Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....η σωστη ημερομηνια διαγραφης ειναι αυτη της αιτησης παυσης ασκησεως του επαγγελματος στη νομαρχια!!! και μονο....  ! 

Ισχύει αυτό? Και αν ναι παρακάτω ο συνάδελφος αναφέρει ότι ημερομηνία διαγραφής από το Τσμέδε είναι η ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ? Τελικά τι απο τα δύο ισχύει?

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο συνάδελφος. Όταν πάρεις στα χέρια σου το χαρτί διαγραφής από ΤΣΜΕΔΕ, θα σε διαγράφει από την ημερομηνία που κατέθεσες αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ. Το ραβασάκι με τις εισφορές δεν θα σου έρθει ήδη από τους πρώτους μήνες που θα έχεις καταθέσει αίτηση, αλλά και να έρθει εσύ δεν θα το πληρώσεις. Αν κάνεις το λάθος και πληρώσεις είναι επίπονη η διαδικασία επιστροφής των εισφορών σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνια παυσης απο την νομαρχια, διαγραφη απο το τεε και διαγραφη απο το τσμεδε πρεπει να συμπιπτουν

Η νομαρχια θα σου δωσει το χαρτι πχ αυθημερον, και οι διαγραφες απο τεε κ τσμεδε θα σου ανακοινωθουν μετα απο λιγους μηνες, και θα ειναι αναδρομικες

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγάλη...διάβασε προηγούμενα θέματα θα καταλάβεις. Για κάποιο λογο κατα την εγγραφή στο ΤΕΕ όλων τα στοιχεία μας περνάνε στην νομαρχία χωρίς εμείς να έχουμε την παραμικρή σχέση με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά συνάδελφοι-συναγωνιστές.

 

Μια αφελή, αλλά σημαντική ερώτηση να κάνω: Μπορεί ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ να διαγραφεί ενώ έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές ή πρέπει να τις εξοφλήσει πρώτα και μετά να ξεκινήσει διαδικασία

 

διαγραφής.

 

Βασικό.

 

Κανένας να διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά συνάδελφοι-συναγωνιστές.

 

Μια αφελή, αλλά σημαντική ερώτηση να κάνω: Μπορεί ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ να διαγραφεί ενώ έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές ή πρέπει να τις εξοφλήσει πρώτα και μετά να ξεκινήσει διαδικασία

 

διαγραφής.

 

Βασικό.

 

Κανένας να διαφωτίσει?

 

Εγώ ρώτησα 2 διαφορετικούς υπαλλήλους και μου είπαν μπορείς να κάνεις διακανονισμό μετά την διαγραφή...

Θα το διαπιστώσουμε στην πράξη μόλις πάρω το χαρτί διαγραφής από το ΤΕΕ και πάω στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα μηχανικός και μετά από 3 χρόνια περίπου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αποφάσισα να διαγραφώ. Αυτή τη στιγμή έχω οφειλές καθώς σε αυτά τα 3 χρόνια υπήρξαν μόνο μικρά διαστήματα κατά τα οποία εργάστηκα. Αν καταλαβαίνω καλά από τα προηγούμενα που διάβασα, μπορώ να διαγραφώ και να κάνω διακανονισμό μετά, χωρίς όμως να είναι υποχρεωτικό. Μπορώ δλδ να μην κάνω, αφού τώρα δεν έχω τη δυνατότητα και να κάνω αργότερα ούσα διεγραμμένη; Επίσης έμαθα (κάπως αργά ίσως) ότι μπορούσες να δηλώσεις αδυναμία πληρωμής ή κάτι τέτοιο και να απαλλαγείς; Ισχύει αυτο; Αν ναι μπορει να ισχύσει τώρα αναδρομικά;

 

Επίσης, αναφορικά με το αν μπορεί κανείς να εργαστεί σε άσχετη δουλειά και να ασφαλίζεται στο ΙΚΑ, το καλοκαίρι ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ, επειδή δούλεψα ως σερβιτόρα, και μου είπαν ότι για τους νέους ασφαλισμένους δε γίνεται. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι "και μαγείρισσα να σε έχουν, πρέπει να πληρώσουν ΤΣΜΕΔΕ". Μάλιστα μου έδωσαν και ένα χαρτί ότι απαλλάσσομαι από το ΙΚΑ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.