Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

 Συνάδελφοι, ας μην κρίνουμε καμία συμπεριφορά. Ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει έχοντας συνηθίσει σε λιγότερα ή περισσότερα. Προσωπικά ΔΕΝ κάνω διαχωρισμό ανάμεσα σε Δ.Υ. και Ελ. Επ. γιατί απλά πιστεύω σε ανθρώπινες συμπεριφορές και όχι στην ιδιότητα του καθενός. Έχω φάει τα μούτρα μου με κάτι συναδέλφους ελεύθερους επαγγελματίες, ντιπ ανίδεους, με πλήρη έλλειψη υπευθυνότητας που απορούσα πώς έχουν δουλειά ακόμα, όπως επίσης έχω ταλαιπωρηθεί πολλάκις από Δ. Υ. . Θυμάμαι πάντα όμως τα φωτεινά παραδείγματα Δ.Υ. όπως και εκείνα των Ελ. Επ.! 

 

1. Αν είναι να τα βάλετε με έναν δημόσιο υπάλληλο, κυρίως γυναίκα που όλοι μπορούμε να σκεφτούμε τι σημαίνει να θέλεις να αποκτήσεις παιδιά (οικογένεια, δουλειά, νοικοκυριό, διαπαιδαγώγηση, όλα μαζί) και το ελεύθερο επάγγελμα να μην έχει ωράριο, βάλτε τα με τους εκπαιδευτικούς που παίρνουν απόσπαση στο εξωτερικό και χρόνια τώρα παίρνουν 2 μισθούς, έναν από έξω κι έναν από μέσα...

2. Αν θεωρείτε, όσοι έχετε οικογένεια, οτι με 1000 ευρώ μισθό γονιού μηχανικού και καμιά 500 ευρώ από ελεύθερο επάγγελμα του δεύτερου γονιού( και αν), έχοντας ενοίκιο και 2 παιδιά, ζεις αξιοπρεπώς, πείτε το και σε μένα να δω πώς θα τα βγάλω πέρα...

3. Όσο για το ηθικό και νόμιμο της υπόθεσης, ας σκεφτεί ο καθένας μας πόσο ελαστική θα γίνει η υποτιθέμενη πια ηθική (που την πιάνουμε στο στόμα μας όλοι), όπου ενώ πληρώνεις χρόνια πλήρεις εισφορές χωρίς να έχεις εργαστεί σε πλήρες ωράριο και με πλήρη μισθό ποτέ σου-και αυτός είναι νόμος του κράτους, δηλαδή το ίδιο το κράτος-αν κατέχεις θέση στο δημόσιο και το νόμιμο δικαίωμα (του ίδιου με πριν κράτους έτσι?) να την κρατήσεις δοκιμάζοντας μια νέα αρχή στο εξωτερικό (ενών νομίμως και ηθικών δεν παίρνεις αποδοχές) , είσαι ανήθικος....

 

Στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι.....Δεν είμαι Δ.Υ.. Ήμουν συμβασιούχος δημοσίου μερικής απασχόλησης και ορισμένου χρόνου 4 χρόνια. Δεν έκανα έναρξη ποτέ μου. Βαρέθηκα να πληρώνω τα σκ...ά και διαγράφηκα με πολύ κόπο. Υποαπασχολούμαι και υποπληρώνομαι χρόνια τώρα σε σχετικά και μη επαγγέλματα με το δίπλωμα που πήρα από το πολυτεχνείο. Αν ήθελα να φύγω, θα ήθελα να είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το έξω έχοντας πλάτες πίσω. Όλοι ξέρουμε τι είναι πλάτες. Όλοι οι φοιτητές (ναι και εμείς που εργαζόμασταν όσο σπουδάζαμε) είχαμε μια πλάτη μέχρι τουλάχιστον να τελειώσουμε. Και μετά όμως είχαμε, στις πρώτες εισφορές, έστω στην αρχή, πολλοί που άνοιξαν γραφεία είχαν ένα γονιό ή μια επιδότηση που συνέβαλλε .Δηλαδή,μην στήνετε στον τοίχο τους πάντες. Και οι Ελ. Επ. ό,τι θέλουν δηλώνουν και ό,τι θέλουν κόβουν σε απόδειξη και τι με αυτό? Όλοι είναι λαμόγια κατά αυτή τη λογική...? Και δεν είναι λαμόγια όταν καταφεύγουν μετά σε λογιστές τσακάλια μπας και γλιτώσουν τίποτα?

Ας σοβαρευτούμε και ας μην αναλωνόμαστε σε κριτικές. Είναι δύσκολοι καιροί για όλους. Ας προσπαθήσουμε μέσα εδώ, να εξυπηρετήσουμε με τις γνώσεις και την εμπειρία μας όσο μπορούμε, τους ηθικούς και μη, κατά την ταπεινή του άποψη ο καθένας.

 

ΔΕΝ κρίνω κανέναν. Έχω οικογένεια και δυσκολεύομαι το ίδιο με τον Δ.Υ. και τον Ε.Ε. που έχει οικογένεια. 

Σκεφτείτε και ενεργείστε καλοπροαίρετα

 

 
Καλή δύναμη σε όλους και καλά μυαλά, όσο έχουμε γιατί κοντεύουμε να τα απωλέσουμε...
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

off topic και το κλείνω από την πλευρά μου.

 

Ομολογώ ότι αν είσαι τίμιος και ηθικός στο δημόσιο (και αυτό δεν έχει σχέση μόνο με λαδώματα και μίζες αλλά γενικότερα με την όλη επαγγελματική συμπεριφορά) μπορεί να ξυπνάς το πρωί να πας στη δουλειά και το στομάχι σου να ανακατεύεται.

 

Την άποψη που έχω για τους δημοσίους υπαλλήλους μηχανικούς την διαμόρφωσα έχοντας καθημερινή τριβή μαζί τους στο εργοτάξιο σε κομμάτι ενός από τα 3 μεγαλύτερα έργα που εκτελέσθηκαν στη χώρα την τελευταία 20 ετία. Αθλια, ποταπά, σιχαμερά υποκέιμενα και ότι άλλο ποταπό μπορεί να φανταστεί κανείς. (δεν θα πω τα αυτονόητα για το ότι τα παίρνανε (χοντρά) αλλά ένα μόνο, υπήρχε άτομο που πιεζε να "συνευρεθεί"  με την καθαρίστρια του εργοταξίου ) και όταν λέμε πίεζε πίεζε.

 

Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι να κρατάς θέση πίσω και να καλύπτεις και θέση έξω είναι παντελώς ανήθικο.

 

Καλή τύχη σου εύχομαι , θα την χρειαστείς ειδικά αν έρχεσαι εδώ κάτω.

 

Καταλαβαίνω ότι έχεις αντιμετωπίσει "κακούς" ΔΥ. Από οποιαδήποτε πλευρά και αν το δεις. ΟΚ. Κι εγώ το ίδιο. Και πριν ως ελεύθερος επαγγελματίας και τώρα στις συναλλαγές μου με άλλες υπηρεσίες του δημοσίου. 

"Κακοί" όμως υπάρχουν σε όλους τους χώρους. Όπως:

- Ο εργολάβος που επιμένει να μας κεράσει πρώτα και μετά να πάμε να παραλάβουμε το έργο και να τους έχεις όλους να λένε "χαλαρά" εντάξει και εγώ να έχω στραβώσει ότι "όχι, πρώτα θα παραλάβουμε και μετά κάντε ότι θέλετε εσείς"

- Ο εργολάβος που έχει δώσει 50% έκπτωση και για να βγει κάνει "λάθος" στις επιμετρήσεις (όλες προς τα πάνω χοντρά όμως) και μετά αρχίζει τα "μήπως θέλεις να τα κάνεις εσύ? επ' αμοιβή?"

και άλλα πολλά παραδείγματα, να μην επεκταθώ.

-Ο ελεγκτής χρηματοδοτήσεων που ΔΕΝ είναι ΔΥ και που θέλει να κάνει αυτό λες εσύ για την καθαρίστρια ώστε να εντάξει έργα μας+ να του αναθέσουμε τις μελέτες στην εταιρεία που συνεργάζεται!

 

Το θέμα της ηθικής δεν είναι άσπρο-μαύρο. Είναι φάσμα. Και ο καθένας έχει τις κόκκινες γραμμές του και αξιολογείται αναλόγως από τον άλλον. Εγώ π.χ. έχω μια κόκκινη γραμμή στην χαμογελαστή εξυπηρέτηση του πολίτη, όσο σκ...α κι αν είμαι, μια άλλη στα θέματα ασφαλείας-υγείας εργασίας και μια άλλη στις μίζες, όπου δεν έχω πάρει μισό ευρώ όσο δύσκολα οικονομικά και αν ήμουν. Μετά βέβαια μαθαίνονται αυτά και σταμάτησαν να μου "προσφέρουν" γιατί τους έπαιρνε και τους σήκωνε...

 

Το ότι θα πάρω άνευ αποδοχών για να δω την τύχη μου εκτός Ελλάδας (ναι εκεί κάτω astranalysis), δεν το θεωρώ ανήθικο γιατί αφενός μεν δεν πειράζω κανέναν, αφετέρου δε ρισκάρω διότι με τις συνεχόμενες απολύσεις, ψάχνουν συνεχώς νέες δεξαμενές υποψήφιων "διαθέσιμων". 

Ξαναλέω: Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις στο δημόσιο οι οποίες κρατιούνται και δεν μπορεί να μπει άλλος. Φύγανε τρία άτομα πολύ χρήσιμα τον τελευταίο χρόνο μόνο και τον φόρτο τον πήραμε οι υπόλοιποι. Δεν έγινε και ούτε θα γίνει καμία ενέργεια για την αντικατάστασή τους. Εγώ λυπάμαι μόνο τους συναδέλφους μου που θα φορτωθούν τα δικά μου αντικείμενα αλλά ξέρουν την κατάστασή μου και έχω ενημερώσει εδώ και 3 χρόνια ότι μόλις βρω δουλειά έξω (εντός ή εκτός Ελλάδας) εγκαταλείπω το "υπέροχο" δημόσιο που μου κατέστρεψε το μυαλό...

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει στραβή εκεί που πάω, θα παραιτηθώ οριστικά. Εδώ θα είμαστε και θα μιλάμε...

 

Εν πάσει περιπτωσει, με το ΤΣΜΕΔΕ έμαθα ότι μάλλον πρέπει να το γυρίσω ως ελεύθερος επαγγελματίας όσο θέλω να το κρατάω ή να το διακόψω οριστικά

Edited by FANTASIA
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, διάβασα μερικές σελίδες αλλά δεν έβγαλα άκρη, σίγουρα θα έχει ξανα-απαντηθεί και με συγχωρείτε.

Αν κάνουμε αίτηση διαγραφής για οικονομικούς λόγους (4 χρόνια είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ), αυτά που έχουμε πληρώσει μεταφέρονται σε άλλο ταμείο πχ. ΙΚΑ, αν μας ασφαλίσει ο επόμενος εργοδότης ή τα χανουμε?

 

Σε αυτή την περίπτωση χάνουμε μόνο το δικαίωμα υπογραφής ως μηχανικοί?

Ευχαριστώ,

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε ξανά. Έχω κάνει όλες τις διαδικασίες και περιμένω τη διαγραφή μου από το ΤΕΕ.

 

Γνωρίζετε πως μπορώ να βρω πρακτικά συνεδριάσεων του ΤΕΕ; Απ' όσο ξέρω, κάποιοι συνάδελφοι εδώ στο post τα είχαν βρει στο diavgeia.gr.  Με ποιόν τρόπο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε ξανά. Έχω κάνει όλες τις διαδικασίες και περιμένω τη διαγραφή μου από το ΤΕΕ.

 

Γνωρίζετε πως μπορώ να βρω πρακτικά συνεδριάσεων του ΤΕΕ; Απ' όσο ξέρω, κάποιοι συνάδελφοι εδώ στο post τα είχαν βρει στο diavgeia.gr.  Με ποιόν τρόπο;

 

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

 

Εγώ όταν θέλησα να βρω γκούγκλαρα απλώς λήμματα σχετικά, όπως Διοικούσα επιτροπή ΤΕΕ, αίτηση διαγραφής μηχανικού, κλπ μαζί με το λήμμα static diavgeia. Βέβαια, έψαχνα και συγκεκριμένα ονόματα κι έτσι βρήκα το πρακτικό που χρειάστηκα.

 

Προσπάθησε, φέρνει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Διάβασα αρκετά από τα προηγούμενα posts, απλά θα ήθελα μια-δυο διευκρινήσεις (αν κατάλαβα καλά ότι διάβασα!!)

1. Είναι δυνατή η οριστική διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ ακόμα κι αν υπάρχουν οφειλές ασφαλιστικών εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ, πάντα με την προϋπόθεση ότι άπαξ και διαγραφείς πρέπει να κάνεις κάποιου είδους διακανονισμό για την εξόφληση τους (περιλαμβανομένων τόκων κτλ), σωστά;;

2. Μπορεί να μας πει κάποιος (ει δυνατόν με κάποια βεβαιότητα) ότι είναι δυνατή η επανεγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; Γιατί σε ερώτησή μου στο ΤΕΕ προ διετίας μου είπαν ότι δεν είναι δυνατή διότι δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που να προβλέπει κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ασχολήθηκα πρόσφατα θα σου πω τι μου είπαν από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ

 

1)Μπορείς να διαγραφείς από ΤΣΜΕΔΕ και να κάνεις έπειτα διακανονισμό των οφειλομένων 

2)Αν θες να κάνεις επανεγγραφή κάνεις αίτηση στο ΤΕΕ εξηγώντας τους λόγους και έπειτα το ΤΕΕ κάνει επιτροπή (περίπου κάθε 1-2 μήνες απ'ότι λένε) εξετάζει το αίτημα σου και αποφασίζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.