Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Εκανα διακοπη εργασιών στην εφορία του επαγγέλματος του μ/κου με αναδρομική ημ/νια την 30/06/2013. Πλήρωσα τα πρόστιμα που μου αναλογούνταν, έχει γίνει επιστροφή του τέλους επιτιδευματος απο την εφορία κανονικότατα(συμψηφισμός), όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Πηγα σήμερα στην περιφέρεια Ηπείρου ώστε να κάνω την διακοπή εργασιών ως η/λος μ/κος. Στο χαρτί που έχω απο την εφορία αναφέρεται αναδρομικά ως ημ/μια διακοπής η 30/6/20013. Στην περιφέρεια επικαλούμενοι το αρθρο 23 παρ. 2 του Β.Δ. 20-11 / 14-12-1940: Περι εκτελέσεως του Α.Ν. 2326 / 1940 "περι του ταμείου συντάξεων μηχανικών και ΕΔΕ" μου θέτουν στην βεβαίωση ως ημ/νια διακοπής την ημ/νια υποβολής της δήλωσης δηλαδή την σημερινή(07/12/2015).

 

Στο ΤΕΕ που πήγα ενώ επισυνάπτω τη βεβαιωση διακοπής εργασιών απο την εφορία με ημ/νια 30/6/2013 μου ζητάνε να πλήρωσω τις συνδρομές 2014 και 2015 γιατί ως ημ/νια διακοπής λογίζεται η ημ/νια απο αναγράφεται απο την περιφέρεια.

 

Έτσι πρέπει να είναι;;; Στο ΤΣΜΕΔΕ, στην συνέχεια, ποια ημ/νια θα λάβουν υπόψιν ως ημ/νια διακοπής;;;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την όποια απάντηση.

Μιας και ξεμπέρδεψα και γω σήμερα, για να βοηθήσω και γω με την σειρά μου όσους μπούνε στην διαδικασία διαγραφής, θα συμπληρώσω μερικά πραγραματάκια:

 

1. Απο την περιφέρεια το χαρτι που θα σας δώσουνε, θα γράφει ώς ημ/νια διακοπής την ημ/νια που θα πάτε στην περιφέρεια για να κάνετε την διακοπή. ΟΜΩΣ θα ζητήσετε να αναγράφεται στην βεβαίωση και η ημ/νια διακοπής απο την Δ.Ο.Υ με την οποία κλείσατε τα βιβλία σας.

2. Στα εκάστοτε τεχνικά επιμελητήρια, θα ζητήσε την αναδρομική διαγραφή σας με την ημ/νια που αναγράφει το χαρτί απο την Δ.Ο.Υ. Αν κλωτσήσουνε, όπως συνέβει στην περίπτωσή μου, και αρχίσουνε τα δεν γίνεται, δεν έτσι, δεν γιουβέτσι, θα τυπώσετε το αρχείο που σας επισυνάπτω και θα τους δείξετε ότι υπαρχουνε αποφάσεις αναδρομικών διαγραφών συναδέλφων. Εμένα μου ζητούσανε να τους πληρώσω τις συνδρομές στο ΤΕΕ που όφειλα μέχρι και το τρέχον έτος. Αφου τους πήγα το εγγραφο, κάνανε γαργάρα, δεν το ξέραμεμ κλπ κλπ, και πλήρωσα μέχρι το έτος διαγραφής απο ΔΟΥ.

 

Τώρα περιμένω την απόφαση αναδρομικής διαγραφής απο ΤΕΕ για να πάω και στο άλλο το μαγαζί...

 

Καλή τύχη ευχομαι σε όλους.

Edited by geopas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσο λυπαμαι.... Ολους εμας, μικρους, μεγαλυτερους, ολους...

Με ποση ορεξη σπουδαζαμε, ποση περηφανεια νιωθαμε για μας....

Ποση ντροπη τωρα, ποση ξεφτιλα... Ποση ενδεχομενως μετανοια για τη ροτα της ζωης μας....

Edited by Κάτια
  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω ότι αυτό δε θα ισχύσει ακριβώς στην δική μου περίπτωση. Σαν κάτοικος εξωτερικού στην Ελλάδα δε χρειάζεται να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου αλλά μόνο το ελληνικό. Επομένως αν παίρνω ελληνική σύνταξη, και έχω και άλλο εισόδημα στην Αμερική, από τη στιγμή που είμαι κάτοικος εξωτερικού δε θα χρειάζεται να δηλώνω όλο μου το εισόδημα στην Ελλάδα. Άρα και δύο συντάξεις να παίρνω, το όριο των 3500 ή 2000 ή όσο πάει δε θα με πιάνει. Σωστά;

 

Επίσης, είναι 100% σίγουρο ότι δεν μπορείς να πάρεις πίσω εισφορές; Ειδικά από τη στιγμή που δεν εξασκούσα το επάγγελμα; Διάβασα για μία περίπτωση που το πήγε βέβαια δικαστικά αλλά κέρδισε.

 

είσαι σίγουρη οτι δεν πρέπει να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημα σου; με κάθε επιφύλαξη, αυτό που γνωρίζω είναι οτι είμαστε υποχρεωμένοι να δηλώνουμε το παγκόσμιο εισόδημα μας, ο τόπος κατοικίας έχει σχέση με τον τρόπο φορολόγησης, όπως αυτός ορίζεται απο τις εκάστοτε συμφωνίες αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδας και τρίτων χωρών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω ότι αυτό δε θα ισχύσει ακριβώς στην δική μου περίπτωση. Σαν κάτοικος εξωτερικού στην Ελλάδα δε χρειάζεται να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά σου αλλά μόνο το ελληνικό. Επομένως αν παίρνω ελληνική σύνταξη, και έχω και άλλο εισόδημα στην Αμερική, από τη στιγμή που είμαι κάτοικος εξωτερικού δε θα χρειάζεται να δηλώνω όλο μου το εισόδημα στην Ελλάδα. Άρα και δύο συντάξεις να παίρνω, το όριο των 3500 ή 2000 ή όσο πάει δε θα με πιάνει. Σωστά;

 

Επίσης, είναι 100% σίγουρο ότι δεν μπορείς να πάρεις πίσω εισφορές; Ειδικά από τη στιγμή που δεν εξασκούσα το επάγγελμα; Διάβασα για μία περίπτωση που το πήγε βέβαια δικαστικά αλλά κέρδισε.

 

Αν δεν έχεις και Ελληνική υπηκοότητα Ισχύει και στην δική σου περίπτωση. Δεν ισχύει αν έχεις Ελληνική Ιθαγένεια και Αμερικάνική Υπηκοότητα αποκλειστικά. Αν εργάζεσαι στην Ελλάδα παραπάνω απο 6 μήνες τον χρόνο για 3 χρόνια και έχεις Ελληνική Ιθαγένεια και Αμερικάνική Υπηκοότητα τότε αυτόματα παίρνεις και την Ελληνική Υπηκοότητα.

 

Η διαδικασία για να αποφύγεις όλα αυτά είναι η εξής.

 

α) Δεν βγάζεις ποτέ ελληνικό ΑΦΜ ούτε ΑΦΜ μόνιμου κατοίκου εξωτερικού σε πρεσβεία.  

β) Ανοίγεις στην Ελλάδα εταιρία σαν κρυφός μέτοχος και δηλώνεις το ΑΦΜ της εταιρίας. 

 

Θα πρέπει να βρεις την διακρατική συμφωνία μεταξύ Ελλάδος και ΗΠΑ.  

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Έχοντας φύγει στο εξωτερικό,κ έχοντας πάρει πριν ενα χρονο το Α1, θα ήθελα να δω το πως θα διαγραφώ απο το ΤΣΜΕΔΕ οριστικά (να γλιτωσω από το βραχνα του να ανανεωνω το Α1 κάθε 2 χρόνια).

 

Ίσως να υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτή τη διαδικασία,αλλά ομολογώ οτι δεν διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος.

 

Ξέρω οτι ίσως να ζητάω πολλά, αλλά θα ηταν νομιζω χρησιμο να υπάρχει κάπου ως sticky thread ενα ποστ-οδηγος με τα βήματα που πρεπει να ακολουθήσει κάποιος για να διαγραφεί απο το ΤΣΜΕΔΕ. Θεωρώ οτι το θέμα αυτό ενδιαφέρει πολλους, και θα άξιζε τον κόπο.

 

Αν κάποιος έχει τον χρόνο και την διάθεση, εγώ προσωπικά θα του ήμουν υποχρεος.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου είναι εύκολη νομίζω. Αντιγράφω και τροποποιώ αναλόγως μια απάντηση που έδωσα στον Daron στις 4 Νοεμβρίου.

 

"Αρχικά πας στην περιφέρεια που ανήκεις (ανήκες) στην διεύθυνση τεχνικών έργων για να πάρεις πιστοποιητικό παύσης άσκησης επαγγέλματος. Συμπληρώνεις μία αίτηση. Μετά από λίγη ώρα παίρνεις το πιστοποιητικό. Χρειάζεσαι παραπάνω χαρτιά αν είχες εργοληπτικό/μελετητικό πτυχίο. Δεν είχες ποτέ σου πάρε-δώσε με αυτή την διεύθυνση της περιφέρειας, παρόλα αυτά ένας νόμος του 1940(!!!) ορίζει ότι πρέπει να διαγραφείς πρώτα από την περιφέρεια και μετά από το ΤΕΕ.

 

  Με το πιστοποιητικό πας στο τμήμα μητρώου του ΤΕΕ. Εκεί ανάλογα με τον λόγο της διαγραφής πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα δικαιολογητικά. Π.χ. για εγκατάσταση στο εξωτερικό χρειάζεσαι διακοπή εργασιών από εφορία, αποδεικτικά για εγκατάσταση ή εργασία στο εξωτερικό και υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι ασφαλισμένος στο εξωτερικό και δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την διαδικασία του Α1 για να μην πληρώνεις εισφορές και στο ΤΣΜΕΔΕ. Καλό είναι να πληρώσεις τις εισφορές στο ΤΕΕ γιατί θα στις ζητήσουν όταν είναι να πάρεις το χαρτί της διαγραφής. Θα περιμένεις κάποιους μήνες να συνεδριάσει το ΤΕΕ και να σε διαγράψει.

 

  Με το χαρτί της διαγραφής από ΤΕΕ και παύση από Περιφέρεια πας στο ΤΣΜΕΔΕ στο τμήμα ασφάλισης. Υποτίθεται ότι η διαγραφή σου από το ΤΕΕ θα πάει υπηρεσιακά στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά καλύτερα να μην περιμένεις.

Εννοείται ότι επειδή είσαι στο εξωτερικό, καλό είναι να τηλεφωνήσεις πρώτα στην Περιφέρεια και στο ΤΕΕ για να σιγουρευτείς για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται."

Edited by vagi
Link to comment
Share on other sites

Ποσο λυπαμαι.... Ολους εμας, μικρους, μεγαλυτερους, ολους...

Με ποση ορεξη σπουδαζαμε, ποση περηφανεια νιωθαμε για μας....

Ποση ντροπη τωρα, ποση ξεφτιλα... Ποση ενδεχομενως μετανοια για τη ροτα της ζωης μας....

 

Για σκέψου ότι από το 1990 που όλοι γνώριζαν (απο Eurostat, ILO) ότι ο αριθμός των μηχανικών στην Ελλάδα είναι ώς και 8 φορές πολλαπλάσιος από αυτόν που απαιτείται, δεν έκαναν τίποτα. Αντίθετα προώθησαν το επάγγελμα με δημιουργία νέων σχολών. Δεν μιλάμε για την μετά το 2008 μΧ (οχι μετά Χριστό αλλα μετά Χρέους).

 

Τα ζωντόβολα που ονομάζουμε πολιτικό και ανώτατο δημόσιο προσωπικό, είχαν το μυαλό τους σε άλλα μεγαλεία. Τα ζωντόβολα του ΤΕΕ το ίδιο. Τα ζωντόβολα των Πανεπιστημίων το ίδιο. Κανένας δεν βγήκε να πει τίποτα, κανένας δεν είπε να κάνουμε έναν σχεδιασμό για το μέλλον. Θα μου πεις ήξεραν? Αν δεν ήξεραν να διαβάζουν τις αναφορές τότε είναι διπλά ζωντόβολα. Αν ήξεραν και τις διάβασαν και δεν έκαναν τίποτα είναι πολύ χειρότεροι απο ζωντόβολα. Προσωπικά θεωρώ οτι το 50% είναι διπλά ζωντόβολα, 49,8% είναι απλά ζωντόβολα και 0,2% είναι..........Καλά Χριστούγεννα.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, όλοι έλεγαν ότι τα πτυχία δε θα έχουν αξία στο άμεσο μέλλον, εξ άλλου πολλά από αυτά ήδη είχαν χάσει το κύρος τους.

 

Απλά, για την πολιτεία είναι ευκολότερο να αυξήσει τον αριθμό των εισακτέων στα πανεπιστήμια, παρά να σχεδιάσει ένα σύγχρονο σύστημα επαγγελματικής εκπαίδευσης.

 

Δηλαδή το ότι ιδρύθηκαν σχολές για όλους εγώ δε το βρίσκω κακό. Κακό βρίσκω το ότι οι σχολές αυτές ήταν η μοναδική εναλλακτική των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ότι ιδρύθηκαν σχολές για όλους εγώ δε το βρίσκω κακό. Κακό βρίσκω το ότι οι σχολές αυτές ήταν η μοναδική εναλλακτική των παιδιών.

 

Η επαγγελματική εκπαίδευση (μηχανικοί, γιατροί, νομικοί, οικονομικά) δεν πρέπει να είναι για όλους. Ο αριθμός των αποφοίτων θα πρέπει να διέπεται από τις απαιτήσεις της οικονομίας. Το κράτος έχει υποχρέωση να ορίζει ελάχιστα και μέγιστα όρια. Δεν υπάρχει καμία λογική στο να εκπαιδεύεις έναν γιατρό για να γίνει τραπεζικός υπάλληλος ή έναν μηχανικό για να δουλέψει σαν εκπαιδευτικός στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο αλγόριθμο που να αντιστοιχίζει μετρήσιμα οικονομικά μεγέθη με το βέλτιστο αριθμό επιστημόνων ανά ειδικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.