Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Προς Ikaros13,  Toxus1 & Κnocking ευχαριστώ θερμά για τις πληροφορίες και για τον χρόνο σας.  Θα στείλω την αίτηση, θα βάλω και συμβόλαια, λογαριασμούς κλπ που δείχνουν ότι μένω μόνιμα πλέον στο εξωτερικό, και θα βάλω και μια σύντομη αιτιολογική έκθεση μέσα -- δεν μπορεί, θα με διαγράψουν.  Δεν γίνεται να *μην* με διαγράψουν και μετά να μου ζητάει εισφορές το ΤΣΜΕΔΕ, την στιγμή που έχω θεσμικά δηλώσει στην Περιφέρεια ότι δεν ασκώ το επάγγελμα του μηχανικού, και την στιγμή που ήδη πληρώνω εισφορές σε άλλη χώρα της ΕΕ.

 

Προς Knockin': έχω γράψει 1-2 παραγράφους που απαντούν αυτό που με ρώτησες, αλλά δεν θέλω να βγάλω το thread τελείως εκτός θέματος -- στα στέλνω με pm.

 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, θα μπω πάλι να ξαναγράψω όταν έχω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι μηχανικός μετανάστης στην Αυστρία. Δίνω τον αγώνα μου εδώ και Δόξα Τω Θεώ οι προσπάθειες μου μετά από 2 χρόνια καρποφόρησαν. Εργάζομαι σαν υπαλληλος σε τεχνικό γραφείο και είμαι ασφαλισμένος κανονικά και με τον Νόμο στην Αυστρία. Τον Αύγουστο του 2012 κίνησα την διαδικασία να μην πληρώσω τις ασφαλιστικές μου εισφορές στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ με την αιτιολογία της εργασίας στο εξωτερικό. Παρά την παραπληροφόρηση- ψηστηρι-εκβιασμό των υπαλλήλων στο ΤΣΜΕΔΕ να μην διαγραφώ πήρα την απόφαση να διαγραφώ ξέροντας ότι μπλεκω στην ελληνική γραφειοκρατεία.

Το τσμεδε με το παραθυράκι της μη-διαγραφής από το μητρώο και της εξαίρεσης των εισφορών ως απασχολούμενος εξωτερικού προσπαθεί να κρατήσει τα μέλη του. Το οποιό ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση αποσπασματικής εργασίας στην Ελλάδα ως μηχανικός. Ο ασφαλιστικός μου φορέας στην Αυστρία αρνήθηκε να μου χορηγήσει ένα πιστοποιητικό που λέει ψέμματα (οτι δηλαδή εργάζομαι στην Ελλάδα αποσπασματικά). Κι έτσι τον Νοέμβριο 2012 κατέθεσα αίτηση διαγραφης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν ήταν βεβαίωση ότι εργάζομαι στο εξωτερικό. (Βεβαίωση εργοδότη και εγγραφή στα δημοτολόγια τους έστειλα).

Αφού συνεδρίασε η αρμόδια επιτροπή κατα τον Φεβρουάριο έλαβα την απάντηση της αίτηση μου σήμερα 02/05/2013 ταχυδρομικώς. Με διέγραψαν και με την βουλα απο το ΤΕΕ.Τώρα πιστεύω να γίνει εύκολα και η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και να ισχύει αναδρομικά...αν και δεν έχω καμία πρόθεση να τους πληρώσω.

 

Συνάδελφοι μηχανικοί ήθελα απλά να ενημερώσω ότι και διαγραφές γίνονται και δεν έρχεται και το τέλος του κόσμου όπως μας θέλουν να πιστεύουμε. Δυο πεταμένες σφραγίδες έχω στα συρτάρια. Μπορεί να μην σφραγίζω αλλά η δουλειά του καθενός είναι και η σφραγίδα του. Τα πράματα αλλάζουν είτε το θέλουν είτε όχι. Ο κόσμος τρέχει με χίλια και δεν προλαβαίνει...και εμείς χάνουμε τον χρόνο μας σε ψευτοδιλληματα εκβιασμούς και τυπικότητες.

Ασφαλίζεσαι για να έχεις παροχές. Αν δεν γουσταρεις τις παροχές τις βρίσκεις κι αλλού (αλλες ασφάλειες). Αν δεν μπορείς να πληρώσεις γιατι δεν έχεις δεν υπάρχει θέμα. Απλά ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Αν πιστεύει κάποιος ότι μερικά χρονάκια στο Πολυτεχνειο πήγαν χαμένα επειδή δεν έχει σφραγίδα....τότε κάτι δεν πάει σωστά.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι μηχανικός μετανάστης στην Αυστρία. Δίνω τον αγώνα μου εδώ και Δόξα Τω Θεώ οι προσπάθειες μου μετά από 2 χρόνια καρποφόρησαν. Εργάζομαι σαν υπαλληλος σε τεχνικό γραφείο και είμαι ασφαλισμένος κανονικά και με τον Νόμο στην Αυστρία. Τον Αύγουστο του 2012 κίνησα την διαδικασία να μην πληρώσω τις ασφαλιστικές μου εισφορές στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ με την αιτιολογία της εργασίας στο εξωτερικό. Παρά την παραπληροφόρηση- ψηστηρι-εκβιασμό των υπαλλήλων στο ΤΣΜΕΔΕ να μην διαγραφώ πήρα την απόφαση να διαγραφώ ξέροντας ότι μπλεκω στην ελληνική γραφειοκρατεία.

Το τσμεδε με το παραθυράκι της μη-διαγραφής από το μητρώο και της εξαίρεσης των εισφορών ως απασχολούμενος εξωτερικού προσπαθεί να κρατήσει τα μέλη του. Το οποιό ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση αποσπασματικής εργασίας στην Ελλάδα ως μηχανικός. Ο ασφαλιστικός μου φορέας στην Αυστρία αρνήθηκε να μου χορηγήσει ένα πιστοποιητικό που λέει ψέμματα (οτι δηλαδή εργάζομαι στην Ελλάδα αποσπασματικά). Κι έτσι τον Νοέμβριο 2012 κατέθεσα αίτηση διαγραφης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν ήταν βεβαίωση ότι εργάζομαι στο εξωτερικό. (Βεβαίωση εργοδότη και εγγραφή στα δημοτολόγια τους έστειλα).

Αφού συνεδρίασε η αρμόδια επιτροπή κατα τον Φεβρουάριο έλαβα την απάντηση της αίτηση μου σήμερα 02/05/2013 ταχυδρομικώς. Με διέγραψαν και με την βουλα απο το ΤΕΕ.Τώρα πιστεύω να γίνει εύκολα και η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και να ισχύει αναδρομικά...αν και δεν έχω καμία πρόθεση να τους πληρώσω.

 

Συνάδελφοι μηχανικοί ήθελα απλά να ενημερώσω ότι και διαγραφές γίνονται και δεν έρχεται και το τέλος του κόσμου όπως μας θέλουν να πιστεύουμε. Δυο πεταμένες σφραγίδες έχω στα συρτάρια. Μπορεί να μην σφραγίζω αλλά η δουλειά του καθενός είναι και η σφραγίδα του. Τα πράματα αλλάζουν είτε το θέλουν είτε όχι. Ο κόσμος τρέχει με χίλια και δεν προλαβαίνει...και εμείς χάνουμε τον χρόνο μας σε ψευτοδιλληματα εκβιασμούς και τυπικότητες.

Ασφαλίζεσαι για να έχεις παροχές. Αν δεν γουσταρεις τις παροχές τις βρίσκεις κι αλλού (αλλες ασφάλειες). Αν δεν μπορείς να πληρώσεις γιατι δεν έχεις δεν υπάρχει θέμα. Απλά ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Αν πιστεύει κάποιος ότι μερικά χρονάκια στο Πολυτεχνειο πήγαν χαμένα επειδή δεν έχει σφραγίδα....τότε κάτι δεν πάει σωστά.

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

Καλημέρα σας,

 

μόλις γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ, ψάχνοντας πως μπορώ να διαγραφώ από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ...ξέρω οτι έχετε στείλει πολλές φορές φορες τα ίδια, αλλά μπορείτε να με διαφωτίσετε στο τι να κανω και πως να ξεκινήσω, μιας και μένω και εργάζομαι μόνιμα στην Ολλανδία, θα κατέβω στην Ελλάδα για μόνο 10 μέρες -  με δυο μικρά παιδιά - και θα ήθελα κι εγώ να ξεμπερδέψω γρήγορα και ανώδυνα! Μέχρι τώρα έχω κάνει εξαίρεση από τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ αλλά παραμένω στο ΤΕΕ ως μέλος, και πληρώνω και φόρους  (600 ευρώ το χρόνο) ενώ δεν έχω απολύτως κανένα εισόδημα στην Ελλάδα, ειμαι μισ8ωτή στην Ολλανδία.

Καθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ και καλή μερα

Λύδια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

μόλις γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ, ψάχνοντας πως μπορώ να διαγραφώ από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ...ξέρω οτι έχετε στείλει πολλές φορές φορες τα ίδια, αλλά μπορείτε να με διαφωτίσετε στο τι να κανω και πως να ξεκινήσω, μιας και μένω και εργάζομαι μόνιμα στην Ολλανδία, θα κατέβω στην Ελλάδα για μόνο 10 μέρες -  με δυο μικρά παιδιά - και θα ήθελα κι εγώ να ξεμπερδέψω γρήγορα και ανώδυνα! Μέχρι τώρα έχω κάνει εξαίρεση από τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ αλλά παραμένω στο ΤΕΕ ως μέλος, και πληρώνω και φόρους  (600 ευρώ το χρόνο) ενώ δεν έχω απολύτως κανένα εισόδημα στην Ελλάδα, ειμαι μισ8ωτή στην Ολλανδία.

Καθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ και καλή μερα

Λύδια

Εδω θα βρεις οτι χρειαστεις καλη τυχη

Διαδικασία Διαγραφής ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Αφού ευχαριστήσω τα παιδιά που μάζεψαν τα στοιχεία για την Διαδικασία Διαγραφής από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, 

θα ήθελα να ζητήσω κάποιες διευκρινήσεις αν είναι δυνατόν -μιας και αυτές τις μέρες, τις τελευταίες του χρόνου πολλοί από εμάς θα θελήσουν να διαγραφούν..

 

1) Σε περίπτωση που δεν έχω ανοίξει ποτέ εταιρεία, ούτε έχω δουλέψει σαν ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι ή κάτι τέτοιο,

τότε το 1ο βήμα της διαδικασίας με τίτλο "Βεβαίωση διακοπής εργασιών φυσικού προσώπου επιτηδευματία" και το τρέξιμο στις εφορείες προφανώς διαγράφεται από τις υποχρεώσεις μου και απλά χρησιμοποιώ ένα Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορείας της περσινής χρονιάς που δείχνει ότι είχα μηδενικό εισόδημα (καθότι άνεργος). Σωστά;

 

2) Στο ΤΕΕ υπάρχουν αναρτημένες δύο Αιτήσεις Παύσης/Διαγραφής: η "Αίτηση Πάυσης" και η "Αίτηση Διαγραφής (ασφαλισμένοι στο ΕΤΕΑ-ΤΣΜΕΔΕ κάτω 15ετίας)". Και οι δυο λένε περίπου τα ίδια, αλλά υποθέτω ότι μιλάμε για την δεύτερη, Σωστά;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

το Σεπτέμβριο έκανα αίτηση για διαγραφή από το ΤΕΕ και η διαγραφή μου έγινε με ημερομηνία Μάϊο του 2013.

Αυτή τη στιγμή έχω κάνει διακανονισμό με το ΤΣΜΕΔΕ, ο οποίος απαιτεί να πληρωθούν οι τρέχουσες εισφορές

για να μην ακυρωθεί. Το ΤΕΕ όμως κωλυσιεργεί στην έκδοση της βεβαίωσης διαγραφής με αποτέλεσμα να κινδυνεύει

να χαθεί ο διακανονισμός στις 16 Δεκεμβρίου. Ξέρει κάποιος πώς πρέπει να χειριστώ το θέμα;

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα χαθεί τι θα γίνει? Αφού εισφορές δεν σου ξαναέρχονται έτσι δεν είναι? Και τι διακανονισμός είναι αυτός? Πόσα χρωστάω κύριοι? Τόσα......Θα σας δίνω από πχ 100 το μήνα μέχρι να ξεχρεώσω....

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας σήμερα για διαγραφή απο Περιφέρεια κ ΤΕΕ μπορώ να απαντήσω σε αυτό που δεν ήξερα χθες: 

 

1) Σε περίπτωση που δεν έχω ανοίξει ποτέ εταιρεία, ούτε έχω δουλέψει σαν ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι ή κάτι τέτοιο,

τότε το 1ο βήμα της διαδικασίας με τίτλο "Βεβαίωση διακοπής εργασιών φυσικού προσώπου επιτηδευματία" και το τρέξιμο στις εφορείες προφανώς διαγράφεται από τις υποχρεώσεις μου και απλά χρησιμοποιώ ένα Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορείας της περσινής χρονιάς που δείχνει ότι είχα μηδενικό εισόδημα (καθότι άνεργος). Σωστά;

 

Λάθος! Σε αυτή την περίπτωση, εκτός από το Χαρτί Παύσης της Περιφέρειας και το Εκκαθαριστικό Σημείωμα της Εφορείας χρειάζεται και μια Υπεύθυνη Δήλωση σφραγισμένη από την εφορεία όπου ανήκεις όπου θα γράφει πως ο υπογεγραμμένος μηχανικός δεν έκανε ποτέ έναρξη επαγγέλματος.

**Σε κάποιες εφορείες αρνούνται να σου σφραγίσουν αυτή την Υπεύθυνη Δήλωση, οπότε την παραδίδεις έτσι στο ΤΕΕ.

 

Ελπίζω να βοηθηθούν όσοι θελήσουν να διαγραφούν μέσα στο 2013.. Κρίνοντας απο την σημερινή μέρα, μπορώ να πω πως ήμασταν 3 μηχανικοί ανά 10λεπτο... :S πολύ κρίμα... 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άμα χαθεί τι θα γίνει? Αφού εισφορές δεν σου ξαναέρχονται έτσι δεν είναι? Και τι διακανονισμός είναι αυτός? Πόσα χρωστάω κύριοι? Τόσα......Θα σας δίνω από πχ 100 το μήνα μέχρι να ξεχρεώσω....

Αν χαθεί, θα πρέπει να ξανακάνεις διακανονισμό με νέο τόκο....

Είναι η ρύθμιση ''ΝΕΑ ΑΡΧΗ''. Δεν την άκουσες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.