Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

έχω δυο-τρεις αποριούλες μπας κ μπορείτε να μου τις λύσετε.

Τελείωσα ΗΜΜΥ το 2010 και είμαι έκτοτε στο ΤΕΕ κ πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ.
Τώρα έκανα κ ένα μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ (Γεωπληροφορική) αλλά δεν έχω δουλειά.

Σκέφτομαι μήπως σταματήσω να πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ γιατί πολλά τα λεφτά...Και δεν έχω σκοπό να δουλέψω σα μηχανικός καθαρά,θα ασχοληθώ (εάν μπορέσω) με βάσεις δεδομένων ή με GIS.

1.Καταρχήν τι πιστεύετε, έχει νόημα να σταματήσω να το πληρώνω κ να πάνε χαμένα ουσιαστικά τα χρήματα που έχω ήδη πληρώσει?

2.Για το Α' εξάμηνο του 2013 δεν έχω πληρώσει ακόμη, πρέπει να πληρώσω μέχρι τις 30 Ιουνίου για να μην έχω πρόστιμο,εάν αποφασίσω να συνεχίσω στο τσμεδε?

3.Εάν αποφασίσω να διαγραφώ πχ σε 2 μήνες και δεν έχω πληρώσει καθόλου τα φετινά,θα πρέπει να τα πληρώσω έτσι κι αλλιώς?Ή γίνεται κάπως διαγραφή αναδρομικά ή κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Ορίστε οι απαντήσεις σου : 

  1.Τα χρήματα που έχεις πληρώσει ως τώρα ΔΕΝ χάνονται, αλλά θα αξιοποιηθούν σε κάτι που λέγεται διαδοχική ασφάλιση, δηλαδή με λίγα λόγια, αν πας να ασφαλιστείς σε κάποιον άλλο ασφαλιστικό φορέα, θα μετρήσουν ΚΑΙ τα όσα έχεις δώσει στο ΤΣΜΕΔΕ και τα όσα έχεις δώσει σε κάποιον άλλο ασφαλιστικό φορέα

  πηγές : οι δικηγόροι μου 

  2.Σου ήρθε σε πρώτη φάση ένα χαρτάκι που έλεγε ότι πρέπει να πληρώσεις ως το τέλος του Ιουνίου του 2013. 

  ΟΜΩΣ το ΤΕΕ έχει κινήσει διαδικασίες στο Συμβούλιο της Επικρατείας για να ανατραπούν οι αυξήσεις που είχαν ψηφιστεί για τις ασφαλιστικές μας εισφορές. Αυτό έχει οδηγήσει στα εξής : 

  2.1.το ΤΣΜΕΔΕ ανακάλεσε τα χαρτάκια που είχε στείλει στους μηχανικούς, ώσπου να αποφασίσει το Συμβούλιο της Επικρατείας

  2.2.η προθεσμία πληρωμής προφανώς και ΔΕΝ ισχύει, αφού τα χαρτάκια ανακλήθηκαν 

  2.3.θα περιμένεις να σου έρθει νέο χαρτάκι για το Α' εξάμηνο του 2013 

  πηγές : το site του ΤΕΕ // άνθρωποι του ΤΕΕ με τους οποίους μίλησα // έχει βουίξει ο τόπος 

  3.Για να διαγραφείς από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι απαραίτητο να έχεις ξοφλήσει τις ασφαλιστικές εισφορές που χρωστάς

  πηγές : έχω ρωτήσει στο ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ // μου το έχουν πει άλλοι που έχουν διαγραφεί 

  Δεν γνωρίζω για αναδρομική διαγραφή. Ειδικά για το θέμα της αναδρομικής διαγραφής δεν έχω στοιχεία. Έχω δει στα πρακτικά του ΤΕΕ την περίπτωση μίας κυρίας η οποία έχει κάνει αναδρομική διαγραφή. Θα βρεις το όνομά της στη σελίδα 18 εδώ : http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%A3646%CE%A8842-%CE%9E%CE%98%CE%A5

Γενικά όσοι διαγράφονται δεν διαγράφονται αναδρομικά αλλά από την ημέρα που κάνουν τη λεγόμενη "διαγραφή από την Περιφέρεια". Δεν γνωρίζω πώς αυτή η κυρία πέτυχε αναδρομική διαγραφή. 

..........................................................................................

  Θα σε παρακαλούσα να μην με ευχαριστήσεις για τις απαντήσεις και να μην γράψεις κάτι άσχετο κάτω από αυτό που θα γράψω, ώστε να φαίνεται αυτό που θα γράψω.

  Ο λόγος που σου το ζητάω αυτό είναι επειδή πλέον το να διαγραφείς είναι εύκολο, αλλά δεν έχουμε απαντήσεις ως προς το αν είναι εφικτό να επανεγγραφείς. 

  Και, όπως καταλαβαίνεις, όλοι όσοι θέλουμε να διαγραφούμε, επιθυμούμε να έχουμε τη δυνατότητα να επανεγγραφούμε, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ίσως να μην την ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ τελικά. 

 

  Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. έχω διαβάσει όλο το thread και έχω ψάξει γενικά το θέμα, και θα σε βοηθήσω 

...................................................................................................................................................

 

  και συνεχίζω πάνω στο θέμα της Επανεγγραφής : 

 

  1.Έχει κάποιος γνώση από έγκυρες πηγές πάνω στο ζήτημα του αν είναι εφικτό / δυνατό να επανεγγραφείς ? 

  2.Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα για την περίπτωση κάποιου μηχανικού που να είχε διαγραφεί και να επανεγγράφηκε ? 

 

  όποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτά τα θέματα, παρακαλώ να βοηθήσει

 

.............................................................................................

 

  Για όποιον νομίζει ότι η "ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" σημαίνει ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ 

 

  Να σημειώσω ότι έχω βρει το τηλέφωνο ενός από αυτούς που είχαν κάνει "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ο οποίος μου είπε ότι : 

  Είχε κάνει αρχικά αίτηση για να διαγραφεί

  Στο ενδιάμεσο άλλαξε γνώμη

  Έκανε νέα αίτηση, την "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ώστε να μην τον διαγράψουν τελικά 

  Η αίτηση ανάκλησης της διαγραφής του έγινε δεκτή, οπότε για αυτό το άτομο δεν έγινε ποτέ διαγραφή 

 

  ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ :

  1.Η "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" δεν έχει σχέση με την επανεγγραφή κάποιου στο ΤΕΕ   

  2.Η "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" είναι απλώς μία αίτηση που κάνει κάποιος για να ζητήσει να μη γίνει δεκτή η "ΑΙΤΗΣΗ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" που είχε κάνει αρχικά 

Edited by Knockin on peoples' doors
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε μεγάλε

 

Τουλάχιστον έγω κατατοπίστικα πλήρως αν και το παρακολουθώ το θέμα, γιατί είναι μέσα στις επιλογές μου (η 1η) να συμβεί μέχρι τις 31/12

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  Ορίστε οι απαντήσεις σου : ( με διορθώσεις ) 

  1.Τα χρήματα που έχεις πληρώσει ως τώρα ΔΕΝ χάνονται, αλλά θα αξιοποιηθούν σε κάτι που λέγεται διαδοχική ασφάλιση, δηλαδή με λίγα λόγια, αν πας να ασφαλιστείς σε κάποιον άλλο ασφαλιστικό φορέα, θα μετρήσουν ΚΑΙ τα όσα έχεις δώσει στο ΤΣΜΕΔΕ και τα όσα έχεις δώσει σε κάποιον άλλο ασφαλιστικό φορέα

  πηγές : οι δικηγόροι μου // ρώτησα και πάλι σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ στις 25-06-2013 

 

  2.Σου ήρθε σε πρώτη φάση ένα χαρτάκι που έλεγε ότι πρέπει να πληρώσεις ως το τέλος του Ιουνίου του 2013. 

  ΟΜΩΣ το ΤΕΕ έχει κινήσει διαδικασίες στο Συμβούλιο της Επικρατείας για να ανατραπούν οι αυξήσεις που είχαν ψηφιστεί για τις ασφαλιστικές μας εισφορές. Αυτό έχει οδηγήσει στα εξής : 

  2.1.το ΤΣΜΕΔΕ έδωσε παράταση πληρωμής 2 μηνών. Που σημαίνει ότι αν πληρώσεις 2 μήνες μετά τις 30/06/2013, θα πληρώσεις άτοκα 

  2.2.η προθεσμία πληρωμής προφανώς και ΔΕΝ ισχύει, αφού δόθηκε παράταση 

  2.3.Έλεγαν ότι θα στείλουν νέο χαρτάκι για το Α' εξάμηνο του 2013. Θα ρωτήσω ξανά στο ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται με αυτό το θέμα 

  2.4.Ίσως να μην έρθει νέο χαρτάκι αλλά κάτι ακούω ότι δέχονται πληρωμές με βάση ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

  πηγές : το site του ΤΕΕ // άνθρωποι του ΤΕΕ με τους οποίους μίλησα // έχει βουίξει ο τόπος 

  link :   http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_HOME_NEW/dt_tee_290413.pd

  link του Michanikos.gr : http://www.michanikos.gr/topic/34437-Αναστολή-αύξησης-των-εισφορών-του-ΕΤΑΑ/ ... από αυτό το Link φαίνεται ότι πιθανώς να είχα λανθασμένη ενημέρωση πάνω στο θέμα του τι θα γίνει με τα ειδοποιητήρια για το Α' εξάμηνο του 2013. Θα ρωτήσω ξανά στο ΤΣΜΕΔΕ για αυτό το θέμα 

  link για το ότι δέχονται πληρωμές με τα παλιά δεδομένα : http://tee-tsmede.blogspot.gr/

 

  3.Για να διαγραφείς από το ΤΕΕ δεν είναι απαραίτητο να έχεις ξοφλήσει τις ασφαλιστικές εισφορές που χρωστάς

  πηγές : έχω ρωτήσει στο ΤΕΕ // μου το έχουν πει άλλοι που έχουν διαγραφεί 

  Δεν γνωρίζω για αναδρομική διαγραφή. Ειδικά για το θέμα της αναδρομικής διαγραφής δεν έχω στοιχεία. Έχω δει στα πρακτικά του ΤΕΕ την περίπτωση μίας κυρίας η οποία έχει κάνει αναδρομική διαγραφή. Θα βρεις το όνομά της στη σελίδα 18 εδώ : http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924%CE%A3646%CE%A8842-%CE%9E%CE%98%CE%A5

Γενικά όσοι διαγράφονται δεν διαγράφονται αναδρομικά αλλά από την ημέρα που κάνουν τη λεγόμενη "διαγραφή από την Περιφέρεια". Δεν γνωρίζω πώς αυτή η κυρία πέτυχε αναδρομική διαγραφή. 

 

  Για να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ ίσως να χρειάζεται να πληρώσεις ότι χρωστούσες.

  πηγή : ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ σήμερα ... θα το διασταυρώσω περαιτέρω 

..........................................................................................

  Θα σε παρακαλούσα να μην με ευχαριστήσεις για τις απαντήσεις και να μην γράψεις κάτι άσχετο κάτω από αυτό που θα γράψω, ώστε να φαίνεται αυτό που θα γράψω.

  Ο λόγος που σου το ζητάω αυτό είναι επειδή πλέον το να διαγραφείς είναι εύκολο, αλλά δεν έχουμε απαντήσεις ως προς το αν είναι εφικτό να επανεγγραφείς. 

  Και, όπως καταλαβαίνεις, όλοι όσοι θέλουμε να διαγραφούμε, επιθυμούμε να έχουμε τη δυνατότητα να επανεγγραφούμε, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ίσως να μην την ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ τελικά. 

 

  Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. έχω διαβάσει όλο το thread και έχω ψάξει γενικά το θέμα, και θα σε βοηθήσω 

...................................................................................................................................................

 

  και συνεχίζω πάνω στο θέμα της Επανεγγραφής : 

 

  1.Έχει κάποιος γνώση από έγκυρες πηγές πάνω στο ζήτημα του αν είναι εφικτό / δυνατό να επανεγγραφείς ? 

  2.Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα για την περίπτωση κάποιου μηχανικού που να είχε διαγραφεί και να επανεγγράφηκε ? 

 

  όποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτά τα θέματα, παρακαλώ να βοηθήσει

 

.............................................................................................

 

  Για όποιον νομίζει ότι η "ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" σημαίνει ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ 

 

  Να σημειώσω ότι έχω βρει το τηλέφωνο ενός από αυτούς που είχαν κάνει "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ο οποίος μου είπε ότι : 

  Είχε κάνει αρχικά αίτηση για να διαγραφεί

  Στο ενδιάμεσο άλλαξε γνώμη

  Έκανε νέα αίτηση, την "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ", ώστε να μην τον διαγράψουν τελικά 

  Η αίτηση ανάκλησης της διαγραφής του έγινε δεκτή, οπότε για αυτό το άτομο δεν έγινε ποτέ διαγραφή 

 

  ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ :

  1.Η "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" δεν έχει σχέση με την επανεγγραφή κάποιου στο ΤΕΕ   

  2.Η "ΑΙΤΗΣΗ  ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" είναι απλώς μία αίτηση που κάνει κάποιος για να ζητήσει να μη γίνει δεκτή η "ΑΙΤΗΣΗ  ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ" που είχε κάνει αρχικά 

...........................................................................................................

  λίγη βοήθεια : 

  Προσπάθησα απλώς να αλλάξω το ποστ που είχα κάνει, αλλά μου το έβαλε ως νέα απάντηση. Με συγχωρείτε που γέμισα έτσι το χώρο, δεν ήξερα ότι θα συμβεί. 

  Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα παλιά μας ποστ ? ( παρακαλώ απαντήστε σε private message για να μην γεμίζει το thread με άχρηστο υλικό ) 

Edited by Knockin on peoples' doors
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις στο 3? Εάν διαγραφείς με οφειλές σε προηγούμενα εξάμηνα μέχρι την ημέρα παύσης από περιφέρεια, θα σου ζητηθεί από το τεε να εξοφληθούν οι οφειλές    στο ΤΣΜΕΔΕ

Εγώ έχω μια απορία που είναι πολύ σημαντική. Το τσμεδε κατα την εκκαθάριση, σου ζητά εφάπαξ το ποσό που χρωστάς ή μπορεί να γίνει διακανονισμός? Εχει πέσει πολύ ραδιοαρβύλα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει να το διευκρινίσει..

Link to comment
Share on other sites

Mariask δεν θα ζητηθούν από το Τ.Ε.Ε οι εισφορέες αλλά από ΤΣΜΕΔε. Στο ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώσεις ότι χρωστάς μέχρι την ημερομηνια παυσης εργασιων σου στην περιφερεια όπου ανήκεις.Μεχρι αυτην την ημερομηνια σε χρεωνει το ΤΣΜΕΔΕ και όχι μεχρι την αιτηση διαγραφης σου από το Τ.Ε.ε. Οι εισφορες σου μπορει να διακανονιστούν ή να τις πληρωσεις εφαπαξ. ΣΤο τ.Ε.ε πληρωνεις μόνο τις συνδρομες σου ως μέλος Τ.Ε.ε

Επίσης να ξερεις οτι όταν έχεις 15 χρονια στο ΤΣΜΕΔΕ μπορεις να κατοχυρώνεις συνταξιοδοτικό δικαιωμα και να κρατησεις κλάδο υγειας μόνο αν επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει........επανεγγραφές δεν γίνονται ή έχουν γίνει στο ΤΕΕ. Ισως γιατι οι περισσότεροι διαγράφονται μία και καλή....

 

Ισώς πάλι γι'αυτό προσπαθούν στο ΤΕΕ να εφαρμόσουν αυτή την φημολογούμενη παύση, αλλά ούτε αυτό το βλέπω να γίνεται....Δεν ξέρω αν αξίζει κάν

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι στο σημείο να εξαιρεθώ από το ΤΣΜΕΔΕ λόγω εργασίας στο εξωτερικό, θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχω πιάσει δουλειά στο μέσον του εξαμήνου του 2013 αλλά δεν έχω πληρώσει για το Α εξάμηνο. Να περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν, τι να κάνω? Γιατί είμαι εκπρόθεσμος.

 

Το Ε101 το έκανα από εδώ που είμαι, δεν έχω σχέση με Ελλάδα.

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το θέμα συζήτησης μήπως βρω απαντήσεις και στη δική μου περίπτωση. Είμαι ασφαλισμένη στο τεε από το 2007. Τώρα στα " γεράματα" αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό στη δανία, μήπως βρω καμιά δουλειά μετά, γιατι τόσο καιρό τώρα, και δεν με τιμά που το λέω αυτό, ζω με τα λεφτά του μπαμπά ( τα έξοδα μου για το τεε και για το γραφείο μου είναι πολύ περισσότερα των εσόδων μου).Κάνοντας μεταπτυχιακό στη δανία ,σε ασφαλίζουν στη χώρα μετά απο τρεις μήνες παραμονής. Και εδώ θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Μπορώ να κάνω κάτι στην περιπτωσή μου για να αναστείλω την ιδιότητά μου , ως μέλος του τεε καθώς θα είμαι φοιτήτρια; Εννοείται θα ψάχνω και δουλειά και ξέρω ότι αν βρω , μετά θα είναι εύκολο να παγώσω- διαγραφώ από το τεε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.