Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μην ακούτε διαφορά το ΤΕΕ απλά σε διαγραφεί αν δεν γουστάρεις.. όταν είχα ρωτήσει ο ίδιος αυτό μου είπανε. Ίσως η φόρμα αίτησης έχει αυτή τη μορφή. Πολύ απλά βάζεις ότι δεν επιθυμείς την συνέχιση του επαγγέλματος του μηχανικού. Όμορφα και ωραία. Πολλοί διαγράφηκαν έτσι

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά είναι βλακείες απαιτήστε την Φόρμα P1 με υπογραφές και σφραγίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Συνάδελφε Ροδόπουλε ποιά είναι η φόρμα Ρ1 που αναφέρεις; Η αίτηση διαγραφής;

Παντως είναι απίστευτο που εδω μέσα βγάζεις πιο χρήσιμα συμπεράσματα από το να επισκεφθείς το ΤΕΕ όπως έκανα σήμερα για να πληροφορηθώ για τη διαδικασία διαγραφής μου. Μεσα σε όλα άκουσα το επικό "Δεν προβλέπει ο νόμος διαγραφή από το ΤΕΕ"... ενώ υπάρχουν τόσοι που εχουν διαγραφεί. Τότε κύριοι πώς και υπάρχει η αίτηση διαγραφής ως έντυπο στην επίσημη ιστοσελίδα του ΤΕΕ; ΕΕΕ;;; ΕΕ;;;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο που ανέβασα χθες μου το έδωσαν στο ΤΕΕ, στο γραφείο που βρίσκεται στον 2ο όροφο (μητρώο) δεξιά στο τέλος του διαδρόμου. Πιο επίσημο από αυτό δεν γίνεται. MichaelPantos, σε εσένα ποιος είπε πως "δεν προβλέπεται διαγραφή"?

 

Εδω μέσα ο καθένας λέει ό,τι θέλει, ό,τι άκουσε από τον φίλο ενός φίλου του θείου της συμπεθέρας του, κλπ.

 

Κύριε Ροδόπουλε, η φόρμα Ρ1 αφορά συνταξιοδότηση, αν δεν κάνω λάθος. Εάν λέω βλακείες, θέλετε να μας διεκρινίσετε ποια είναι η αλήθεια και τι αφορά η φόρμα που μας αναφέρετε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε 32pixels

στο ιδιο γραφειο που πήγες πήγα κι εγώ χθες, και όταν τους είπα τι θέλω να κάνω (διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ γιατι δεν χρησιμοποιω την ιδιότητα του μηχανικού στην εργασία μου ως μισθωτός) προσπάθησε να μου πει ότι δεν είναι εύκολο αυτο που θέλω να κάνω, αλλά να το ξεκινήσω, και όπως προ-είπα: "Δεν προβλέπει ο νόμος διαγραφή από το ΤΕΕ". Με λίγα λόγια προσπάθησαν με τρόπο να με αποθαρρύνουν αλλά δεν έπιασε.

Btw αυτό το χαρτί που σου έδωσαν και ανέβασες το εχω και γω και ειμαι στην κατηγορία "μη συναφούς επαγγελματος" ... Θα προχωρήσω τη διαδικασία όπως και να'χει αν και το 1ο bullet δεν ξερω τι νόημα έχει αφού είμαι μισθωτός εδώ και καιρό... (όχι οτι όλα τα υπόλοιπα bullets εχουν...)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση επανεγγραφής είναι απαιτητή η αναδρομική καταβολή των Ασφαλίστρων στο ΤΣΜΕΔΕ για το χρονικό διάστημα της διαγραφής?

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση επανεγγραφής είναι απαιτητή η αναδρομική καταβολή των Ασφαλίστρων στο ΤΣΜΕΔΕ για το χρονικό διάστημα της διαγραφής?

 

Ευχαριστώ. 

 

Εμένα το 2008 μου ζήτησαν 18 χρόνια + τόκους, Σήμερα δεν ξέρω.

 

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Συνάδελφε Ροδόπουλε ποιά είναι η φόρμα Ρ1 που αναφέρεις; Η αίτηση διαγραφής;

Παντως είναι απίστευτο που εδω μέσα βγάζεις πιο χρήσιμα συμπεράσματα από το να επισκεφθείς το ΤΕΕ όπως έκανα σήμερα για να πληροφορηθώ για τη διαδικασία διαγραφής μου. Μεσα σε όλα άκουσα το επικό "Δεν προβλέπει ο νόμος διαγραφή από το ΤΕΕ"... ενώ υπάρχουν τόσοι που εχουν διαγραφεί. Τότε κύριοι πώς και υπάρχει η αίτηση διαγραφής ως έντυπο στην επίσημη ιστοσελίδα του ΤΕΕ; ΕΕΕ;;; ΕΕ;;;

 

Η ζωή είναι απλή και εξηγείται αναλυτικά στο

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/index_el.htm

 

Μην τολμήσετε να διαγραφείτε χωρίς τις φόρμες αυτές υπογεγραμμένες.!!!!!!!!!!!!! Το ΤΕΕ δεν ξέρει απο τέτοια ..... μόνο απο εκλογές.

 

Αν σας κάνουν τις κλασσικές μαλακίες "δεν ξέρουμε, τι είναι αυτά, κλπ"

 

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ  τηλ 21 0727 2100, Βασιλ. Σοφίας 2.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια Σας. Το ερώτημα μου δεν είναι πολύ σχετικό με το θέμα αλλά δεν βρίσκω πουθενά απάντηση.

Είμαι στο τσμεδε από το 1992. Από το 2005 είμαι στην εκπαίδευση. Μας ήρθε έγγραφο που λέει ότι μέχρι το τέλος του 2016!!! πρέπει να αποφασίσουμε αν θέλουμε να πληρώνουμε  και τα δυο ταμεία (τσμεδε, δημοσιο) ή να διακόψουμε το τσμεδε γιατί δημιουργείτε ο ΕΦΚΑ (ενιαίος φορέας κοινωνικής ασφάλισης).  Ξέρει κάνεις αν με συμφέρει; Αν συνεχίσω  να πληρώνω το τσμεδε θα πάρω και δεύτερη σύνταξη ή θα την συγχωνέψουν με του δημοσίου;

Ευχαριστώ και καλές γιορτές. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση,

Οταν θελεις να κανεις αίτηση ένστασης σχετικα με την απόριψη του τσμεδε σε αίτημα σου για αναδρομικη διαγραφη,

υπάρχει καποιο σχετικό έντυπο που μπορεις να προμηθευτεις απο εκεί, ή γράφεις μια δικη σου ιδιόγραφη αίτηση με μπλα μπλα όπου ενίστασαι κατά της απόφασης τους.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα πράγματα είναι απλά. Η ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι πάνω από την Ελληνική και την κάθε ιδιαιτερότητα κάθε ταμείου. Αντι να πηγαίνετε ενας ένας θα πάτε 50 μαζεμένοι σε ένα δικηγόρο και θα κάνετε την δουλειά σας με πληρεξούσιο. Ο δικηγόρος θα τους πάει την Ευρωπαική νομοθεσία και θα απαιτήσει εφαρμογή. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι υπάλληλοι στο ΤΕΕ είναι οτι κάθε φορά που δηλώνουν κάτι εγγράφως αναλαμβάνουν προσωπική νομική ευθύνη. Οτιδήποτε λοιπόν σας πούνε θα το ζητήσετε εγγράφως με όνομα και υπογραφή από τον υπάλληλο. Αν αρνηθεί διώκεται!!!!      

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.