Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Εχω διαβασει αρκετες σελίδες αλλα οχι ολο το νήμα. Θέλω και εγώ να διαγραφω απο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αλλα να κάνω αναδρομική διαγραφή με ημερομηνία 2012 όποτε και έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία.

Απ΄οτι βλέπω μπορείς να το κάνεις στο ΤΕΕ με την βεβαίωση της ΔΟΥ αλλα βάσει του ανωτέρω συναδέλφου θα εχω πρόβλημα στο ΤΣΜΕΔΕ.

 Εχω συσσωρευμενες οφειλές 5 ετών στο ταμείο μας και τις αντίστοιχες συνδρομες στο ΤΕΕ. για να σου επιτρέψουν την διαγραφή και απο τα δύο πρέπει να τα εξοφλήσω ή θα παραμείνουν και θα τοκίζονται πέραν της διαγραφής?

Σκοπός μου είναι με την αναδρομική διαγραφή να γλυτώσω τις οφειλές πέραν του 2012 (έως σήμερα), και αυτές του 2011 & 2012 να τις διακανονήσω αφού θα είναι πιο υποφερτές ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Μπορείτε να με συμβουλέψετε ή να με ενημερώσετε σχετικά με την υπόθεση μου? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και γω έχω οφειλές συνάδερφε στο ΤΣΜΕΔΕ και ευελπιστώ επίσης στην αναδρομική διαγραφή ώστε γλυτώσω τις οφειλές απο την ημ/νια διαγραφής και μετά.

Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σας συνάδελφοι, σκεφτείτε λίγο και την άλλη άποψη.

 

'Οταν είσαι ασφαλισμένος κάπου έχεις κάποια δικαιώματα (ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ΕΟΠΥΥ :smile::mrgreen:), που έστω και αν χρωστάς, μπορείς αν σου χρειαστούν, να τα διεκδικήσεις πληρώνοντας τα χρέη.

 

Αν διαγραφούν τα χρέη σας, θα μπορούν θεωρητικά όλοι να μη πληρώνουν, και είτε να ζητήσουν διαγραφή αν δεν αρρωστήσουν, είτε να πληρώσουν όποτε αρρωστήσουν.

 

Άρα μου φαίνεται λογικό τα χρέη που αφορούν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη να μη διαγράφονται.   

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω οφειλές συνάδερφε στο ΤΣΜΕΔΕ και ευελπιστώ επίσης στην αναδρομική διαγραφή ώστε γλυτώσω τις οφειλές απο την ημ/νια διαγραφής και μετά.

Ιδωμεν...

Μολις γύρισα απο ΤΕΕ.

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω και εσένα συνάδελφε για τις οδηγίες σου που μου ήταν χρήσιμες και όλους τους άλλους που αφοσίωσαν χρόνο εδω μεσα για να μας ενημερώσουν επαρκώς.

Έτσι και εγώ θα σας πω πως έχει μέχρι τώρα η αναδρομική διαγραφή που έχω δρομολογήσει.

Πήγα αρχικα στην περιφέρεια και πηρα το πιστοποιητικό παυσης σε ενα τεταρτο μεσα και μου είπαν οτι μπορουν να γράψουν οτι ημερομηνία παυσης επιθυμώ εγώ (δεν εχουν κανενα πρόβλημα) εαν εχω πρόβλημα με το ΤΕΕ να επιστρέψω σε αυτους και να μου την αλλάξουν. Σε ερώτηση για επανεγγραφές σαν μηχανικός μου είπαν πως γίνονται κανονικά και ξεκινώ απο αυτούς παλι αλλα για περισσότερες διευκρινήσεις να απευθυνθώ στο ΤΕΕ.

 

Μετα πήγα στο ΤΕΕ και εκανα αίτηση οπου σημείωνα οτι ζητώ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ και οχι απλώς διαγραφή, μου είπαν οτι γίνεται αλλα το πόρισμα βγαίνει μετά απο το συμβούλιο τους, (δεν φάνηκαν καθόλου προβληματισμένοι με το γεγονός της αναδρομικής)

Στα δικαιολογητικά μου ζήτησαν το χαρτί της περιφέρειας, το αποδεικτικό της εφορίας για την παυση εργασιών απο το 2012, και όλα τα εκκαθαρηστικά απο εκείνο το έτος έως σήμερα.

Πήρα πρωτόκολλο και μου είπαν σε κανα δίμηνο η απάντηση ταχυδρομικώς.

Επίσης ρώτησα και σε αυτούς αν μπορώ να επαναγγραφώ στο ΤΕΕ ως μηχανικός και μου είπαν φυσικά, θα κάνεις την ίδια διαδικασία που έκανες και για την διαγραφή.

 

Επομένως εως τώρα καταρρύπτονται καποιοι μύθοι οτι δύσκολα διαγράφεσαι και αλλο τόσο πιο δύσκολα επαναεγγράφεσαι. φαντάζομαι όμως οτι το παλούκι θα είναι στο ΤΣΜΕΔΕ που αν όλα πανε καλά θα αναγκαστούν να μου διαγράψουν οφειλές 3,5 ετών, και θα μου μείνουν 2 έτη να διακανονησω (2011,2012) με την πάγια ρύμθιση των 12 δόσεων που ισχύει αυτή τη στιγμή.

 

Επίσης ισως καποιους βοηθήσει το γεγονός οτι ασφαλιστικές οφειλές μπορεί να διακανονήσει καποιος και με τον Νόμο Κατσέλη όπου με τον τροποιητικό Ν.4336/2015 εντάσσονται και ασφαλιστικές οφειλές, ΑΛΛΑ για να ενταχθείς δεν θα πρέπει να είναι οι μοναδικές οφειλές σου προς το κράτος, αλλα να χρωστάς και σε πιστωτικά ιδρύματα ή φυσικά πρόσωπα πιστωτές. Δεν εχω ρωτήσει το ΤΣΜΕΔΕ για τον νόμο κατσέλη αν καποιος συνάδελφος έχει γνώση ας μας ενημερώσει σχετικά. (φαντάζομαι οτι αποτρεπτικά θα του πουν ΟΧΙ για να μην χάσουν λεφτά).

 

Εν κατακλείδι συνάδελφοι, έχω την εντύπωση οτι η διαδικασία διαγραφής έχει εξομαλυνθεί αρκετά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και αυτό χάρη στις προσπάθειες συναδέλφων μας που παιδεύτηκαν πολύ απο τους θεσμούς στο πρόσφατο παρελθόν, και γι αυτό τους ευχαρηστούμε όλοι. Έχουν συνειδητοποιήσει οτι δεν έχει νόημα να προσπαθούν να μας εμποδίζουν αλλο με ψυχοφθόρες διαδικασίες και τρομέρες.

Όταν θα εχω νεα για την ολοκλήρωση της διαγραφής και απο ΤΕΕ και απο ΤΣΜΕΔΕ θα σας ενημερώσω σχετικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1ον υπαρχει περιπτωση καποιος να χρωστάει τόσα που να μην τον συμφερει να τα πληρώσει για να εχει ιατροφαρμακευτική περιθαλψη.. Καλύτερα να πήγαινε ιδιωτικά

2ον ειναι λιγο περίεργο το γεγονός απο την μια να μην μπορεις να κανεις χρήση ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης αν χρωστας και παράλληλα να τοκίζεται η περιθαλψη που δεν σου επέτρεψαν και ούτε χρησιμοποιησες..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μολις γύρισα απο ΤΕΕ.

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω και εσένα συνάδελφε για τις οδηγίες σου που μου ήταν χρήσιμες και όλους τους άλλους που αφοσίωσαν χρόνο εδω μεσα για να μας ενημερώσουν επαρκώς.

Έτσι και εγώ θα σας πω πως έχει μέχρι τώρα η αναδρομική διαγραφή που έχω δρομολογήσει.

Πήγα αρχικα στην περιφέρεια και πηρα το πιστοποιητικό παυσης σε ενα τεταρτο μεσα και μου είπαν οτι μπορουν να γράψουν οτι ημερομηνία παυσης επιθυμώ εγώ (δεν εχουν κανενα πρόβλημα) εαν εχω πρόβλημα με το ΤΕΕ να επιστρέψω σε αυτους και να μου την αλλάξουν. Σε ερώτηση για επανεγγραφές σαν μηχανικός μου είπαν πως γίνονται κανονικά και ξεκινώ απο αυτούς παλι αλλα για περισσότερες διευκρινήσεις να απευθυνθώ στο ΤΕΕ.

 

Μετα πήγα στο ΤΕΕ και εκανα αίτηση οπου σημείωνα οτι ζητώ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ και οχι απλώς διαγραφή, μου είπαν οτι γίνεται αλλα το πόρισμα βγαίνει μετά απο το συμβούλιο τους, (δεν φάνηκαν καθόλου προβληματισμένοι με το γεγονός της αναδρομικής)

Στα δικαιολογητικά μου ζήτησαν το χαρτί της περιφέρειας, το αποδεικτικό της εφορίας για την παυση εργασιών απο το 2012, και όλα τα εκκαθαρηστικά απο εκείνο το έτος έως σήμερα.

Πήρα πρωτόκολλο και μου είπαν σε κανα δίμηνο η απάντηση ταχυδρομικώς.

Επίσης ρώτησα και σε αυτούς αν μπορώ να επαναγγραφώ στο ΤΕΕ ως μηχανικός και μου είπαν φυσικά, θα κάνεις την ίδια διαδικασία που έκανες και για την διαγραφή.

 

Επομένως εως τώρα καταρρύπτονται καποιοι μύθοι οτι δύσκολα διαγράφεσαι και αλλο τόσο πιο δύσκολα επαναεγγράφεσαι. φαντάζομαι όμως οτι το παλούκι θα είναι στο ΤΣΜΕΔΕ που αν όλα πανε καλά θα αναγκαστούν να μου διαγράψουν οφειλές 3,5 ετών, και θα μου μείνουν 2 έτη να διακανονησω (2011,2012) με την πάγια ρύμθιση των 12 δόσεων που ισχύει αυτή τη στιγμή.

 

Επίσης ισως καποιους βοηθήσει το γεγονός οτι ασφαλιστικές οφειλές μπορεί να διακανονήσει καποιος και με τον Νόμο Κατσέλη όπου με τον τροποιητικό Ν.4336/2015 εντάσσονται και ασφαλιστικές οφειλές, ΑΛΛΑ για να ενταχθείς δεν θα πρέπει να είναι οι μοναδικές οφειλές σου προς το κράτος, αλλα να χρωστάς και σε πιστωτικά ιδρύματα ή φυσικά πρόσωπα πιστωτές. Δεν εχω ρωτήσει το ΤΣΜΕΔΕ για τον νόμο κατσέλη αν καποιος συνάδελφος έχει γνώση ας μας ενημερώσει σχετικά. (φαντάζομαι οτι αποτρεπτικά θα του πουν ΟΧΙ για να μην χάσουν λεφτά).

 

Εν κατακλείδι συνάδελφοι, έχω την εντύπωση οτι η διαδικασία διαγραφής έχει εξομαλυνθεί αρκετά σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και αυτό χάρη στις προσπάθειες συναδέλφων μας που παιδεύτηκαν πολύ απο τους θεσμούς στο πρόσφατο παρελθόν, και γι αυτό τους ευχαρηστούμε όλοι. Έχουν συνειδητοποιήσει οτι δεν έχει νόημα να προσπαθούν να μας εμποδίζουν αλλο με ψυχοφθόρες διαδικασίες και τρομέρες.

Όταν θα εχω νεα για την ολοκλήρωση της διαγραφής και απο ΤΕΕ και απο ΤΣΜΕΔΕ θα σας ενημερώσω σχετικά.

 

Να ρωτήσεις αν κατά την επανα-εγγραφή θα πρέπει να πληρώσεις τα χρήματα αναδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς τις εισφορές σε τσμεδε απο την ημερομηνία αναδρομικής διαγραφής μου μέχρι την ημερομηνία που θα ξανα εγγραφώ?

ειναι ενα αξιόλογο ερώτημα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα επίσης το όνομα αυτού που ρωτάς και επί ποιων αποφάσεων-διατάξεων στηρίζονται οι απαντήσεις του, γιατί στην Ελλάδα πέρα από προχειρότητα και ανευθυνότητα τίποτα άλλο!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εννοείς τις εισφορές σε τσμεδε απο την ημερομηνία αναδρομικής διαγραφής μου μέχρι την ημερομηνία που θα ξανα εγγραφώ?

ειναι ενα αξιόλογο ερώτημα αυτό!

 

ακριβώς!!!!!!!!!! διότι μπορεί αν δεν έχεις κλείσει 15ετία όλα τα λεφτά να πάνε στράφι και δεν μεταφέρονται σε άλλα ταμεία του εξωτερικού  

Link to comment
Share on other sites

Geopas:

 

  Καταρχάς γίνεται της διαγραφής το κάγκελο στο ΤΣΜΕΔΕ. Το τμήμα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ έκανε 3 μήνες για να μου απορίψει την αναδρομική διαγραφή που ζήτησα. Με διέγραψαν μόνο από την ημερομηνία που κατέθεσα την αίτηση διαγραφής στην Περιφέρεια και το ΤΕΕ, βάσει του γνωστού γελοίου νόμου του 1940...

  Από κει και πέρα μπορείς να κάνεις ένσταση στην Διοικούσα Επιτροπή του ΤΣΜΕΔΕ. Είχε αναφερθεί μιά επιτυχημένη αναδρομική διαγραφή πριν κάποιους μήνες.

 

http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/2015/10/blog-post_31.html

 

Από τότε βέβαια έχει αλλάξει η διοίκηση του ΤΣΜΕΔΕ, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Εν τω μεταξύ, δεν μπορώ να βρω πουθενά στην Διαύγεια σχετικές αποφάσεις της Δ.Ε. του ΤΣΜΕΔΕ. Μπορεί κανείς να βρεί πότε αγόρασε κωλόχαρτο το ΤΣΜΕΔΕ  και σε τι τιμή, αλλά για το θέμα των διαγραφών τίποτα.

Edited by vagi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.