Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Toxus1

μπορείς να μας πεις αν σε διέγραψαν αναδρομικά ή αν σε υποχρέωσαν να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ και

μετά την αίτηση διαγραφής σου?

Επίσης, πόσο χρόνο σου πήρε να διαγραφείς απ' το ΤΣΜΕΔΕ αφού είχες διαγραφεί απ' το ΤΕΕ?

Μπορείς να μας πεις κάτι περισσότερο.Είσαι σε κάποια άλλη δουλειό ποτε μπόρεσες να πιστοποιησεις άλλη εργασία, ειχες κάποιο πρόβλημα υγείας. ή σε βοήθησε κάπιος δικηγόρος να συντάξεις την αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτοί που διαγράφτηκαν είχαν πληρώσει εισφορές όλα αυτά τα χρόνια, πέρα από τον κλάδο υγείας τα υπόλοιπα χρήματα τα χάσανε?

Οχι βέβαια. Ισχύει η παράλληλη ασφάλιση. Μπορεις να κάνεις ερώτηση προς το τμήμα συνταξης του ΤΣΜΕΔΕ να πάρεις γραπτή απάντηση. Το έχω κάνει και εγώ γιατί έχω οκτώ χρόνια που πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

daras Εάν έχεις στείλει την αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τότε μπορείς να ενημερωθείς στο τηλ 210 32 91 204 για την πορεία της διαγραφής σου. Λογικά θα σου απαντήσουν. Αν δεν απαντάνε, να επιμείνεις. Εγώ πήρα τηλ σημερα και μου είπαν ότι έγινε δεκτή η διαγραφή μου και ότι θα μου έρθει επιστολή της απόφασης το Μάϊο και μετά θα πάω στο ΤΣΜΕΔΕ. Έχουν γίνει δεκτές πολλές αιτήσεις διαγραφής απ' ότι έμαθα.

Μπορώ να σου κάνω την αδιάκριτη ερώτηση τι λόγους είχες; Δεν το λέω ειρωνικά. Εγω το 2012 δούλεψα σα κοινωνική λειτουργός και είχα κάποιο εισόδημα. Εχω κάποια αμφιβολία κατα πόσο θα τα καταφέρω

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μήπως επρεπε να επιρριπτεις ευθυνες και στη σχολη?

Εγω "Πληροφορικαριος" ειμαι, αλλά νομιζω τα ιδια γινονται και σε εσας. Υπολογιζω γυρω στο 20% μας μαθαινουν στη σχολη απο αυτα που ζηταει η αγορα εργασιας. Τεραστιο λαθος και χασιμο χρονου. Αρα, μηπως εχουν δικιο οι Αμερικανοι που συνδεονται οι εταιριες με τα κολεγια τους?

Το ειπες και μονη σου παραπανω. Γιατι να μη γνωριζεις να απαντησεις σε ερωτησεις για Η/Μ και να χρειαζεσαι χρονια "πρακτικης" μετα τη σχολη για να τα μαθεις? Αλλο εμπειρια κι αλλο γνωση.


Μηχανικό δε σε κάνει ούτε η σχολή ούτε το δίπλωμα. 

 

Στην σχολή σου μαθαίνουν την ΑλφαΒήτα του μηχανικού. Άλλο όμως ξέρω την άλφαβητα και άλλο ξέρω προπαίδεια.

 

Είναι σαν να λες ένα παιδί που έχει τελειώσει δημοτικό, ότι μπορεί να κάνει διαφορικές εξισώσεις... Δε μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μήπως επρεπε να επιρριπτεις ευθυνες και στη σχολη?

Εγω "Πληροφορικαριος" ειμαι, αλλά νομιζω τα ιδια γινονται και σε εσας. Υπολογιζω γυρω στο 20% μας μαθαινουν στη σχολη απο αυτα που ζηταει η αγορα εργασιας. Τεραστιο λαθος και χασιμο χρονου. Αρα, μηπως εχουν δικιο οι Αμερικανοι που συνδεονται οι εταιριες με τα κολεγια τους?

Το ειπες και μονη σου παραπανω. Γιατι να μη γνωριζεις να απαντησεις σε ερωτησεις για Η/Μ και να χρειαζεσαι χρονια "πρακτικης" μετα τη σχολη για να τα μαθεις? Αλλο εμπειρια κι αλλο γνωση.

 

Ο ρόλος των Πολυτεχνικών σχολών δεν είναι να σε κάνουν έτοιμο μηχανικό... Είναι να σου μάθουν 5 βασικά πράγματα...

 

Ας πούμε  σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ξέρω τις βασικές διαφορές μεταξύ τηκτής ασφάλειας και μικροαυτόματου. Αλλό αυτό όμως και άλλο κάνω μελέτη για κτιριακό συγκρότημα 500 τμ.

 

Συνεπώς, το αν πρέπει να μπαίνουν στις σχολές ιδιωτικές εταιρείες είναι αλλού παπά ευαγγέλιο και πολύ μεγάλη συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Ο ρόλος των Πολυτεχνικών σχολών δεν είναι να σε κάνουν έτοιμο μηχανικό... Είναι να σου μάθουν 5 βασικά πράγματα...

 

 

Διαφωνω. Η υποχρεωτικη εκπαιδευση σου μαθαινει 5 βασικα πραγματα. Οι Πολυτεχνικες (υποτιθεται οτι) πρεπει να σε βγαζουν μηχανικο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εργοτάξιο μετά τη σχολή και άμα μπορείς να βγάλεις εργασία αμέσως σφύρα μου κλέφτικα...

 

 

Εστάλη από το Windows Phone μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω. Η υποχρεωτικη εκπαιδευση σου μαθαινει 5 βασικα πραγματα. Οι Πολυτεχνικες (υποτιθεται οτι) πρεπει να σε βγαζουν μηχανικο.

 

 Υπερβολικές απαιτήσεις... Ούτε καν το ΜΙΤ μπορεί να το κάνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Το 2011-2012 δούλεψα σαν αναπληρώτρια κοινωνική λειτουργός.Το 2012-2013 έμεινα άνεργη.Προκειμένω να κάνω διαγραφή από το Τ.Ε.Ε είναι καλύτερο να παρουσιάσω το εκκαθαριστικό του 2012 που φαίνεται ότι εργαζόμουν ως κοινωνική λειτουργός ή να περιμένω να κάνω καινούριο εκκαθαριστικό που έχω πολύ μικρότερο εισόδημα; Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας,

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα μπορούσαν να κάνουν οι σχολές ήταν να σε συνδέουν με την αγορά εργασίας όπως πχ στη Αγγλία... Εδω σου λένε τελείωσες; βγες και σφαξου με τους υπόλοιπους

 

 

Εστάλη από το Windows Phone μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.