Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μπράβο συναδέλφισα που βρήκες το κουράγιο και τη δύναμη όπως λες να διαγραφής και ακόμα ένα μπράβο για την καταγγελία που έκανες στη επιθεώρηση δημόσιας διοίκησης...

 

Τα κοπρόσκυλα του κερατά.... που έχουν το θράσος, αντί να είναι προβλημαρτισμένοι που μας αναγκάζουν (άλλοι) και αυτοί (οι υπάλληλοι ) να δίνουν ανεύθυνες και άσχετες απαντήσεις να καταλήξουμε σ' αυτή την αποφαση, παίζουν με το πόνο μας και τη ζωή μας...

 

Αύριο πρωϊ μπορούν να τυς απολύσουν όλους αυτούς τους άσχετους και ανεύθυνους ?????????????

 

+1 για την ανάρτηση και την ενημέρωση

 

ΥΓ

Πιθανόν σε λίγο να είμαστε μαζί στην ίδια κατηγορία... των διαγεγραμμένων απο ΤΕΕ (θα δείξει τους προσεχείς μήνες)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απόφαση είναι πραγματικά δύσκολη και δεν μπορείς κανέναν να συμβουλεύσεις για αυτή, ούτε φυσικά να σε συμβουλεύσει κάποιος. Είναι πια ζήτημα επιβίωσης και αξιοκρατίας. Δεν γίνεται με άλλα μέτρα και άλλα σταθμά να αντιμετωπίζονται οι διάφοροι επαγγελματικοί κλάδοι. Και επιπλέον, ζούμε σε κοινωνίες με ασφαλιστικά συστήματα, με παροχές, με..., με... προς διευκόλυνσή μας και όχι για το αντίθετο. Είναι διαφορετικά τα προβλήματα σήμερα από κάποτε. Πρέπει να μάθουμε να επιβιώνουμε και να ελισσόμαστε κατάλληλα για να το πράξουμε. 

 

Υπομονή και δύναμη σε όλους τους μηχανικούς. 

 

Σκεφτείτε καλά τι σηκώνετε στις πλάτες σας ο καθένας και πράξτε ανάλογα.

 

Κι αν κάποιος σας αρνείται τη διαγραφή, βάλτε τον στην θέση του, καταγράψτε ονόματα, επικαλεστείτε τις αρχές γιατί υπάρχουν (ναι ίσως δεν λειτουργούν σωστά αλλά τουλάχιστον ενεργοποιούν κάποιους απροσάρμοστους)  και θυμηθείτε τη ρήση "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"....

 

Να πάνε να κουρευτούν όλοι τους! 

Link to comment
Share on other sites

Για να διαγραφεί κάποιος με οφειλές, πρέπει πρώτα να ξεπληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ (μου φαίνεται τρελό)? Τον διαγράφει και το ΤΣΜΕΔΕ και ότι χρωστάει το διακανονίζει? Και ποιος είναι αυτός ο διακανονισμός? Οπως αυτοί που έχουμε τώρα? (χωρίς τατρέχοντα βεβαίως)....Και αν δεν τον τηρήσει με τις δόσεις γιατί δεν μπορεί, δεν ξανακάνει? Τόκοι??

Σας ζάλισα το ξέρω.. :mrgreen:  

Link to comment
Share on other sites

Για να διαγραφεί κάποιος με οφειλές, πρέπει πρώτα να ξεπληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ (μου φαίνεται τρελό)? Τον διαγράφει και το ΤΣΜΕΔΕ και ότι χρωστάει το διακανονίζει? Και ποιος είναι αυτός ο διακανονισμός? Οπως αυτοί που έχουμε τώρα? (χωρίς τατρέχοντα βεβαίως)....Και αν δεν τον τηρήσει με τις δόσεις γιατί δεν μπορεί, δεν ξανακάνει? Τόκοι??

Σας ζάλισα το ξέρω.. :mrgreen:  

Προκειμένου για διαγραφή (μόνιμη ή για κάποια χρόνια):

1ον. Κάνει Αίτηση για διαγραφή στην Δ.Τ.Υ. της Περιφέρειας

2ον. ''Κλείνει'' τα βιβλία του στην εφορία

3ον. Κατόπιν Διαγράφεται από το Τ.Ε.Ε.

4ον. Αυτοδίκαια διαγράφεται από το ΤΣΜΕΔΕ. Αρκεί να μην οφείλει. Απ'' όσο γνωρίζω δεν κάνουν διακανονισμό για διαγραφή. Και δεν έχεις να πληρώσεις και τρέχουν οι οφειλές. ( Αν έγραφα με τον τρόπο που τους βρίζω τώρα.....)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς έναρξη εγώ:

 

1. Δήλωσα παύση επαγγέλματος στη διεύθυνση τεχνικών έργων.

2. Με το χαρτί της παύσης και έγγραφο εφορίας που αποδείκνυε την μη έναρξη ως μηχανικός έκανα αίτηση στο ΤΕΕ.

3. Με το χαρτί του ΤΕΕ πλήρωσα συνδρομές στο ΤΕΕ.

4. Μετά ήρθε το οριστικό χαρτί του ΤΕΕ και μαζί με αντίγραφο της παύσης, έκανα αίτηση σε ΤΣΜΕΔΕ.

Βέβαια λόγω της περιπτωσάρας η οποία με βρήκε όπως έγραψα πιο πάνω, με μια αίτηση εκκαθάρισης οικονομικού έτους στο ΤΣΜΕΔΕ δεν πληρώνω τρέχουσες εισφορές και περιμένω να αποφασίσουν να εκκαθαρίσουν στο ΤΣΜΕΔΕ τα ποσά που έχουν πληρωθεί από τους εργοδότες μου για τους τελευταίους μήνες (γιατι ήμουν υπάλληλος μερικής απασχόλησης) ώστε να μου πουν τι θα πληρώσω για ένσημα πλήρους απασχόλησης...Φέξε μου και γλίστρησα....

 

Για να γίνει διακανονισμός πρέπει να ξέρουν να σου πουν τι χρωστάς. Αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Και να σημειώσω οτι με την αίτηση εκκαθάρισης το δεν πληρώνω εισφορές σημαίνει οτι δεν μου έρχεται ραβασάκι, όχι οτι αποφάσισα να μην πληρώνω. Ξέρουν οτι από δικό τους λάθος δεν προχωρά η διαγραφή και δεν στέλνουν πλέον εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Arch_Stefania, ρώτησες καθόλου στο ΤΣΜΕΔΕ για το αν υφίσταται η δυνατότητα επανεγγραφής μετά την διαγραφή? Ή 'ο,τι θέλει λέει ο κάθε υπάλληλος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι μαλακια είναι αυτή να μην σε διαγράφουν αν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ. Αμα δεν γουστάρει ο άλλος να παραμείνει, τι με το ζόρι? 

Γιατί να μην πας να τους πεις....κύριοι, πόσα χρωστάω? Τόσα......θα σας δίνω κάθε μήνα ότι μπορώ μέχρι να ξεπληρώσω. Αν δεν ξεπληρώσω δεν έχω σύνταξη. (εννοείται ότι η διαγραφή ισχύει από την στιγή που δεν γουστάρεις άλλο)

Η.....τους λές κύριοι (πάντα με μικρό), πόσα χρωστάω? 3 χρόνια πχ? Στα @@ μου, αφαιρέστε τα από τα συντάξιμα έτη, δεν τα θέλω βρε αδελφέ......

Απλά πράγματα που είναι το πρόβλημα τους τα έκλεψες? Η τα έκλεψες από κάποιον? Ασε που δεν τα χρησιμοποιείς....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Arch_Stefania, ρώτησες καθόλου στο ΤΣΜΕΔΕ για το αν υφίσταται η δυνατότητα επανεγγραφής μετά την διαγραφή? Ή 'ο,τι θέλει λέει ο κάθε υπάλληλος?

Καλησπέρα, 

τότε δηλαδή τον απρίλιο του 2013 μου έλεγαν οι υπάλληλοι οτι μπορείς να επανεγγραφείς με εξετάσεις και μάλιστα αν θες πληρώνεις για τα ενδιάμεσα χρόνια που ήσουν εκτός, αν δε θες, απλά επανεγγράφεσαι χωρίς να τα αναγνωρίσεις. Ωστόσο, να σημειώσω οτι για να διαγραφείς από ΤΕΕ είναι βέβαιο πως πρέπει να γράψεις στην έκθεση ιδεών οτι δεν σε ενδιαφέρει να ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού. Από την άλλη, όταν και αν έρθει η ώρα της επανεγγραφής δεν νομίζω οτι θα κάτσει κάποιος να διασταυρώσει τι έγραψες κατά τη διαγραφή σου στην έκθεση στο ΤΕΕ με το τι ζητάς τώρα.

Ακόμη, αυτό μου έμαθα σίγουρα είναι πως ότι ισχύει σήμερα δεν είναι απαραίτητο οτι θα ισχύει και αύριο. Αν σήμερα σου λένε οτι μπορείς να επανεγγραφείς χωρίς εξετάσεις, αύριο ίσως δεν σου λένε το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.