Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Κυριακο το ΙΚΑ ειναι ακριβοτερο ακομα και απο το ΕΤΑΑ. Ποσο πιθανο ειναι ενας εργοδοτης που δεν αντεχει οικονομικα να σου καλυπτει το εταα να σου καλυπτει το ΙΚΑ;

 

Νομιζω πως το κερδος αφορα κυριως τις περιδους χωρις εργασια οπου γλυτωνεις μια επιβαρυνση (βεβαια η υγεινομικη περιθαλψη ειναι ενα θεμα αλλα εκει με 50-60 € τον μηνα κανεις μια ιδιωτικη). Σκεψου πως το ΙΚΑ ειναι 48-52% του μισθου και σε αυτο προσθεσε και το ΦΜΥ που καταβαλλει ο εργοδοτης σου.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέψου και εσύ αν δεν αντέχει ο εργοδότης να πληρώνει τις εισφορές σου μπορείς εσύ ο ίδιος από μέρος του μισθού σου?

Επίσης ακόμη και σε μεγάλες εταιρείες το είδος του μισθωτού μηχανικού με ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει....Μπλοκάκι μετά συμφωνίας και ταμείο δικό σου. Τι σου μένει στο τέλος? Τίποτα.....

Το καλύτερο είναι επιλογή ασφάλισης με βάση την φύση εργασίας. ΙΚΑ-μισθωτός αναγκαστικά. ΟΑΕΕ ελ.επ. Αυτό με το ΤΣΜΕΔΕ βρέξει χιονίσει είναι άκυρο. 

 

ΥΓ. Υπάρχουν μηχανικοί σε εταιρίες μισθωτοί με ΙΚΑ κανονικά που ούτε έχουν γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ ποτέ. Δεν είναι η υπογραφή απαραίτητη για όλους και για όλες τις δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε το προβλημα μας δεν ειναι το εταα η το ΙΚΑ η οτιδηποτε αλλο ταμειο. Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει εισοδημα για να καλυφθουν τα παραπανω.

 

Εγω αυτο που θελω να πω ειναι πως σε περιπτωση που υπαρχει προσφορα εργασιας ειναι πιο ευκολο να εχεις εταα και να δουλευεις με μπλοκακι παρα να πας με ΙΚΑ. Το κοστος του ταμειου, του λογιστη και του τελους επιτηδευματος προφανως θα τα υπολογισεις στο ντιλ με τον εργοδοτη,

 

Τι νομιζεις ομως πως ειναι πιο ευκολο να προσλαβει ενας εργοδοτης καποιον που εχει π.χ. 350 € το μηνα μη μισθολογικο κοστος η καποιον με ΙΚΑ + ΦΜΥ που θελει επιπλεον 55% του μισθου, δηλαδη στα 1000 € μισθο αλλα 550 €, για 14 μηνες μαλιστα; Ποιος νομιζεις ειναι πιο ευκολο να βρει εργασια;

 

Αν λοιπον νομιζουν καποιοι συναδελφοι πως στην αναζητηση καποιας εργασιας με καθαρο μισθο π.χ. 1.000+ € το μηνα, ειναι πιο ευκολο να τη βρουν με ΙΚΑ κανουν μεγαλο λαθος για μενα,

 

Το μεγα προβλημα με τους μηχανικους ειναι η ελλειψη εργασιας που συνδιαζεται με την υποχρεωτικοτητα του εταα.

 

 

Το τελευταιο που λες ειναι πραγματικο φαινομενο, αλλα οχι πολυ συχνο. Συνηθως ενα μηχανικο τον προσλαμβανεις για να δουλεψει ως μηχανικος, οποτε η αδεια εξασκησης ειναι απαραιτητη. Αυτο που αναφερεις αφορα διπλωματουχους μηχανικους, οι οποιοι δεν δουλευουν σαν μηχανικοι αλλα ως πληροφορικαριοι, μανατζερ, επιχειρησιακοι αναλυτες κ.λ.π.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας από το τελευταίο. Ναι στο μεγαλύτερο ποσοστό αυτούς εννοώ.... Και εγώ δούλεψα στο παρελθόν σαν μηχανικός πωλήσεων με ΙΚΑ (δεν είχα γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ) κανονικότητα. Ούτε που μου χρειάστηκε σε τίποτα η υπογραφή, ή αν έχω άδεια άσκησης.

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι συμφέρει κάποιον εργοδότη να σε έχει με ΤΣΜΕΔΕ και όχι με ΙΚΑ. Πιστεύω το αντίθετο, αλλά θα το ψάξω. Πάντως προσωπικά κάποιοι (όχι φυσικά δια εργασία μηχανικού), δεν "δελεάστηκαν" από το ταμείο μου και ήθελαν σώνει και καλά ΙΚΑ. Δεν ξέρω αν είναι σχετικό με το κόστος εργοδοτικών εισφορών που λέμε

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι τοπογράφος μηχανικός, εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ από το 2001 και διορισμένη στην εκπαίδευση από το 2007. Το Σεπτέμβριο του 2013 μετατάχθηκα σε διοικητική θέση του Υπουργείου Παιδείας , και συνεπώς πλέον δε ασκώ το επάγγελμα του μηχανικού. Μπορώ να διαγραφώ από το ΤΕΕ και από το ΤΣΜΕΔΕ, γιατί δεν με συμφέρει οικονομικά να έχω κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ; Την βεβαίωση διαγραφής από της  τεχνική υπηρεσία την χρειάζομαι από τη στιγμή που δεν γράφτηκα ποτέ και έχω καταθέσει βιβλία στην εφορία από το 2007;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα. Ειμαι ναυπηγος μηχανολογος του ΕΜΠ και θελω κι εγω να διαγραφω απο το ΤΣΜΕΔΕ γιατι δεν αντεχω να πληρωνω ολες αυτες τις εισφορες. Πιθανον αυτο που θελω να ρωτησω να υπαρχει στις προηγουμενες σελιδες - με συγχωρειτε  αν υπαρχει και δεν το ειδα. Ανετρεξα σε καποιες βιαστικα, ειναι και πολλες στο θεμα.

 

Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις τι γινεται αν καποιος φυγει απο το ΤΣΜΕΔΕ και γραφτει στο ΤΕΒΕ. Ειμαι απο το 1994 στο ΤΣΜΕΔΕ. Αξιζει απο πλευρας εισφορων να διαγραφω απο το ΤΣΜΕΔΕ και να γραφτω στο ΤΕΒΕ? πως γινεται η καταχωρηση πια στο νεο ταμειο; σε κατατασσουν σε κλιμακα σαν το ΤΣΜΕΔΕ αναγνωριζοντας χρονια ασφαλισης ή γραφεσαι απο την αρχη σε χαμηλες κλιμακες;

 

δεν εξασκω το επαγγελμα μου ετσι κι αλλιως σαν μηχανικος εδω και 10 χρονια οποτε δε με νοιαζει ιδιαιτερα να διαγραφω αλλα δεν ειχα ποτε φανταστει οτι θα φτασουν τα πραγματα εδω που φτασανε... ημουνα μηχανικος και το καμαρωνα... τωρα ομως πρεπει να ζησω....

 

ευχαριστω εκ των προτερων για την αναγνωση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι....σημερα κατέθεσα αιτηση διαγραφής από το ΤΕΕ και αναμένω πότε θα μου απαντήσει για τη διαγραφή μου.......οι απόψεις διιστανται σχετικά με το πόσο χρονικό διάστημα θα περάσει μέχρι να εξεταστεί το αίτημα μου.....αυτό ομως που με καίει ειναι το ΤΣΜΕΔΕ....Ξέρετε τι προβλέπεται να πληρώσω στο ΤΣΜΕΔΕ εάν η ημερομηνία διαγραφής μου είναι η 23/1/2014?στη Λαρισα μου λένε ότι ανεξαρτήτως το πότε θα μου απαντήσει το ΤΕΕ εγώ θα πληρώσω μόνο αυτές τις 23 ημέρες του Ιανουαρίου και ότι επιπλέον είμαι ασφαλισμένη μέχρι να μου απαντήσει το ΤΕΕ ..Στη Θεσσαλονίκη μια συνάδελφος μου είπε τα ίδια με τη Λάρισα αλλά μια άλλη που επικοινώνησα σήμερα μου είπε ότι θα πληρώσω τις εισφορές μέχρι την ημερομηνία που θα μου απαντήσει το ΤΕΕ!!!Τελικά ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου απαντήσει τι ισχύει και αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να αναφέρονται όλα αυτά????ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites

Οποτε και να κανεις αιτηση διαγραφης σε ΤΣΜΕΔΕ ή ΤΕΕ ...... η ημερομηνία διαγραφής σου γαι μη καταβολής εισφορών θα είναι η διαγραφή σου από τα Νομαρχιακά Αρχεία Μηχανικών. Αυτή την ημερομηνία λαμβάνουν υπόψη τους. Τώρα το γιατί αυτή την ημερομηνία δεν ξέρω???

Επίσης δεν θυμάμαι εγώ τουλάχιστον να έκανα καμία εγγραφή στη Νομαρχία.....αλλα συνάδελθος μου είπε πως γίνεται αυτόματα με την εγγαφή στο ΤΕΕ. Έψαξα να βρω λεπτομέριες γι' αυτή την αυτεπάγγελτη εγγραφή αλλά δεν βρήκα κάτι. Ούτε στις οδηγίες εγγραφής των νέων μηχανικών βρίσκω κάτι.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω γι' αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή στη νομαρχία δεν γίνεται αυτόματα. Το ΤΕΕ όταν εγγράφεσαι μαζί με την άδεια άσκησης του επαγγέλματος σου στέλνει κι ένα χαρτί προκειμένου να χρησιμοποιηθεί γι'αυτό τον σκοπό για να βγάλεις την άδεια που χρειάζεσαι για εκτέλεση εργασιών της κάθε ειδικότητας μηχανικού. 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε και να κανεις αιτηση διαγραφης σε ΤΣΜΕΔΕ ή ΤΕΕ ...... η ημερομηνία διαγραφής σου γαι μη καταβολής εισφορών θα είναι η διαγραφή σου από τα Νομαρχιακά Αρχεία Μηχανικών. Αυτή την ημερομηνία λαμβάνουν υπόψη τους. Τώρα το γιατί αυτή την ημερομηνία δεν ξέρω???

 

 

Αυτό ακριβώς....Κάπου στη Συγγρού είναι τα γραφεία. Αν πας και κάνεις πχ παύση εκεί σήμερα, από σήμερα ισχύει η διαγραφή σου από ΤΣΜΕΔΕ, άσχετα αν απαντήσει το ΤΕΕ θετικά σε 1 μήνα. Ισχύει αναδρομικά. Καραστάνταρ το έχω ρωτήσει.

 

Τώρα γιατί εκεί? Γιατί με την εγγραφή στο ΤΕΕ, στέλνουν όλα τα στοιχεία μέλους εκεί...

 

ΥΓ. Μπορεί να πας και να κάνεις παύση, ακόμη και αν δεν έχεις κάνει κάν την αίτηση για διαγραφή από το ΤΕΕ....Αυτή!! η ημερομηνία ισχύει!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.