Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλημερα ! και γω αγγλια δουλευω . Το Α1 χρειαζεσαι ...οι αγγλοι θα σου βγαλουν τη ψυχη αν τους ρωτησεις. Η αιτηση που ζηταει η αγγλια για να σου χορηγηση το Α1 πιστευω ειναι λαθος. . Ψαξε στο google για το form CA8421i ειναι η αιτηση που συμπληρωνεις για να σου δωσουν οι Αγγλοι το Α1. Τη συμπληρωνεις ηλεκτρονικα και σου ερχεται ταχυδρομικως το Α1 μετα απο κανα 2μηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου. Κάθε χρονο αιτούμαι το Α1 πιστοποιητικό για να απαλλαγώ από τις εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ.

Υπαρχει καποια διαδικασια να απαλλαγω οριστικα ως μονιμος κατοικος εξωτερικου? Εχω 3 χρονια τωρα κανω την ιδια διαδικασια κάθε χρονο.

 

Μαλλον πρεπει να ρωτησω και σε άλλο σημειο στο φορουμ και όχι εδώ αλλα ειδα που γινεται συζητηση  για το Α1

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το προπροηγούμενο post είδα κάτι στην τελευταία απόφαση και απλά είπα να το παραθέσω γιατί έχει ενδιαφέρον.

 

Στην σελίδα του ΤΕΕ που αναφέρω στο προηγούμενο post είδα ότι στο αρχείο 6 /2015 (στις πρώτες σελίδες) υπάρχουν κάποιες αποφάσεις όπου δεν γίνονται δεκτές αρκετές αιτήσεις για διαγραφές ή κάτι τέτοιο, όποιος το διαβάσει θα δει ότι είναι λίγο ομιχλώδες το τοπίο. Άραγε είναι κάτι μεμονωμένο (πχ. γραφειοκρατικό λάθος κλπ) ή αρχίζουν και γίνονται πιο σφιχτοί στις διαγραφές;

 

Βέβαια για να μην πανικοβάλλω τον κόσμο από κάτω υπάρχουν τα γνωστά κατεβατά με άπειρες διαγραφές και μάλιστα μερικές αναδρομικά από πολυυυυυύ παλιά, 1981. (επίσης ενδιαφέρον)

 

Βέβαια αναρωτιέμαι δεν θα μπορούσαν να πάρουν μία απόφαση που να δίνουν εξουσιοδότηση σε κάποιον υπάλληλο να κάνει τις διαγραφές επανεγγραφές πιο αυτοματοποιημένα (πχ αμέσως ή σε μερικές μέρες) εφόσον τα χαρτιά είναι εντάξει και να μην πρέπει να περιμένουμε πότε θα συνεδριάσει η διοικούσα, πότε θα επικυρώσει κλπ (εκτός ειδικών περιπτώσεων); Όπως δηλαδή γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ και την περιφέρεια όπου εγγραφές-διαγραφές γίνονται αυθημερόν και χωρίς να περιμένουμε απόφαση από συμβούλια επιτροπές κλπ.

Τι ακριβώς εννοεις με το αναδρομικα??δλδ μπορω να κανω αιτηση για διαγραφη στο τεε σήμερα και να ζητησω να γίνει δεκτή απο πχ 1/1/2015

Link to comment
Share on other sites

aggeliki24 ναι μπορεις. εγω πηγα με τη βεβαιωση ανεργιας του οαεδ.....ειμαι γραμμενη στο μητρωο ανεργων του οαεδ απο περσι το καλοκαιρι..... και εγινε δεκτη η αιτηση διαγραφης μου με ημερομηνια διαγραφης μου αναδρομικα απο περσι. οποτε δεν θα χρειαστει να πληρωσω καθολου για το 2015. το ιδιο ισχυει και για τη βεβαιωση που θα παρεις απο τη νομαρχια. Η διαδιακασια αυτη μπορει να γινει μονο αν εισαι γραμμενη στον ΟΑΕΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aggeliki24 ναι μπορεις. εγω πηγα με τη βεβαιωση ανεργιας του οαεδ.....ειμαι γραμμενη στο μητρωο ανεργων του οαεδ απο περσι το καλοκαιρι..... και εγινε δεκτη η αιτηση διαγραφης μου με ημερομηνια διαγραφης μου αναδρομικα απο περσι. οποτε δεν θα χρειαστει να πληρωσω καθολου για το 2015. το ιδιο ισχυει και για τη βεβαιωση που θα παρεις απο τη νομαρχια. Η διαδιακασια αυτη μπορει να γινει μονο αν εισαι γραμμενη στον ΟΑΕΔ.

οχι δυστυχως δεν ειμαι.Ρώτησα γιατι εγω μενω εξωτερικο απο τον Οκτωμβριο και δεν εχω κόψει καθόλου τιμολόγια για το 2015(ήμουν και δυστυχώς είμαι ακόμα ελ.επαγγελματιας στην Ελλάδα).Οπότε σκέφτηκα αφου έτσι και αλλιώς οταν θα κανω διαγραφη θα τους καταθέσω το πιστοποιητικο μονιμης κατοικίας στην γερμανία μηπως να τους εστελνα και την τελευταια φορα που εκοψα τιμολογια μπας και μου αφαιρεθεί κανενα εξάμηνο εισφορών.Αλλα μάλλον δεν γίνεται.Αυτο που δεν κατάλαβα ειναι πως πηρες την βεβαιωση απο νομαρχια σε άλλη ημερομηνία απο αυτην που την κατεθεσες.Θελω να πω εγραψες ημερομηνία την περσινη στην αιτηση?

Link to comment
Share on other sites

Aggeliki24 απλα στη νομαρχια τους κατεθεσα τη βεβαιωση ανεργιας και με διεγραψαν και αυτοι αναδρομικα απο το 2014. Η διαγραφη απο τη νομαρχια ειναι η αρχικη ημερομηνια που δεχονται για διαγραφη απο το τεε....οποτε αν δεν παιρνεις δημοσια εργα διαγραψου απο νομαρχια παρολο που θα συνεχισεις να πληρωνεις εισφορες.

Εγω παντως διαβαζοντας τις αποφασεις δ.σ. Του τσμεδε για να βρω αν περασε η διαγραφη μου....διαπιστωσα πως οχι μονο διαγραφεται πολυς κοσμος....αλλα και οτι οι περισσοτεροι αναδρομικα. Μαλιστα καποιος περασε απο το συμβουλιο τον μαιο του 2015 και τον διεγραψαν απο το τσμεδε αναδρομικα απο το 2005 αν θυμαμαι καλα. Οποτε φανταζομαι......εκεινος ειχε φροντισει να βγαλει νωρις τη διαγραφη του απο τη νομαρχια....μιας και αυτη η ημερομηνια πιανεται ως η βασικη οπως σου ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Τί πουλάς αν επιτρέπεται

Έχω διάφορες δραστηριότητες εμπορικές ή παροχής, αλλά δεν έχουν σχέση καθαρά με το επάγγελμα του μηχανικού.

Edited by Spiliosp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Στο ταμείο γράφτηκα το Αύγουστο του 2012 και πλήρωσα εισφορές για ένα χρόνο. Απο Αύγουστο το 2013 έως και σήμερα εργάζομαι στο εξωτερικό.

Αύγουστος 2013 - Σεπτέμβριος 2014: Αμερική (Internship) επί πληρωμή
Οκτώβρριος 2014 - σήμερα: μισθωτός σε εταιρεία στην Αγγλία.

Δεν έκανα ποτέ διακοπή ή διαγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ και όπως καταλαβαίνετε τα ποσά αυξάνονται. Δεν επιθυμώ να γυρίσω Ελλάδα για τα επόμενα ν-χρόνια (όπου ν>5), οπότε τι θα προτείνατε στη θέση μου;

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αναδρομική διακοπή απο Αύγουστο του 2013 μέχρι σήμερα (είτε διαγραφή αν υπάρχει τρόπος να ξαναγραφτώ), ώστε να μην πληρωθούν τα ποσά για τις συγκεκριμένες περιόδους;

Αν δε γίνεται μπορώ να προσκομίσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να γλυτώσω τις εισφορές (φαντάζομαι θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο).
Προσπαθώ να επικοινωνήσω από χθες με ΤΣΜΕΔΕ και δεν το σηκώνει κανείς.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

aggeliki24 ναι μπορεις. εγω πηγα με τη βεβαιωση ανεργιας του οαεδ.....ειμαι γραμμενη στο μητρωο ανεργων του οαεδ απο περσι το καλοκαιρι..... και εγινε δεκτη η αιτηση διαγραφης μου με ημερομηνια διαγραφης μου αναδρομικα απο περσι. οποτε δεν θα χρειαστει να πληρωσω καθολου για το 2015. το ιδιο ισχυει και για τη βεβαιωση που θα παρεις απο τη νομαρχια. Η διαδιακασια αυτη μπορει να γινει μονο αν εισαι γραμμενη στον ΟΑΕΔ.

 

Για το 2014Β όμως πλήρωσες κανονικά? ρωτάω γιατί γράφτηκα τεε/τσμεδε τον Δεκέμβριο 2013 πάνω κάτω ταυτόχρονα με την εγγραφή μου στον οαεδ. δεν έχω ανοίξει βιβλία κλπ αυτόν τον 1.5 χρόνο (όπου έχω σε ισχύ το δελτίο του οαεδ) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά διαγραφή για πάντα καθώς δεν σκοπεύω να εργαστώ στην ελλάδα. Αν καταφέρω να πάρω ημερομηνία διαγραφής αναδρομικά τον Δεκ. 2013 λόγω του οαεδ, τι θα γίνει με τις εισφορές του 2014 που πλήρωσα κανονικά ως άνεργος? υπάρχει διαδικασία για την επιστροφή τους? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.