Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

καταρχην χιλιαδες μηχανικοι δεν ΄΄βγαινουν ΄΄πλεον.... δεν ειναι θεμα ικανοτητας ,εξυπναδας ,προσοντων......ειναι θεμα αριθμων...απλως ειμαστε παρα πολλοι ,σε μια χωρα που πλεον δεν υφιστατε κατασκευαστικος κλαδος  και  ποτε δεν υπηρξε βιομηχανια...........μονο οσοι δουλευουν στο Δημοσιο,σε μεγαλες εταιρειες ή ειναι χρονια επαγγελματιες με καβατζα και διασυνδεσεις συντηρουνται ...........οι αλλοι παλευουμε για ψιχουλα, να λεμε οτι ειμαστε μηχανικοι  και για 700-800 καθαρα αλαζαμε ανετα επαγγελμα...............πρεπει να αποσυνδεθει το ΤΣΜΕΔΕ απο την ιδιοτητα του μηχανικου........οσοι δουλευουν μισθωτοι ή ΕΕ , να πληρωνουν, οταν ειναι ανεργοι  να μην πληρωνουν..............

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως δεν έχει και άδικο η spgirl σε πολλά. Κρίση ξεκρίση, συμφωνώ πως μετά από κάποιο καιρό θα πρέπει κανείς να κάνει ένα pause και να δει τι έχει καταφέρει μέχρι εκείνο το σημείο....Πχ τελειώνεις τη σχολή και αν μέσα σε μία 5ετία δεν έχεις καταφέρει όχι να εκτοξευθείς αλλά να έχεις μία πρόοδο έστω μικρή στην καριέρα σου...πρόβλημα... Αν από την άλλη είσαι πολύ καιρό εκτός εργασίας (και όχι μόνο οι νεότεροι αυτό).......big problem. Κάτι σημβαίνει και μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς για plan b. Καλά τα όνειρα και οι επιθυμίες, αλλά αυτό που μετράει είναι η εξέλιξη σαν άνθρωπος γενικότερα και καλός ή κακός περνάει μέσα από την επαγγελματική σταδιοδρομία.

Αν λοιπόν επιμένει κανείς σε κάτι που στην ουσία δεν του προσφέρει τίποτα και δεν ψαχτεί αλλού, θα έχει πρόβλημα και σε άλλους τομείς. Αυτή είναι η αλήθεια.

Τώρα αν λόγω εποχών κάποιος που είχε την δουλειά του και ξαφνικά βρίσκεται στο σημείο μηδέν.....θα πρέπει να έχει μέσω της εμπειρίας του εναλλακτικές λύσεις, ή ακόμη και λύσεις ανάγκης....

Κακά τα ψέματα η εποχή μας είναι εποχή μεγάλων αποφάσεων....Η στιγμή που πολλοί θα βρεθούν στο δίλλημα επάγγελμα που γουστάρω ή κάνω κάτι εξ'ανάγκης ή κάνω κάτι που μπορεί να μην μου άρεσε ποτέ αλλά με εξελίσει σαν άνθρωπο.

Προσωπικά έχω κάνει διάφορες εργασίες....Ξεκίνησα help-desk σε εταιρεία νετ. Επαιξα με εργοτάξια στις καλές εποχές με ΑΕΓΕΚ. Πήγα στο πατρικό σε τεχνική εταιρεία μικρή, αλλά έμαθα κόλπα.....Και κάπου εκεί έκανα το λάθος της ζωής μου...Για κάποιον ανεξήγητο λόγω, άλλαξα ροή και πήγα μηχανικός πωλήσεων σε ναυτιλία..Φλασιά τρελλή, ίσως γιατί παρασύρθηκα από το dress code και τα κότερα, τα ταξίδια στο εξωτερικό...Επιλογή 100% λανθασμένη εκ του αποτελέσματος που με έφερε πολύ μα πολύ πίσω. Εκτοτε φυτοζωώ. Σήμερα κάθομαι και σκέφτομαι ότι σαν άνθρωπος δεν έξω εξελιχθεί. Θα φτάσω δεύτερα άντα όπου να'ναι και ποια η ουσία? Οτι κάνω κάποια ΠΕΑ και χρωστώ στο ΤΣΜΕΔΕ? Δεν σας κρύβω ότι ποντάρω κάποια πράγματα σε "εξωτερική" βοήθεια...Αν θα είναι από τον χώρο ή κατά πάσα πιθανότητα εκτός χώρου δεν με ενδιαφέρει πλέον καθόλου. Μάλιστα έχω ξενερώσει αρκετά από το επάγγελμα (ίσως είναι και καλό αυτό), γιατί τόσο καιρό έχανα το χρόνο μου.

Αυτό που μετράει από μία ηλικία και μετά είναι η εξέλιξη σαν άνθρωπος (πόσες φορές το είπα?) και όχι παιδικά ή εφηβικά όνειρα.....

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό δεν σε κάνει το ΤΕΕ ούτε το ΤΣΜΕΔΕ, σε κάνει η σχολή που σου απονέμει το Δίπλωμα του Μηχανικού, μη μπερδεύουμε τα πράγματα....

Επίσης, καλό Μηχανικό δεν σε κάνει ούτε το ΤΕΕ ούτε το ΤΣΜΕΔΕ ούτε και η σχολή μόνη της, σε κάνει η προσπάθεια, η πραγματική ενασχόληση και εμβάθυνση με το αντικείμενο και το μεράκι γι αυτό που κάνεις... 

Edited by slammer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 Είναι δύσκολη εποχή για οτιδήποτε κάνεις.

Αν έχεις εναλλακτικές επιλογές , τις δοκιμάζεις ...

Προσωπικά το βρίσκω δύσκολο να αλλάξω επαγγελματική σταδιοδρομία στα 30 κάτι....με 9 χρόνια προυπηρεσία.

Αν τελείωνα τώρα, αναγκαστικά , θα δοκίμαζα κάτι διαφορετικό ή το ίδιο επάγγελμα στο εξωτερικό.

Μην αυτοενοχοποιήστε , προσωπικά το ξεπέρασα αυτό το στάδιο.

Θα ξεπεράσουν την κρίση , όχι αυτοί που είναι καλύτεροι μηχανικοί αλλά αυτοί που έχουν λίπος να κάψουν , είτε οικονομική βοήθεια από οικογένεια , είτε γνωριμίες πολλές , πολιτικές κτλ.... όπως σωστά είπε ο zavi......

O  καλύτερος μελετητής να είσαι αν δεν μπει πελάτης στο γραφείο , δε θα έχεις δουλειά.

Επίσης στην κρίση ο κόσμος δεν ψάχνει τον καλύτερο αλλά τον φτηνότερο.

Αυτό στον κλάδο γινόταν και προ κρίσης.

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχην χιλιαδες μηχανικοι δεν ΄΄βγαινουν ΄΄πλεον.... δεν ειναι θεμα ικανοτητας ,εξυπναδας ,προσοντων......ειναι θεμα αριθμων...απλως ειμαστε παρα πολλοι ,σε μια χωρα που πλεον δεν υφιστατε κατασκευαστικος κλαδος  και  ποτε δεν υπηρξε βιομηχανια...........μονο οσοι δουλευουν στο Δημοσιο,σε μεγαλες εταιρειες ή ειναι χρονια επαγγελματιες με καβατζα και διασυνδεσεις συντηρουνται ...........οι αλλοι παλευουμε για ψιχουλα, να λεμε οτι ειμαστε μηχανικοι  και για 700-800 καθαρα αλαζαμε ανετα επαγγελμα...............πρεπει να αποσυνδεθει το ΤΣΜΕΔΕ απο την ιδιοτητα του μηχανικου........οσοι δουλευουν μισθωτοι ή ΕΕ , να πληρωνουν, οταν ειναι ανεργοι  να μην πληρωνουν..............

 

Κανείς δεν είπε ότι είσαι κακός μηχανικός επειδή δε μπορείς να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ.

Μέτριος μηχανικός είσαι όταν δεν έχεις εξελιχθεί αρκετά ώστε όταν είσαι ανέργος (ανεξαρτήτου οικονομικής κατάστασης της χώρας), οι τεχνικές εταιρείες δεν σε προτιμάνε.

 

Πάντως δεν έχει και άδικο η spgirl σε πολλά. Κρίση ξεκρίση, συμφωνώ πως μετά από κάποιο καιρό θα πρέπει κανείς να κάνει ένα pause και να δει τι έχει καταφέρει μέχρι εκείνο το σημείο....Πχ τελειώνεις τη σχολή και αν μέσα σε μία 5ετία δεν έχεις καταφέρει όχι να εκτοξευθείς αλλά να έχεις μία πρόοδο έστω μικρή στην καριέρα σου...πρόβλημα... Αν από την άλλη είσαι πολύ καιρό εκτός εργασίας (και όχι μόνο οι νεότεροι αυτό).......big problem. Κάτι σημβαίνει και μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς για plan b. Καλά τα όνειρα και οι επιθυμίες, αλλά αυτό που μετράει είναι η εξέλιξη σαν άνθρωπος γενικότερα και καλός ή κακός περνάει μέσα από την επαγγελματική σταδιοδρομία.

Αν λοιπόν επιμένει κανείς σε κάτι που στην ουσία δεν του προσφέρει τίποτα και δεν ψαχτεί αλλού, θα έχει πρόβλημα και σε άλλους τομείς. Αυτή είναι η αλήθεια.

Τώρα αν λόγω εποχών κάποιος που είχε την δουλειά του και ξαφνικά βρίσκεται στο σημείο μηδέν.....θα πρέπει να έχει μέσω της εμπειρίας του εναλλακτικές λύσεις, ή ακόμη και λύσεις ανάγκης....

Κακά τα ψέματα η εποχή μας είναι εποχή μεγάλων αποφάσεων....Η στιγμή που πολλοί θα βρεθούν στο δίλλημα επάγγελμα που γουστάρω ή κάνω κάτι εξ'ανάγκης ή κάνω κάτι που μπορεί να μην μου άρεσε ποτέ αλλά με εξελίσει σαν άνθρωπο.

Προσωπικά έχω κάνει διάφορες εργασίες....Ξεκίνησα help-desk σε εταιρεία νετ. Επαιξα με εργοτάξια στις καλές εποχές με ΑΕΓΕΚ. Πήγα στο πατρικό σε τεχνική εταιρεία μικρή, αλλά έμαθα κόλπα.....Και κάπου εκεί έκανα το λάθος της ζωής μου...Για κάποιον ανεξήγητο λόγω, άλλαξα ροή και πήγα μηχανικός πωλήσεων σε ναυτιλία..Φλασιά τρελλή, ίσως γιατί παρασύρθηκα από το dress code και τα κότερα, τα ταξίδια στο εξωτερικό...Επιλογή 100% λανθασμένη εκ του αποτελέσματος που με έφερε πολύ μα πολύ πίσω. Εκτοτε φυτοζωώ. Σήμερα κάθομαι και σκέφτομαι ότι σαν άνθρωπος δεν έξω εξελιχθεί. Θα φτάσω δεύτερα άντα όπου να'ναι και ποια η ουσία? Οτι κάνω κάποια ΠΕΑ και χρωστώ στο ΤΣΜΕΔΕ? Δεν σας κρύβω ότι ποντάρω κάποια πράγματα σε "εξωτερική" βοήθεια...Αν θα είναι από τον χώρο ή κατά πάσα πιθανότητα εκτός χώρου δεν με ενδιαφέρει πλέον καθόλου. Μάλιστα έχω ξενερώσει αρκετά από το επάγγελμα (ίσως είναι και καλό αυτό), γιατί τόσο καιρό έχανα το χρόνο μου.

Αυτό που μετράει από μία ηλικία και μετά είναι η εξέλιξη σαν άνθρωπος (πόσες φορές το είπα?) και όχι παιδικά ή εφηβικά όνειρα.....

 

Δεν είμαστε όλοι για όλα... Απλά...

 

Μηχανικό δεν σε κάνει το ΤΕΕ ούτε το ΤΣΜΕΔΕ, σε κάνει η σχολή που σου απονέμει το Δίπλωμα του Μηχανικού, μη μπερδεύουμε τα πράγματα....

Επίσης, καλό Μηχανικό δεν σε κάνει ούτε το ΤΕΕ ούτε το ΤΣΜΕΔΕ ούτε και η σχολή μόνη της, σε κάνει η προσπάθεια, η πραγματική ενασχόληση και εμβάθυνση με το αντικείμενο και το μεράκι γι αυτό που κάνεις... 

 

Μηχανικό δε σε κάνει ούτε η σχολή ούτε το δίπλωμα. 

 

Στην σχολή σου μαθαίνουν την ΑλφαΒήτα του μηχανικού. Άλλο όμως ξέρω την άλφαβητα και άλλο ξέρω προπαίδεια.

 

Είναι σαν να λες ένα παιδί που έχει τελειώσει δημοτικό, ότι μπορεί να κάνει διαφορικές εξισώσεις... Δε μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Spgirl το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα είναι ανδρικό και προσωπικά δεν έλεγα να το χωνέψω εως ότου με βάρεσε για τα καλά η ανεργία. (Πάντως θεωρώ ότι η επαγγελματική πορεία σου απ ότι γράφεις είναι αρκετά καλη)

Πολλοί εργοδότες προτιμούν άνδρες για να μην παίρνουν άδειες, άλλοι γιατι είναι μισογύνιδες, άλλοι γιατί κομπλάρουν να συνεργαστούν, άλλοι γιατί όντως το προσωπικό τους είναι όλοι άνδρες και θέλει εναν π.χ μηχανικό παραγωγής.

Από την ώρα που βγήκα από την σχολή, είχα μονίμως αυτό το θέμα στις αγγελίες εργασίας, σε μεγάλο ποσοστο. Σε σοβαρότατες εταιρείες και βιομηχανίες άκουγα από συναδέλφους ότι ήταν μόνο ανδρες στην συνέντευξη, και ας πήραν τελικά τον πιο στούρνο, σημασία έχει ότι αυτή την προτίμηση έχουν.

Προσωπικά δεν θα κάτσω άλλο να αποδεικνύω τις γνωσεις μου, σαν την Demi moore στο στρατο :P είμαι και εγώ σε μετέωρη κατάσταση, αλλάζοντας επάγγελμα απο σεπτέμβρη, πιθανότατα προς κάτι τουριστικού θέματος.

 

Κανείς εργοδότης δεν μπορεί να αμφισβητήσει τις γνώσεις μας, αλλα at the end of the day το αποτέλεσμα μετράει, αν μπαίνουν λεφτά από αυτές τις γνώσεις στο λογαριασμό. Αν δεν μπαίνουν, στον αγύριστο!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Spgirl το επάγγελμα του μηχανικού στην Ελλάδα είναι ανδρικό και προσωπικά δεν έλεγα να το χωνέψω εως ότου με βάρεσε για τα καλά η ανεργία. (Πάντως θεωρώ ότι η επαγγελματική πορεία σου απ ότι γράφεις είναι αρκετά καλη)

Πολλοί εργοδότες προτιμούν άνδρες για να μην παίρνουν άδειες, άλλοι γιατι είναι μισογύνιδες, άλλοι γιατί κομπλάρουν να συνεργαστούν, άλλοι γιατί όντως το προσωπικό τους είναι όλοι άνδρες και θέλει εναν π.χ μηχανικό παραγωγής.

Από την ώρα που βγήκα από την σχολή, είχα μονίμως αυτό το θέμα στις αγγελίες εργασίας, σε μεγάλο ποσοστο. Σε σοβαρότατες εταιρείες και βιομηχανίες άκουγα από συναδέλφους ότι ήταν μόνο ανδρες στην συνέντευξη, και ας πήραν τελικά τον πιο στούρνο, σημασία έχει ότι αυτή την προτίμηση έχουν.

 

 

Θα σε ακούσουν οι άλλοι μισογύνηδες του φόρουμ και θα θεωρούν ότι δικαιώνονται...

 

Μισογύνηδες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους...

Επίσης δε προσλαβάνουν γενικά γυναίκες σε όλους τους κλάδους για τους λόγους που αναφέρεις (άδειες μητρότητας, κομπλεξ κτλ)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχουν δουλειές που προσλαμβάνουν μόνο γυναίκες η άντρες επιπέδου μπραντ πιτ. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα. Γιατί δεν υπάρχουν άντρες άνεργοι μηχανικοί; χιλιάδες πιο πολλοί από ότι οι γυναίκες.

Το επάγγελμα του μηχανικού έχει πλέον αλλάξει. Δεν είναι όπως κάποτε που εβγαζες λεφτά. Στην ουσία πλέον είναι από τα χειρότερα ως προς την επαγγελματική αποκατασταση, αμοιβές κτλ... Το ζήτημα είναι να πέφτουν τα φράγκα, αλλιώς είσαι σαν τον ζωγράφο που γουστάρει να ζωγραφίζει αλλά βλέπει τους πίνακες μόνος του.

 

 

Εστάλη από το Windows Phone μου

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

στον ιδιωτικο τομεα ειναι ισως αντροκρατουμενο  επαγγελμα (εκτος απο αρχιτεκτονα), στον δημοσιο τομεα η πλειοψηφια μηχανικων ειναι γυναικες πλεον ,λογω μεταπτυχιακων,μοριων, κτλπ....βεβαια το δημοσιο εκλεισε πλεον..........οπως λεει και ο ικαρος  εχουμε αρχισει οι μηχανικοι να θυμιζουμε παλιες ελληνικες ταινιες πλεον......ασε που λογω υποαπασχολησης το ριχνουμε ολοι στην φιλοσοφια,θελουμε δεν θελουμε , αφου εχουμε χρονο , αν δεν ειχαμε χρονο ,λογω δουλειας ουτε θα προλαβαιναμε να ψαχνομαστε.....παντως οπως λεγαν και παλιοτεροι φιλοσοφοι ,ολα ειναι σχετικα....μικροτεροι παραπονιομασταν οτι δεν εχουμε εμπειρια και δεν μας παιρνουν,μεγαλυτεροι οτι εχουμε πολυ εμπειρια και δεν θελουν να πληρωσουν περισοτερα,αλλοι οτι ειμαστε ανδρες και θελαν γυναικες ,αλλοι το αντιθετο.....ο κοινος παρονομαστης ολων, ειναι η κριση και η αντικειμενικη ελειψη θεσεων εργασιας..........

Link to comment
Share on other sites

έχω μια ερώτηση και εγω σχετική . δουλεύω σε εταιρία με μπλοκάκι και εχω και δικο μου γραφειο μαγαζι ''ο θεος βεβαια να το κανει γραφειο αφου δεν πατάει άνθρωπος ' επειδη ομως δεν εχω εδρα το σπιτι μου ο λογιστης μου λεει οτι θα φορολογηθω και για το εισοδημα που εχω απο την εταιρια με 26% ... μηπως γινεται να με προσλάβει η εταιρια σαν μισθωτό και να έχει φυσικά απαλλαγεί απο το ΙΚΑ αφου εγώ θα εξακολουθώ να πληρώνω '' τρόπος του λεγειν'' το ΤΣΜΕΔΕ..; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.