Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Οχι δεν γίνεται....Πριν από μία εβδομάδα που είχα πάει στο ΤΕΕ και τα ρώτησα όλα αυτά, μου είπαν ότι επανεγγραφές δεν γίνονται. Μάλιστα μου είπαν ότι είχαν μία και μοναδική αίτηση επανεγγραφής πριν από 1 μήνα και την απέρριψαν.

 

 

Κοίτα κακά τα ψέματα, όποιος ζητά διαγραφή από το ΤΕΕ, το κάνει γιατί υποτίθεται βρίσκει κάποιον άλλον επαγγελματικό ορίζοντα... Ασχετα αν στις μέρες μας αφορμή είναι η αδυναμία καταβολής εισφορών. Οπότε τυπικά εφαρμόζουν την μη επανεγγραφή για να μην έχουμε κύματα διαγραφών κατά περιόδων μη καταβολής εισφορών..Πχ δεν μπορώ τώρα διαγράφομαι, μετά από 6 μήνες ξαναγράφομαι και ούτω καθεξής...Καταλαβαίνεις είναι λίγο άκυρο.

Δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο. Ολα βγαίνουν κατόπιν απόφασης της διοικούσας. Μην ξεχνάς (αν δεν το ξέρεις), προ κρίσης ήταν πολύ δύσκολο κάποιος να διαγραφεί από το ΤΕΕ. Μόνο με σοβαρό λόγο πχ εξωτερικό και φυσικά όχι όπως σήμερα που μπορεί κάποιος να διαγραφεί, επειδή έτσι θέλει απλά.

Και εγώ την ίδια απορία έχω! Γιατί να μην μπορεί να επανεγγραφεί κάποιος στο ΤΣΜΕΔΕ. Καταννοώ την άποψη ότι δε γίνεται ανα πάσα στιγμη να διαγράφεσαι και να επανεγράφεσαι μόνο και μόνο για να γλυτώνεις τις εισφορές, αλλά στο ΤΕΒΕ ή στο ΙΚΑ γιατί αν σε απολύσουν από μισθωτό και σε ξαναπροσλάβουνε καπου αλλού μπορείς να ξαναμπείς. Ή αν ανοίξω ένα μαγαζί και γραφτώ στο ΤΕΒΕ μετά αν το κλείσω και διαγραφώ απο το ΤΕΒΕ όλα καλά, επανεγγράφομαι αν ξεκινήσω το ίδιο ή αλλο ελεύθερο επάγγελμα. Θεωρώ ότι ειναι μια κοροϊδία και ένα καλοστημένο έργο όλο αυτό με το ΤΕΕ και το Τσμεδε. Που ακούστηκε για να επανεγγραφείς, αν στο επιτρέψουν, να πρέπει να πληρώσεις όλα τα έτη που ήσουν διεγραμμένος από το ταμείο? Εξωφρενικό!!!

 

Δηλαδή είναι προτιμότερο να χρωστάει κανείς 5 χρόνια τις εισφορές και να μην τις εισπράττει το ταμείο, από το να διαγραφεί και αν τα καταφέρει να επανεγγραφεί? Στο κάτω κάτω όσο ειναι διαγραμμένος δεν θα δικαιούται προφανώς τίποτα από το ταμείο.

Γνωρίζουμε αν το έχει ψάξει κανείς νομικά? Το τράβηξε κανείς ποτέ τόσο? Δεν στέκει ότι επειδη απλά η διοικούσα το αποφασίζει , έτσι ειναι και νόμιμα σωστό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά τα λες. Πράγματι είναι άτοπο να μην μπορεί κάποιος να επανεγγραφεί. Το παράδειγμα που έθεσες με το μαγαζί ή την όποια επιχείρηση είναι πολύ εύστοχο. Με προυποθέσεις πχ μετά από κάποια περίοδο ναι, αλλά ποτέ δεν βγάζει νόημα...

Εχουν γίνει τώρα τελευταία διάφορες συζητήσεις περί παύσης και όχι διακοπής-διαγραφής επαγγέλματος (στα πρότυπα ΤΕΒΕ), αλλά μέχρι εκεί...Ουδείς αναλαμβάνει περισσότερο και αυτό μάλλον έχει να κάνει με την διοίκηση του ταμείου που βλέπει να χάνεται χρήμα....Θα μου πεις γιατί αλλιώς θα παίρνει? Οχι, αλλά δεν τι γίνεται πχ τώρα με το κέντρο είσπραξης οφειλών. Σου λέει κάποιοι θα φοβηθούν, θα ζητήσουν ίσως δανεικά εκεί που αλλιώς δεν θα ζητούσαν κάτι θα αρπάξουμε... Αυτοί δεν που για δικούς τους λόγους ίσως χρωστούσαν ενώ είχανε τα χρήματα πρώτοι πρώτοι θα πληρώσουν...

 

Νομικά, δύσκολα να το έχει ψάξει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάτι...Θεωρώ δύσκολο, αν υπάρχει πχ νόμος (δεν το γνωρίζω) που να δίνει στη διοίκηση του ΤΕΕ το πάνω χέρι σε αυτές τις περιπτώσεις, κατόπιν συνέλευσης...

 

Επίσης δεν ξέρω αν συμφέρει και τον οποιονδήποτε κάτι τέτοιο. Γιατί πχ αν διαγραφείς για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, δραστηριοποιηθείς σε άλλο τομέα, πως μετά από πχ 3-5 χρόνια θα τα ξαναπαρατήσεις? Και θα μπορέσεις να ενταχθείς στην αγορά εργασία του μηχανικού? Το τελευταίο αφορά τον καθένα προσωπικά. Από την εμπειρία μου, εργοδότης που σε βλέπει εκτός αντικειμένου για πάνω από 2 χρόνια πολύ πολύ δύσκολα σε εμπιστεύεται-προσλαμβάνει... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που πήρα εγώ από την αρμόδια υπάλληλο του ΤΕΕ είναι ότι υπάρχουν αιτήσεις επανεγγραφής και ότι προς το παρόν δεν απαιτείται να δώσει κάποιος ξανά εξετάσεις. Δε διευκρίνησα αν έχει ήδη γίνει κάποια επανεγγραφή δεκτή.

Όποιος πάει να ρωτήσει ας ενημερώσει. Προσωπικά, ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα το ΤΕΕ είναι επειδή σε συγκεκριμένες χώρες ζητάνε να είσαι εγγεγραμμένος στο επιμελητήριο της χώρας σου για να σε πάρουν σε δουλειά. Διαφορετικά, θα το είχα ήδη αλλάξει με ΤΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες στον β' όροφο στο μητρώο. Με το που μπαίνεις κάνεις στον διάδρομο δεξιά, τέρμα στο τελευταίο γραφείο. Προισταμένη είναι μια ξανθιά κοπέλα (δεν συγκράτησα όνομα). Πάρα πολύ εξυπηρετική. Αυτή μου είπε για απόρριψη αίτησης επανεγγραφής. 

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης δεν ξέρω αν συμφέρει και τον οποιονδήποτε κάτι τέτοιο. Γιατί πχ αν διαγραφείς για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, δραστηριοποιηθείς σε άλλο τομέα, πως μετά από πχ 3-5 χρόνια θα τα ξαναπαρατήσεις? Και θα μπορέσεις να ενταχθείς στην αγορά εργασία του μηχανικού? Το τελευταίο αφορά τον καθένα προσωπικά. Από την εμπειρία μου, εργοδότης που σε βλέπει εκτός αντικειμένου για πάνω από 2 χρόνια πολύ πολύ δύσκολα σε εμπιστεύεται-προσλαμβάνει... 

Πράγματι αν κάποιος πάρει τελικά τη μεγάλη απόφαση και διαγραφεί από το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ δεδομένου ότι δεν θέλει να ξαναδουλέψει στο επάγγελμα (σίγουρα ως ελ.επαγγελματιας ή με μπλοκάκι σε εταιρεία, γιατί μπορεί και σαν μισθωτο απλό να τον προσλάβει χωρίς να φαίνεται μηχανικός και να του δίνει βεβαια το βασικό και στο ΙΚΑ....) τότε όντως τι νόημα έχει αν θες να το ξανα ασκήσεις το επαγγελμα μετά από 4χρόνια πχ όταν θα έχεις βγει από την πιάτσα και θα έχεις χαθεί και από το πνέυμα της αγοράς και από ότι είχες στρώσει ως τότε....

 

Ομολογώ ότι και εμένα μου περνάνε ιδέες διακοπής και η απόφαση είναι αρκετά δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

To TEE στα προτυπα της μασονικης στοάς εγλωβιζει τα μελη του σε ενα αδιεξοδα ειδικα αυτοι που ειναι σε δυσκολη οικονομικη κατασταση και οποιος φυγει δεν μπορεί να μπει ακους εκει; Τι λετε κυριοι του ΤΕΕ; Ποιοι ειστε; ε; Τα τσιρακια των μεγαλοεργολαβων;ποιοι ειστε κυριε του ΤΕΕ είστε μηχανικοι; βγηκατε να βγαλετε ενα μεροκαματο παιζοντας την αξιοπρεπειας σας καθε μερα με τους παρανομους και αντισυνταγματικους νόμους που μια λενε ετσι μια λενε γιουβετσι; σπουδασατε μηχανικοι εσεις εκει στο ΤΕΕ και θελετε να μας υπερασπιστειται βρωμοσκυλα..κρατικοδιαιτοι και τωρα με τα τελη ανταποδοσης πηρατε και τα αργυρια για να κανεται ποιο ανετα της ρουφιανοδουλεια σας.ΝΑ καταργηθει τωρα το ΤΕΕ,δεν τους χρειαζομαστε αυτους τους μηχανικους που κανουν πουλημενες πραγματογνωμοσυνες γιατι ξερουμε πως και με ποσο αξιοκρατικό τρόπο λειτουργει το βρωμοσυνδικατο ανεξαρτητου κόμματος..ολοι παιζουν με τν ιδια τραπουλα..Ντρεπομαι που ειμαι μηχανικός σε αυτό το κράτος..

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ενδιαφέρει τους πολλούς γι'αυτό. Ολα είναι μαθηματικά παιδιά. Ενα πρόβλημα γίνεται εντονότερο όταν αυξάνονται και οι φωνές των αντιφρονούντων. 

Πόσες διαγραφές έχουν γίνει? 1000-2000?...Ισως βάζω πολλές. Πόσοι είμαστε 130.000. Ξέρετε πως λένε αυτούς τους 1000-2000? Παράπλευρες απώλειες ή αυτοί που πάντα σε μία κοινωνία δεν κατάφεραν να προκόψουν επαγγελματικά....Μπορούμε και χωρίς αυτούς. Ρεαλιστικά και σκληρά, έτσι σκέφτονται

Link to comment
Share on other sites

 Προσωπικά, ο μόνος λόγος που κρατάω ακόμα το ΤΕΕ είναι επειδή σε συγκεκριμένες χώρες ζητάνε να είσαι εγγεγραμμένος στο επιμελητήριο της χώρας σου για να σε πάρουν σε δουλειά.

Αλήθεια; Αυτό δε το έχω ξανακούσει! Έχεις την καλοσύνη να πεις για ποιες χώρες και για ποιες δουλειές; Φαντάζομαι μιλάς για χώρες της ΕΕ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες στον β' όροφο στο μητρώο. Με το που μπαίνεις κάνεις στον διάδρομο δεξιά, τέρμα στο τελευταίο γραφείο. Προισταμένη είναι μια ξανθιά κοπέλα (δεν συγκράτησα όνομα). Πάρα πολύ εξυπηρετική. Αυτή μου είπε για απόρριψη αίτησης επανεγγραφής. 

Οι πληροφορία που έχουμε πάρει σε διαφορετικές στιγμές εγώ και άλλος ένας συνάδελφος που διαγράφηκε πριν λίγες μέρες είναι από επίσης πολύ εξυπηρετική κυρία η οποία συστήθηκε ως προϊσταμένη, αλλά 3 γραφεία πριν φτάσεις στο τέρμα του διαδρόμου.

Ως συνήθως, άλλο ξέρει ένας υπάλληλος, άλλο ο άλλος. Ειδικά αφού δεν υπάρχει τίποτα εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.