμαθε αυτό το επάγγελμα του μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, να πω και ένα μεγάλο μπράβο στη spgirl για την αυστηρή (αλλα όχι δίκαια) αυτοκριτική της, κάπως έτσι αισθάνομαι σήμερα και γω ....

οχι φιλε, η αυτοκριτικη της spgirl ειναι λαθος. Αν δεν τα καταφερνεις οικονομικα ως μηχανικος, τοτε απλα δεν τα καταφερνεις οικονομικα ως μηχανικος and that's that. Μην τρελαθουμε κιολας. Υπαρχουν χιλιαδες επιχειρηματιες που δεν βγαινουν, αυτο σημαινει οτι ειναι κακοι επιχειρηματιες?

 

Δεν νομιζω.

 

Υπαρχει ενα σημειο περα απο το οποιο τα εσοδα δεν επαρκουν. Δηλαδη, οσο και να μειωνεις τα εξοδα, απλα δεν βγαζεις τα αντιστοιχα εσοδα. Δηλαδη μιλαμε για το σημειο οπου εχει αποτυχει η διαφημιση, οι δημοσιες σχεσεις, τα βιογραφικα, οι αγγελιες κλπ. Σε αυτο δεν εχει ευθυνη ο μηχανικος, απλα τα πραγματα ειναι ετσι.

 

Εγω μεχρι προπερσι ειχα παγια εξοδα 3800 ανα ετος ως μηχανικος, και ξαφνικα το κρατος με παει στα 9800. Δεν μιλαμε εξοδα για να ζησω, ουτε μιλαμε για βενζινες-ρευμα-συνδρομες, μιλαμε μονο για τσμεδε και εφορεια. Λες να ευθυνομαι εγω που δεν τα βγαζω? Τι λετε ρε... Για να δωσω 9800 στο κρατος σημαινει οτι βγαζω 30.000 κατ ελαχιστο. Ε, λοιπον, δεν τα βγαζω, με οση διαφημιση-δημοσιες σχεσεις-βιογραφικα-αγγελιες κ αν κανω. Και δεν ειμαι κανας τυχαιος σε πληροφορω.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.