Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Και βέβαια δεν θα χρειαζόταν η διαγραφή ΚΑΝΕΝΟΣ εάν δεν ασφαλιζόταν στο ΤΣΜΕΔΕ η ιδιότητα ως μηχανικός (ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!!), αλλά το επάγγελμα.

 

Έχεις δουλειά? Ασφαλίσου στο ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν έχεις δουλειά? Άνεργος όπως όλοι οι άλλοι ΚΟΙΝΟΙ θνητοί!

 

Έχεις ή δεν έχεις δουλειά... Γραμμένος στο ΤΕΕ, διότι είναι ΑΠΛΑ το επιμελητήριό σου. Άντε και μία συνδρομή 20-50€ το ΧΡΟΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να είμαι πολύ συναισθηματική, αλλά εγώ δακρύζω για κάθε διαγραφόμενο.... η επόμενη κάποια στιγμή θα είμαι εγώ...... δεν ονειρευόμουν αυτό το μέλλον όταν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό μου δελτίο..... ούτε όταν γιόρταζα την εισαγωγή μου στο τμήμα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ της ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ του Α.Π.Θ................ούτε προφανώς όταν κερνούσα για την ορκομωσία μου..... ΚΡΙΜΑ, πολύ ΚΡΙΜΑ....

 

Το χειρότερο φυσικά είναι ότι τα υπομένουμε όλα αυτά με αξιοθαύμαστη καρτερία και αξιοπερίεργη ανεκτικότητα.... ενδεικτικό του ότι τίποτα δεν θα αλλάξει στα προσεχή χρόνια..... ΚΡΙΜΑ, ακόμη περισσότερο ΚΡΙΜΑ......!

 

Είναι κρίμα δυστυχώς αλλά όλα αυτά ήταν σχεδιασμένα χρόνια. Τώρα φαίνονται τα αποτελέσματά του βέβαια. Και μη μου πει κάποιος παλιός μηχανικός ότι δεν τα έβλεπε. Απλά τον βόλευε να μην τα βλέπει.Προφανώς και δεν μπορούν να βγουν τόσοι πολλοί μηχανικοί απο ΤΕΙ ΑΕΙ κάθε χρόνο και να έρχονται και αυτοί από το εξωτερικό. Τελειωσανε τις κατασκευαστικες εταιριες με την κριση τους και όλοι ψαχνόμαστε τωρα.

Διάβασα εχθές ότι τα ολυμπιακά έργα μας στοιχίσανε 13 δισ . Είναι δυνατόν να μην υπάρξει κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο και όχι μονο με τόσο πλιάτσικο που έγινε σε αυτά τα έργα? Ποιος μιλησε τοτε ? Αυτοί λοιπόν που μιλάγανε τότε μιλανε και σήμερα ,, Κανείς δηλαδή. Α εκτός απο το ΤΕΕ που μας κοροιδευει με τις και καλα αναστολες στο χαρατσι του τσμεδε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πούμε και μία άλλη άποψη....

Αρκετοί εξ'αυτών που ζητούν διαγραφή, τουλάχιστον μέχρι σήμερα, είναι συνειδητοποιημενα άτομα και δεν το κάνουν χωρίς λόγο. Τα έχουν ζιγίσει καλά και είτε έχουν βρει έναν άλλο επαγγελματικό ορίζοτα, είτε έχουν αποφασίσει ότι το μηχανιλίκι δεν τους ταιριάζει.... Οποιος και αν είναι ο λόγος, ακόμη και οικονομικός, το κάνουν προς συμφέρον αυτών.

Κακά τα ψέματα, πολλές φορές άλλα μυαλά έχεις στα 20, άλλα στα 30,35,40....Το ότι τελείωσες κάποτε μία σχολή δεν σημαίνει ότι αυτό το επάγγελμα θα κάνεις μία ζωή...Στην πορεία πολλά αλλάζουν. Ξέρω αρκετά τέτοια άτομα. Σαν παράδειγμα εγώ εδώ και κάποια χρόνια έχω ψιλοξενερώσει από το επάγγελμα του μηχανικού, δεν με ελκεί βρε αδελφέ. Αλλιώς τα έβλεπα στα 25 αλλιώς 12 χρόνια μετά...και τώρα με την κρίση ακόμη χειρότερα. Ψάχνομαι για αλλού, και αμα το καταφέρω θα διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ χωρίς επιστροφή. Το θέλω!! Ο λόγος που μένω μέχρι στιγμής είναι απλά το χατζιλίκι που ελπίζω μην είναι έτσι για πολύ ακόμη.

Δεν υπάρχει κρίμα σε κάποιες επιλογές....αλλωστε ο καθένας κοιτάζει το καλύτερο για τον εαυτό του.

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

με τισ εισφορες που χρωσταω πρεπει να τις πληρωσω για να διαγραφω ?

Αν έχει γίνει η διγραφή σου προσπάθησε να μπεις σε διακανονισμό για τα χρήματα που χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ

Στο Τ.Ε.Ε φαίνεται ότι έχεις διαγραφεί αλλά χρωστάς.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τη βεβαίωση παυσης εργασιών από την τεχνική υπηρεσία και εγραφε κοινοποιήση ΤΣΜΕΔΕ. Αιτηση διαγραφής από το Τ.Ε.Ε έκανα σήμερα. Η ερώτηση μου είναι μέχρι πότε θα έχω ασφάλεια από το ΤΣΜΕΔΕ; Μεχρι σημερα ή μέχρι να  γίνει η διαγραφή μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησερα,

 

Επειδη θα παω στο ΕΤΑΑ μαζι με την διαγραφη του ΤΕΕ και της περιφερειας ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τις εισφορες που χρωσταω ειμαι υποχρεωμενος να τις εξοφλησω αμεσα ή μπορω να κανω διακανονισμο και τι γινεται εαν εγω δεν θελω να πληρωσω εισφορες γιατι δεν εχω φραγκο ?

 

υπαρχει περιπτωση να μου πειι το ΕΤΑΑ δεν διαγραφεσαι εαν δεν πληρωσεις οτι χρωστας ?

 

 

Εαν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει ευχαριστω

Συνάδελφε καλησπέρα

Εμένα μου ζήτησαν να καλύψω το ανεξόφλητο ποσό αλλά πρώτα να προσκομίσω την διαγραφή μου απο την πολεοδομία(Ούτε ήξερα ότι ήμουν γραμμένος εκεί). Έτρεξα και εκεί σαν τον Βέγγο. Παρακάλεσα (θέλει μήνα μου είπαν αυτό το χαρτί!!), το πήρα, επέστρψα και τότε μου είπαν ότι η διαγραφή θα γίνει συμφωνα με την μέρα που εξέδωσε η πολεοδομία τη διαγραφή. Αν το είχα κάνει όταν έκανα την αίτηση στο ΤΕΕ θα γλίτωνα 5 μήνες εισφορών. Δυστυχώς δεν είχα κάποιον να μου το πει και  βάδιζα στα χαμένα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα

Εμένα μου ζήτησαν να καλύψω το ανεξόφλητο ποσό αλλά πρώτα να προσκομίσω την διαγραφή μου απο την πολεοδομία(Ούτε ήξερα ότι ήμουν γραμμένος εκεί). Έτρεξα και εκεί σαν τον Βέγγο. Παρακάλεσα (θέλει μήνα μου είπαν αυτό το χαρτί!!), το πήρα, επέστρψα και τότε μου είπαν ότι η διαγραφή θα γίνει συμφωνα με την μέρα που εξέδωσε η πολεοδομία τη διαγραφή. Αν το είχα κάνει όταν έκανα την αίτηση στο ΤΕΕ θα γλίτωνα 5 μήνες εισφορών. Δυστυχώς δεν είχα κάποιον να μου το πει και  βάδιζα στα χαμένα

Eκανα και εγώ αίτηση διαγραφής στο Τ.Ε.Ε και προσκόμισα και χαρτί από την πολεοδομία. Το θέμα είναι ότι χρειαζομαι το ΤΣΜΕΔΕ καθε μηνα για φαρμακα μεχρι να γίνει διαγραφή μου. Οποτε επι της ουσίας θα αναγκαστω μάλλον να πλήρωσω το ΤΣΜεδε και μάλλον θα χασω και το συνταξιμο χρονο μεχρι τη διαγαφή

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα, ειμαι παλιο μέλος του φόρουμ, αλλα δυστυχως δεν καταφερα ύστερα απο πολυ καιρο να ''ξαναμπω'' με το παλιο ψευδονυμο μου, ητοι : cv_zouwoman... μετα απο μια αποτυχημενη προσπάθεια ευρεσης εργασιας μεσω προγραμματος του ΟΑΕΔ...''Ανεργοι πτυχιουχοι εως 35 ετων''...ειμαι δυστυχως παλι στην ανεργια. Αυτη τη φορά θα διαγραφω απο το ΤΕΕ δεν παει άλλο..Ειμαι αποφασισμενη και πληρως συνειδητοποιημενη.Δεν μπορω ΑΛΛΟ να με χρεωνει εισφορες απο το 2011 που εμεινα ανεργη μεχρι σημερα με εξαιρεση ενα διαστημα εργασιας 6 μηνων...

Γι αυτο το λογο θα ηθελα να ρωτησω τους συναδελφους, εαν τωρα το ΤΕΕ σε διαγραφει ευκολα...χωρις τις γνωστες αντιρρησεις, ΄''δεν σε διαγραφω για οικονομικους λογους-λογους ανεργίας'', αλλα μονο εαν εισαι ΚΑΙ γιατρός ΚΑΙ μηχανικός...Σας παρακαλω, οποιος γνωριζει, ας μου απαντησει και ξεκινω να διαβαζω τα γραφομενα σας απο τελος του 2012 και μετα, διοτι τα σχολια του 2009 , τα θεωρω παλιά....

 

ΥΓ. Οι ανεργοι μηχανικοι του πολυτεχνειου , γραφονται πλεον στον ΟΑΕΔ ως ανεργοι? όχι για επιδομα, απλως για καρτα ανεργιας...

Link to comment
Share on other sites

Οπό ότι έχω καταλάβει από εδώ μέσα και συζητήσεις έξω, τα πράγματα σήμερα είναι πιο ελαστικά ως προς την διαγραφή.... Για να μη σου πω ότι σε περιπτώσεις όπως τη δική σου γίνεται εύκολα πλέον... Απλά θέλει μία διαδικασία....

 

Ο ΟΑΕΔ σε γράφει αν δεν έχεις κάνει έναρξη ποτέ (σίγουρα) ή αν έχεις απολυθεί από μισθωτή εργασία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.