Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση. Προφανώς για το 2 μάλλον κάτι θα άλλαξε στο μεσοδιάστημα από τότε που ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eνώ έκανα τη διαγραφή στο ΤΕΕ και ήρθε η ενημέρωση από τον Απρίλιο, στο ΤΣΜΕΔΕ δεν κατέθεσα τα χαρτιά (παρόλαυτα δεν έχω λάβει ειδοποιητήριο από τότε). Γνωρίζετε αν γίνεται αυτόματα η διαγραφή μου ή θα με έχουν ακόμη ασφαλισμένο? Στη δουλειά που πρόκειται να ξεκινήσω από βδομάδα και θα είναι με ΙΚΑ θα έχω προβλήματα αν φαίνομαι ακόμη στο ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eνώ έκανα τη διαγραφή στο ΤΕΕ και ήρθε η ενημέρωση από τον Απρίλιο, στο ΤΣΜΕΔΕ δεν κατέθεσα τα χαρτιά (παρόλαυτα δεν έχω λάβει ειδοποιητήριο από τότε). Γνωρίζετε αν γίνεται αυτόματα η διαγραφή μου ή θα με έχουν ακόμη ασφαλισμένο? Στη δουλειά που πρόκειται να ξεκινήσω από βδομάδα και θα είναι με ΙΚΑ θα έχω προβλήματα αν φαίνομαι ακόμη στο ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ

Μάλλον δεν σου έχει ειδοποιητήριο, όπως και σε όλους μας το δεύτερο εξάμηνο. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να ενημερώνεται ο καθένας ηλεκτρονικά... 

Αυτόματη διαγραφή δε νομίζω να γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ θα πληρώνει ο εργοδότης σου ΙΚΑ εσύ θα συνεχίσεις να οφείλεις και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Eνώ έκανα τη διαγραφή στο ΤΕΕ και ήρθε η ενημέρωση από τον Απρίλιο, στο ΤΣΜΕΔΕ δεν κατέθεσα τα χαρτιά (παρόλαυτα δεν έχω λάβει ειδοποιητήριο από τότε). Γνωρίζετε αν γίνεται αυτόματα η διαγραφή μου ή θα με έχουν ακόμη ασφαλισμένο? Στη δουλειά που πρόκειται να ξεκινήσω από βδομάδα και θα είναι με ΙΚΑ θα έχω προβλήματα αν φαίνομαι ακόμη στο ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ

Μάλλον δεν σου έχει έρθει ειδοποιητήριο, όπως και σε όλους μας το δεύτερο εξάμηνο. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να ενημερώνεται ο καθένας ηλεκτρονικά... 

Αυτόματη διαγραφή δε νομίζω να γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ θα πληρώνει ο εργοδότης σου ΙΚΑ εσύ θα συνεχίσεις να οφείλεις και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβάμαι οτι αν μετα την διαγραφή σου απο το ΤΕΕ δεν ενημέρωςες το ΤΣΜΕΔΕ θα εχεις θεμα. Δες το άμεσα!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Eνώ έκανα τη διαγραφή στο ΤΕΕ και ήρθε η ενημέρωση από τον Απρίλιο, στο ΤΣΜΕΔΕ δεν κατέθεσα τα χαρτιά (παρόλαυτα δεν έχω λάβει ειδοποιητήριο από τότε). Γνωρίζετε αν γίνεται αυτόματα η διαγραφή μου ή θα με έχουν ακόμη ασφαλισμένο? Στη δουλειά που πρόκειται να ξεκινήσω από βδομάδα και θα είναι με ΙΚΑ θα έχω προβλήματα αν φαίνομαι ακόμη στο ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ

 

 

ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ!!!!! ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ!

Πάρε τη διαγραφή και την παύση και πήγαινε άμεσα ΤΣΜΕΔΕ.

Αν περιμένεις θα περάσει κανένας χρόνος ή κάτι λιγότερο, έτσι έγινε σε μένα και δεν ήξερα οτι έπρεπε να πάω να τα καταθέσω εγώ, για διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ. Έλεγα οτι αφού κοινοποιήθηκε η διαγραφή ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ, όπως λέει πάνω στο χαρτί διαγραφ΄ςη ΤΕΕ, κάποια στιγμή θα περαστεί.

Στο ΙΚΑ για να σε ασφαλίσει ο εργοδότης θα χρειαστείς χαρτί διαγραφής από τον προηγούμενο ασφαλιστικό σου φορέα. (και ειδικά για την έκδοση βιβλιαρίων ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης) Αρχικά, θα χρησιμοποιείς τη διαγραφή του ΤΕΕ , αφού μόνο αυτή έχεις, γιατί ακόμα φαίνεσαι μεν ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά όταν θα φανείς διεγραμμένος από εκεί θα έχει περάσει κανένα 8μηνο-χρόνος.

Για να σε ασφαλίσει ο εργοδότης, δηλ. να αρχίσει να πληρώνει ένσημαγια σένα δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά, εκδίδεις έναν ΑΜΑ ΙΚΑ.

Σχετικά με το ειδοποιητήριο, πλέον δεν γνωρίζω, γιατί έχω διαγραφεί. Αλλά, όταν είχα λάβει ειδοποιητήριο διαγραφής ΤΕΕ είχε ήδη σταματήσει να έρχεται ειδοποιητήριο ΤΣΜΕΔΕ. (Σταμάτησε από όταν έκανα αίτηση παύσης στη Διεύθυνση Τεχνικών Έργων).

 

Μην το αργείς, γιατί θα μένεις εκτός ιατροφαρμακευτικής κάλυψης, ενώ θα σε καθυστερούν και χωρίς λόγο.

 

ΥΓ. Ακόμα και μετά τη λήψη της διαγραφής σου από ΤΣΜΕΔΕ θα φαίνεσαι οτι ΔΕΝ έχεις διαγραφεί στα κεντρικά στην Αθήνα. Συμπέρασμα: Παίρνει πολύ καιρό η ιστορία...

 

Καλή δύναμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σου έχει ειδοποιητήριο, όπως και σε όλους μας το δεύτερο εξάμηνο. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να ενημερώνεται ο καθένας ηλεκτρονικά... 

Αυτόματη διαγραφή δε νομίζω να γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ θα πληρώνει ο εργοδότης σου ΙΚΑ εσύ θα συνεχίσεις να οφείλεις και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν θα οφείλει και στο ΤΣΜΕΔΕ. Από τη στιγμή της αίτησης παύσης και φυσικά ειδικά όταν έλαβε τη διαγραφή ΤΕΕ, δεν χραωστάει. Είναι κάτι που τουλάχιστον το τιμά το ΤΣΜΕΔΕ (λέμε τώρα). Δεν σου βγάζουν οφειλούμενες εισφορές για το διάστημα μετά από την παύση και μέχρι την έκδοση διαγραφής ΤΣΜΕΔΕ δεν χρωστάς και αυτό γιατί η διαγραφή ΤΣΜΕΔΕ όταν θα έρθε θα σε έχει διαγράψει από την ημερομηνία παύσης επαγγέλματος, το ίδιο και το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς και δε θα χρωστάω και στο ΤΣΜΕΔΕ. Παρόλαυτα αν δεν πάω να κάνω την αίτηση δεν πρόκειται να γίνει από μόνη της, αν κατάλαβα καλά?

Στη νέα μου δουλειά που θα είμαι με ΙΚΑ, θα μπορέσει να με εγγράψει ο εργοδότης μου ή θα υπάρχει πρόβλημα (επειδή ίσως φαίνομαι εγγεγραμμένος και στο ΤΣΜΕΔΕ)?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τοσο δυσκολο ειναι να παρεις τα χαρτια σου και να περασεις απο εκει να σε διαγραψουν και αυτοι? Μπορει να τους κοινοποιειται απο  το τεε η διαγραφη σου, μπορει και οχι. Θα το αφησεις ετσι στο φλου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε πρόσφατη επίσκεψή μου σε παράρτημα ΤΣΜΕΔΕ της επαρχίας, συζητώντας με την υπάλληλο γενικότερα για το θέμα των πληρωμών και της διαγραφής, μου ανέφερε τα εξής:

1) Υπάρχουν ελάχιστοι οι οποίοι πληρώνουν πλέον (ok, το ξέραμε...)

2 και σημαντικότερο) Υπάρχουν πολλές διαγραφές, ΑΛΛΑ υπάρχουν και περιπτώσεις ασφαλισμένων που επανεγγράφησαν! Επέμεινα οτι παρακολουθώ το θέμα αρκετό καιρό και πως το μελανό σημείο στην όλη ιστορία σχετικά με τη διαγραφή είναι ακριβώς αυτό, το θέμα της επανεγγραφής δηλαδή, γι'αυτό και πολλοί -στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ- είναι διστακτικοί. Επέμεινε όμως οτι αυτό ίσχυε παλιά, οτι έχει αλλάξει και οτι γνωρίζει προσωπικά περιπτώσεις.

Ξέρουμε κάτι παρπάνω;

Αν ισχύει πράγματι, θεωρώ πως μεγάλο ποσοστό ασφαλισμένων, και πρώτος εγώ, θα ξεκινήσουμε διαδικασίες διαγραφής αύριο το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.