Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι, δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία.

Ευχαριστω για την απαντηση. Και τοτε ποιο ειναι το νοημα της αναδρομικης διαγραφης λογω οαεδ οπως την περιεγραψε η φιλη νωριτερα; Αφορα μονο την απαλλαγη των οποιων οφειλομενων απο την ημερομηνια διαγραφης και μετα;

Link to comment
Share on other sites

Το παραλογο....... μετα την επισκεψη μου χθες στο ΤΣΜΕΔΕ .........και την αναδρομικη μου διαγραφη απο το τεε το 2014, και την αναδρομικη μου διαγραφη απο την νομαρχια το 2014,  το τσμεδε μου ζηταει να πληρωσω μεχρι την ημερομηνια που εκανα την αιτηση στη νομαρχια. Δηλαδη εκανα αιτηση τον ιουνιο 2015.....τεε και νομαρχια με διεγραψαν απο ιουνιο 2014.....αλλα το τσμεδε μου ζηταει τα χρηματα μεχρι τον ιουνιο του 2015 - ημερομηνια αιτησηε μου στη νομαρχια. 

 

Παραλογο??? το τεε δεν με θεωρει μηχανικο απο περσι....το ΤΣΜΕΔΕ πως μου ζηταει να πληρωσω??? Παραλογο οεο???

 

Τελικα δεν εχω καταλαβει ποια η εννοια της αναδρομικης διαγραφης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι καταβληθείσες εισφορές δεν επιστρέφονται. Κι αυτά με τις αναδρομικές διαγραφές είναι μάλλον κουραφέξαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει κάποιος που έχει υποβάλει αίτηση για διαγραφή οτι μπορείς να κάνεις και αίτηση για επιστροφή χρημάτων.

 

Ο ΟΑΕΕ και το ΕΤΑΑ/ΤΑΝ έχει αντίστοιχη διαδικασία για αχρεωστήτως καταβληθείσες εισφορές.

Edited by engmech
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα του λινκ αναφέρεται σε εισφορές που αναφέρονται σε χρόνο μεταγενέστερο της αίτησης διαγραφής. Εμείς αναρωτιόμαστε αν θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε τις ειφορές που πληρώσαμε κατά το διάστημα που μεσολάβησε από την ημερομηνία εγγραφής στο ταμείο ανεργίας μέχρι την ημερομηνία αίτησης διαγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Anastasia, με κάθε επιφύλαξη για την βασιμότητα του σχολίου που παραθέτω:

 

Από την ομάδα στο facebook https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/

 

"Εν συντομια η ιστορια: 1997 διακοπη καθε εργασιας Κλεισιμο βιβλιων στην εφορια - 4/2014 Διαγραφη απο περιφερεια- αιτηση για αναδρομικη διαγραφη στο ΤΕΕ - 10/2014 Αποφαση ΤΕΕ για αναδρομικη διαγραφη απο 1997 - 12/2014 Αιτηση για αναδρομικη διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ -2/2015 Απορριψη απο τμημα συνταξεων και ασφαλισης -2/2015 Ενσταση στην παραπανω αποφαση και προσφυγη στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ - 6/2015 Παρα την αρνητικη εισηγηση του διευθυντη του τμηματοσ ασφαλισης και συνταξεων η ΔΕ αποφασισε ομοφωνα την αναδρομικη διαγραφη μου απο το 1997. ΣΗΜΕΙΩΣΗ Απο το 1997 δεν ειχα κανενα εισοδημα απο εργασια (καταθεσαμε ολα τα Ε1).

 ολα γινονται. Να ξερεις οπτ το τμημα Συνταξεων και ασφαλισης θα απορριψει το αιτημα σου. Εσυ θα επανελθεις με ενσταση στην αποφαση του τμηματος συνταξεων και ασφαλισης προς την ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ. Εκει πρεπει να περιγραψεις εμπεριστατομενα και να αποδειξεις το προβλημα σου. Η γυναικα μου διαγραφτηκε αναδρομικα απο το 1997 και απο οτι μαθαμε εχουνε διαγραφει αναδρομικα και αλλοι. Βεβαια η καθε περιπτωση διαφερει. Η ΔΕ ειναι το κλειδι και εκει πρεπει να επικεντρωθεις."

Edited by vagi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Anastasia, με κάθε επιφύλαξη για την βασιμότητα του σχολίου που παραθέτω:

 

Από την ομάδα στο facebook https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/

 

"Εν συντομια η ιστορια: 1997 διακοπη καθε εργασιας Κλεισιμο βιβλιων στην εφορια - 4/2014 Διαγραφη απο περιφερεια- αιτηση για αναδρομικη διαγραφη στο ΤΕΕ - 10/2014 Αποφαση ΤΕΕ για αναδρομικη διαγραφη απο 1997 - 12/2014 Αιτηση για αναδρομικη διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ -2/2015 Απορριψη απο τμημα συνταξεων και ασφαλισης -2/2015 Ενσταση στην παραπανω αποφαση και προσφυγη στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ - 6/2015 Παρα την αρνητικη εισηγηση του διευθυντη του τμηματοσ ασφαλισης και συνταξεων η ΔΕ αποφασισε ομοφωνα την αναδρομικη διαγραφη μου απο το 1997. ΣΗΜΕΙΩΣΗ Απο το 1997 δεν ειχα κανενα εισοδημα απο εργασια (καταθεσαμε ολα τα Ε1).

 ολα γινονται. Να ξερεις οπτ το τμημα Συνταξεων και ασφαλισης θα απορριψει το αιτημα σου. Εσυ θα επανελθεις με ενσταση στην αποφαση του τμηματος συνταξεων και ασφαλισης προς την ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ. Εκει πρεπει να περιγραψεις εμπεριστατομενα και να αποδειξεις το προβλημα σου. Η γυναικα μου διαγραφτηκε αναδρομικα απο το 1997 και απο οτι μαθαμε εχουνε διαγραφει αναδρομικα και αλλοι. Βεβαια η καθε περιπτωση διαφερει. Η ΔΕ ειναι το κλειδι και εκει πρεπει να επικεντρωθεις."

 

Θα θελα παρα πολυ να ξερω τις ειδικες συνθηκες της περιπτωσης αυτης μιας και η δικη μου φαινεται να ειναι καρμπον .... μονο που η δικη μου ενσταση κατατεθημενη απο Ιουνιο του 2014 καθεται φαινεται καπου στα συρταρια του εισηγητη προς την διοικουσα επιτροπη γιατι ουδεμια απαντηση εχω λαβει αρνητικη η θετικη απο αυτους μεχρι τωρα!

 

Στην δικη μου περιπτωση 

 

ημουν μισθωτος  - 10/2013 αιτηση και καπακι αναδρομικη Διαγραφη απο περιφερεια απο το 1999 - 1/2014 αιτηση για αναδρομικη διαγραφη στο ΤΕΕ απο το 1999 - 2/2014 Αποφαση ΤΕΕ για αναδρομικη διαγραφη απο 1999 - 2/2014 Αιτηση για αναδρομικη διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ - 4/2014 Αποδοχη απο τμημα συνταξεων και ασφαλισης ΤΣΜΕΔΕ  αλλα μονο απο την ημερομηνια καταθεσης της αιτησης στην νομαρχια δηλαδη απο 10/2013  - 5/2015 Ενσταση στην παραπανω αποφαση ζητωντας διαγραφη απο το 1999 σεβομενοι τις αποφασεις νομαρχιας και ΤΕΕ και αναμονη μεχρι τα τωρα για προσφυγη στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ -  ΣΗΜΕΙΩΣΗ Απο το 1998 δεν ειχα κανενα εισοδημα απο εργασια, τα περισσοτερα χρονια ελειπα στο εξωτερικο (εχω καταθεσει ολα τα δικαιολογητικα ΟΑΕΔ, ΕΦΟΡΙΑ, ΠΡΕΣΒΕΙΑ κλπ.) και δεν εχω πληρωσει τιποτα απο εισφορες απο το 1999 οποτε εχει μαζευτει ενα ποσο που το ΤΣΜΕΔΕ θεωρει οτι χρωστω καθολου ευκαταφρονητο  και γιαυτο αλλωστε και ολη η ιστορια !!

----------------------------------

Θελω να ρωτησω αν ξερει ο γραφων την ανωτερω ιστορια η οποιος αλλος γνωριζει προσωπικα τι χρειαζεται να κανω η να μην κανω για να τελειωσει αισιως και το δικο μου το θεμα!

Ρωτω μια δικηγορο και μου λεει οτι καλυτερα να το αφηνω να τραβαει το θεμα και οτι αν καταφευγαμε νομικα θα κερδιζαμε .... και το εχω αφησει το θεμα [περα απο μερικα τηλεφωνα και 2 επισκεψεις μεσα στο 2014 στον προισταμενο εισηγητη του ΤΣΜΕΔΕ προς την ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ ο οποιος το ειχε καπου στο συρταρι του ενω ηταν πνιγμενος σε στιβες απο αλλες αιτησεις]  να υπαρχει εκει απο το 2013 και 2014 ...... αλλα οταν ακουω τετοιες θετικες ιστοριες επανερχεται η επιθυμια μου να δωσω ενα τελος σε αυτο το βασανο ετων !!! Δεν τους ζητω τιποτα απο το 1990 μεχρι το 1999 που τους πληρωνα και δεν θελω να μου ζητουν τιποτα ουτε και αυτοι !!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν πολύ σημαντική η πληροφορία των σχολίων τα είχα κάνει copy-paste σε αρχείο κειμένου. Για να μην διαβάζει κανείς όλη την σελίδα στο FB, ορίστε τα links:

 

https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/permalink/860834327331780/?comment_id=862290977186115&offset=0&total_comments=19&comment_tracking={%22tn%22%3A%22R9%22}

 

https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/permalink/860834327331780/?comment_id=862738427141370&offset=0&total_comments=19&comment_tracking={%22tn%22%3A%22R7%22}

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.